Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Intreaba-ma despre Termopane!- partea a II-a.

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1612 replies to this topic

#361
HudyZ0R

HudyZ0R

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.09.2007
Buna ziua,urmează să pun tâmplăria la o casa in construcție și am o primă ofertă la Salamander bluevolution 92
Mă puteți ajuta cu o părere daca este ok oferta sau ce trebuie sa mai adaug ?

Attached Files



#362
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Cum sa fie ok daca la fereastra 14 scrie “fara garantie!!!”? Ceva fara garantie nu are cum sa fie ok. Ferestrele 1 si 12 sunt cam in aceasi situatie atat ca nu scrie fara garantie, asta nu inseamna ca nu pot pune probleme la dimensiunile alea pe deschidere. Micsoreaza deschiderile la toate trei pozitiile.

Pe mine m-ar deranja si culoarea alba a bazei profilului, dar la salamander nu prea ai de ales. Cred ca exista si baza maro dar la alti ofertanti de salamander, salamander nu are baza gri.

#363
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 05.03.2020

View PostDorel-Jefuitorul, on 08 aprilie 2022 - 13:38, said:

Cum sa fie ok daca la fereastra 14 scrie “fara garantie!!!”? Ceva fara garantie nu are cum sa fie ok. Ferestrele 1 si 12 sunt cam in aceasi situatie atat ca nu scrie fara garantie, asta nu inseamna ca nu pot pune probleme la dimensiunile alea pe deschidere. Micsoreaza deschiderile la toate trei pozitiile.

Pe mine m-ar deranja si culoarea alba a bazei profilului, dar la salamander nu prea ai de ales. Cred ca exista si baza maro dar la alti ofertanti de salamander, salamander nu are baza gri.
pe 82 are baza gri

#364
HudyZ0R

HudyZ0R

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.09.2007

View PostDorel-Jefuitorul, on 08 aprilie 2022 - 13:38, said:

Cum sa fie ok daca la fereastra 14 scrie “fara garantie!!!”? Ceva fara garantie nu are cum sa fie ok. Ferestrele 1 si 12 sunt cam in aceasi situatie atat ca nu scrie fara garantie, asta nu inseamna ca nu pot pune probleme la dimensiunile alea pe deschidere. Micsoreaza deschiderile la toate trei pozitiile.

Pe mine m-ar deranja si culoarea alba a bazei profilului, dar la salamander nu prea ai de ales. Cred ca exista si baza maro dar la alti ofertanti de salamander, salamander nu are baza gri.
Am înțeles și mulțumesc pentru sfaturi,bagheta warm edge nu ar fi bine sa o adaug in oferta? Si mă mai gândeam să cer armatura de 3mm in loc de 2mm,nu știu ce costuri implica in plus...dar vreau sa fie solide
Ce ar mai fi de adăugat în ofertă? Vreau sa fie o tâmplărie cât se poate de eficientă doar că nu mă pricep mai deloc

Edited by HudyZ0R, 08 April 2022 - 22:13.


#365
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 05.03.2020

 HudyZ0R, on 08 aprilie 2022 - 22:12, said:

Am înțeles și mulțumesc pentru sfaturi,bagheta warm edge nu ar fi bine sa o adaug in oferta? Si mă mai gândeam să cer armatura de 3mm in loc de 2mm,nu știu ce costuri implica in plus...dar vreau sa fie solide
Ce ar mai fi de adăugat în ofertă? Vreau sa fie o tâmplărie cât se poate de eficientă doar că nu mă pricep mai deloc
succes in a căuta așa armatura 🤔.....e mai rara decit dinți de găină sau parul de broască🤭,bagheta termica e musai dacă dorești o timplarie eficienta termica,mai poți micșora geamurile alea mari facind 2 părți fixe,poți folosi feronerie ascunsa ( tine in standard 130 kg),îi poți ruga sa caleze ferestrele mobile in toate colțurile,de asemenea cere o sticla de 6 in pachet ( crește eficiența fonica) ,și ......grija la montaj

#366
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 HudyZ0R, on 08 aprilie 2022 - 22:12, said:

Am înțeles și mulțumesc pentru sfaturi,bagheta warm edge nu ar fi bine sa o adaug in oferta? Si mă mai gândeam să cer armatura de 3mm in loc de 2mm,nu știu ce costuri implica in plus...dar vreau sa fie solide
Ce ar mai fi de adăugat în ofertă? Vreau sa fie o tâmplărie cât se poate de eficientă doar că nu mă pricep mai deloc

Ca soliditate nu ai ce sa faci, armatura de 3 nu vei gasi dar nu conteaza, in Bluevolution 92 poti sa bagi si bara patrata plina rezistenta va ramane aproape aceasi, dimensiunea 35x28 nu o poti schimba. Adica, un profil de aproape 100mm este armat cu armatura de 35x28, adica profilul este armat cu aproape o treime din dimensiunea lui, deci doua treimi dintr-o bara de plastic ramane goala. Cea mai mare parte din bara de plastic goala (nearmata) este la exterior,  expusa la intemperii si diferente de temperatura. Asadar, daca e sa apara probleme ele vor aparea, indiferent ca este armat cu 2 sau cu 3mm. Ce poti sa faci este sa reduci dimensiunile la ferestrele amintite mai sus si cam atat.

Ca si eficienta termica, ma gandesc ca i-ai spus si ofertantului ce vrei, sa-i spui tu ofertantului ca vrei we mi se pare un pic aiurea. Bine este un pic aiurea sa ofertezi profile din gama bluevo 92 echipate cu pachet de geam fara we. Din cauza asta si nu numai eu as mai incerca si la alti ofertanti, dar fara sa le spui tu ce vrei cu subiect si predicat, tu vrei “o tamplarie cat mai eficienta” si “solida”. Daca intri in capcana necunoscatorului, ca vrei si “un raport calitate/pret bun”, atunci nu te astepta la “cat mai eficienta” si “solida”, cand pui problema pretului poti avea surprize, le poti observa la livrare sau in timp. Exista un coleg pe aici care mi-a trimis poze cu oferta de pret si cu eticheta de pe sticle, la livrare, in oferta avea low-e+float+low-e iar sticlele primite erau low-e+float+float, cred ca in oferta avea si argon iar in realitate nu cred ca se punea problema, we nu avea nici pe oferta dar asta pentru ca si-a dorit si “un raport calitate/pret bun”. Oricum problema cea mai mare este ca a primit low-e float float.

#367
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Babaetz,cautati cu rabdare….nu va grabiti…ca pe 19 vine “nucleara” de la Salamander.
Habar nu are nimeni cu cat se scumpeste.Dar sunt sigur ca o sa fie o surpriza “placuta”

#368
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 22.02.2009

 bogumilandia, on 09 aprilie 2022 - 17:07, said:

Babaetz,cautati cu rabdare….nu va grabiti…ca pe 19 vine “nucleara” de la Salamander.
Habar nu are nimeni cu cat se scumpeste.Dar sunt sigur ca o sa fie o surpriza “placuta”

Numai la ei ? De la toti producatorii , poate baga o bomba acum si vor lasa asa pana la anul Posted Image, dar nu prea cred.

#369
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007
Au început să se apropie bine de aluminiu.

#370
sirpet2001

sirpet2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 28.07.2002
Salutare, tuturor!
Am in constructie o casa in zona Teghes, Ilfov si as avea nevoie de sfaturile voatre sa intocmesc o cerere de oferta pertinenta. Ma intereseaza foarte mult izolarea termica buna si o izolare fonica decenta. Casa are un singur nivel, parter, si geamurile sunt pentru dormitoare, sufragerie, bucatarie si doua bai. Va atasez planul parter si formele si dimensiunile geamurilor. Ma intereseaza expertiza voastra si in ceea ce priveste dimensiunile si formele propuse. Va multumesc anticipat pentru interventiile voastre!

Edit: mai greu cu pozele dar insist...Posted Image

Edited by sirpet2001, 10 April 2022 - 10:14.


#371
sirpet2001

sirpet2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 28.07.2002
Scuze de interziere, am revenit cu pozele dar nu-mi da voie sa editez ci doar post nou ...

Attached Files



#372
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 22.02.2009

 Digix, on 10 aprilie 2022 - 10:03, said:

Au început să se apropie bine de aluminiu.
Nu stiu cum sunt preturile pe aluminiu dar stiu ca la praguri au crescut, este ca un cerc vicios, crește unu si cresc toti.🤔

#373
lucasenko

lucasenko

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.03.2017
Salut!
Imi puteti oferi o parere despre aceasta oferta?
Precizez ca oferta este cu demontaj si transport.
Multumesc!

Attached Files



#374
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 05.03.2020

 lucasenko, on 10 aprilie 2022 - 20:49, said:

Salut!
Imi puteti oferi o parere despre aceasta oferta?
Precizez ca oferta este cu demontaj si transport.
Multumesc!
lipsește solbancul,la ultima fereastră e prea mare, trebuie  un montant ( o parte fixa + una mobila),la prima poziție este greșită construcția( trebuie doua cadre,preferabil o cuplare cu armătură pt rezistenta,cere un adaos toc lîngă balamale ( cînd o să faci glaful nu o sa lovească balamalele de glaf),cere un pachet de sticla mai mare( știu că sinego are bagheta pt pachet mai mare)

#375
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

sirpet2001 said:

1649577896[/url]' post='28967357']
Ma intereseaza foarte mult izolarea termica buna si o izolare fonica decenta.

Izolare termica buna se poate obtine cam pe orice produs din piata, un profil de la un producator cunoscut, recunoscut (rehau, veka, salamander, gealan, kommerling, trocal, deceuninck, Aluplast), din gama 70-73- 74-76mm AD (fara garnitura mediana), cu un pachet de geam tripan 40,44,48mm, cu o feronerie cunoscuta (maco, siegenia, roto, winkhaus, gu). Produsele din aceasta gama 70-76mm AD se invart cam pe acolo atat ca preturi cat si ca eficienta termica. Din punctul meu de vedere produsele obtinute folosind componentele de mai sus pot fi ieftine si bune, necesar si suficient.

De aici incepe dileala, ca ala e clasa A si celalalt clasa B (desi timpul a demonstrat, clasa B nu influenteaza eficienta si functionalitatea unei tamplarii, daca produsele sunt bine armate, executate, configurate si montate), ca ala este coextrudat iar celalalt este cu materie prima virgina (aici la fel ca si la clasele A si B), ca ala e salamander si celalalt este inferior si tot asa din povesti in povesti ajunge omul sa cumpere un tripan ineficient  low-e+float+float, o tamplarie prost configurata, niste ferestre acolo unde si-ar fi dorit usi etc. .

In aceasta zona 70-76mm AD profilele clasa A sunt: softline 70 de la veka, brillant 70 de la rehau, streamline 76 de la salamander, S8000 (6 camere) de la gealan.
Profilele clasa B sunt: euro 70 de la rehau, ideal 4000 de la Aluplast, zendow de la deceuninck, kommerling 70 si 76AD, trocal 70 si 76AD, gealan S8000 (5 camere), greenevolution 76 AD, bluevolution 73, ambele serii de la Salamander.

Evindent profilele de clasa A sunt mai scumpe decat profilele de clasa B, merita? In general nu, pentru ca fiind mai scumpe se apropie ca pret (uneori si depasesc) de profilele din aceasi categorie dar MD (cu garnitura mediana, cu trei garnituri), clasa B ce-i drept, dar cu trei garnituri. Oricum profilele de clasa A in gama 70-76mmAD (cu doua garnituri) sunt evitate de catre producatori, sunt cumva depasite si scumpe.
La 70-76 avem seriile MD, usor superioare din punct de vedere al eficientei, doar pe zonele cu deschidere. Aici clasa A este doar softline 76 de la veka, celelalte sunt clasa b, ideal 5000, kommerling si trocal 76MD, greenevolution 76MD, elegant 76MD de la deceuninck. Gealan si Rehau nu au serii de 70-76 MD.

Si apoi liga mare, profilele de 80,80+mm, toate sunt MD (cu trei garnituri), toate sunt mari (dau senzatia cumparatorului ca tamplaria lui pe langa usor mai eficienta va fi si mai rezistenta). Aici se impart in doua categorii, profile care permit imbunatatiri si profile care sunt doar 80+md si atat. Diferente intre aceste doua categorii nu prea exista in Romania, nu pentru ca nu ar putea exista, ci pentru ca imbunatatirile nu prea le cumpara nimeni. Nici ofertantii nu le promoveaza si nici comparatorii nu sunt interesati, pentru ofertant important este sa-si vanda marfa, pentru cumparator important este ca profilul sa fie mare.

La fel ca la celelalte si aici avem clasa A si B, clasa A sunt putine, Rehau Geneo 86 si Veka Softline 82 sa zicem ca si Salamander bluevolution 92 desi este coextrudat. Synego 80 de la rehau, salamander bluevolution 82, Gealan S9000, Aluplast ideal 7000 si 8000, deceunink legend si eforte, kommerling/trocal 88, toate sunt clasa B.

Profilele care permit imbunatatiri pentru a se diferentia clar ca eficienta de celelalte mai mici gen 76mm AD, sunt: geneo prin folosirea termomodulelor (geneo phz), Bluevolution 92 prin folosirea aramaturilor cu rupere de punte termica, Aluplast ideal 7000 si 8000 prin folosirea sistemelor energeto, gealan S9000 prin folosirea stv si ikd. Folosirea acestor produse la maxima lor capacitate inseamna si un montaj mai special un pic. Practic, pentru ca nu se platesc “imbunatatiri”, nu se plateste si un montaj adecvat, de fapt se cumpara produse foarte putin eficiente fata de cele mai ieftine, 70-76mmAD, diferentele fata de acestea fiind aceleasi ca si la cele de 76MD, foarte mica diferenta si doar pe deschideri, maxim 0,2w/mpk.

Tot pentru izolare termica buna este foarte important pachetul de geam, pentru ca ocupa cea mai mare suprafata. Aici conteaza grosimea pachetului de geam (vorbim de tripan), de la 40mm si pana la 52mm, pachetele care se incadreaza intre aceste dimensiuni pot fi eficiente termic, diferentele intre ele sunt foarte mici, de obicei maxim 0,1w/mpk si asta intre pachetele de 40/44 si 48/52, asta daca sunt corect si la fel configurate. Ceea ce inseamna ca pe langa grosimea pachetului de geam conteaza si configurarea sticlelor, regula de baza pentru obtinerea unui pachet eficient este folosirea a doua sticle cu depunere si una float(simpla). Aceasta configurare poate fi imbunatatita prin folosirea argonului si prin folosirea baghetelor de tip warm edge intre sticle.

Sistemele de feronerie contribuie si ele la eficienta termica, important este ca acestea sa fie complete, dupa schema producatorului, in functie de dimensiuni. Daca lipseste un punct de inchidere acolo unde dimensiunea o cere, degeaba profil smecher, degeaba sticla smechera, bate vantul pe langa profil.

Pentru izolare fonica decenta o sticla de 6mm in pachetul de tripan consider ca este suficienta, sigur folosirea sticlelor de dimensiuni diferite 6-4-6mm, a sticlelor laminate, a sticlelor cu folie silence, toate imbunatatesc izolarea fonica a pachetului de geam. Numai ca sunt din ce in ce mai scumpe si sunetul e un pic pervers (nu ajunge la urechile noastre doar prin vibratia sticlei), de cele mai multe ori nu merita.

La toate astea mai adaugam consilierea, executia, montajul, serviciile, pentru obtinerea unui produs bun, potrivit cu nevoile si bugetul beneficiarului.

 Timplarualin, on 10 aprilie 2022 - 21:09, said:

cere un pachet de sticla mai mare( știu că sinego are bagheta pt pachet mai mare)

Da are pentru pachet de 50mm.

#376
sirpet2001

sirpet2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 28.07.2002
Salutare.
Multumesc foarte mult #Dorel-Jefuitorul pentru multimea de informatii si timpul tau pe care l-ai folosit pentru a le prezenta atat de clar si de organizat. Felicitari pentru expertiza si amabilitatea ta.
Luand in considerare expunerea ta cum pot obtine o oferta personalizata care sa tina cont de toate aspectele mentionate de tine? Ca reactie de impuls m-as indrepta catre bluevolution 92...

Multumesc inca o data si toate cele bune tuturor!

#377
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Simplu, fiind din if poate te ajuta colegul Conu71 cu o oferta pe bluevo92, daca nu sigur te poate indruma spre un ofertant serios. Daca iei in considerare si alte profile colegul Digix este si el din Bucuresti, dar nu-ti poate oferi decat ceva de nivelul bluevo92. Deci trimite-le lor mesaj privat si vedeti voi ce iese.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 11 April 2022 - 21:13.


#378
rapzap

rapzap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 27.04.2007

View PostDorel-Jefuitorul, on 10 aprilie 2022 - 23:02, said:

Izolare termica buna se poate obtine cam pe orice produs din piata, un profil de la un producator cunoscut, recunoscut (rehau, veka, salamander, gealan, kommerling, trocal, deceuninck, Aluplast), din gama 70-73- 74-76mm AD (fara garnitura mediana), cu un pachet de geam tripan 40,44,48mm, cu o feronerie cunoscuta (maco, siegenia, roto, winkhaus, gu). Produsele din aceasta gama 70-76mm AD se invart cam pe acolo atat ca preturi cat si ca eficienta termica. Din punctul meu de vedere produsele obtinute folosind componentele de mai sus pot fi ieftine si bune, necesar si suficient.

De aici incepe dileala, ca ala e clasa A si celalalt clasa B (desi timpul a demonstrat, clasa B nu influenteaza eficienta si functionalitatea unei tamplarii, daca produsele sunt bine armate, executate, configurate si montate), ca ala este coextrudat iar celalalt este cu materie prima virgina (aici la fel ca si la clasele A si B), ca ala e salamander si celalalt este inferior si tot asa din povesti in povesti ajunge omul sa cumpere un tripan ineficient  low-e+float+float, o tamplarie prost configurata, niste ferestre acolo unde si-ar fi dorit usi etc. .

In aceasta zona 70-76mm AD profilele clasa A sunt: softline 70 de la veka, brillant 70 de la rehau, streamline 76 de la salamander, S8000 (6 camere) de la gealan.
Profilele clasa B sunt: euro 70 de la rehau, ideal 4000 de la Aluplast, zendow de la deceuninck, kommerling 70 si 76AD, trocal 70 si 76AD, gealan S8000 (5 camere), greenevolution 76 AD, bluevolution 73, ambele serii de la Salamander.

Evindent profilele de clasa A sunt mai scumpe decat profilele de clasa B, merita? In general nu, pentru ca fiind mai scumpe se apropie ca pret (uneori si depasesc) de profilele din aceasi categorie dar MD (cu garnitura mediana, cu trei garnituri), clasa B ce-i drept, dar cu trei garnituri. Oricum profilele de clasa A in gama 70-76mmAD (cu doua garnituri) sunt evitate de catre producatori, sunt cumva depasite si scumpe.
La 70-76 avem seriile MD, usor superioare din punct de vedere al eficientei, doar pe zonele cu deschidere. Aici clasa A este doar softline 76 de la veka, celelalte sunt clasa b, ideal 5000, kommerling si trocal 76MD, greenevolution 76MD, elegant 76MD de la deceuninck. Gealan si Rehau nu au serii de 70-76 MD.

Si apoi liga mare, profilele de 80,80+mm, toate sunt MD (cu trei garnituri), toate sunt mari (dau senzatia cumparatorului ca tamplaria lui pe langa usor mai eficienta va fi si mai rezistenta). Aici se impart in doua categorii, profile care permit imbunatatiri si profile care sunt doar 80+md si atat. Diferente intre aceste doua categorii nu prea exista in Romania, nu pentru ca nu ar putea exista, ci pentru ca imbunatatirile nu prea le cumpara nimeni. Nici ofertantii nu le promoveaza si nici comparatorii nu sunt interesati, pentru ofertant important este sa-si vanda marfa, pentru cumparator important este ca profilul sa fie mare.

La fel ca la celelalte si aici avem clasa A si B, clasa A sunt putine, Rehau Geneo 86 si Veka Softline 82 sa zicem ca si Salamander bluevolution 92 desi este coextrudat. Synego 80 de la rehau, salamander bluevolution 82, Gealan S9000, Aluplast ideal 7000 si 8000, deceunink legend si eforte, kommerling/trocal 88, toate sunt clasa B.

Profilele care permit imbunatatiri pentru a se diferentia clar ca eficienta de celelalte mai mici gen 76mm AD, sunt: geneo prin folosirea termomodulelor (geneo phz), Bluevolution 92 prin folosirea aramaturilor cu rupere de punte termica, Aluplast ideal 7000 si 8000 prin folosirea sistemelor energeto, gealan S9000 prin folosirea stv si ikd. Folosirea acestor produse la maxima lor capacitate inseamna si un montaj mai special un pic. Practic, pentru ca nu se platesc “imbunatatiri”, nu se plateste si un montaj adecvat, de fapt se cumpara produse foarte putin eficiente fata de cele mai ieftine, 70-76mmAD, diferentele fata de acestea fiind aceleasi ca si la cele de 76MD, foarte mica diferenta si doar pe deschideri, maxim 0,2w/mpk.

Tot pentru izolare termica buna este foarte important pachetul de geam, pentru ca ocupa cea mai mare suprafata. Aici conteaza grosimea pachetului de geam (vorbim de tripan), de la 40mm si pana la 52mm, pachetele care se incadreaza intre aceste dimensiuni pot fi eficiente termic, diferentele intre ele sunt foarte mici, de obicei maxim 0,1w/mpk si asta intre pachetele de 40/44 si 48/52, asta daca sunt corect si la fel configurate. Ceea ce inseamna ca pe langa grosimea pachetului de geam conteaza si configurarea sticlelor, regula de baza pentru obtinerea unui pachet eficient este folosirea a doua sticle cu depunere si una float(simpla). Aceasta configurare poate fi imbunatatita prin folosirea argonului si prin folosirea baghetelor de tip warm edge intre sticle.

Sistemele de feronerie contribuie si ele la eficienta termica, important este ca acestea sa fie complete, dupa schema producatorului, in functie de dimensiuni. Daca lipseste un punct de inchidere acolo unde dimensiunea o cere, degeaba profil smecher, degeaba sticla smechera, bate vantul pe langa profil.

Pentru izolare fonica decenta o sticla de 6mm in pachetul de tripan consider ca este suficienta, sigur folosirea sticlelor de dimensiuni diferite 6-4-6mm, a sticlelor laminate, a sticlelor cu folie silence, toate imbunatatesc izolarea fonica a pachetului de geam. Numai ca sunt din ce in ce mai scumpe si sunetul e un pic pervers (nu ajunge la urechile noastre doar prin vibratia sticlei), de cele mai multe ori nu merita.

La toate astea mai adaugam consilierea, executia, montajul, serviciile, pentru obtinerea unui produs bun, potrivit cu nevoile si bugetul beneficiarului.



Da are pentru pachet de 50mm.

Cred ca e singurul comment/informatie scrisa care te poate ajuta sa iei o decizie pe care l-am vazut in topicurile despre termopane. Nici unde altundeva nu am gasit asa ceva.
Felicitari Dorel!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate