Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Schimbare modul wifi

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Oklah

Oklah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 19.05.2014
Salut, am un laptop de cativa ani (asus x541uv-dm726, schimbat RAM, SDD si display) si momentan nu vreau sa il schimb. De ceva vreme as vrea sa ii schimb modulul de wifi caci cel actual este doar pe 2.4 si am nevoie de viteze mai mari... Numai ca am o nelamurire, laptop ul asta are o singura antena, se poate schimba chiar si asa?

Ati putea sa imi recomandati un modul wifi 6 (sau nu neaparat..) care sa prinda totusi viteze mai mari? Conexiunea esti gigabyte
Initial ma uitam la Intel, Dual Band Wireless, AX200NGW si cu un adaptor Mini PCI-E 2 Lane M.2 NGFF dar sunt 50-50. Sau daca nu, sa cumpar un AC 7260 PCIe.
Dar intrebarea la care nu am raspuns este daca functioneaza cu o singura antena..

Cateva poze cu modulul actual si slotul pentru modul
https://i.imgur.com/D7NLjuT.jpg
https://i.imgur.com/nbcgQYI.jpg
https://i.imgur.com/WmTSpGu.jpg

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Depinde ce face antena aia, vitezele mari sunt pe 5 Ghz, posibil sa nu mearga pe banda de 5 Ghz sau sa nu functioneze deloc alt adaptor wireless daca nu-i in whitelist in BIOS ( ramane de vazut daca e cazul tau )

#3
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 27.06.2009
Din cate stiu placile wireless dualband au 2 conectori pentru antena. Cum a zis si @modoran daca ai whitelist pe BIOS nu poti sa schimbi placa de wirelss fara modificare de BIOS. Cel mai sigur iti iei adaptor wireless pe USB si rezolvi ambele probleme.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu e mai simplu să iei un adaptor wifi pe usb ?

#5
Oklah

Oklah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 19.05.2014
Ba da, dar am doar 2 porturi USB din care unul e ocupat cu mouse ul si asa ar trebui sa pun un hub usb..
Daca tot imi puteti recomanda niste adaptoare wireless pe USB care sa suporte o viteza mai mare (nu conteaza pretul)?
Cat despre daca am whitelist pe BIOS cum as putea afla asta?

#6
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006
Ai numai main, nu si aux. Au facut astia economie. Dar din ce stiu oricum nu foloseste ambele antene in acelasi timp (poate doar cele dual-band), poti doar schimba intre ele din configuratia placii de retea. Daca nu a facut figuri cand ai schimbat ram-ul si display-ul cred ca ai sanse mari sa iti mearga cu un modul compatibil, nu ai de unde sa faci rost de unul sa testezi?

LE: Asta pare sa se potriveasca.
LE2: Mai cumperi inca o antena ca asta.

Edited by arkhangel, 08 October 2021 - 14:09.


#7
Romaryho

Romaryho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 15.06.2016
Eu folosesc asa ceva pentru un calculator care nu are internet : https://www.emag.ro/...BM/?cmpid=87004

Este dual band duce suficient de multa banda, fiind calculatoare vechi nu ajung la viteze gigabit astronomice din cauza procesoarelor vechi si ele.

#8
Oklah

Oklah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 19.05.2014

 arkhangel, on 08 octombrie 2021 - 14:03, said:

Ai numai main, nu si aux. Au facut astia economie. Dar din ce stiu oricum nu foloseste ambele antene in acelasi timp (poate doar cele dual-band), poti doar schimba intre ele din configuratia placii de retea. Daca nu a facut figuri cand ai schimbat ram-ul si display-ul cred ca ai sanse mari sa iti mearga cu un modul compatibil, nu ai de unde sa faci rost de unul sa testezi?

LE: Asta pare sa se potriveasca.
LE2: Mai cumperi inca o antena ca asta.
Din pacate nu prea am de unde sa fac rost. Ce rol au cele 2 antene (aux/main)?
Si ar putea functiona doar cu antena de pe main?

#9
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Cele mai rapide modele de placute wifi pe slot mini pcie sunt Intel AC 7260HMW si Broadcom BCM94352HMB, ultimul fiind ceva mai rapid. Cauta pe OLX unul dintre cele 2 module, Intel se gaseste gasea la preturi rezonabile.

#10
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006

 Oklah, on 08 octombrie 2021 - 14:28, said:

Din pacate nu prea am de unde sa fac rost. Ce rol au cele 2 antene (aux/main)?
Si ar putea functiona doar cu antena de pe main?
Nu stiu ce rol au, la placile single band toate laptop-urile pe care le-am desfacut aveau doua antene dar nu stiu de ce pentru ca nu cred ca le foloseau pe ambele simultan. Puteai selecta in windows la proprietatile placii de retea ce antena sa foloseasca. Dar nu stiu daca la placile dual band este alfel.

Attached Files



#11
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,935
  • Înscris: 26.05.2007

 Oklah, on 08 octombrie 2021 - 13:57, said:

Ba da, dar am doar 2 porturi USB din care unul e ocupat cu mouse ul si asa ar trebui sa pun un hub usb..
Mouse bluetooth

#12
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Nu. Nu. Nu!
Se consuma repede bateria la maus.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate