Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Sfat achizitie Mac Mini M1 , accesorii si monitor

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
vibeo

vibeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.08.2007
Buna

Cum spune si titlul topicului intentionez sa achizitionez un Mac Mini, cu procesor M1, 16 gb ram si 512 Gb SSD.
Configuratia respectiva la Istyle este in jur de 6100 lei, daca vreau si 10 Gb Ethernet face inca vreo 600. Portofelul se va mai subtia cu inca 458 lei pentru mouse, respectiv cu inca 698 pentru un numeric keyboard. Mai am nevoie de o licenta ms office, care am vazut pe la 400-500 lei. Deci in total vreo 7700 - 8000 de lei. As lua un monitor ultra-wide 4k pana in suma de 2500-3000 lei. Aveti vreo recomandare? Am citit pe undeva ca ar fi probleme la scalarea fonturilor la monitoare sub aceasta rezolutie.

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
1. Ia un mac de care ai nevoie. Ai nevoie de 10 gb ethernet? (AKA, ai intranet cu mai multe computere/ servere, NAS, etc?) Daca nu, nu merita. worst case scenario, cand o sa avem net la viteza aia in oferta, bagi un dongle pe usb c. Desi, probabil o sa schimbi macul intre timp.

2. Tastatura Apple e meh meh, au Logi mai bune (cam la acelasi pret): https://www.logitech...920-009552.html

3. Mouseul Apple e o porcarie. Recomand Logi MX Master 3 daca nu vrei sa ajungi cu palme de foca. Amu serios, orice mouse functioneaza, dar ia unul ergonomic. Repet, ala de la apple e o porcarie. Eu am refuzat unul gratuit, sa si-l bage in c*r: https://www.logitech...910-005693.html

Eu am MX Master 3 si e foarte comfy si productiv.

4. La monitoare, nu ar trebui sa ai probleme daca monitorul e ok; se mai intampla la unele HDR care nu merg in SDR (apar fonturile zgribulite) si in HDR apar ok. Eu unul nu am vazut, dar am 2x 2K de 27".


ps. trackpadul de la apple e misto, il recomand, impreuna cu un mouse (oricare altul dar nu apple magic bullshit)

Edited by Lex404, 04 October 2021 - 18:30.


#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Ce vrei sa faci cu el versus un PC la jumatate de pret cu acelasi specificatii?

#4
vibeo

vibeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.08.2007
Ms.
Mouse-ul il am, cei drept MX Master 2.
Tastatura , cred ca merg pe cel indicat de tine.
Monitor nu am. Acum detin un Dell all-in one. De aceea am cerut o sugestie pentru ultra-wide (lucrez de multe ori cu 2-3 documente office simultan).
Chestia cu ethernetul de 10 gb este optional evident, insa vezi ca gigi lanseaza aceasta oferta incepand de anul viitor.

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Meh. Am ajuns la concluzia ca peste 1 gigabit e momentan inutil. Degeaba ai tu Download in rețeaua digi dacă serverul de unde descarci nu are Upload la del de rapid.
De ex, Microsoft, Steam, epic, Adobe, nu trec de 35MB (0.35 gigabit).

Mx 2 e și el bun. Eu am spus pas ca nu avea USB C. Dar dacă ești mulțumit de el, PĂSTREAZĂ-L! Și ca Apple fanboy, magic mouse mi se pare o porcărie.

Tastaturile sunt bune amândouă. Ori aia Apple, ori logi. La Logi vine iluminată. Aia de la Apple intra in design mai bine dar se încarcă cu porcăria aia de lightning. Ce-i drept, eu am doua și le incarc o data pe an :lol: (nici nu le folosesc așa des, am și una Logi, depinde de locație).

Amu dacă lucrezi in sheets/ Excel mult, sper ca vezi avantajele MX Master ;)

La monitoare e cam trial & error. Pentru productivitate am un dell (dar e peste buget, thunderbolt, și nu e al meu e al firmei :lol: ). Acasă am un Iiyama 2k de care sunt mulțumit. Aici îți recomand sa cauți monitoare 4K (sau chiar și 2k dacă vrei pana in 27”) și apoi cauți pe net (Reddit, forumuri apple) cum se comporta cu mac, exact modelul respectiv. Din câte am văzut la unii care au baiuri ar fi mai mult din setările monitorului (faza cu SDR/ HDR).

La mac mini nu merita thunderbolt ca oricum trebuie sa îl conectezi separat (in schimb la MacBook am un singur cablu pentru orice și îl incarc din monitor).

#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Stai calm...

1. 10 Gb Ethernet pentru ce AZI? Nu ai nici în LAN așa viteza în 99.9% din cazuri
2. Eu urasc tastaturile și mousei Apple, dar le găsești oricum sigilate și la jumatate de preț pe OLX.
3. Monitorul 4k are o problema de... ochi.
Iei trebuie ochelari, așa de mici sunt puricii de pe ecran.

Recomand 2K pt lucrul de zi cu zi.

#7
vibeo

vibeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.08.2007
Ms domnilor pentru sfaturi. Mai analizez ofertele și părerile voastre. Vedeți , am crezut ca perifericele Apple sunt super premium și stau bine la capitolul ergonomie.
Ca sa răspund de ce iau mac și nu pc , răspunsurile ar fi multe, însă nu am găsit in oferta din România un mini pc sau nuc cu performante similare la prețuri cât de cât asemănătoare. Sau dacă sunt , vin fără memorie , ssd si fără sistem de operare.  Un alt Argument ar fi celelalte terminale Apple : iPhone, iPad, Apple tv pe care deja le dețin.

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

 Courage, on 04 octombrie 2021 - 20:48, said:

3. Monitorul 4k are o problema de... ochi.

Macu scaleaza textul foarte bine pe 4K.

#9
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Daca tot dai atata banet pe un Man Mini, nu mai bine iei tu un Macbook Air? Macar e si portabil, ai si UPS integrat cand il tii acasa si ai si webcam pentru conferinte.
https://mediagalaxy....d/LAPZ12A00118/

Iar ca monitor, personal iti recomand asta:
https://mediagalaxy....u/cpd/MONP3421W

Legi Mac-ul pe USB-C, ti-l si alimenteaza si poti folosi USB-urile de pe monitor sa legi tastatura, mouse si ce periferice mai vrei tu, toate cu un singur cablu legat la unitate.

Office nu merita cumparat, mai bine iei Office 365 pentru un user, ai si office for mac inclus, si onedrive de 1TB pentru backup si alte goodies. Si e 20 si ceva de lei pe luna.

Edited by danX, 05 October 2021 - 08:01.


#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
MacBook air are răcite pasiva…

Ps. Eu am monitor cu thunderbolt și leg macul cu un și fur cablu. Dar toate perifericele sunt bluetooth.

#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Cine s-a obisnuit cu rezolutia inalta a unui laptop Apple cred ca se uita ciudat la un monitor de 27'' sau chiar 34'' cu mai putin de 4K.

#12
broris

broris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 08.12.2017
Perfect adevarat dani.user. Aveam un dell 2k și a trebuit sa trec la un monitor 4k pentru ca pe mac altfel randeaza textul și e nevoie de rezoluție mai mare, cât mai aproape de retina.

#13
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View PostLex404, on 05 octombrie 2021 - 09:01, said:

MacBook air are răcite pasiva…

E ceva gresit la asta?

#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
1 se incalzeste
2 CPU throttling

#15
broris

broris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 08.12.2017
Măcar e dead silent și nu trebuie curățat de praf după un timp. Eu nu îl iau ca pe un minus.

#16
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View PostLex404, on 06 octombrie 2021 - 17:07, said:

1 se incalzeste
2 CPU throttling
Pai astia prin review-uri zic ca nu e cazu. Poate nu le-am vazut eu pe toate. Daca are racire deficitara...ce sa zic, felicitari Apple.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Depinde foarte mult de workload.
Eu am facut ceva compilari, putina editare foto/video si n-am observat throttling sau ca se incalzeste mai mult ca Macbook Pro in 1 an jumate (Air 1.2Ghz quad-core 10th gen i7, 16GB, 1TB SSD); tin sa precizez ca n-am observat ca utilizator si nu prin masuratoare.

Recent nevasta-mea a zis ca vrea si ea unul asa ca am mai luat un alt Macbook Air, aprope identic doar ca e cu M1; la configuratia mea, diferenta dintre Air si Pro e de $250 dar ce a contat mai mult e touchbar sau, mai bine zis, lipsa lui; il am p-ala de la serviciu cu touchbar si nu suport asa ceva (p-ala de la birou il folosesc mai mult ca desktop cu o tastatura externa).

Cat despre Mac Mini cu M1 care e similar probabil cu Macbook Air-ul meu M1, cred ca va merge cel putin la fel de bine. 10 gigabit ethernet, daca iti place tech-ul in general si Digi o sa ofere asa ceva, poti sa iti iei (cel putin eu l-as lua, doar ca sa ma joc/experimentez/vad ce poate).

Migration assistant de la Apple e destul de bun. (n-a durat 7 ore ce vreo 2 ore).
[ https://i.postimg.cc/2qS1xLQW/unnamed-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 09 October 2021 - 03:43.


#18
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Pana la urma dai 8000 lei pe un mac doar pentru a rula Microsoft Office pe el?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate