Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Neologismele zilelor noastre

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#73
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

View Postlucianburjuiul, on 06 octombrie 2021 - 20:14, said:

Damn, sunt obsolete, nu stiam ce inseamna fomo. Si nu numai, telefonul meu implineste un an si jumatate... Adica si asta e depasit.
Sa stii ca am citit de doua ori dupa ce am tastat fomo.

#74
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005

View PostPiscopescu, on 07 octombrie 2021 - 14:40, said:

Mama lui a fost educata de englezi in Hong Kong, n-a mancat pui de balta la... Bariz Posted Image
Aia-i bunică-sa. Mama e France Telecom.

#75
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 21.08.2008

View Postforeverbanned, on 07 octombrie 2021 - 20:48, said:

As face o precizare referitoare la inch si tol.
Noi romanii, folosim tol/inch BSP cu referire la tevile de apa, are in jur de 33 mm diametru.
Inch-ul USCS are 25.4 mm si nu se foloseste la tevile uzuale de apa (sunt tevi cu diametre de multiplu sau submultipli de inch, insa nu cele uzuale pentru alimentare sau incalzire).

În sfârșit cineva sesizează diferența.

De fapt există chiar două unități de măsură arhaice pentru cele două valori:
- palmacul este inchul cel mare, și avea vreo 35mm.
- degetul este inchul cel mic și avea între 25 și 28mm. Aceasta este unitatea folosită la toate aparatele electronice.

Țolul este un neologism de secol XIX.

#76
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 24.12.2005

View PostKoal, on 09 octombrie 2021 - 10:57, said:

În sfârșit cineva sesizează diferența.

De fapt există chiar două unități de măsură arhaice pentru cele două valori:
- palmacul este inchul cel mare, și avea vreo 35mm.
- degetul este inchul cel mic și avea între 25 și 28mm. Aceasta este unitatea folosită la toate aparatele electronice.

Țolul este un neologism de secol XIX.


Corect. Țolul este și el un neologism. Și corespunde mărimii de 25 mm.

Quote

ȚOL1, țoli, s. m. Unitate de măsură pentru lungimi folosită în țările anglo-saxone și germanice, egală cu 25,4 mm; inch. – Din germ. Zoll.
sursa: DEX '09 (2009)

ȚOL1, țoli, s. m. Unitate de măsură pentru lungime, valorînd aproximativ 25,4 mm. O scîndură lungă de trei stînjeni și groasă de patru țoli. SADOVEANU, N. F. 61.
sursa: DLRLC (1955-1957)

Degetul era măsura echivalentă dar probabil că nu dădea bine la momentul când a apărut țolul. Care a fost și el dislocat acum de inch (inci?).

#77
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Buna seara, dragii mei, si bine m-ati regasit! Acum, ca e Ajunul, m-a prins Spiritul Craciunului si vreau sa va aduc la cunostinta ca nu exista focusat/focuseaza-te in limba romana.  Nu de alta, dar nu sunteti lentile. Persoanele (stupide) care folosesc termenul asta la modul de concentrat/concentreaza-te nu stiu despre ce e vorba, doar le place cum suna. Aceleasi persoane spun esti patetic atunci cand vor sa jigneasca pe cineva. Si, credeti-ma, uneori eu sunt patetic.

#78
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Asta trebuia sa fie un topic separat, dar sa tinem cont ca se apropie sarbatorile pascale si suntem frati cu toate surorile, asa ca mazal tov!

#79
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

View PostPuferiu_, on 10 octombrie 2021 - 19:39, said:

cum, ca e Ajunul, m-a prins Spiritul Craciunului si vreau sa va aduc la cunostinta ca nu exista focusat/focuseaza-te in limba romana.  Nu de alta, dar nu sunteti lentile. Persoanele (stupide) care folosesc termenul asta la modul de concentrat/concentreaza-te nu stiu despre ce e vorba, doar le place cum suna. Aceleasi persoane spun esti patetic atunci cand vor sa jigneasca pe cineva. Si, credeti-ma, uneori eu sunt patetic.

Ba exista de vreme ce se utilizeaza.
Poate vrei sa zici ca nu e inclus inca in Dex/recunoscut oficial de Academie. Asta  traseul natural al oricarui neologism sau barbarism. Daca va fi adoptat pe sara larga si va fi utilizat intensiv va fi recunoscut si oficial.

#80
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,686
  • Înscris: 21.06.2016

View PostPuferiu_, on 10 octombrie 2021 - 19:39, said:

Buna seara, dragii mei, si bine m-ati regasit! Acum, ca e Ajunul, m-a prins Spiritul Craciunului si vreau sa va aduc la cunostinta ca nu exista focusat/focuseaza-te in limba romana.  Nu de alta, dar nu sunteti lentile. Persoanele (stupide) care folosesc termenul asta la modul de concentrat/concentreaza-te nu stiu despre ce e vorba, doar le place cum suna. Aceleasi persoane spun esti patetic atunci cand vor sa jigneasca pe cineva. Si, credeti-ma, uneori eu sunt patetic.

Nu exista focusat DELOC in limba romana!
Pentru lentile e focalizat.
Cred ca e mai acceptabil sa spui a se focusa cu sensul de a se concentra decit cu sensul de a focaliza, dar in toate cazurile tot barbarism este.

#81
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Chiar in seara asta am observat citatul de mai jos si eu zic ca e inceputul unui sir de neologisme, tinand cont ca limba romana este intr-o continua schimbare.

Quote

tabul cu declinări

Cu mentiunea ca unele cuvinte din engleza nu-si au echivalentul in romana.

#82
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
cutter=cutit cu lama interschimbabila

#83
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
Neologism=> Arhaism, in timp extrem de scurt

In multe romane politiste romanesti din anii '60-'70, diverse personaje imbracau "trenciul", mai ales pe vreme mai friguroasa sau ploioasa.

1. cred ca in ziua de azi nu-l mai foloseste nimeni, cel putin nu in lb. de zi cu zi;
2. desi sensul de palton/imbracaminte impermeabila mai groasa era clar din context, nu mica imi fu Posted Image mirarea cand am gasit intr-o carte in engleza cuvantul "trench coat", adica haina lunga/palton(impermeabil) pt. transee, aparut cel mai probabil in perioada Primului Razboi Mondial.


PS Alt exemplu, mai putin legat de primul, cuvantul epolet - locul de pe umeri/accesoriul vestimentar destinat gradelor militare de ofiteri, in general - provine din francezul "epaulet", pe care englezii l-au preluat direct asa :)

Edited by Piscopescu, 23 October 2021 - 20:45.


#84
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
call=apel (telefonic)
meeting=intalnire
badge=insigna/ecuson
"focusati" nu exista nici anul acesta in limba romana

#85
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,686
  • Înscris: 21.06.2016
Cuvintul meeting exista deja in limba romană, doar ca se scrie miting.

#86
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Ca f.d. iniţial şi în Română s-a scris meeting.

#87
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
eu mi-am cumparat un  dictionar uzual de neologisme de  florin marcu, are vreo 400 de pagini si sunt cam 30 de neologisme pe pagina, deci contine acest dictionar peste 12000 de neologisme

-dar neologismele sunt cuvinte care au fost adaugate in limba romana,treptat in ultimii 300 de ani

-neologismele sunt cuvinte usoare [cuvinte pe care le folosim zi de zi, si un analfabet foloseste neologisme fara sa stie],medii si termeni mai grei sa zic asa

-exemple de neologisme:

-abracadabrant=ciudat
-acordeon, actor, acumulator, ad litteram, administrator, adolescent, adult, adrenalina,aeroport, afta, afront, agramat, algoritm, alfabet, algebra, analfabet, ananas, anatomie, arahida, artist,asasin, aspirina, autobuz, autoturism, avion, bacalaureat, balet, balcon, banana, basket, barou, benzina, bibliofil, sexy, bikini, etc

-dupa cum se vede neologismele cuprind si cuvinte usoare pe care le folosesc toti oamenii  chiar daca nu stiu ca sunt neologisme, de ex toti copiii si nu numai mananca  ciocolata[neologism]

Edited by cristirg, 24 June 2022 - 08:25.


#88
tudormon

tudormon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 23.05.2005
Am citti discutia si mi s-a parut interesanta. Cred ca parte din motivul confuziei si dificultatii definirii unei "directii corecte" este faptul ca insusi conceptul de neologism devine confuz in zilele noastre. Cand conceptul a fost definit o calatorie in jurul lumii ar fi durat luni de zile si ar fi avut 50-50 sanse de supravietuire (inventez cifrele, preluati doar sensul). Acum, lumea e un loc mult mai mic. Engleza nu mai este o limba straina, ca atunci, ci una universala. Barierele dintre limbi sunt mai putin clare ca altadata. Chiar si la francezi, pe care multi ii considera puristi, am vazut postere cu "boostiez votre etc.", conjugand "boost" din engleza.

Trageti aer in piept si acceptati noile realitati lingvistice. Nu pe toate, evident, unele sunt obscene, taranesti, si/sau ilogice. Insa multe vor ramane.

Edited by tudormon, 28 May 2023 - 11:39.


#89
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,927
  • Înscris: 12.03.2010

View PostPiscopescu, on 23 octombrie 2021 - 20:38, said:

Neologism=> Arhaism, in timp extrem de scurt

In multe romane politiste romanesti din anii '60-'70, diverse personaje imbracau "trenciul", mai ales pe vreme mai friguroasa sau ploioasa.

1. cred ca in ziua de azi nu-l mai foloseste nimeni, cel putin nu in lb. de zi cu zi;
In romana nu cred ca a folosit cineva cuvântul asta decit traducătorii leneși care nu știau ca exista pardesiu in limba romana. In schimb, am auzit folosit (des) " baloane" in loc de impermeabile, de la balonzaid (nici nu stiu de unde vine cuvintul asta). La fel "alaindeloane" pentru cojoace in talie.

#90
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005
Balonzaid vine de la Ballonseide - literalmente mătase pentru balon. De pe vremea cînd baloanele (alea de pasageri) erau făcute (și) din mătase. Material rezistent, impermeabil, ușor, deci ideal pentru haine care să te apere de ploaie și vînt.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate