Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Surub 15 mm si cheie tubulara subtire

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
p0rt0cala

p0rt0cala

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.08.2021
Va salut, acum 2 zile s-a slabit surubul din imagini si a trebuit sa ajung acasa apasand doar pedala dreapta. Am ajuns acasa, l-am strans cu o cheie tubulara de 15 mm cu 12 colturi, apoi a doua zi s-a slabit la fel dupa 4 km. Am luat o cheie noua, cu 6 colturi si iar s-a slabit. Am fost la Dedeman sa caut surub nou si aveau doar de 14 si 16 mm. L-am masurat mai devreme si are 20 mm lungime, desi cred ca as putea folosi si de 25 si sa adaug eu cateva saibe. Stiti unde as putea gasi dimensiunea asta? Si unde pot gasi o cheie de 15 mm cat mai subtire?

#2
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Daca se tot desface mergi la un service sa-ti puna pasta de retentie pe filet...
Si ala se strange mai tare, oricum mergi la un service nu cred sa coste mai mult de 10-15lei... doar daca-s nesimtiti

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

View Postp0rt0cala, on 04 octombrie 2021 - 09:02, said:

Va salut, acum 2 zile s-a slabit surubul din imagini si a trebuit sa ajung acasa apasand doar pedala dreapta. Am ajuns acasa, l-am strans cu o cheie tubulara de 15 mm cu 12 colturi, apoi a doua zi s-a slabit la fel dupa 4 km. Am luat o cheie noua, cu 6 colturi si iar s-a slabit. Am fost la Dedeman sa caut surub nou si aveau doar de 14 si 16 mm. L-am masurat mai devreme si are 20 mm lungime, desi cred ca as putea folosi si de 25 si sa adaug eu cateva saibe. Stiti unde as putea gasi dimensiunea asta? Si unde pot gasi o cheie de 15 mm cat mai subtire?

Daca iei unul de 25 poti sa tai din el, saibe daca e sa pun as pune una grover, si pasta de blocare.

#4
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Pedala aia n-are si o pana care sa o imobilizeze? Poate spun prostii, dar ultimele pedale pe care le-am demontat erau de la un Sputnik rusesc si aveau niste pene conice cu o tesitura.
Surubul ala se desface fiindca pedala se misca un pic fata de butuc.

#5
p0rt0cala

p0rt0cala

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.08.2021
As merge la service, dar distanta e mare si nu am cu ce sa car bicicleta nefunctionala. Ultima data la service mi-au cerut 60 de lei sa imi schimbe niste pinioane de 34 de lei, asa ca as evita.

Am cautat si pe emag (as fi platit 20-25 de lei livrarea pentru un surub de cativa lei), dar au de 12,14,16 mm.

Pedala care s-a desfacut nu are pana. Cealalta vad ca are un capac de plastic pe care nu pot sa il scot, e posibil sa fie ceva imobilizator sub ea.

#6
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postp0rt0cala, on 04 octombrie 2021 - 09:02, said:

,. Am fost la Dedeman sa caut surub nou si aveau doar de 14 si 16 mm. ,?

La biciclete nu se prea lucreaza cu sisteme metrice normale ci de obicei au filet cu pas mai marunt care tine mai bine la strangere.Prima data trebuie sa faci o comparatie intre pasurile suruburilor daca stii ce-s alea.

#7
p0rt0cala

p0rt0cala

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.08.2021
Da, stiu ce e ala pas. Si totusi de unde gasesc? De 15 mm, cu pas marunt, lungime 20-25 mm?

#8
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Pune niste ata de teflon sau pasta de blocare. Clar s-a creat o uzura si filetul ala nu va mai tine.

#9
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View PostKean, on 04 octombrie 2021 - 10:00, said:

trebuie sa faci o comparatie intre pasurile suruburilor daca stii ce-s alea.
Daca nu, afla la prima infiletare :D

#10
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 17.12.2019
Când se desface șurubul ăla, filetul e compromis. Pedala nu se rotește în raport cu axul ca să desfacă șurubul situație ce face inutilă pasta blocatoare. În proporție de 90% trebuie schimbat axul pedalier (cel nou vine cu șuruburile proprii) iar diferența până la 100% e dată de eventuala uzură a brațului ceea ce ar implica schimbarea și a pedalierului.

#11
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010
Acolo cel mai probabil si-a facut pedala joc pe patrat fiind de aluminiu probabil, in mod normal surubul ala o tine sa nu cada, atit.
Cel mai probabil alta pedala ca meserias s-o pasuiasca la profilul patrat conic mai greu veti gasi in zilele noastre.

#12
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Cumpara niste pasta blocanta pentru piulite, daca nu gasesti poti folosi cu oarecare succes si pasta de dinti sau vopsea.

#13
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 19.12.2012

View PostMarianG, on 04 octombrie 2021 - 09:52, said:

Daca iei unul de 25 poti sa tai din el, saibe daca e sa pun as pune una grover, si pasta de blocare.
Cu mentiunea ca surubul/piulita pot avea pas diferit si atunci nu se vor potrivi. Asa cum spune un coleg mai jos.

Cheia se poate face dintr-o teava...cum se faceau tubularele pe vremuri

Edited by A10, 04 October 2021 - 11:50.


#14
p0rt0cala

p0rt0cala

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.08.2021
Metoda sigura ar fi sa sudez surubul de pedala, dar o sa pot lua aparatul de sudura abia pe 23 Octombrie cand ajung acasa, pana atunci am de facut norma de 500 km pe luna.

Stiti unde pot gasi o cheie tubulara de 15, cat mai subtire, chiar si de tabla? Nu neaparat cu indicatia pentru biciclete, dar sa fie cu 6 colturi. M-am convins despre cele cu 12 ca sunt facute doar sa strice suruburi/piulite cand am ramas in pana cu masina si am rotunjit un prezon.

Am gasit niste banda de teflon in trusa de scule, o sa merg la pranz sa iau si pasta de blocare.

In pauza de pranz am fost la Brico Depot, nu aveau nici acolo surub normal de 15 mm, asa ca am luat un surub cu capat de imbus. Dupa cum puteti vedea, pasul filetului e mai mare. Nu a fost problema, a durat cateva minute, am indoit imbusul de 5 mm, am facut febra la antebrate (ca tot s-au inchis salile) dar i-am facut alt filet. Desi e improvizatie romaneasca sper sa tina. Daca se va rupe, o sa va zic, sa radeti de mine.Posted Image

Edited by Dany_Darke, 04 October 2021 - 13:35.


#15
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 19.12.2012

View Postp0rt0cala, on 04 octombrie 2021 - 12:08, said:


Nu a fost problema, a durat cateva minute, am indoit imbusul de 5 mm, am facut febra la antebrate (ca tot s-au inchis salile) dar i-am facut alt filet. Desi e improvizatie romaneasca sper sa tina.

Nu i-ai facut alt filet...l-ai stricat pe cel vechi...pe viitor, o duci la un meserias si iti face alt filet mai mare cu pasul care sa se potriveasca la un surub ce il strangi cu inbus si pui solutie de blocare. Cam asa se face o treaba calumea...nu fortand ca romanu'...

#16
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
mda, acum e la noroc, ori tine ori nu.

Personal as fi dat banii pe alt ax sau refacerea filetului la vreun atelier/ ceva.

#17
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Asta imi aduce aminte de bancul cu militienii pusi sa aranjeze niste decupaje geometrice: jumatate foarte prosti si jumatate foarte puternici...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate