Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...

Aplicatii stress test RAM

Asigurare auto hibrid
 

Windows 11 RTM - 21H2

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
828 replies to this topic

#73
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Da versiunea aia scrie dar daca tin bine minte tot versiunea asta o aveam si inainte de 5 Octombrie. Deci a venit prin Windows Insider. Eu configurasem sa primesc versiuni beta. Deci sa inteleg ca versiunea asta 22000.194 mi s-a intalat ca versiune beta si utterior versiunea asta beta a devenit versiunea actuala stabila? Multumesc pentru raspuns.

#74
Fly_85

Fly_85

    #5

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 15.06.2014
A doua mare problema dupa cea cu memoria RAM

Win 11 poate tripla latenta memoriei cache L3

https://zonait.ro/wi...leme-amd-ryzen/

#75
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
De-ar zice concret si pe care ryzen-uri...

#76
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
Ce tampiti spune ca ryzen 1200 nu e compatibil dar mai jos spune ca asa pe jumatate bun.
Cica sa imi iau un pc nouPosted Image

Attached Files

  • Attached File  11.jpg   51.91K   72 downloads

Edited by Varonul, 07 October 2021 - 13:30.


#77
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,880
  • Înscris: 18.07.2018
@e2k - Versiunea finala e cea din Beta: 22.000.194.

Am gasit aceasta lista cu procesoarele compatibile.  
https://docs.microso...or-requirements

@Varonul- In lista nu apare procesorul de care vorbeai. Poti verifica si tu.

#78
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View PostVaronul, on 07 octombrie 2021 - 13:30, said:

Ce tampiti spune ca ryzen 1200 nu e compatibil dar mai jos spune ca asa pe jumatate bun.
Cica sa imi iau un pc nouPosted Image
Zen 1 chiar nu e acceptat oficial. Ai nevoie de zen+.

#79
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
La mine apar toate verzi la verificarea compatibilitatii cu aplicatia "controlul integritatii...", inclusiv TPM-ul (dupa cel-am activat din Bios), dar la actualizari imi spune ca nu e compatibil. Sa il instalez prin alte mijloace? (descarcare, etc)
Later edit"am incercat si cu asistentul si la 71% imi da eroare 0x800700f. Se pare ca trebuie sa mai astept sa isi rezolve problemele baietii.

Edited by xhermesx, 07 October 2021 - 18:41.


#80
Fly_85

Fly_85

    #5

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 15.06.2014
Eu nu inteleg cum v-a venit voua prin update, ca la mine nu il gaseste..

#81
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
Later later edit: trebuia sa rulez asistentul de instalare ca admin. Pe bune?? Imbatranesc, de... :-)

View PostFly_85, on 07 octombrie 2021 - 18:45, said:

Eu nu inteleg cum v-a venit voua prin update, ca la mine nu il gaseste..

Incearca cu asistentul pus deja in pagina intai aici.

#82
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
In alta ordine de idei, inainte sa instalati win11, sa aveti dezinstalat cfosspeed (optimizator de trafic lan, il gasiti si sub alte forme functie de placa de baza, gen turbo lan, etc). Putin probabil sa il aveti la zi, gratuit.

#83
fany23

fany23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,530
  • Înscris: 06.03.2007
L-am instalat pe un Legion 5 cu Ryzen 7 4800h, nu ma lasa sa lucrez cu porturile Usb. Daca bag un stick usb, il deschide, dar cum dau click dreapta si paste pica explorer. Face asta pe toate porturile usb, cu mai multe stick-uri si un hard extern.

#84
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Unde pot sa scriu despre experianta mea cu Windows 11? Aici? Cred ca da. Mai si cred (dupa spusele colegilor) ca am RTM pentru ca am versiunea aia 194. Posted Image

Deci initial a fost instalat ca Beta si acum a devenit versiunea finala. Pe scurt pentru mine nu este absolut nicio imbunatatire fata de 10. Interfata e in mare parte tot aia cu mici modificari. Modificarile insa nu mi se par imbunatatiri. Nu e mai rau decat in 10 dar nici mai bine. Cand dau click dreapta pare sa aiba un mic delay. Nu cred ca l-as fi observat dar am vazut un review pe Youtube si zicea cine ca are. Acum mi se pare si mie ca are.

De vre-o 2 sau 3 ori mi-a facut figuri mouse-ul. O data in Paint cand vroiam sa desenez ceva disparea pointerul cand miscam. Alta data in Chrome cand navigam pe harta in loc sa navigheze desena dreptunghiuri. Tot in Chrome daca ma uitam la un clip pe Youtube imi dadea cotinuu frame drop. Nu stiu daca era adevarat ca video-ul parea ca merge bine. Ma rog acum folosesc Firefox.

O data s-a si blocat. Nu de tot dar au disparut pictogramele de pe taskbar. Cand dadeam click pe Chrome dispareau iara. O fi problema de la Chrome. L-am dezinstalat complet si acum folosesc doar Firefox si merge bine. Ma rog astea sunt mici probleme care se vor rezolva. Ramane insa problema cu imbunatatirile. Mie mi-a pastrat culorile si background-ul de la 10 asa ca efetiv mie mi se pare ca tot sunt in 10. Posted Image Nimic niminc nimic! N-au facut nimic. Modificarile grafice sunt minore. Bataie de joc efectiv. Nu cred ca o sa fie un sistem prost dar e de fapt tot 10.

Nu mai am nici-un dubiu acum ca l-au scos ca sa oblige oamenii sa cumpere calculatoare noi desi alea vechi pe care le au merg perfect pe 10 si chiar si pe 11. Macar daca faceau niste modificari mai ample la interfata grafica dar probabil ca se grabeau foarte tare si oricum scopul nu era sa scoate un sistem de operare mai bun. Cred ca explicatiile alea cu noile functionalitati ale procesoarelor sunt vrajeala, doar un pretext pentru a taia de pe lista multe procesoare.

#85
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
Windows 11 a aparut la comanda producatorilor de hardware, si Microsoft sa conformat , a scos un nou Windows cu limitari artificiale pentru ai face pe oameni sa cumpere PC-uri noi doar de dragul lui Windows 11 , asta in plina pandemie si chip shortage, pana cand Windows 11 va avea o rata de adoptie de peste 40% si in cel mai fericit caz abia in 2024 sau 2025, multi vor ramane la 10 care merge bine mersi si e foarte stabil la momentul actual, probabil astia vor scoate Windows 12 dupa 2025 ca Windows 11 s-ar putea sa aiba soarta lui Windows 8 :)))

Si odata cu Windows 12, intrebarea mea e ca, vor mai taia din lista  si alte  CPU-uri pe atunci ? Posted Image

@e2k problemele descrise de tine le intampin si in VMWare, unde am instalat Windows 11 Insider Preview, desi se misca mai bine fata de cel RTM ,  o sa aiba Microsoft ce "patchui" RTM-ul in urmatoarele luni de zile , de aia nu are rost sa va grabiti cu upgrade-ul la 11.

#86
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,025
  • Înscris: 17.11.2011
L-au grăbit și pe ăsta... Vista 2.0

Edited by glassofwine, 08 October 2021 - 10:01.


#87
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,910
  • Înscris: 06.04.2005
Si eu cred ca ma voi intoarce pentru o buna perioada la Windows 10, cred ca doar pentru acel meniu start pe mijloc nu merita sa te chinui cu un sistem lansat prematur si instabil, cred ca poti face acel meniu cu ceva soft third party si ai rezolvat problema.

#88
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,309
  • Înscris: 08.02.2011
Meniul start se poate pune in stanga din setari foarte simplu.

#89
titi33

titi33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 06.05.2004
Am :
Processor Intel® Core™ i3-7100 CPU @ 3.90GHz   3.91 GHz Cu video integrat Intel LGA-1151
Placă de bază ATX pe platformă Intel LGA-1151
Installed RAM 8.00 GB (7.87 GB usable)
Am primit mesajul la actualizari ca nu sunt compatibil cu actualizarea la Win 11 .
Cat timp o sa mai tina in viata Win 10 ?

#90
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
2025

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate