Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Intrebare despre GPU

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
arthasfleo

arthasfleo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 03.08.2006
Salut
Din curiozitate, Inainte de inceperea pandemiei si a crizei cipurilor care a dus la preturi colosale pentru placile video, pentru un buget de 1000 lei, de cat vram (dimensiune memorie) iti puteai lua o placa video?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
cel putin 4, dar deja era spre 6 la pretul asta

#3
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 23.02.2007
Chiar nu conteaza vramu la o placa de 1000 lei ..

Puteai sa iei de exemplu un gtx 1660 6gb sau un rx 590 de 8gb.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
intre 4 si 8 (in functie de model si producator)

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Daca era noua, nu era o placa satisfacatoare nici atunci daca plafonai abrupt 1000 lei.

Placile mainstream costau de la 225 USD/euro in sus, cele de brand sau cu OC sareau peste.
RX 480 a fost de la 225 USD/euro, cu 8 GB. Au existat si variante cu 4 GB. Erau comparabile cu GTX 1060.
RX 580 a avut tot 8 GB dar pretul deja era spre 240-280 Euro.
Si RX 5700 ( non XT) cu 8 GB  comparabila cu GTX 1080 a avut MSRP de 379 USD dar a scazut in octombrie 2019 pana la 290 USD/Euro.
A mai fost la pret atractiv GTX 1660 Super
Dupa asta preturile s-au dus in balarii.

Edited by Dany_Darke, 07 October 2021 - 11:27.


#6
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
6 GB.

#7
Mike1alike

Mike1alike

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 02.08.2020
Am si eu o intrebare legata de acest subiect, nu mai deschid alt topic (cred ca oricum sunt cateva deja descise), o postez aici: cand revin preturile placilor la normalul de dinainte de a o lua razna? Cred ca putem spune linistiti ca acum e pandemie si in viata placilor video, insa numai a celor noi, nu si in a celor deja existente si vandute.

#8
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Pe 14.04.2024.
Cine vrei sa iti raspunda la intrebarea asta?

#9
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 18.08.2021

View PostNenea Zap, on 07 octombrie 2021 - 12:20, said:

Pe 14.04.2024.
Cine vrei sa iti raspunda la intrebarea asta?
Dan Cadar de la Arena IT... Ma rog, el a avansat un final de 2025, da' nu esti departe Posted Image Posted Image Posted Image

#10
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
2023-2024.

#11
iustgrig

iustgrig

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 22.09.2020

View PostMike1alike, on 07 octombrie 2021 - 11:53, said:

Am si eu o intrebare legata de acest subiect, nu mai deschid alt topic (cred ca oricum sunt cateva deja descise), o postez aici: cand revin preturile placilor la normalul de dinainte de a o lua razna? Cred ca putem spune linistiti ca acum e pandemie si in viata placilor video, insa numai a celor noi, nu si in a celor deja existente si vandute.

Personal sunt pesimist referitor la asta.

Este adevarat ca de la o luna la alta preturile scad cu cateva procente. Dar in conditiile in care placile sunt de 2-3 ori mai scumpe decat MSRP pentru o revenire la normal ar trebui o scadere de 50-60 %.

Problema este ca, in timp, oamenii se vor obisnui cu aceste preturi, le vor accepta pentru ca calculatorul este pana la urma un necesar, iar daca exista cerere nu va fi niciun motiv ca preturile sa scada considerabil. Sunt multe lucruri necesare  in viata pe care le cumparam chiar daca sunt scumpe.

Remarc din evaluarile de pe site-urile de cumparaturi sau din discutiile de pe forumuri cum sunt  oameni dispusi sa dea aceste sume exagerate, strangand din dinti, dar dau inclusiv si peste 8000 lei pentru o placa video.
M-am amuzat zilele trecute pe emag cu o placa de 11.000 lei redusa de la 15.000. Merci.

Alt factor care va mentine preturile sus este diferenta de puterea de cumparare dintre tari. Unui francez nu o sa i se para atat de mult sa dea 700 de euro, si va accepta acest pret, in comparatie cu un roman care pleaca de la un salariu minim net de 283 euro.

Cred ca punctul de cotitura va fi a doua jumatate / ultimul trimestru din 2022. Daca nu vor scadea considerabil pana atunci nu mai ramane decat sa ne impacam cu situatia. Probabil vor, mai scadea, dar nu coinsiderabuil.

#12
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Problema se pune si daca acei cativa care cumpara placi la 2-3x MSRP reprezinta o marja mai mare de profit decat masa care cumpara la MSRP, in concordanta cu scaderea numarului total de placi vandure per trimestru.

Nu stiu cat de multi sunt dispusi sa cumpere GPU high end la de 2-3 ori MSRP avand in vedere ca anii trecuti tot placile video mid range de sub 1000 lei erau in top vanzari.

#13
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,884
  • Înscris: 04.10.2007

View PostMike1alike, on 07 octombrie 2021 - 11:53, said:

Am si eu o intrebare legata de acest subiect, nu mai deschid alt topic (cred ca oricum sunt cateva deja descise), o postez aici: cand revin preturile placilor la normalul de dinainte de a o lua razna? Cred ca putem spune linistiti ca acum e pandemie si in viata placilor video, insa numai a celor noi, nu si in a celor deja existente si vandute.

Niciodata....

View Postreventon, on 07 octombrie 2021 - 14:28, said:

Problema se pune si daca acei cativa care cumpara placi la 2-3x MSRP reprezinta o marja mai mare de profit decat masa care cumpara la MSRP, in concordanta cu scaderea numarului total de placi vandure per trimestru.

Nu stiu cat de multi sunt dispusi sa cumpere GPU high end la de 2-3 ori MSRP avand in vedere ca anii trecuti tot placile video mid range de sub 1000 lei erau in top vanzari.

Nu cumpara la 2-3 ori MSPR.... spre exemplu eu am luat acum vreo 2 luni un 3080TI la 1.3 x MSPR.... deci se mai gasesc si placi video la preturi aproape normale...

Edited by mirel3003, 07 October 2021 - 15:11.


#14
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Unde ai gasit?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate