Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Cabluri USB-C (noile norme)

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Uniunea Europeană a ordonat recent tuturor producătorilor de dispozitive mobile să standardizeze cablurile USB-C.
Suportul pentru niveluri de încărcare mai mari sa permita mai multor dispozitive să fie alimentate de același conector.

Asociatia implementatorilor USB (USB-IF) a anunțat noile sigle de certificare a puterii cablului USB de tip C pentru a indica în mod clar capacitățile de alimentare ale cablurilor USB-C cumpărătorilor.
Cablurile USB de tip C certificate vor avea acum logo-uri care evidențiază suportul pentru 60W sau 240W putere.

USB-IF îi avertizează pe consumatori să achiziționeze produse certificate numai din surse de încredere care afișează sigle USB-IF certificate pe ambalaj, pe folia de plastic a produsului sau pe dispozitiv, încărcător și cablu.

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   56.5K   225 downloads


#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Foarte bine. USB-C e superior micro-USB si poti sa-l infigi si invers. Eu oricum foloseam adaptoare magnetice; conectorii ramasi in telefon vor fi toti la fel.

#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,375
  • Înscris: 08.02.2011
Exista USB-C si ... apple, pentru astia din urma nu se aplica nici o regula.   Nici garantie de 2 ani nu dau astia de la apple in Europa.

#4
alexmihail

alexmihail

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.09.2020
Cei de la Apple cel mai probabil nu vor aplica avand propriile licente pentru ele.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,524
  • Înscris: 15.06.2004
Eu am inteles ca vrea standardizarea alimentatoarelor - cablurile fiind implicit incluse.
Ideea are peste 10 ani - deja s-a to tschimbat conectorul de cateva ori de cand au emis prima data reguli ptr asa ceva.
Era vorba ca telefoanele sa se vanda fara alimentatoare - alea sa fie universale - advantaj - cutie mai mica la telfon, plus ca schimbi telefonul dar pastrezi alimentatorul...

Nu cred ca va merge - sau tot schimbat specificatiile de cateva ori pana acum.

#6
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Ar fi cazul, odata pentru totdeauna. Am cel putin 50 de incarcatoare vechi, de toate felurile, marea majoritate fiind de fapt cat se poate de compatibile (5v/x amperi) dar cu n mufe diferite, numai bune de dus la gunoi.
Pentru uz curent am cumparat unul mare cu afisaj, 3 usb-uri si 3 cabluri (usb-c, micro-usb, lightining); debiteaza aproape 4A si se incarca decent de repede si samsung, huawei, etc. sau iphone. Incarcatoarele originale nici nu le-am mai scos din cutie, am cel putin 5 neatinse.

#7
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
MicroUSB-B un rateu total / mult prea fina acea lamela de plastic foarte usor sa il bagi greșit.
am o telecomanda de la o camera InstaOne X care am stricat-o pentru ca am bagat gresit firul. Posted Image
(45$ telecomanda)

încă cred ca cel de la Apple este cel mai bine gândit (Lightning port)

Edited by Mihai_3, 04 October 2021 - 12:25.


#8
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
Pot sa pun de pe acum pariu, ca Apple va da adaptor in cutie.

#9
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 19.12.2012
Si eu am avut impresia ca citesc un topic de acum multi ani... Ideea asta cu cablurile si conectorii usb se discuta mai ceva ca in parlamentul romaniei...
Deja sunt ani buni de cand se tot lauda si vad ca tot la nivel de discutie a ramas...

#10
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,401
  • Înscris: 15.11.2003

View PostMihai_3, on 04 octombrie 2021 - 12:22, said:

încă cred ca cel de la Apple este cel mai bine gândit (Lightning port)
conecctorii apple se ard repede

#11
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 17.02.2020

View Postmodoran, on 04 octombrie 2021 - 10:55, said:

Exista USB-C si ... apple, pentru astia din urma nu se aplica nici o regula.   Nici garantie de 2 ani nu dau astia de la apple in Europa.
Chiar am avut discutia asta cu juristi la ANPC. Garantia de 2 ani se acorda obligatoriu prin lege la produsele de folosinta indelungata la care se pot schimba piese - gen masini spalat, frigidere, autovehicule, computere si laptopuri si TV.
Produsele clasificate ca fiind consumabile nu primesc garantie (produsele alimentare sunt consumabile - dar termenul de valabilitate nu este acelasi lucru cu garantia). Cele de utilizare scurta pot primi atat cat vrea producatorul. Totusi se asteapta de la ele sa fie conforme minim 6 luni. Telefonul intra la categoria obiecte cu utilizare de scurta durata - nu exista obligativitatea a 2 ani de garantie. Atentie: daca vanzatorul da 2 ani sau mai mult garantie - acesta devine obligatorie prin lege. Pe scurt. daca ai promis trebuie sa respecti.
Ca si o curiozitate - garnitura de cauciuc sau fereasta de la masina de spalat intra la capitolul consumabile si nu fac obiectul garantiei.

Edited by AztecWarrior, 04 October 2021 - 12:53.


#12
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
ideea e buna, numai ca ue deocamdata nu a ordonat nimic, a propus.

#13
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
@AztecWarrior: intradevar, la anumite marci vei vedea 6 luni garantie la acumulator, 12 luni la electronica si 24 de luni la partile mecanice. Dar da, faptul ca in cele 24 de luni garantie standard avem inclus si acumulatorul este benefic pentru noi, consumatorii.

Tot sper sa vad iPhone cu TypeC, ca pe iPad si Macbook au reusit, tine doar de incapatanarea lor sa nu aibe si pe iPhone.

#14
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,198
  • Înscris: 06.01.2007
Ce-mi place mie UE cand se baga in tehnologie sa interzica chestii!
Mor de drag sa cumpar un cablu gros de 5A cand eu am nevoie de 1A.
S-au intanit politicienii ei acolo in comisie si au vazut ca nu pot incarca fast charge si-au zis sa dea o lege.

Mno.. cand or sa vada cat de mare e un charger de 240W, fie el si GaN, atunci sa-i vad daca chiar isi mai doresc un cablu de 5A/48V.

#15
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,325
  • Înscris: 09.09.2006

View Postconnectorxp, on 04 octombrie 2021 - 13:06, said:

[...] tine doar de incapatanarea lor sa nu aibe si pe iPhone.
Chiar crezi că de încăpățânare ține?

#16
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
De ce nu ar tine, un cablu original de iphone costa 100 lei si se gasesc destui sa il cumpere. Desi cel de 12 lei face exact acelasi lucru, ba e chiar mai rezistent.

Edited by aeon, 04 October 2021 - 13:13.


#17
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,325
  • Înscris: 09.09.2006

View Postmaccip, on 04 octombrie 2021 - 13:10, said:

[...]Mor de drag sa cumpar un cablu gros de 5A cand eu am nevoie de 1A.[...]
cand or sa vada cat de mare e un charger de 240W, fie el si GaN, atunci sa-i vad daca chiar isi mai doresc un cablu de 5A/48V.
Dar unde scrie că trebuie să-ți iei neapărat de-ăla? Nu cred că ideea de bază este să nu existe decât adaptoare de 240W, ci tocmai să fie mai clar ce poate face unul sau altul. Dacă deja ai unul puternic să-l poți folosi la orice device cu USB-C în loc să ai un charger pentru fiecare chestie.

#18
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,419
  • Înscris: 10.08.2005

View Postbuntzi, on 04 octombrie 2021 - 13:11, said:

Chiar crezi că de încăpățânare ține?
Asa e cultura la "Marele Mar"
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Utlh5diSmWU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate