Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Durere la insurubarea bontului

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ketchup11

ketchup11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 30.08.2021
In martie mi am facut 3 implanturi.Unul dintre ele a fost introdus vizibil mai adanc din cauza ca a fost facut langa extractia unui premolar,extractia si implanturile s au facut in aceiasi zi (explicatia dentistei).In urma cu 3 saptamani mi au fost montate bonturile de vindecare,iar saptamana trecuta am fost sa mi ia mulajul pentru lucrare.Pentru mulaj mi au fost date jos bonturile de vindecare si mi au fost montate niste bonturi mai lungi.La acest implant introdus mai adanc ,am simtit o durere foarte mare in momentul insurubari si desurubari bontului pentru mulaj.Mi a facut si cateva anestezii ,dat tot a durut.Este normala aceasta durere? Ea mi a zis ca m a durut gingia,dar eu am simtit o durere in adancime.Acum daca apas putin in acea zona ma doare.E posibil sa ma doara si dupa ce imi va pune lucrarea?

#2
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,604
  • Înscris: 12.06.2010
Astepti sa se vindece si gata. Te doare, faci pauza. Doar nu ti le monteaza cu forta. In fine, daca esti masochist da-i pe repede inainte.

#3
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
Eu nu am avut astfel de probleme,nici nu tin minte sa fi fost nevoie de anestezie pt luat masuri,nu inteleg de ce te mai doare implantul,poate este prea devreme de lucrat

#4
ketchup11

ketchup11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 30.08.2021
Am mai intrebat o astazi si mi a confirmat din nou ca este vorba despre durerea gingiei,ca nu este vindecata gingia cum trebuie.A spus ca o sa mi schimbe saptamana viitoare capa la acest implant,sa mi puna una mai inalta.La celelalte de 2 bonturi capele sunt iesite in afara gingiei,dar la acesta cu dureri,gingia a acoperit aproape complet capa,d abia se mai vede.Este oricum alt tip de capa,nu este ca la celelalte 2.

#5
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005
Daca in urma radiografiei/ct s-a considerat ca implantul este ok dupa perioada de osteointegrare, atunci se poate trece la faza urmatoare, bonturile de vindecare, amprente, lucrare definitiva.
Se poate ca, daca taietura a fost mare, adanca, gingia sa nu se fi vindecat complet, fiindca a fost totusi o trauma acolo.
Nu-mi dau seama exact cum ai resimtit durerea (si cand era bontul definitiv introdus sau doar la desfacere/inchiderea bontului de vindecare/definitiv, cand se atingea gingia ?)...si pe mine m-a durut un pic intr-o parte, stanga jos, fiindca acolo a fost partea chirurgicala mai adanca, si ulterior la bonturile de vindecare am mai avut mici jene, caci dureri nu le pot spune, dar care au disparut complet dupa o perioada, insa sub nici o forma nu a fost nevoie de anestezie.
In concluzie, daca medicul a zis, uitandu-se pe radiografie, ca e ok, atunci e ok sa resimti niste dureri, caci pana se reface tesutul ala complet dupa o trauma dureaza ceva, dar daca sunt dureri care necesita anestezie (cateva dupa spusele tale) atunci eu asa mai discuta nitel cu medicul si as mai astepta.

#6
ketchup11

ketchup11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 30.08.2021
Cand era bontul introdus nu ma durea,doar la desfacerea si inchiderea bontului.Dar ti am zis,erau dureri foarte mari.Fara vreo 2-3 anestezii nu stiu daca rezistam,si oricum si asa tot m a durut.Am mai discutat cu ea si a zis ca e ok,stie ca sufar,dar putem continua.

#7
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005
Atunci inseamna ca durea atunci cand se atingea gingia, care nu s-a vindecat complet, iar daca medicul spune ca e ok, chiar in urma atentionarilor tale, atunci e ok.
Totusi atentioneaza medicul pe viitor daca durerea persista.

#8
ketchup11

ketchup11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 30.08.2021
Am fost ieri si mi a facut o anestezie foarte puternica,n am mai simtit nimic la insurubare si desurubare capa/bont.Sunt sigur ca a fost alt tip de anestezie,n avea cum sa nu ma doara daca data trecuta mi a facut 3 anestezii si tot m a durut ,iar acum din prima n am simtit nimic.Dar in schimb,de data asta m a durut foarte tare dupa vreo 3 ore de la anestezie,eram acasa si imi venea sa ma urc pe pereti de durere.Fara calmant sigur n as mai fi putut dormi aseara.M a si racait cam tare la bontul acela cu probleme,pentru ca a vrut sa mi puna o capa mai inalta,dar tot nu era inalta ca sa iasa in afara gingiei,asa ca a zis ca o sa mi comande alta capa mai inalta.Saptamana viitoare  imi pune lucrarea la primele doua implanturi,la care capele de vindecare sunt foarte ok,iar la acesta,o sa mi schimbe capa de vindecare si vom mai astepta 2-3 saptamani sa se mai vindece gingia.Am uitat sa specific,o sa mi fac coronite prin insurubare,nu cimentate,m am razgandit la sugestia doamnei stomatolog.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate