Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Transferuri instant intre bancile...

player video

Carefur Act for good

Parcare gratis in Bucuresti pentr...
 Rovinieta prin SMS pentru masina ...

Viteza mica Usb 3.2 gen.1 header

Cerificat atestare fiscala pentru...

Schimbare destinatie imobil din l...
 Dorsalgie

Recomandare brand cheie dinamomet...

Divorț la notar

Vechime vs km reali
 Android 12 : "Yahoo Mail s-a ...

Bloc Favorit cu RS2

Ce extractor audio (analogic) pen...

Cine suporta cheltuielile de jude...

Intreaba-ma despre Termopane!- partea a II-a.

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
1537 replies to this topic

Y0samiteSam

Y0samiteSam

Senior Member

• Grup: Senior Members
Am înțeles, o să cer praguri din aluminiu și o tâmplărie mai accesibilă.
Vreau să întreb și în altă parte să văd și alte oferte de preț. Locuiesc in Constanța și este loterie să găsești o firmă serioasă care să facă treabă bună.

Y0samiteSam

Y0samiteSam

Senior Member

Am primit si urmatoarea oferta de pret, care este aproape la jumatate din valoarea primei dar aici nu am cerut imitatie de lemn pt. tamplarie si oglinda:
Attached File  Screenshot 2023-11-23 161149.png   158.33K   29 downloads

Maskatu

Maskatu

Senior Member

Pentru o tamplarie veche, Gealan, care nu mai inchide bine... am reglat tot ce am putut, am intors toate ciupercutele alea spre interior ca sa traga cat mai mult in blocatoare dar tot se aud zgomote de afara si se simte, curent, care acum are garnitura asta... (originala si veche)
Attached File  Capture2.JPG   14.06K   16 downloadsAttached File  Capture.JPG   12.6K   16 downloads

Merge sa pun garnitura asta? Am gasit pe emag si ar veni cam 2,4 lei metrul...
Attached File  Capture3.JPG   110.68K   13 downloads

Ma gandeam sa schimb si blocatoarele dar tot vad ceva cu profil 13 mm sau 8 si nu stiu de care am.

mmiclaus

mmiclaus

Member

• Grup: Members

View PostY0samiteSam, on 23 noiembrie 2023 - 16:17, said:

Am primit si urmatoarea oferta de pret, care este aproape la jumatate din valoarea primei dar aici nu am cerut imitatie de lemn pt. tamplarie si oglinda:
Attachment Screenshot 2023-11-23 161149.png

Este un profil cu adancime de 60mm , clasa b ,garnitura gri (personal nu imi place garnitura lor GRI  ), poti sa le ceri pe solid 500 este clasa a  , si usa este de 115 iar garnitura este neagra mai calitativa.Daca vei merge pe varianta cu solid 400 cerele macar sa bage armaturii de 1.5 in toc si ccv usa

razvan

razvan

New Member

• Grup: Candidate Members
Buna ziua daca ma poate ajuta cineva cu un sfat,balcon transformat in bucatarie orasul Sibiu etjajul 1 fatada spre nord 4 mtri deschiderea pe 1.6 inaltime bate sorele foarte putin pana la 9 10 dimineata partea laterala 1 metru deschiderea inaltime 1.6 bate sorele pana pe la ora 12.
Am nevoie ca sa intre caldura in balcon.
Ce pachet de geam triplu recomandati pe fatada si pe lateral tinand cont si de clima din Sibiu si pozitionare .
4s f4 low e
lowe f4 lowe e
f4 low e low e

Multumesc

razvan

razvan

New Member

Buna ziua o intrebare voi monta la Sibiu un balcon am ales rama S9000 Gealan 3 randuri de garnituri geam de 44 tripan pentru ca de la Fereastra Eco Petrosani se poat elivra in 2 saptamani cei din Sibiu din ianuarie. Pretul 1300 euro pentru 8.3 mp destul de ok. Montajul o s ail fac cu solbanc termic ancore de fixare pe lateral si benzi de etansare interior si exterior plus banda precomprimata de 2 cm latime plus spuam cu celula inchisa. Doresc insa sa va intreb legat de pachetul de sticla ei imi propoun 4s + f4 + low e grosime 44 mm bagheta calda. Balconul este pe nord ca si fatada de 4 metri cu 1.6 inaltime bate soarele doar pana pe la 9 10 dimineata iar lateralul de 1 metru latime cu 1.6 inaltime bate soarele pana pe la 11 30 maxim 12. Avand in vedere ca eu doresc sa il transfor in bucatarie balconul dar voi ave ais usa spre sufragerie ce pachet recomandati pentru fatada si pentru lateral ?  4s + f4 + low e ,low e + f4 + low e , f4 + low e + low e ?

conu71

conu71

Termopanist

• Grup: Moderators

View Postrazvan, on 24 noiembrie 2023 - 12:36, said:

Montajul o s ail fac cu solbanc termic ancore de fixare pe lateral si benzi de etansare interior si exterior plus banda precomprimata de 2 cm latime plus spuam cu celula inchisa.

nu este asa ca te ai uitat la boul ala de soflete pe youtube?

daca vrei lumina in balcon atunci low e + f4 + low e. de bagheta calda nu mai zic, banuiesc ca stii de ea.

razvan-softpedia

razvan-softpedia

Active Member

View Postconu71, on 25 noiembrie 2023 - 08:15, said:

nu este asa ca te ai uitat la boul ala de soflete pe youtube?

Posted Image Posted Image Posted Image  Credeam ca doar eu am parerea asta, si ca sunt cam ciudat !!!

i7zooke

i7zooke

Junior Member

Salut. În vară vreau să schimb și eu termopanele și profilele. Momentan am din aluminiu, dar au 20 de ani și sigur nu au bariera termică și pierd căldură grav.
Ce tâmplărie pvc îmi recomandați?
Și la ce prețuri să mă aștept la o fereastră de 175x125?

conu71

conu71

Termopanist

• Grup: Moderators

View Postrazvan-softpedia, on 25 noiembrie 2023 - 09:50, said:

Posted Image Posted Image Posted Image  Credeam ca doar eu am parerea asta, si ca sunt cam ciudat !!!

mai este si boul ala plin de bani cu nevasta adolescenta(buhnici) si muncesc o ora pentru fiecare om ca sa ii scot din cap elucubratiile spuse de aia 2 parerologi.

mor de sila cand vad un habarnist care preia din zbor 3 idei de la un alt prost si pe urma se apuca de promovat la ele din cauza ca este "influecer". i-am zis lui buhnici ca este un mare prost cand spunea ca degeaba ai ferestre de calitate daca nu este tencuit golul ferestrei in ultimul lui video(mi a zis nevasta ca a aparut iar un video despre ferestre). golul trebuie tencuit doar in partea de jos si doar 9-10 cm latime(acolo unde se va prinde fereastra in suruburi) altfel faci o frumusete de punti termice exact unde nu este nevoie de ele.

sunt multe de explicat dar ma calmez si ies in curte la un gratar. hai sa avem pofta.

razvan-softpedia

razvan-softpedia

Active Member

View Postconu71, on 25 noiembrie 2023 - 11:47, said:

mai este si boul ala plin de bani cu nevasta adolescenta(buhnici) si muncesc o ora pentru fiecare om ca sa ii scot din cap elucubratiile spuse de aia 2 parerologi.

Astia doi la cati bani castiga din prostiile astea de videoclipuri, ar trebui sa se documenteze mai bine, si sa nu mai accepte sa promoveze solutii de rahat si habarnisti care nu au idee despre ce vorbesc. La unul din videoclipurile lui ( despre invelitorile din tigla metalica ), apare unul care zice ca tabla se prinde cu 25-30 suruburi pe metru patrat.  Posted Image Posted Image .  Unde naiba ai putea sa dai 25-30 de suruburi, pe mine unul nu ma duce capul !!! Dupa care, te certi cu beneficiarii ca nu ai facut cum zice guru' . Posted Image Posted Image

Sa nu il uitam nici pe moldoveanul ( basarabeanul ), ala cu enciclopedia constructiilor, care este si mai habarnist decat astia doi, si care vorbeste mult, chiar daca nu are nimic de spus. Posted ImagePosted Image Posted Image .

Este incredibil cum naiba stau atatia oameni, se uita la videoclipurile lor, si cred ca au gasit cele mai bune solutii.

anton2dan

anton2dan

Junior Member

Mulțumesc Conu încă o dată pentru sfaturile privind montajul termopanelor.

randthor

randthor

New Member

Salut!

Mă puteți ajuta cu niște sfaturi în legătură cu ofertele pe care le-am primit?
P.S. Mulțumesc mult pentru munca pe care o faceți pe forum. Nu știu nimic despre termopane și citind thread-urile am mai înțeles (un pic) despre ce este vorba.

Attached Files

Bogotta

Bogotta

Senior Member

Am si eu o intrebare. Ferestrele mele au fost montate.... demult. Nici nu mai conteaza când. Important este că acel gheder negru s-a uscat si s-a indoit ca naiba. E clar ca trebuie inlocuit.  Unde gasesc cheder de vanzare la metru în București ?

Mulțumesc.

Maskatu

Maskatu

Senior Member

View Posti7zooke, on 25 noiembrie 2023 - 10:48, said:

Salut. În vară vreau să schimb și eu termopanele și profilele. Momentan am din aluminiu, dar au 20 de ani și sigur nu au bariera termică și pierd căldură grav.
Ce tâmplărie pvc îmi recomandați?
Și la ce prețuri să mă aștept la o fereastră de 175x125?
Depinde ce buget ai... intrebarea ta e gen...

"Ce mașină îmi recomandați?" Pai putem recomanda Logan sau Lambo, stii ce zic?

Revenind la termopane, mai exact tamplaria PVC... depinde de profil... ieftin, masa si asa, top... La dimensiunea ai poti sa ai si un 1000-1200 de lei pentru un gealan 5 camere cu termopan simplu si feronerie de buget sau poti sa ai 3000 de lei daca te duci pe veka/salamander, 7 camere, geam TRIPAN cu 4 seasons, bagheta calda si feronerie Roto.

View PostBogotta, on 27 noiembrie 2023 - 13:45, said:

Am si eu o intrebare. Ferestrele mele au fost montate.... demult. Nici nu mai conteaza când. Important este că acel gheder negru s-a uscat si s-a indoit ca naiba. E clar ca trebuie inlocuit.  Unde gasesc cheder de vanzare la metru în București ?

Mulțumesc.
Asta intrebam eu mai sus dar nu mi-a raspuns nimeni. Gasesti si pe emag cheder, 20 de metri sub 50 de lei sau au si in Leroy Merlin dar e mai scump metrul... 5 lei. Acum depinde si de modelul chederului ca sunt si astea pe modele.
La leroy ai asta
https://www.leroymer...eagra-1-m/29925
La emag... cauta "cheder tamplarie pvc" si gasesti de la mai multi vanzatori.

View Postrandthor, on 27 noiembrie 2023 - 12:28, said:

Salut!

Mă puteți ajuta cu niște sfaturi în legătură cu ofertele pe care le-am primit?
P.S. Mulțumesc mult pentru munca pe care o faceți pe forum. Nu știu nimic despre termopane și citind thread-urile am mai înțeles (un pic) despre ce este vorba.
Veka si Salamander sunt TOP. Ai si feronerie buna, ai si tripan ai si protectie termica, pare ce trebuie.

Bogotta

Bogotta

Senior Member

View PostMaskatu, on 27 noiembrie 2023 - 21:36, said:

Acum depinde si de modelul chederului ca sunt si astea pe modele.
La leroy ai asta
https://www.leroymer...eagra-1-m/29925
La emag... cauta "cheder tamplarie pvc" si gasesti de la mai multi vanzatori.

Mersi frumos. O sa verific ce model am eu. Aveam o poza pe undeva. Sau ii fac una noua.

randthor

randthor

New Member

View PostMaskatu, on 27 noiembrie 2023 - 21:36, said:

Veka si Salamander sunt TOP. Ai si feronerie buna, ai si tripan ai si protectie termica, pare ce trebuie.

Mulțumesc!

Digix

Digix

Senior Member

View PostMaskatu, on 23 noiembrie 2023 - 21:13, said:

Ma gandeam sa schimb si blocatoarele dar tot vad ceva cu profil 13 mm sau 8 si nu stiu de care am.
Gealan e pe 13 mm. Nu cred că ajută înlocuirea blocatorilor. Mai degrabă fă o probă cu coală de hârtie și vezi pe ce laturi nu închide (sus și între balamale de obicei).
De obicei, calatul și repoziționarea blocatorilor ajută.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate