Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Intreaba-ma despre Termopane!- partea a II-a.

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1612 replies to this topic

#793
daniel_sandu

daniel_sandu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 09.02.2007

 conu71, on 06 ianuarie 2023 - 08:29, said:


nu trebuie sa platesti absolut nimic. lasa aici o adresa de mail si o sterg dupa ce iti trimit mesaj. o sa am nevoie de un nr de telefon.
mersi și eu @conu71 pentru sfaturile pertinente profi primite! Am lasat pm cu nr.tel si m-a 'luminat' in direct a fost un punct de plecare f bun si recomand cu incredere

#794
george_e

george_e

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 27.04.2021

 daniel_sandu, on 13 ianuarie 2023 - 16:55, said:

mersi și eu @conu71 pentru sfaturile pertinente profi primite! Am lasat pm cu nr.tel si m-a 'luminat' in direct a fost un punct de plecare f bun si recomand cu incredere

Am vorbit si eu la telefon cu @conu71, putin peste o ora :), i-am lasat PM cu numarul de telefon. Mi-a raspuns la multe intrebari. Multumesc!

#795
RaduG85

RaduG85

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.11.2022
Buna am și eu niște nelămuriri în vederea achiziționării tâmplăriei PVC ,cu pot lua legătură cu domnul conu71??

#796
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
poti posta aici o adresa de mail si o sterg dupa ce o am.

#797
RaduG85

RaduG85

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.11.2022
[email protected]

Edited by conu71, 14 January 2023 - 12:07.
editare adresa mail


#798
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
am trimis mail.

#799
wwx35

wwx35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 05.01.2007
L-am contactat si eu pe conu71, cum mi s-a recomandat pe aici si m-a sunat in scurt timp. Discutia cu el m-a mai luminat, acum parca stiu ce vreau Posted Image
Un om foarte amabil si rabdator, mi-a dat multe amanunte despre tipurile de tamplarie, avantajele si dezavatajele acestora. Discutia a durat cam mult si imi cer scuze daca i-am mancat din timpul liber.
Multumesc @conu71

#800
cypryx

cypryx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 04.03.2013
Doresc  ca în  perioada april mai să  închid  o terasa  acoperită, cu  geam termopan.
La  momentul actual terasa  este  la  stadiul  de gri, cu  stâlpi de  beton de 30cm lațime  și  placa de  beton turnata, deasupra fiind  o  alta terasa neacoperita.
Am două deschideri de fereastră de 250cm lățime și 260cm h și o deschidere de ușă de 180cm lățime și 260cm h  și  deschideri pe  laterale(pt  aerisire) dar  acestea  momentan nu  sunt  definite exact. Pozitia  geamurilor fiind  pe  sud, casa  fiind  orientata sud-nord(L16*8l),  cu  intrarea pe nord iar în  sud  este iesirea în curtea.
La ferestre doresc sa pun termopan  cu geam dublu, cat  mai  clare și  fară deschideri  iar  la ușă aș dori  să o pot  deschide  total, fară stâlp pe   mijloc.
Aș dori  sfaturi referitoare la :
1. optimizarea costurilor/beneficiu : pot să  mai  reduc  eventual  din înălțime la  geamuri printr un rând  de cărămida în partea de  jos, etc
2. posibilități tehnice eficiente: cum să împart tâmplaria  pentru  un cost  beneficiu corect.(un canat, două canate,etc), posibilității în functie  de foaia de geam din fabrica, grosime sticla, profil;
3. tipul  de profil și sticlă, culoarea profilului fiind  aleasa nuc.
Casa are la  limita cu terasa  o  suprafata vitrata formata din 2 ferestre termopan de 200*200(doua canate), și o  usă  de termopan180 *255(un canat de 100+80 fix) deci  optez pentru  a  avea o luminozitate cât  mai bună de pe  linia  terasei.
Nu  caut cel  mai  mic pret ci  un pret optim referitor  la cost/beneficiu.
Casa  are termopanele  actuale  Gealan cu  feronerie Gu montate  acum aprox 10ani, care  se  prezinta încă bine.
Locația este Oradea,jud Bihor
Mulțumesc

Edited by cypryx, 15 January 2023 - 15:46.


#801
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Salut tuturor, salut Conu!
Acum vreo 8 ani am pus cu ajutorul tau termopane Salamander la apartament si sunt foarte multumita. Nu mai stiu mai nimic despre termopane, informatiile s-au sters și oricum tamplaria a evoluat de atunci. Am cumpărat un apartament nou si trebuie sa montez si la el geamuri. Asa ca help! Vreau ceva mediu (insa tot Salamander) sa nu ma îngroape, ca oricum avem multe de renovat.
[email protected]
Între timp incerc sa imi fac temele si sa ma pun la punct cu informațiile.
Multumesc

Edited by conu71, 16 January 2023 - 09:24.
editare adresa mail


#802
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004

 anasstasia, on 15 ianuarie 2023 - 22:33, said:

......
Multumesc


am trimis mail

 cypryx, on 15 ianuarie 2023 - 15:43, said:

Doresc  ca în  perioada april mai să  închid  o terasa  acoperită, cu  geam termopan.
...........


daca ai nevoie de sfaturi amanuntite, lasa mi un nr de telefon in privat si o rezolvam rapid.

#803
napoleono

napoleono

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.02.2021
Am vorbit cu conu71 la telefon si am primit indrumare pentru a putea lua niste decizii informate in privinta geamurilor, avantaje/dezavantaje la diverse configuratii. Multumesc!

#804
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Multumesc Conu! Ca de fiecare data, jos palaria! M-ai ajutat foarte mult!

#805
RaduG85

RaduG85

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.11.2022
Multumesc Conu71 ptr telefon, ai fost foarte explicit si concis in ce mi-ai explicat , iti sunt recunoscator ptr sfaturile care mi le-ai dat...Cine vrea sa aleaga o tamplarie PVC si nu stie ce sa cumpere recomand cu incredere sa apeleze la Conu17 ptr ca e un expert in acest domeniu....

#806
hzd

hzd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 12.03.2007
Buna seara domnul Conu. Oare o intrebare in legatura despre condens / aer rece pe sub rama PVC m-ati putea ajuta ?  Las un email daca credeti ca ma puteti ajuta, astfel pot sa va dau mai multe informatii sau poze, multumesc. [email protected]

Edited by conu71, 19 January 2023 - 08:43.
editare adresa mail


#807
cypryx

cypryx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 04.03.2013
Mulțumim conu71, unul dintre puțini oameni care împarte informația și cunoștințele sale în materie de tâmplărie termopan. Informații pe care le oferă altruist.
Mulțumim pentru excelenta consultanță oferită!Astfel facem lucruri bune și eficiente!
Stima

Edited by cypryx, 17 January 2023 - 23:37.


#808
cosmin_bcc

cosmin_bcc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 28.04.2012
Mulțumesc conu71 pt sfaturile oferite la telefon. I-am lăsat nr in privat, iar omul a sunat si am vorbit cateva minute fara nicio obligație financiară din partea mea. Respect.

Inca ceva, un aspect pe care l am uitat in discuția cu conu71. E legat de raspunsul unei firme referitor la  prezenta argonului: 'Argonul se poate pune optional si creste costul cu cca 40 euro pt toata oferta actuala, dar precizez ca fiind un gaz inert acesta in cca un an de zile se va evapora'. Din ce citisem eu, pierderile de argon sunt f mici daca termopanul este executat cum trebuie. Precizarea firmei respective imi induce îndoieli cu privire la calitatea termopanului. Ce parare aveti?

#809
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004

View Posthzd, on 17 ianuarie 2023 - 23:16, said:

Buna seara domnul Conu. Oare o intrebare in legatura despre condens / aer rece pe sub rama PVC m-ati putea ajuta ?  Las un email daca credeti ca ma puteti ajuta, astfel pot sa va dau mai multe informatii sau poze, multumesc. [email protected]


am trimis mail

#810
joem

joem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 10.09.2006
Multumesc domnului conu71 pentru sfaturile gratuite. M-a sunat in urma unui mesaj trimis de catre mine in legatura cu inchiderea unei terase.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate