Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Intreaba-ma despre Termopane!- partea a II-a.

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
1587 replies to this topic

#397
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Bluevo 92 poate fi “top de top” pentru tine, cauta Gealan kubus, chiar si rehau geneo, vezi la astea ce stiu sa faca si cum arata (la kubus ma refer). Apoi vezi gealan S9000 cu ikd si stv, vezi geneo phz. Trocal/kommerling 88 sunt acolo si nu ofera mare lucru, la fel ca bluevo92, elegant de la deceuninck este interesant si atat.

Vezi ca la kubus si geneo phz pretul este si el de top, asta ca sa intelegi ce inseamna top.

Bluevo 92 se monteaza in general cu suruburi si spuma (nici cei care il vand nu il vad ca fiind “top de top”), bine ar fi daca ar pune o sticla de calitate pe el, dar majoritatea nici asta nu fac (“cauta si vei gasi” exista discutii recente despre calitatea sticlei, nu te lua dupa ce spun eu neaparat).

Den Braven este cel mai mare producator de spuma si produse similare din lume, sortimentele de la noi nu sunt o grozavie, daca este sa alegi dupa numele spumei as merge mai degraba spre soudal, “cauta si vei gasi”.

#398
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Bun, deci bluevolution 92 cu sticla buna, spuma soudal si suruburi(mai multe e ok). Asa a fost montata desi eu am cerut cu ancore si nu s a mai materializat sau cu montaj RAL.

Pe aceasta cale doresc, daca e cineva pe aici si vrea sa ma ajute, costurile nu sunt o problema, sa mi izoleze si mie tamplaria cu benzi de etanșeizare si antivapori. Loc Ploiesti.

Încă ceva Dorel, "top de top " mi-a fost prezentat, nu am zis eu ca e top de top și,dacă intuiesc bine preturile la ce mi-ai zis tu, as fi mers pe tamplarie de aluminiu la banii aia. Chiar nu stiu ce "fac" pvc urile alea atat de extraordinar dar stiu ce face o tamplarie de aluminiu de calitate,cotata ca si tamplarie pentru casa pasiva , chiar dacă nu au acelasi coef termic de transfer.

Sticla asta pare bună?

Attached File  Screenshot_20220428-065014_Gallery.jpg   132.55K   69 downloads

Edited by AndreiNR, 28 April 2022 - 05:53.


#399
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 22.08.2012
Salut, o sa vreau sa-mi pun ferestre cu termopan la un balcon (acum are cornier) in viitorul apropiat (In Bucuresti) si as vrea sa ma ajutati cu cateva lamuriri:
1. Ce se intampla la schimbare cu vechea structura din cornier? O ia firma care monteaza, trebuie sa gasesc eu transport si loc de aruncat deseurile, etc?
2. Suprafata de acoperit are aprox 12 mp, la niste materiale medii, cam le ce costuri ar trebui sa ma astept? Stiu ca depinde mult de cate unghuri/ferestre/feronerie/etc, dar ma intereseaza macar un ordin de marime, adica sa ma pregatesc cu 1000 de euro, cu 2000, cu 3000? Sunt convins ca la experienta voastra puteti face o estimare, chiar cu o marja de eroare fiind.
3. Montajul se face intr-o singura zi?
4. In cazul in care vor fi necesare niscai reparatii dupa, firmele de termopane au si niste recomandari de colaboratori care fac reparatiile astea dupa sau trebuie sa gasesc eu?

Intreb toate astea fiindca nu stiu nimic despre domeniu si stiu ca fiecare bransa are obiceiurile ei.

Multumesc mult.

Edited by Olteanul_sfios, 28 April 2022 - 09:44.


#400
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 AndreiNR, on 28 aprilie 2022 - 05:51, said:

Bun, deci bluevolution 92 cu sticla buna, spuma soudal si suruburi(mai multe e ok). Asa a fost montata desi eu am cerut cu ancore si nu s a mai materializat sau cu montaj RAL.

Nu stiu sa fie cineva din Ploiesti printre noi, deci o sa trebuiasca sa cauti pe la firmele de termopane, poti cauta si pe olx. Numai ca exista doua probleme, unu, firmele mici nu prea se stiu cu benzile, doi, firmele mari nu aplica doar benzi. Cel mai probabil angajatii din firmele mai mari te-ar putea ajuta in timpul lor liber, dar trebuie sa te asiguri ca au mai facut asta.

Sticla executata de cristal brad in configuratia data este foarte buna.

Suruburile nu trebuie sa fie multe, nu trebuie sa fie putine, 15 cm de la colturi si din 70 in 70 cm in rest.

#401
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Exact asa a fost montajul cu șuruburile . Multumesc frumos pentru răspunsuri.

#402
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 Olteanul_sfios, on 28 aprilie 2022 - 09:43, said:

Intreb toate astea fiindca nu stiu nimic despre domeniu si stiu ca fiecare bransa are obiceiurile ei.

Eu sunt din Arad, noi avem trecut in contract ca nu ne ocupam de debarasarea molozului, pentru asta avem firme care se ocupa cu asa ceva pentru 3-400 de lei indiferent de cantitatea de moloz debarasata (la un transport) si indiferent daca toata sau doar o parte din ea poate fi valorificata. Asta este la modul general, la modul particular exista stuatii in care debarasam noi, dar sunt foarte rare.

La faza cu banii eu nu prea ma stiu, nu ma intereseaza cat costa tamplaria pentru ca nu am nevoie de tamplarie. Atat stiu ca uneori cand mi se spune cat am de incasat raman un pic pe ganduri, mi se pare mult. Unii isi inchid toata casa cu banii pe care altii ii dau pe un balcon. Asa la nimereala, intre 1000 si 2000 de euro, mai degraba spre 1000 dar poti trece lejer si de 2000.

In principiu montajul se face intr-o singura zi, dar depinde de multe lucruri, totusi sunt rare situatiile in care dureaza mai mult de o zi.

De obicei este nevoie de reparatii ulterioare, noi cunoastem constructori, cunoastem oameni care fac finisaje, dar degeaba dam numere de telefon clientilor nostri, majoritatea meseriasilor refuza astfel de lucrari. Deci, te descurci.

#403
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,754
  • Înscris: 03.02.2007
Am avut odată o clientă (una singură în 20 de ani) indignată că nu îi fac și reparațiile în jurul ferestrelor (în același preț). I-am spus că nu e meseria mea, nu mă pricep și că nu avem zugravi, zidari angajați la firmă.

#404
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 22.08.2012

 Dorel-Jefuitorul, on 28 aprilie 2022 - 14:04, said:

Eu sunt din Arad, noi avem trecut in contract ca nu ne ocupam de debarasarea molozului, pentru asta avem firme care se ocupa cu asa ceva pentru 3-400 de lei indiferent de cantitatea de moloz debarasata (la un transport) si indiferent daca toata sau doar o parte din ea poate fi valorificata. Asta este la modul general, la modul particular exista stuatii in care debarasam noi, dar sunt foarte rare.

La faza cu banii eu nu prea ma stiu, nu ma intereseaza cat costa tamplaria pentru ca nu am nevoie de tamplarie. Atat stiu ca uneori cand mi se spune cat am de incasat raman un pic pe ganduri, mi se pare mult. Unii isi inchid toata casa cu banii pe care altii ii dau pe un balcon. Asa la nimereala, intre 1000 si 2000 de euro, mai degraba spre 1000 dar poti trece lejer si de 2000.

In principiu montajul se face intr-o singura zi, dar depinde de multe lucruri, totusi sunt rare situatiile in care dureaza mai mult de o zi.

De obicei este nevoie de reparatii ulterioare, noi cunoastem constructori, cunoastem oameni care fac finisaje, dar degeaba dam numere de telefon clientilor nostri, majoritatea meseriasilor refuza astfel de lucrari. Deci, te descurci.

Multumesc mult, mi se pare ca faceti foarte bine, chiar daca nu va ocupati direct voi de debarasare sau de zidarie  e important sa-i dati omului niste contacte ca sa-si poata rezova problema complet.
Daca raman cu un balcon de metal si sticla in gradina blocului chiar ca m-am blocat. :)

 Digix, on 28 aprilie 2022 - 14:28, said:

Am avut odată o clientă (una singură în 20 de ani) indignată că nu îi fac și reparațiile în jurul ferestrelor (în același preț). I-am spus că nu e meseria mea, nu mă pricep și că nu avem zugravi, zidari angajați la firmă.

Cum ziceam mai sus, mi-ar placea ca cel care imi face balconul cel nou sa ma ajute si cu debarasarea de cel vechi si cu sugestii/contacte pentru reparatii.
Cel putin asa vad eu, care nu am legatura cu domeniul.

Edited by Olteanul_sfios, 29 April 2022 - 08:49.


#405
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Pai da, dar daca nu esti multumit apoi de serviciile finisorilor care iti repara in jurul tamplariei? Oare unii nu s-ar supara si pe montatorul de tamplarie pentru recomandare cel putin?
Nu e usor sa recomanzi pe cineva fiindca fiecare client are damblaua lui.

Edited by danciusergiu84, 29 April 2022 - 09:27.


#406
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Salut, va rog sa ma ajutati cu o idee: am primit doua oferte similare pentru ferestre tripan cu Rehau Geneo, respectiv Synego, diferenta de pret fiind de aproximativ 21% (nu va plictisesc cu detalii, restul parametrilor sunt aproximativ identici, vad ca difera practic doar greutatea totala a ferestrelor).
Intrebarea mea este cat de mult se justifica diferenta de pret in termeni de diferenta de calitate/performante?
Vreau sa stiu daca merita sa fac un efort financiar sau daca diferenta este nesemnificativa, caz in care raman cu niste bani in buzunar.
Omul care mi-a facut ofertele mi-a spus ca Geneo e cel mai tare ca izolare terminca si fonica si ca el asta si-a pus acasa, iar Synego nu e mult inferior; as vrea insa sa aud si o a doua parere.
Multumesc anticipat!

#407
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
In principiu merita geneo bani in plus, practic insa depinde daca ai nevoie de el sau nu. Poate tu ai dimensiuni normale (standard) ale deschiderilor si poate ca un profil (oricare din clasa) poate este suficient. Nu avem de unde sa stim asta daca nu atasezi ofertele, nu putem sti nici de unde vine diferenta de 21%, poate nu vine toata din diferenta de profil, poate geneo mai are si altceva.

Plus ca, sa te intereseze doar izolarea termica, fonica si denumiri de profile nu prea este ok atunci cand iti cumperi “termopane”, mai sunt si alte lucruri care ar trebui sa te intereseze, iar noi nu avem cum sa le vedem daca nu atasezi ofertele.

#408
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Multumesc frumos pentru raspuns si scuze pentru postarea incompleta.
Atasez ofertele (de fapt sunt niste simulari), sper ca e mai clar acum.
Este vorba despre o casa la tara, pe o strada laterala, nu foarte circulata, insa cu vecini relativ zgomotosi.

Attached Files



#409
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020

 Moaca, on 09 mai 2022 - 08:07, said:

Multumesc frumos pentru raspuns si scuze pentru postarea incompleta.
Atasez ofertele (de fapt sunt niste simulari), sper ca e mai clar acum.
Este vorba despre o casa la tara, pe o strada laterala, nu foarte circulata, insa cu vecini relativ zgomotosi.
îmi place discount-ul de 43%😳😳😳😬,,de armaturi vad că nu se specifica nimic,trebuie de 2,iar ușa e configurată mai mult că o fereastră ( in ambele oferte) trebuie cu balamale de ușa,iar panelul de 40-44🤔 și sticla de 52 nu da bine la bagheta ( să pună aceeași grosime )

#410
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.02.2009

 Timplarualin, on 09 mai 2022 - 08:19, said:

îmi place discount-ul de 43%��������,,de armaturi vad că nu se specifica nimic,trebuie de 2,iar ușa e configurată mai mult că o fereastră ( in ambele oferte) trebuie cu balamale de ușa,iar panelul de 40-44�� și sticla de 52 nu da bine la bagheta ( să pună aceeași grosime )

La discountul ala nu  mai conteaza balamale de usi,sau ca usa  e pe cercevea z86, nu mai conteaza nici armatura .

#411
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Multumesc pentru comentarii, discountul nu este real, am spus ca este o simulare (de altfel, scrie in jos paginii "model ofertare fara adaos dealer").
Insa tot nu m-ati lamurit daca merita diferenta de bani intre varianta cu Geneo si cea cu Synego...

#412
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Nu prea merita, f3 are insa o problema, este prea inalta la 2400mm, ar trebui un luminator fix sus (la 2000mm), ca si la usa. Deschiderile nu sunt mari (in afara de f3), profilele sunt similare, ambele au 3 garnituri, ambele permit pachet de geam de 52mm. Atat ca geneo are o structura mai rezistenta ca profil, insa synego armat cu 2mm nu o sa puna probleme in timp.

#413
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Multumesc frumos!

#414
xgeox

xgeox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 10.11.2006
Salutare. Ce parere aveți de aceasta ofertă?  Ca și preț mai ales.

Attached Files


Edited by xgeox, 10 May 2022 - 22:59.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate