Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Dureri mari dupa implant

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Alice43

Alice43

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.06.2016
Primul implant realizat in urma unei extractii din cauza unei infectii la radacina.
In urma cu 2 saptamani mi s-a facut un implant pe partea dreapta sus si timp de cateva zile am avut umflatura si dureri normale in zona in care s-a realizat implantul. Dupa ce s-a trecut umflatura din zona obrazului, cam la 3 zile am inceput sa am dureri pe toata partea dreapta (masele sus si jos, plus durere de cap). Durere venea si trecea, aparea de obicei seara , dar trecea cu un algocalmin.  In acest timp am luat si antibiotic. Am informat medicul care s-a ocupat de lucrare, dar a zis ca nu e cauzata de alte masele, ca in general la implant nu apar dureri si dupa 10 zile ar trebui sa treaca. Nu a facut nimic, mi-a zis sa iau analgezice si ca sa mai asteptam, sa nu scoatem inca implantul.
De 2 zile s-a accentuat durerea si vinerea aceasta m-a durut toata ziua si noaptea, analgezicele nu mai au efect.  Durerea este constanta si sunt momente cand devine insuportabila.
Doresc doar sa stiu experientele altor persoane, este normal sa apara astfel de dureri la un implant? Este normal ca doctorul sa-si zica sa mai astepti cand ai astfel de dureri?

Attached Files

  • Attached File  33.png   595.7K   117 downloads


#2
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 03.12.2001
ai în corp un organism străin. e normal să existe o reacție a corpului, respingere, durere. de asta îți spune să mai aștepți.
am două implanturi de 1 an, în primele zile după ce a forat durea ca naiba. nu am luat nimic, au trecut natural.

#3
Alice43

Alice43

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.06.2016
Mentionez ca astazi este a 12-a zi de la implant si  durerea s-a accentuat in ultimele zile.

#4
silvyu_1987

silvyu_1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 18.05.2010
Eu nu am avut dureri dupa implant maxim prima zi. Mai grave erau dupa extractii.
Daca persista  mai mult de o saptamana probabil ceva nu e in regula. Daca iei ketonal forte tot mai persista durerea?

Edited by silvyu_1987, 09 October 2021 - 07:01.


#5
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012

 Alice43, on 09 octombrie 2021 - 06:13, said:

De 2 zile s-a accentuat durerea si vinerea aceasta m-a durut toata ziua si noaptea, analgezicele nu mai au efect.  Durerea este constanta si sunt momente cand devine insuportabila.
Doresc doar sa stiu experientele altor persoane, este normal sa apara astfel de dureri la un implant? Este normal ca doctorul sa-si zica sa mai astepti cand ai astfel de dureri?

Am facut implant acum cativa ani, m-a durut cateva zile dar nu cred ca m-a durut asa rau. Cel mai bine vorbeste cu dentistul, el stie.
Acum ma mai doare putin iarna cand vorbesc in ger, posibil sa nu fie de la implant.

#6
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019
eu cred ca trebuia sa mai puna si niste os
vad un punct negru in partea superioara a implantului, intreaba ce este

#7
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Sa nu fie cumva nevoie sa ajungeti la BMF! Ceva nu e in regula acolo...

#8
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
Am facut un singur implant acum 15 ani, in urma unei extrageri. Nu m-a durut absolut deloc si nici nu m-am umflat.
Tatal meu a facut anul acesta 8 (opt) implanturi intr-o singura interventie. Umflatura s-a retras singura in cateva zile. A luat cam 2-3 zile antiinflamatoare. Durerile au fost moderate si au trecut relativ repede.


Eu zic sa rogi doctorul sa te vada. Sa nu fie o durere provocata de alta masea.  Pe mine m-a durut toata partea stanga de la o masea. Doctorii la care am fost au tratat timp de cateva saptamani alte masele decat cea cu problema....

Edited by [mc]xtrem, 09 October 2021 - 09:23.


#9
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
este posibil sa ai nevoie sa iti faca o drena acolo daca ai o infectie....
sa o lase sa se vindece si apoi sa sutureze din nou.

#10
didi_yo

didi_yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 14.06.2007

 Alice43, on 09 octombrie 2021 - 06:44, said:

Mentionez ca astazi este a 12-a zi de la implant si  durerea s-a accentuat in ultimele zile.

Nu e normal dupa 12 zile. Du-te la el, sau daca poti cauta alt medic. Eu cand am facut 9 implanturi intr-o singura zi (nu vrei sa stii cum e), doctorul mi-a prescris clorhexidin pentru clatirea gurii, cateva zile la rand. Cam 3 zile m-a durut, apoi a trecut. Am stat 4 luni pentru integrare in maxilar.

Edited by didi_yo, 09 October 2021 - 15:14.


#11
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Cat a trecut intre extractie si implant? In intervalul ala ai avut dureri?

#12
Alice43

Alice43

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.06.2016

 silvyu_1987, on 09 octombrie 2021 - 07:01, said:

Eu nu am avut dureri dupa implant maxim prima zi. Mai grave erau dupa extractii.
Daca persista  mai mult de o saptamana probabil ceva nu e in regula. Daca iei ketonal forte tot mai persista durerea?

Initial trecea cu analgezice, dar astazi nu prea si-au mai facut efectul.

 giuliani, on 09 octombrie 2021 - 19:41, said:

Cat a trecut intre extractie si implant? In intervalul ala ai avut dureri?
Aproximativ 4 luni de zile si nu am avut dureri in acest timp.

 [mc]xtrem, on 09 octombrie 2021 - 09:17, said:

Am facut un singur implant acum 15 ani, in urma unei extrageri. Nu m-a durut absolut deloc si nici nu m-am umflat.
Tatal meu a facut anul acesta 8 (opt) implanturi intr-o singura interventie. Umflatura s-a retras singura in cateva zile. A luat cam 2-3 zile antiinflamatoare. Durerile au fost moderate si au trecut relativ repede.


Eu zic sa rogi doctorul sa te vada. Sa nu fie o durere provocata de alta masea.  Pe mine m-a durut toata partea stanga de la o masea. Doctorii la care am fost au tratat timp de cateva saptamani alte masele decat cea cu problema....

Am facut o programare pentru luni, voi reveni cu informatii. Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

#13
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Eu mi-am facut 2 implanturi pana acum, la ambele am lasat vreo 6 luni intre extractie si implant. La implant doar in primele 48h am avut dureri si sangerari, apoi nu prea. Eu cred ca ceva nu-i in ordine si mai bine sa mergi direct la control.

#14
Alice43

Alice43

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.06.2016
Am rezolvat, mi-a scos nervul de la maseaua vecina implantului . A fost o concidenta ca durerile au aparut in aceeasi saptamana in cand mi-am pus implantul. Intr-adevar nu erau dureri normale pentru un implant, cauza era cu totul alta.

#15
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019
eram sigura ca nu este de la implant...
Sanatate iti doresc!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate