Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Despre Staking

  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Când merită să faci staking? Ce merită să ții la staking? Cât timp? Aveți vreo strategie care include și acest instrument?
Există și o diferență de termeni. Staking = miză și e folosit de Binance. Stacking= stivuire. Văd că ambii sunt folosiți în mod egal.

Edited by TLGTLC, 07 October 2021 - 21:09.


#2
danidnc

danidnc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 08.08.2005
Eu fac tot timpul staking sau ceva similar, pentru a mai castiga pasiv ceva monede
Momentan folosesc Binance si Celsius.
Ideal e sa nu le ai blocate cum e pe Binance( 30 zile, 60 zile etc) pentru a putea profita sa vinzi daca explodeaza pretul....

#3
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Diferenta este deoarece intr-un caz este vorba despre blocarea cripto pe o anumita perioada asta pentru a ajuta/securiza/mentine reteaua (staking) si in celalalt caz este doar o stivuire simpla mai exact un hold pe o perioada anume sau flexibila cu o dobanda platita de regula in BTC (la saptamana/luna/an chiar si zilnic).
Eu folosesc acel tip de hold purtator de dobanda... aici depozitul nu este blocat deci pot sa il retrag in orice moment insa pierd dobanda la el.
Platforme mari si relativ sigure pentru acest tip de hold ar fi: BlockFi, Celsius, Gemini, Nexo (mai nou am descoperit si CakeDeFi, din Singapore)
Le-am testat pe toate si totul functioneaza perfect!
Bineinteles ca mai sunt si altele - este la moda acum acest tip de pastrare cripto

@danidnc,
Vezi ca au aparut promotii noi in Celsius Network si sunt valabile inclusiv pentru clientii existenti... saptamana asta ma bag si eu la aia cu 200$ depozit in USDC ori USDT si 50$ recompensa in BTC dupa 30 de zile.
Mai sunt promotii si pe ADA & PAXG (la PAXG primesti chiar 60$ in BTC, dupa 30 de zile insa depozitul necesar este de minim 400$) cred ca ma bag si aici!.

Edited by rz, 08 October 2021 - 12:49.


#4
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Mulțumesc frumos pentru ponturi!

#5
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Cu placere... nu sunt neaparat ponturi sunt doar ofertele lor (apar periodic) trebuie doar sa profitam de ele!
De ex. daca jonglezi cu fondurile tale intre 3 platforme (BlockFi, Celsius, Gemini) poti sa castigi chiar mai mult de 130$ (in BTC) dupa doua luni de hold, la o suma mai mica de 650$ (sau 130$ intr-o luna, in BTC, la 800$ investitie).

Edited by rz, 08 October 2021 - 13:02.


#6
ZO-30

ZO-30

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.06.2021
Urmaresc cu mult interes tot ce scri. Pot spune ca deschid acest forum pt a vedea ce ai mai zis pt a ma informa. Am descarcat si aplicatia stormgain si chiar am inceput sa fac bani si acolo. Deci multumesc de idee!  Am o intrebare. Cum sa jonglez intre cele 3 platorme,ca asta nu am prea inteles. Recunosc ca sunt incepatoare in domeniul cripto..

#7
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Salut... si ms
Aplicatia Stormgain este ok dar sa nu te gandesti ca vei face multi bani cu ea in varianta gratis (exclusiv cu banii din ''minarea'' aia a lor)
Este foarte ok pentru inceput practic este la fel ca o varianta Demo doar ca este un Demo cu 10/20/30/40/50USDT reali, obtinuti gratuit!.

Referitor la staking/hold... te folosesti de ofertele acelor 3 platforme (inregistrare prin link/cod referral adica invitatie)

La Celsius este oferta cu depozit 400$ echivalent cripto si mentinere 30 zile suma respectiva
Se primeste un bonus de 50$ in BTC dupa 30 de zile
Apoi, mai este un cod promo care-l gasesti in profilul tau din Celsius... il activezi si depozitezi inca 200$ dar in USDT sau USDC si pastrezi depozitul intact timp de 30 de zile
Primesti si aici 50$ in BTC dupa 30 de zile
Deja ai 100$ in BTC la 600$ investiti si asta dupa doar o luna! (plus ca se mai poate castiga din cresterea BTC, daca ai noroc sa scoti pe val)

BlockFi si Gemini au bonusuri mai mici (10$ la 100$ depozit) dar te vor ajuta cu transferuri/retrageri fara taxe catre Celsius... BlockFi are o retragere lunara fara taxa dar Gemini are 10 retrageri gratuite, lunar!
Din BlockFi poti sa trimiti de ex. USDT sau USDC cu taxe 0 (alimentarea BlockFi este si ea fara taxe)... in Gemini poti sa trimiti gratuit cei 600$ obtinuti in Celsius (are o retragere gratuita Celsius) insa dupa ce trece perioada minima pentru primirea bonusurilor (2X50$ in BTC)
Platformele astea trei sunt foarte potente financiar... cu finantari/sponsorizari periodice de milioane de euro (de la diversi institutionali)
Nexo am inteles ca are si asigurari de fonduri care acopera depozitele tuturor clientilor! (are mai putin de un milion de clienti acum)

Ca incepator este mai greu de inteles mecanismul respectiv ofertele prin coduri/invitatii de client existent (practic un mod de reclama al companiilor, pentru atragerea a cat mai multor clienti) dar cu ceva cautare/informare pe net reusesti in mod sigur... trebuie mereu sa consulti lista de fee-uri (la schimbul din cripto in fiat si invers) si ce costuri ai in general la alimentarile cu cardul (precum si la retrageri).

Edited by rz, 23 October 2021 - 23:20.


#8
ZO-30

ZO-30

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.06.2021
Multumesc mult pt raspuns!

Edited by Dany_Darke, 24 October 2021 - 18:53.


#9
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Cu placere (si scuze de intarziere)
Intre timp, mai exact chiar ieri, a aparut o oferta foarte interesanta la NEXO (25$ bouns dupa 30 de zile de hold pentru echivalent 100$ in cripto) deci se poate jongla acum doar intre NEXO si CELSIUS... necesar $500 investitie (cu 2 depuneri pe 2 platforme) si castig 75$ in BTC dupa 30 de zile.
Prima depunere de 400$ se face in CELSIUS (se mentine o luna si se obtine 50$ bonus in BTC dupa 30 de zile) iar a doua depunere, de 100$, se face in NEXO (se mentine o luna si se obtine 25$ bonus in BTC dupa 30 de zile).

Daca dupa o luna se retrage castigul si depozitul din CELSIUS in NEXO si apoi se trimit din NEXUS in CELSIUS doar 200 usdT sau usdC, se mai pot castiga in CELSIUS inca 50$ in BTC, prin oferta/codul stable50!
Concret, prin aceasta combinatie si doar prin invitatie se pot obtine 75$ dupa 30 de zile + 50$ dupa inca 30 de zile (totul echivalent BTC) deci 125$ (in BTC) dupa 2 luni la 500$ investie initiala!. Se mai obtine si un reward din APY (intre 4 si 6% dobanda anuala la depozitele mentinute in cripto volatil, platita lunar) dar la sume de cateva sute de dolari/euro in cripto volatil si hold doar o luna sau doua, nu se poate compara cu bonusul din invitatie.

Edited by rz, 07 November 2021 - 11:14.


#10
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,253
  • Înscris: 24.06.2006
esti foarte informat, toata stima, informatia si abilitatea de a o folosi umple portofelul

#11
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Este pacat sa nu profitam la maxim de aceste oferte speciale... uneori sunt foarte avantajoase!
De ce este bine sa aplicam la aceste oferte prin invitatie, atunci cand deschidem un cont?
Pentru beneficii... banii obtinuti din bonus se pot utiliza la taxele si comisioanele de conversie/swap intre criptomonede respectiv retrageri (desi exista cel putin una gratis la Celisius/Nexo, lunar).
Da, aceste platforme nu apartin unor institutii de caritate deci au si asa ceva adica taxe si comisioane... ele insa se pot amortiza chiar si total prin aceste oferte referral, cel putin in cazul Nexo/Celsius!

In alta ordine de idei, am trecut recent la planul Platinum in Nexus... ofera mai multe beneficii, atat la staking/dobanda anuala cat si la numarul de retrageri gratuite intr-o luna (5 gratuite fata de una la planul simplu).
La planurile Silver, Gold, Platinum trebuie sa mentii o parte din balanta in tokenul lor, NEXO (si este un termen fix, de 3 luni)
Tokenul Nexo are potential asadar am pus pe hold o suma nu foarte mare (10% in token Nexo, din balanta totala) si astfel pot sa beneficiez de planul Platinum!
https://www.coingeck...m/ro/coins/nexo
Planurile NEXO se pot vedea mai jos

Attached Files


Edited by rz, 11 November 2021 - 08:38.


#12
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,253
  • Înscris: 24.06.2006

View Postrz, on 07 noiembrie 2021 - 11:30, said:

Este pacat sa nu profitam la maxim de aceste oferte speciale... uneori sunt foarte avantajoase!
De ce este bine sa aplicam la aceste oferte prin invitatie, atunci cand deschidem un cont?
Pentru beneficii...
corect
fara invitatie nu cred ca beneficiezi de acele bonusuri, cel putin eu nu vad sa aminteasca nimic despre ele pe site

#13
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Nu iti da nimeni un bonus de bun venit fara inscriere prin link de invitatie ori cod referral
Binance de ex. nu mai ofera bonus in bani/cripto prin invitatie dar ofera o reducere de 10-20% la comisioane... si alte exchange-uri procedeaza la fel!
Exista insa si exceptii... de exemplu OKcoin, care ofera 50$ in BTC dupa doar 100$ depozit insa bonusul este blocat 6 luni de zile! (deci faci hold pe BTC, cu acel bonus)
Alte exchange-uri ofera sute sau mii de $ ca bonus insa trebuie sa faci un depozit pe masura si tot felul de operatiuni in exchange pentru asta (>0.1 BTC sau peste 1BTC depozit)

Revin la NEXO deoarece am uitat sa precizez ca ei au foarte multe stablecoin-uri pe platforma... probabil pentru cei ce prefera oarecum siguranta/stabilitatea!
Evident ca se ofera dobanzi mai mari la stable, decat se ofera la volatil... si au dobanzi faine inclusiv pentru fiat-ul USD/EURO tinut la ei!
Eu deocamdata nu tin nimic in stable/fiat dar ma gandesc pe viitor sa tin, cel putin temporar (in bear market)

Attached Files


Edited by rz, 11 November 2021 - 08:42.


#14
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Iata ca mai nou si canadienii intra pe acest segment si vad ca se promoveaza pe net platforma https://ledn.io/en/
Probabil si datorita ofertei... mai exact se depun 75 USDC sau 0.0015 BTC pe platforma Ledn si se mentine tot depozitul timp de 15 zile.
Dupa 15 zile se primeste un bonus de 50 USDC care poate fi retras insa nu gratuit ci cu taxa (am inteles ca 10 USDC).
Nu stiu nici eu mai multe deoarece abia m-am inscris (oferta este valabila doar prin invitatie si doar pana in 31 decembrie 2021) dar este cert ca depozitul meu in BTC a ajuns foarte rapid pe platforma!.
Doar BTC si USDC sunt deocamdata prezente... la BTC Saving am observat ca se ofera aproximativ 6.2% dobanda anuala iar la USC Saving in jur de 9.5% pe an.
Deocamdata doar pe desktop se gasesc toate functiile (inregistrarea prin invitatie tot pe desktop se face)... aplicatia mobila este doar pentru vizualizare balanta - au anuntat insa ca urmeaza update la app.
Am mai observat ca platforma canadienilor are recenzii bune pe Trustpilot.
Pentru invitatie Ledn vedeti in semnatura, avatar sau PM... nu intrebati pe forum ca nu e voie si nici link nu se poate pune

Edited by rz, 01 December 2021 - 14:52.


#15
wiz4rd_24

wiz4rd_24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 26.02.2008
De Hodlnaut stii ceva ?
Oferă 12.73% dobandă usdc/usdt, 1 retragere gratuită lunar..

#16
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Nu am auzit/testat... o sa vad eventual ce este cu ea.
Am mai gasit Matrixport (m-am inscris) dar este groaznic de incalcita aplicatia si vreau sa vad ce este cu YouHodler care pare mai evoluata (si este mai veche pe piata)

Edited by rz, 01 December 2021 - 14:13.


#17
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003

View Postrz, on 08 octombrie 2021 - 10:33, said:

mai nou am descoperit si CakeDeFi, din Singapore

Apropo de CakeDeFi... tokenul lor tocmai ce a facut un varf la peste 5$ iar dupa crash-ul din piata a reusit sa stea deasupra de 4$!
Am o suma foarte mica in tokenul DeFi Chain si este blocata pana la mijlocul lui februarie (asa a fost promotia, cu staking pe termen fix adica 6 luni)... idea e ca la 70-80$ in DeFiChain am acum mai mult de 160$ (pe varf au fost 200$)!
Ramane de vazut cat va fi DeFiChain in primavara, anul viitor

Attached Files


Edited by rz, 06 December 2021 - 17:43.


#18
jepetoz

jepetoz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 22.02.2018
20% APY staking (max 5k) USDC  pe 30 zile, detalii in privat ;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate