Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Cabluri USB-C (noile norme)

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015

View Postmiki07, on 04 octombrie 2021 - 12:27, said:

Pot sa pun de pe acum pariu, ca Apple va da adaptor in cutie.

Eu nu as pune pariu.Apple nu iti mai da nici incarcator la telefon ,ce sa mai zic de  adaptor.

#20
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View Postmodoran, on 04 octombrie 2021 - 10:55, said:

Nici garantie de 2 ani nu dau astia de la apple in Europa.

Ba dau Posted Image

Adica oricum, vanzatorul e responsabil de garantia pentru 2 ani.

Ca da Apple un an direct, e strict un bonus. Nu ai asa ceva la alti producatori.

View Postmiki07, on 04 octombrie 2021 - 12:27, said:

Pot sa pun de pe acum pariu, ca Apple va da adaptor in cutie.
Nu mai pot, asa era legea pana acum, sa ofere un adaptor (separat).

Dar din 2022 trebuie sa treaca la USB C direct daca ofera incarcare prin cablu.

DACA, e keyword. Ca s-ar putea sa scoata cablul de tot si sa ramanem doar cu magsafe Posted Image

View Postradu103, on 04 octombrie 2021 - 12:51, said:

conecctorii apple se ard repede

Nu mi s-a ars nici unul si am Lightning de cand a aparut. Folosesc doar cabluri Apple (sau Belkin).

Dar sunt foarte enervante, ca au ramas singurii... Cand plec in vacanta am un incarcator de 65W USB C (de la macbook) cu care incarc: Un Macbook Pro, un Zephyrus G14, un Nintendo Switch, o camera foto, un mouse, o baterie externa, doua perechi de casti, o tableta si alte vreo 2 deviceuri mici. Cu un incarcator + cablu USB C de la macbook, toate. Pe langa asta, tre sa mai car dracia de cablu lightning.

Abia astept sa scap de lightning. Nici nu am vrut sa fac upgrade anul asta la iPhone 13 din cauza asta..

Edited by Lex404, 04 October 2021 - 17:57.


#21
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
Și eu vreau să văd cum funcționează cu USB Tip C toate perifericele care au nevoie de mai puțin de 240 Wați și cum își selectează perifericul voltajul folosind un set mai mic sau mai mare de pini din connectorul USB, în funcție de tensiunea de care are nevoie.

Și poate îmi văd și visul de a avea niște corpuri de iluminat conectate tot prin USB tip C, deși îmi dau seama că inerția va face destul de dificilă adopția unui astfel de standard.

Și laptopurile trebuiesc alimentate tot prin USB Tip C. Adio puzderie de transformatori/alimentatori cu zeci de tipuri de mufe!

.

#22
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Obligatia cu USB-C se aplica si la laptop-uri ?
Credeam ca numai la telefoane mobile....

#23
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

View Postradu103, on 04 octombrie 2021 - 12:51, said:

conecctorii apple se ard repede
Depinde ce faci cu ei. Eu in 10 ani nu am ars niciunul si am avut peste 30 de idevice-uri

View Postaeon, on 04 octombrie 2021 - 13:13, said:

De ce nu ar tine, un cablu original de iphone costa 100 lei si se gasesc destui sa il cumpere. Desi cel de 12 lei face exact acelasi lucru, ba e chiar mai rezistent.
Ba tocmai ca nu face exact acelasi lucru. Ai deschis vreodata mufa de la un cablu Apple original si una de la un cablu de 12 lei sa vezi ce diferente sunt inauntru?

View PostLex404, on 04 octombrie 2021 - 17:57, said:

DACA, e keyword. Ca s-ar putea sa scoata cablul de tot si sa ramanem doar cu magsafe Posted Image

Nu o sa treaca ei niciodata la USB-C pe telefoane! Acum castiga miliarde pe an din licentele vandute producatorilor de accesorii pentru Lightning. Mai bine fac ceva portless (magsafe) de unde mai castiga cateva alte miliarde decat sa treaca la USB-C si sa piarda controlul. Controlul este totul (pentru ca el aduce automat si bani :-)

#24
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 13.08.2020
Da, e o idee bună, însă după mine degeaba le standardizează dacă unii producători au început să scoată cablurile și încărcătoarele din pachet:).

#25
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Postdagobar, on 04 octombrie 2021 - 20:53, said:

Obligatia cu USB-C se aplica si la laptop-uri ?
Credeam ca numai la telefoane mobile....

Nu este nicio obligatie ci e vorba de un alimentator care functioneaza pentru mai multe dispozitive (telefon, tableta, laptop, consola jocuri, etc.).
In loc sa folosesti 3, 4 alimentatoare folosesti doar unul.

Edited by breitner, 05 October 2021 - 07:46.


#26
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.05.2018
240W mi se pare enorm

#27
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019

View Postbreitner, on 05 octombrie 2021 - 07:41, said:

Nu este nicio obligatie ci e vorba de un alimentator care functioneaza pentru mai multe dispozitive (telefon, tableta, laptop, consola jocuri, etc.).
In loc sa folosesti 3, 4 alimentatoare folosesti doar unul.

Am inteles despre ce dispozitiv este vorba, insa fara sa se interzica prin norme nu vad cum ar functiona mecanismul.
Pana la urma asta este situatia actuala (nereglementata) unde fiecare producator face ce vrea...
Exista vreun link catre reglementarea respectiva ?

#28
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Normal ca exista un link (doar nu le-am scos din burta)!
Pentru documentare: https://www.usb.org/

#29
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Eu ma refeream la un link de la U.E. vis-a-vis de reglementarea care obliga, nu la standardul USB.

#30
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Cauta, daca vrei mai multe informatii, la: https://digital-stra...ec.europa.eu/en
Daca nu e de ajuns cauta in presa straina.

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   46.29K   9 downloads

Edited by breitner, 06 October 2021 - 11:05.


#31
silvyu_1987

silvyu_1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 18.05.2010
Poate forteaza UE sa iti bage si incarcator in cutia telefonului.

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsilvyu_1987, on 16 octombrie 2021 - 19:22, said:

Poate forteaza UE sa iti bage si incarcator in cutia telefonului.

Decat sa iti bage incarcator de 15W iar telefonul sa suporte 25W... mai bine nu. Sa nu bage niciun incarcator si sa scada din pret. Astfel iti cumperi din prima incarcator de 25/45/60W si ai scapat de problema pt multi ani inainte.

#33
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 13.08.2020

View PostMembruAnonim, on 16 octombrie 2021 - 19:29, said:

Decat sa iti bage incarcator de 15W iar telefonul sa suporte 25W... mai bine nu. Sa nu bage niciun incarcator si sa scada din pret. Astfel iti cumperi din prima incarcator de 25/45/60W si ai scapat de problema pt multi ani inainte.

Sunt de acord cu tine la faza cu scăzutul din preț, dar de ce să cumperi tu încărcător separat la telefon? Până acum era bine cum era și nu deranja pe nimeni. Fiecare telefon să vină cu încărcător la cutie...gen dacă telefonul suportă 25w să aibe încărcător de 25w în cutie. Dacă suportă de 65w să aibă de 65w în cutie. Nu mi se pare normal să pui încărcător mai mic decât suportă telefonul. Apropo de încărcător, eu unul nu aș mai cumpăra telefoane de la mărcile care scot încărcătorul din cutie, chiar dacă telefonul costă 3-4000 lei sau mai mult. Care e avantajul să cumperi separat încărcător? Reducerea poluării? La câte încărcătoare false se fabrică și ajung pe piață nu se reduce nimic:) Chiar credeți că celor de la apple le pasă de poluare? Cu cât s-a redus poluarea de când au făcut acest lucru...a fost pur și simplu o manevră să reducă costurile și să vândă telefoanele la același preț. Ce e mai enervant e că și samsung s-a luat după ei cu seria s21 și având aceași scuză...

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMrLion, on 16 octombrie 2021 - 21:36, said:

Fiecare telefon să vină cu încărcător la cutie...gen dacă telefonul suportă 25w să aibe încărcător de 25w în cutie. Dacă suportă de 65w să aibă de 65w în cutie. Nu mi se pare normal să pui încărcător mai mic decât suportă telefonul.


Din pacate Samsung nu face asta, si nici Apple. Telefonul meu suporta 25W insa a venit cu incarcator de 15W. Ar trebui ca producatorul sa bage in cutie incarcator de atatia W cati suporta telefonul.
One plus parca au bagat in cutie incarcator de 65W. Asa da.

#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Posteiffel, on 04 octombrie 2021 - 11:06, said:

Eu am inteles ca vrea standardizarea alimentatoarelor - cablurile fiind implicit incluse.
Ideea are peste 10 ani - deja s-a to tschimbat conectorul de cateva ori de cand au emis prima data reguli ptr asa ceva.
Era vorba ca telefoanele sa se vanda fara alimentatoare - alea sa fie universale - advantaj - cutie mai mica la telfon, plus ca schimbi telefonul dar pastrezi alimentatorul...

Nu cred ca va merge - sau tot schimbat specificatiile de cateva ori pana acum.
si cu toate astea majoritatea telefoanelor au cablu usb. pana aici e ok.

#36
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postsilvyu_1987, on 16 octombrie 2021 - 19:22, said:

Poate forteaza UE sa iti bage si incarcator in cutia telefonului.

Neh. Sa iti dea un voucher pt a-l putea cere in caz ca ai nevoie. Astfel ar fi putin mai pe bune toata povestea cu reducerea deseurilor si nu doar o scuza pt a realiza o mica economie si ecentual pt a prinde niste clienti rataciti pt niste chargere supraevaluate. Ca daca n-ai iei oricum. Daca ai, contribui la acea reducere a deseurilor.

Dar problema nu e asa mare pt ca stii ce primesti pt ce platesti.
Iar econimia de cativa euro facuta de unii se transforma in profit (si) pt altii.

Daca e sa o luam cum zic ei, la ora actuala sunt miliarde de chargere pe 5V si zeci de miliarde de cabluri micro prin diverse sertare care devin in mod fortat deseuri, desi sunt inca functionale desi ar putea fi f ok pt aparate low power, aparate care vor trebui sa treaca la C si care vor cere oricum chargere suplimentare ca nu poti sta intr-un singur charger pt toate.

Nu stiu daca sunt foarte destepti sau e o intamplare dar orice lucru personal devalizat prin diverse metode e un castig pt statul care te pastoreste. Ca valoarea nu se pierde in neant. Se retipareste (fizic sau electronic) fara inflatie - nirvana bancilor centrale. Nu e mult dar se aduna la taxele incasate pe obiectul care il va inlocui pe ala devalizat.

Edited by underb, 16 October 2021 - 22:19.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate