Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Lentile cu probleme?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Salutare.
Sunt ochelarist de ceva zeci de ani, miop ; -3.

Am avut periodic probleme la achizitia de ochelari noi - in general cu respectarea distantei intre pupile.

Recent am facut 2 perechi de ochelari.

1. Cu lentile Rodenstock, tratamente...etc (plastic) -  denumite "Solitaire protect balance 2"
2. Cu lentile interoptik (cele mai ieftineala, ca rezerva).

Am o problema ciudata cu varianta 1.
Desi sunt centrati corect, vad bine cu ei doar cand ma uit direct inainte. Cum misc ochii catre stanga sau dreapta, fie si un milimetru, cum se pierde din claritate.

Am testat si separat, doar ochiul stang apoi doar cel drept - e identic la ambele lentile. Senzatia e ca si cum ar fi murdari, pe masura ce ma uit spre marginea lentilei, senzatia e tot mai accentuata.
Nu conteaza ca ma uit in stanga, dreapta, sus sau jos. Practic zici ca e o tinta din aia cu cercuri concentrice...e clar in mijloc....si scade pe masura ce creste cercul
Am incercat si inclinare, m-am gantit ca poate nu stau bine ramele si poate au lentilele o inclinatie nepotrivita. La fel - indiferent cum as inclina....sentimentul e acelasi

M-am gandit ca poate sunt eu ciudat...nebun...etc.

Am testat cu varianta 2 - nu se intampla treaba asta. Am testat cu ochelari mai vechi (aceeasi prescriptie) -  la fel, nu se intampla.

E ceva problema cu lentilele astea - insa nu inteleg care.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Mergi la cei la care ai făcut lentilele și vezi ce zic aia.

#3
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Evident ca voi merge - speram sa primesc niste raspunsuri de la persoane care au mai intalnit fenomenul sau stiu despre ce e vorba.

Adica stii tu, sa am ceva "munitie"...

#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Eu, in calitate de miop vechi, cred ca au pus o dioptrie gresita.

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
la orice centru rezonabil te duci cu reteta si ii rogi sa-ti verifice lentilele.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
O fi din cauza straturilor de protecție existente pe acest tip de lentila. Sau ți s-or fi montat din greșeală lentile progresive în loc de lentile cu dioptrie minus.

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Să ne spui și nouă ce o să îți zică ăia.

#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

 corinadaniela, on 06 octombrie 2021 - 09:11, said:

O fi din cauza straturilor de protecție existente pe acest tip de lentila. Sau ți s-or fi montat din greșeală lentile progresive în loc de lentile cu dioptrie minus.
De la protectii nu prea are cum sa fie. Eu am de vreo 6-7 ani numai lentile cu toate protectiile posibile (protectie la lumina albastra, antistatice, super-hidrofobe, geliomate) si niciodata nu am avut problema initiatorului.
Pe toata suprafata lentilei vad la fel de clar, singura diferenta fiind ca fix pe margine (cam 1 milimetru) se distorsioneaza extrem de putin imaginea din cauza curburii lentilelor.

#9
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 12.04.2008
Au incurcat retetele, ti-au montat lentile progresive personalizate de la alt pacient.

#10
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Nu sunt progresive. Ar fi trebuit sa scada dioptria catre in jos.

Senzatia este nu de scadere a dioptriei ci de parca ar fi murdari. N-am apucat sa ajung azi, sper maine, chiar sunt curios despre ce imi vor spune.

#11
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005

 Hider141, on 06 octombrie 2021 - 09:40, said:

De la protectii nu prea are cum sa fie. Eu am de vreo 6-7 ani numai lentile cu toate protectiile posibile (protectie la lumina albastra, antistatice, super-hidrofobe, geliomate) si niciodata nu am avut problema initiatorului.
Pe toata suprafata lentilei vad la fel de clar, singura diferenta fiind ca fix pe margine (cam 1 milimetru) se distorsioneaza extrem de putin imaginea din cauza curburii lentilelor.

Exact. Asa m-am gandit si eu, ca modificarile astea nu prea au cum sa apara de la tratamente.
Si, la fel, cu cea de-a 2-a pereche de ochelari facuta la acelasi centru - care au insa lentile ieftine - vad clar pe toate suprafata lentilelor. Idem cu ochelari vechi.

Ei bine, astea zici ca au valuri in suprafata.....desi analizate pe ambele suprafete cu o sursa de lumina nu e vizibila vreo deformare a suprafetelor lentilelor.

Daca la condus e oarecum ok....la alte activitati.... ma obosesc teribil, pana la lacrimare...

Si nu au fost tocmai ieftine...
Sper sa ajung azi la centru.

Edited by florinel, 07 October 2021 - 05:53.


#12
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Am dus ochelarii astazi la centru - le-am explicat problema.

Explicatia lor este ca aberatiile alea apar din cauza ca plasticul nu transmite la fel lumina/imaginea ca sticla, si ca, in general oamenii care au lentile de plastic nu observa astfel de probleme; dar sunt si unele cazuri in care oamenii nu vad ok cu lentilele de plastic chiar  daca sunt facute exact dupa prescriptie. Adica sunt eu mai special...asa.

Desi afirmatia e in mare parte adevarata (plastic vs sticla) la partea de transmitere a luminii - eu tind sa cred ca e bullshit, pentru ca doiptria si tipul de lentila se face practic din suprafetele acesteia si forma. Adica, daca suprafata exterioara are gradul x si cea interioara gradul y - lentila ar trebui sa fie identica la dioptrie fie ca e sticla, fie ca e plastic (de fapt un policarbonat)

Ma rog, probabil ca nu o sa am o explicatie perfect logica pentru fenomenul ala - partea buna este ca centrul de optica a reactionat foarte ok, au luat ochelarii sa-i refaca, in garantie, cu sticla, de data asta, cu aceleasi tratamente care le avea initial la lentilele de plastic.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Cu cat sunt mai ultra-fancy lentilele, cu tot felul de tratamente cretinoide super scumpe aka gimmicks & shit, cu atat mai rau iti bulesti ochii Posted Image)))

Sfatul meu e sa gasesti un oftalmolog competent si cu reteta data de el sa iti comanzi ochelari pe lensa. Am 3 perechi de ochelari facuti la ei si nu am avut absolut nicio problema. Nu te mai duce pe la toate cacatele de clinici de optometrie aparute ca ciupercile dupa ploaie.

#14
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Desi sunt intr-o anumita masura de acord cu partea despre clinicile de optometrie (multe meciuri am mai avut in 30 ani de ochelarism....) am mari retineri sa fac ochelarii "la distanta".
Nu poti proba rama, ca sa te asiguri ca te uiti prin ea, nu pe desupra/dedesubt, nu iti poti da seama de calitatea constructiei acesteia, dimensiune...etc. Acelasi lucru si la lentile si montajul lor.

Daca nu e ce trebuie....te complici cu expediatul prin curier, asta daca reusesti sa discuti cu vreun asistent care sa inteleaga care e durerea ta.

Dar... cine stie, poate ca o sa incerc si varianta asta.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ai showroom Lensa in orasul tau? Poti merge acolo sa probezi ochelarii si dupa sa ii comanzi la ei pe site cu tot cu lentile.

Edited by MembruAnonim, 07 October 2021 - 17:45.


#16
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

 MembruAnonim, on 07 octombrie 2021 - 17:02, said:

Cu cat sunt mai ultra-fancy lentilele, cu tot felul de tratamente cretinoide super scumpe aka gimmicks & shit, cu atat mai rau iti bulesti ochii Posted Image)))

Sfatul meu e sa gasesti un oftalmolog competent si cu reteta data de el sa iti comanzi ochelari pe lensa. Am 3 perechi de ochelari facuti la ei si nu am avut absolut nicio problema. Nu te mai duce pe la toate cacatele de clinici de optometrie aparute ca ciupercile dupa ploaie.
De 14 ani am doar ochelari cu tratamente și protecții (prima dată doar heliomate și protecție pentru calculator), apoi cu tratament antistatic și super-hidrofob, și niciodată nu am avut probleme.
Depinde foarte mult de lentile (dacă clinica lucrează cu ieftinături, nu ai ce să te aștepți la calitate) și dacă opticianul știe ce face.

 florinel, on 07 octombrie 2021 - 17:22, said:

Nu poti proba rama, ca sa te asiguri ca te uiti prin ea, nu pe desupra/dedesubt, nu iti poti da seama de calitatea constructiei acesteia, dimensiune...etc. Acelasi lucru si la lentile si montajul lor.
Așa-i.
Eu am fost luni să-mi schimb ochelarii, și pe lângă rețeta cu măsurătorile, au verificat și marcat poziția pupilelor și pe lentile, am ales ramă de dimensiuni potrivite, au reglat brațele ca să stea cât mai ok în poziția în care port eu ochelarii, etc.

 MembruAnonim, on 07 octombrie 2021 - 17:45, said:

Ai showroom Lensa in orasul tau? Poti merge acolo sa probezi ochelarii si dupa sa ii comanzi la ei pe site cu tot cu lentile.
Lensa au showroom doar în Timișoara, București, Iași și Cluj-Napoca.
Deci un mare fâs.
Vizita la optică sau mai bine, o clinică de oftalmologie e cea mai ok. Nu e ca și cum ai alege niște ochelari de soare, e vorba de ochelari de vedere care îți pot afecta grav vederea, provoca dureri de cap, etc.

Edited by Hider141, 07 October 2021 - 17:53.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
N'auz' ca poti sa mergi in showroom la ei sa ii probezi? Sau in orice alta optica (unde preturile sunt in general nesimtite) si apoi sa ii comanzi la ei pe site. Ce atatea reglari? Asta cu reglatul bratelor poti sa mergi in orice optometrie de la parterul blocului si sa ti-i regleze.

#18
cristincrenganis

cristincrenganis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.07.2014
Bună ziua,

am fost, cu soția, in Iași, la Iulius mall, la Lensa, pentru verificare dioptrii și rețetă ochelari. Surpriză " consultațiile " sunt acordate de tehnicieni opticieni(?!). Am făcut verificarea dioptriilor + rețetă la medic oftalmolog. SURPRIZĂ!!! pentru lentile progresive, din 12 valori măsurate, numai 2 din cele efectuate de tehnicieni opticieni corespundeau cu cele din cabinetul oftalmologic..... Plus o mică problemă la canalele lacrimale ( rezolvată pe loc în cabinet ) . Prin urmare, mergeți pentru consultație și rețetă ochelari la medicul oftalmolog.
Mult succes.
SĂNĂTATE.
Cu stimă,
Cristin Crenganiș.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate