Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Control medical la angajare

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
DoarEu099

DoarEu099

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 30.07.2021
Urmează să mă angajez la o firmă, nu contează care. Însă mi se pare dubios faptul că angajatorul mi-a cerut toate actele pentru angajare, în schimb nu am fost trimis nicăieri să fac medicina muncii. Din ce am citit prin lege, lipsa unui astfel de act/aviz de la medicina muncii poate duce până la nulitatea CIM. Și tot ce am citit eu prin lege, este obligația angajatorului de a trimite viitorii angajați la control medical amănunțit "înainte ca aceștia să își înceapă activitatea", asa poate dobândi dacă persoana este apta sau înaptă pentru munca pe care o prestează. În mod normal CIM nu poate fi încheiat fără acest act medical, în schimb angajatorul despre care vorbesc eu mi-a cerut doar adeverință de la medicul de familie prin care să ateste că sunt apt de muncă. Din câte știu eu, nu angajatorul este cel care trebuie să obțină această adeverință pentru că nu angajatorul este cadru medical. Această adeverință trebuie dusă doar la medicina muncii... Cel puțin, la ultimul loc de muncă pe care l-am avut, adeverința de la medicul de familie am lăsat-o la medicina muncii și nu la angajator. După părerea dvs., firma la care mă angajez face o neregulă și ar trebui să evit o colaborare cu ei ?

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Posibil sa te puna sa faci medicina muncii dupa ce e sigur ca te pastreaza (perioada de proba de 3 luni).

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
tu vrei la doctor sau să muncești?
dacă-ți place salariul și ce faci go planet.de acte are cine se ocupa

#4
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View PostDoarEu099, on 09 octombrie 2021 - 14:29, said:

Urmează să mă angajez la o firmă, nu contează care. Însă mi se pare dubios faptul că angajatorul mi-a cerut toate actele pentru angajare, în schimb nu am fost trimis nicăieri să fac medicina muncii. Din ce am citit prin lege, lipsa unui astfel de act/aviz de la medicina muncii poate duce până la nulitatea CIM. Și tot ce am citit eu prin lege, este obligația angajatorului de a trimite viitorii angajați la control medical amănunțit "înainte ca aceștia să își înceapă activitatea", asa poate dobândi dacă persoana este apta sau înaptă pentru munca pe care o prestează. În mod normal CIM nu poate fi încheiat fără acest act medical, în schimb angajatorul despre care vorbesc eu mi-a cerut doar adeverință de la medicul de familie prin care să ateste că sunt apt de muncă. Din câte știu eu, nu angajatorul este cel care trebuie să obțină această adeverință pentru că nu angajatorul este cadru medical. Această adeverință trebuie dusă doar la medicina muncii... Cel puțin, la ultimul loc de muncă pe care l-am avut, adeverința de la medicul de familie am lăsat-o la medicina muncii și nu la angajator. După părerea dvs., firma la care mă angajez face o neregulă și ar trebui să evit o colaborare cu ei ?
Angajatorul duce acea adeverință la un medic de la medicina muncii ... si mai departe face ala ce trebuie! Dar nu e legal!
Dacă firma la care lucrezi te pune sa lucrezi la înălțime, si tu te știi cu probleme medicale ... fugi cât mai repede de ei!

#5
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010
Până faci medicina muncii, ”funcționezi” în baza adeverinței de la medicul de familie. De obicei durează 2-3 săptămâni până ajungi la etapa aceea.
Așa s-a întâmplat la mine.

Edited by lool21135, 09 October 2021 - 15:57.


#6
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,411
  • Înscris: 24.02.2017

View PostLensFlare, on 09 octombrie 2021 - 15:05, said:

Posibil sa te puna sa faci medicina muncii dupa ce e sigur ca te pastreaza (perioada de proba de 3 luni).


Ceea ce ar fi total ILEGAL.   Controlul medical se face inainte de a pune piciorul in firma. Tu poate esti dezechilibrat mintal sau schizoid , intri in firma si iti omori 2 colegi. E doar un exemplu. Ca sa isi dea seama toata lumea de ce este scrisa Legea ASA si nu INVERS.

#7
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,183
  • Înscris: 26.06.2009

View PostBogotta, on 09 octombrie 2021 - 20:49, said:

Tu poate esti dezechilibrat mintal sau schizoid , intri in firma si iti omori 2 colegi. E doar un exemplu. Ca sa isi dea seama toata lumea de ce este scrisa Legea ASA si nu INVERS.
De cand iti face examen psihologic la angajare? Eventual daca o sa conduci masina unitatii, altfel iti ia tensiunea, vorbeste cu tine 5 minute si semneaza actul.

Dar intr-adevar: nu este legal sa incepi lucrul fara medicina muncii; nu exista sa vii cu adeverinta de la medicul de familie (ala nu tine loc de medicina muncii).

#8
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Eu v-am spus ce se practica, nu cum e legal.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate