Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Nevoia de sfaturi

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#19
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 05.05.2018
nu zic, excelent

dar la 71 de ani nu cred ca-ti prea arde sa iti faci cont pe sp la 1:16 dis-de-dimi

#20
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postambr0zie, on 04 octombrie 2021 - 09:28, said:

V-am citit pe alt forum, doamna. Ati postat acum aproximativ 10 ani pe cand aveati inca legatura cu ginerele.
Și acolo tot un singur mesaj a postat:
”Buna.Sunt noua pe forum si as vrea sa va impartasesc povestea mea de dragoste.Am 60 de ani,sunt casatorita si in acelasi timp am o relatie cu ginerele meu.Acum 10 ani cand l-am cunoscut pe acest barbat m-a fascinat pur si simplu.Am incercat sa imi inabus pasiunea si dragostea pt el,de dragul fiicei mele,dar eram indragostita de el cum nu mai fusesem niciodata pana atunci .Cred ca este prima iubire adevarata din viata mea.
Intr-o zi cand am ramas singuri acasa(eu si sotul meu locuim impreuna cu ei) mi-a spus ca stie ce simt pt el,ca si el simte acelasi lucru si am facut dragoste.De atunci au trecut aproape 10 ani si inca mai am o relatie cu acest barbat.De multe ori am vrut sa ii spunem adevarul fiicei mele,dar nu am putut deoarece nu vrem sa o facem sa sufere.Il iubeste ,au doi copii impreuna,care nu as vrea sa sufere din cauza mea sau a tatalui lor.
Totusi simt ca trebuie sa fac ceva,nu mai pot continua asa,dar nu stiu ce.Daca spunem adevarul o sa imi pierd familia,fiica mea nu o sa ma ierte niciodata.Dar nici asa nu mai pot continua.Ma simt vinovata fata de familie ,mai ales fata de fiica mea,de fiecare data cand o privesc ii privesc in ochi,pe ea ,pe sot sau pe nepoti ma copleseste sentimentul de vinovatie.Nu stiu ce sa aleg .Simt ca nu pot sa renunt nici la familie ,nici la el.
In afara de cea mai buna prietena a mea ,care ma acuza,nimeni nu mai stie acest lucru si as vrea sa cunosc si parerile unor oameni care privesc situatia obiectiv.Ce trebuie sa fac?”


#21
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,604
  • Înscris: 12.06.2010
Povestea de acum 10 ani are continuitate. A crescut nepoata, s-a dedulcit la avantaje, a invatat sa o santajeze. N-o judec ca nu sunt in pantofii ei. Exista divort, exista si varianta in care se complace in starea de fapt si amana sau asteapta timpul sa rezolve probleme sau acestea sa se rezolve de la sine. Timpul nu a lucrat cum trebuie de data asta. Nici liberul arbitru. Cineva trebuie sa puna un punct.

#22
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,461
  • Înscris: 30.10.2003

View PostMarianG, on 04 octombrie 2021 - 10:00, said:

Ce aveti de pierdut ?
Virginitatea?!?!

#23
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

View PostBursul, on 04 octombrie 2021 - 12:41, said:

Virginitatea?!?!

O declar nula.

#24
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006

View PostMircel, on 04 octombrie 2021 - 12:03, said:

Și acolo tot un singur mesaj a postat:
”Buna.Sunt noua pe forum si as vrea sa va impartasesc povestea mea de dragoste.Am 60 de ani,sunt casatorita si in acelasi timp am o relatie cu ginerele meu.Acum 10 ani cand l-am cunoscut pe acest barbat m-a fascinat pur si simplu.Am incercat sa imi inabus pasiunea si dragostea pt el,de dragul fiicei mele,dar eram indragostita de el cum nu mai fusesem niciodata pana atunci .Cred ca este prima iubire adevarata din viata mea.
Intr-o zi cand am ramas singuri acasa(eu si sotul meu locuim impreuna cu ei) mi-a spus ca stie ce simt pt el,ca si el simte acelasi lucru si am facut dragoste.De atunci au trecut aproape 10 ani si inca mai am o relatie cu acest barbat.De multe ori am vrut sa ii spunem adevarul fiicei mele,dar nu am putut deoarece nu vrem sa o facem sa sufere.Il iubeste ,au doi copii impreuna,care nu as vrea sa sufere din cauza mea sau a tatalui lor.
Totusi simt ca trebuie sa fac ceva,nu mai pot continua asa,dar nu stiu ce.Daca spunem adevarul o sa imi pierd familia,fiica mea nu o sa ma ierte niciodata.Dar nici asa nu mai pot continua.Ma simt vinovata fata de familie ,mai ales fata de fiica mea,de fiecare data cand o privesc ii privesc in ochi,pe ea ,pe sot sau pe nepoti ma copleseste sentimentul de vinovatie.Nu stiu ce sa aleg .Simt ca nu pot sa renunt nici la familie ,nici la el.
In afara de cea mai buna prietena a mea ,care ma acuza,nimeni nu mai stie acest lucru si as vrea sa cunosc si parerile unor oameni care privesc situatia obiectiv.Ce trebuie sa fac?”


Nu stiu daca vorbim de acelasi forum. Unde m-am uitat eu si mi-am amintit istoria are 35 de mesaje in total si pe topicul respectiv a mai raspuns.
Am mai zis, nu am de unde sti daca e poveste reala sau un scenariu de telenovela, dar am vazut si lucruri mai incurcate in viata de zi cu zi.

#25
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Am cautat pe Google textul pus de tine si a fost incarcat pe mai multe forumuri, nu unul singur, printre care cel cu 35 de posturi.

Printre care, tot un singur mesaj a avut si pe respectivele forumuri.

#26
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Povestea de acum 10 ani a fost postata pe nu mai puțin de 6 forumuri diferite, în 2010.


#27
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
Am asa un feeling ca multe "doamne respectabile", daca s-ar fi putut, si-ar fi trait viata la fel.

#28
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

View Postcorinadaniela, on 04 octombrie 2021 - 13:52, said:

Povestea de acum 10 ani a fost postata pe nu mai puțin de 6 forumuri diferite, în 2010.
Au mai imbatranit protagonisti ?

Edited by MarianG, 04 October 2021 - 14:28.


#29
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,997
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMarianG, on 04 octombrie 2021 - 10:00, said:

Relatia cu ginerele a fost unilaterala ?

Adica cum?
Ea era prezenta si ginerele in delegatie?Posted Image

#30
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
adica fortat

Edited by MarianG, 04 October 2021 - 14:32.


#31
CrinImperial

CrinImperial

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 04.10.2021
Buna ziua. Va multumesc celor care au scris strict la subiect. Adevarul este ca deja incep sa ma simt ca acum 11 ani cand am postat ce ati gasit dvs, doamne  ce repede se misca totul pe internet in ziua de azi, eu daca as fi vrut sa gasesc ce am scris atunci, n-as fi stiut cum sa fac asta. Spun asta in sensul ca si atunci daca nu ma insel, mi s-au pus cam aceleasi intrebari, referitor la varsta inaintata pe care o aveam/o am, de unde am sau nu bani - irelevant, de ora la care am scris - irelevant, si tin minte clar ca si atunci s-a adus in discutie tema cu scrisul corect, pe care sa ma pici cu ceara si nu o inteleg, de cand pana cand este un motiv de mirare daca o persoana de 60 de ani cat aveam atunci, respectiv 71 cat am acum, scrie corect gramatical, nu inteleg ce am scris atat de spectaculos "corect" incat o persoana de varsta mea nu ar fi putut sa scrie, a zis cineva ceva ca nici fostii profesori de romana nu scriu atat de corect la 71 de ani, pai in cazul asta numai profesori de romana nu s-ar mai numi, a ca sunt si reguli mai nou aparute da, stiu asta,  iar anumite reguli le-am asimilat si eu chiar si la 70 de ani, nu este asa greu,  mai ales cand ai nepoti la scoala/liceu si te mai lovesti cu nasul de una alta. Imi cer scuze am deviat de la subiect pentru ca am tinut sa spun asta, pentru ca fix aceleasi intrebari mi s-au pus si acum 11 ani.

#32
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

View PostCrinImperial, on 04 octombrie 2021 - 00:22, said:

Buna seara. Am indraznit sa scriu pe acest forum deoarece as avea nevoie de niste pareri obiective, de niste sfaturi in privinta unei situatii mai delicate, ca sa nu spun de-a dreptul ciudate,  prin care trec de ceva vreme. Acum vreo 10 ani am mai trecut printr-o situatie de-a dreptul haotica din care nu vedeam nici o scapare, iar parerile sau sfaturile unor persoane total necunoscute care au aflat povestea mea m-au ajutat intr-o oarecare masura. De aceea indraznesc sa apelez din nou la acest tip de ajutor ca sa-i spun asa.
Pentru inceput trebuie sa precizez ca sunt femeie si am o varsta mai inaintata, mai exact am 71 de ani, inteleg ca poate parea ciudat ca la varsta mea intru pe internet, dar de vreo 15 ani de cand am invatat sa utilizez calculatorul, am vazut utilitatea internetului si mai intru pentru diferite chestii.
Si acum care este marea mea problema ca sa zic asa. Nepoata mea, mai exact fiica fiicei mele, nepotica mea pe care eu am crescut-o si care era slabiciunea mea, a ajuns sa ma santajeze. Ma "stoarce" de bani, de bunuri, si vrea din ce in ce mai mult, in cel mai urat mod cu putinta, ma santajeaza pe mine care sunt bunica ei, bunica-sa care a crescut-o si i-a dat tot ce a avut, si material, si afectiv, si de orice natura a avut vreodata nevoie. Ea are 26 de ani, nu lucreaza, in general isi ocupa timpul cu calatorii, iesiri, barbati, cu ingrijirea fata de propria persoana, dar asta nu m-a deranjat niciodata, pentru ca in anumite aspecte imi cam semana, iar firea ei mereu nebunatica, vesela, distractiva, plina de viata mi-a bucurat si mi-a alinat multe momente triste de-a lungul timpului...doar ca acum imi dau seama ca mai are si o latura de drac impielitat de care nu stiam.
Chestii cu care sa ma santajeze si cu care sa ma aiba la mana are, doar ca nu pot sa inteleg cum a ajuns sa se gandesca macar sa foloseasca niste chestii nu tocmai "ortodoxe" pe care le-a aflat despre mine chiar asa impotriva mea sa ma santajeze in felul asta, pana la urma sunt bunica-sa,  noi doua am avut mereu o relatie apropiata, speciala, mai ales ca fiica mea a nascut-o de tanara, cand inca era la facultate si nu prea s-a ocupat de ea, tata nu a avut decat tata vitreg mai tarziu cand fiica mea s-a casatorit, asa ca eu m-am dedicat sa o cresc, sa nu simta lipsuri de niciun fel si de aceea e si mai crunta toata treaba asta pentru mine.
Ma santajeaza cu urmatoarele chestii.
Prima ca o sa afle toata familia ca timp de cativa ani, destui, spre rusinea mea, am avut o relatie cu cel care imi era ginere la momentul respectiv, asta a fost acum mai bine de 10 ani si nimeni niciodata nu a aflat, doar prietena mea cea mai buna mi-a stiut tot timpul secretul asta, si mai mult ca sigur asa a aflat si nepoata mea, altfel nu avea cum, cine stie cum m-a auzit vorbind despre asta cu prietena mea, a fost o situatie foarte grea pentru mine si mai vorbesc cu prietena mea si in ziua de azi de chestiile astea apasatoare din trecut.
Si a doua ca o sa afle toata familia ca imi mai place din cand in cand sa "imi traiesc viata cu tinerei", dupa cum s-a exprimat chiar ea. Asta a fost ghinionul meu, am crezut odata ca sunt singura acasa pentru mai multe zile, ea si sotul fiind plecati din oras, eu eram intr-adevar in compania unui tanar, ea s-a intors intempestiv si asa a descoperit toata tarasenia.
Iar acum ma santajeaza fara absolut nicio problema, in stilul ei "dulce", plin de viata, cu un zambet larg pe buze, vine si imi spune "buni, vreau sa-mi schimb masina, dar bunicul a zis ca acum nu se poate, dar nu-i asa ca o sa se poata? Daca nu se poate, tare ma tem pentru saraca bunicuta mea, oare ce o sa spuna mami daca afla ca buni si cu fostul meu tati vitreg au fost amanti?" Si n-am avut incotro, am facut ce am facut si i-am facut pe plac. Sau imi cere sume mari de bani pe care nu prea mai am cum sa le justific in fata sotului, noi avand majoritatea banilor la comun si daca ii spun ca nu mai pot sau sa mai astepte, iar incepe "bunicul e sensibil cu inimioara, nu? Oare ar avea un soc maxim daca ar afla ca sotioara lui scumpa si draga ii pune coarne cu tinerei sexosi?" Si nu am incotro si incerc sa mai fac acrobatii in fata sotului, sa zic ca am cumparat una alta si de fapt sa-i dau ei sumele pe care le vrea. Si nu mai zic ca a devenit si de o obraznicie de nu s-a mai vazut, mai spune chiar si de fata cu sotul ca stie ca n-am incotro si ii iau apararea sau pur si simplu tac si inghit, de exemplu "buni, sincer te felicit, la varsta ta arati super, sincer eu iti dau 60 sau mai putin, te-ai tunat bine de tot - prin asta se refera la tratamentele sau micile operatii de intretinere pe care le-am mai facut-, dar bunicul e cam ramolit pentru tine nu crezi? Ia zi bunicule mai faci fata langa o tipa misto ca buni? Sau nu prea?" si apoi rade si zice ca a glumit, dar eu stiu foarte bine unde bate, nu ma mai slabeste o zi, cand nu ma santajeaza, ma trateaza cu obraznicii din astea. Cred ca mai mult de jumatate din bijuterii mi le-a "confiscat", pe unele le poarta ea, pe altele le vinde ma gandesc nu stiu, dar deja incepe si sotul sa observe lipsa lor si nu stiu ce sa mai inventez in fata lui.
Si pe langa toate astea, mai ma chinuie si pentru propria placere, nu doar pentru bunuri materiale, am ajuns sa cred ca fetita asta n-are pic de inima in ea. Se comporta urat cu verisoara ei care are doar 10 ani, fiind nepoata mea din partea fiului meu si care de 4 ani de cand parintii ei nu mai sunt, locuieste cu noi. Si o face inadins ca sa simt eu ca sunt sub controlul ei. Din "orfanuta mica", "mucoasa" si alte din astea nu o scoate, ii spune ca buni nu o iubeste, ma intreaba "buni nu-i asa ca eu sunt nepoata ta preferata pe care o iubesti cel mai mult? Si mie o sa-mi faci toate poftele" si daca spun ca le iubesc pe amandoua la fel, imi zambeste larg si incepe "buni eu am avut impresia ca pe mine ma iubesti cel mai mult din lume, posibil sa ma fi inselat, posibil sa nu, tu ce zici, e la latitudinea ta" si imi dau seama ca face iar aluzii si ma vad mereu nevoita sa o aprob si de multe ori o face pe cea mica sa planga, si asta pentru mine e un cosmar, sau mai are grija sa mai imi aminteasca despre lucruri dureroase pentru mine, de exemplu il mai pomeneste intr-un mod ironic si de-a dreptul meschin pe fiul meu decedat, sa nu cumva sa uit vreo clipa cine e la putere.
Si eu ma uit pur si simplu consternata la ea si ma intreb cum a ajuns nepoata mea sa ma santajeze in cel mai abject mod cu putinta, ea care era lumina ochilor mei, febletea mea, slabiciunea mea, bucuria mea, era tot ce iubeam mai mult pe lumea asta. Asa ca pe langa problemele practice pe care mi le cauzeaza, mai am si socul asta psihic din care nu stiu cum sa imi revin, imi tot repet si tot nu pot sa cred cum am ajuns aici, sa imi faca asa ceva tocmai ea, nepoata mea care a fost ratiunea mea de a trai, in fine nu pot sa explic in cuvinte.
Si la modul practic as avea nevoie de niste sfaturi obiective, niste pareri la subiect, cum as putea sa procedez, ce as putea sa fac, pentru ca nu mai pot sa-i dau mult timp tot ce i se nazare fara sa bata la ochi, intr-un final probabil ca o sa-si puna si sotul meu niste semne de intrebare, ce as putea sa fac in situatia asta penibila in care am ajuns, oare exista vreo rezolvare, ca deja cu parere de rau o spun dar am ajuns sa simt ca e un calvar sa mai stau cu ea in casa.

Nu o sa discut moralitatea ta indoielnica (pt ca este, cu parere de rau, dar chiar este indoielnica cel putin), ci o sa iti scriu legat de subiectul principal.
Daca absolut tot ce ai scris este adevarat, pe scurt, nepoata-ta este o mica jigodie tupeista si nesimtita.
Da-i un sut in cur si sa se duca sa traiasca pe spinarea ei, pe banii ei, sau pe banii vreunui baietel de bani gata sau vreunui mosulet care ii accepta comportamentul de copil de 14 ani la cei 26 de ani (reali).
Nu are nici minte, rasfat cat cuprinde, tupeu si santaj maxim - undeva ai gresit, si cam rau, daca zici ca tu ai crescut-o.
Pana la urma, e cuvantul tau impotriva cuvantului ei, la tot ce are de spus si de declarat despre tine. Daca nu are poze sau filme sau inregistrari audio, nu are nicio dovada ca ce zice e adevarat.
Intr-un fel sau altul, trebuie sa termini o data cu circul si cu teatrul asta.
Pune piciorul in prag si ia atitudine, altfel va fi mai rau.
Imi pare rau dar asta e realitatea, asuma-ti-o.

View Postcorinadaniela, on 04 octombrie 2021 - 08:31, said:

Felicitări, ti-ai răsfățat nepoata atât de mult și bine, încât acum culegi roadele educației pe care i-ai dat-o. Ai încălzit o vipera la san, cum bine zice o vorba.
Dacă as fi în locul tău i-aș da un șut în fund, sa plece unde o vedea cu ochii, e majora, e vaccinata, capabila sa muncească sau poate găsește un fraier s-o întrețină.
Iar dacă deschide gura sa-ți dezvăluie secretele, tine-te tare și nu recunoaște nimic, spui ca inventează și face asa ca să se răzbune pentru ca te-ai saturat s-o mai întreții.
Asta, desigur, dacă toată povestea din primul mesaj este adevărată.

Zici ca avem acelasi creier. Fix la fel am gandit si eu, am scris inainte sa iti citesc postarea, e putin altfel exprimat, dar la fel.

View PostOxigen1234, on 04 octombrie 2021 - 08:29, said:


daca tot ce descrii e adevarat probabil si bunicul a avut sau inca are destule relatii sexuale cu destule tinerele


si de unde rezulta asta ?
ca eu nu am vazut sa fi scris ceva de "bunicul" ca ar umbla sau ar fi umblat aiurea

Edited by Magicwisewolf, 04 October 2021 - 17:02.


#33
CrinImperial

CrinImperial

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 04.10.2021
Da, acum si mie imi este mai mult decat evident ca am rasfatat-o prea mult, inainte de incidentul asta nu prea si-a dat in petic, de exemplu ca nu a fost ea incantata peste masura cand a venit cea mica sa locuiasca cu noi am observat si eu, dar s-a comportat foarte normal, ca nu prea voia sa munceasca si ii placea sa se rasfete sau sa fie in centrul atentiei vedeam si eu, dar nu o facea intr-un mod neplacut, din contra dupa cum am mai zis, ea era bucuria casei, te molipsea cu felul ei nebunatic de a fi, nu aveai cum sa nu razi in prezenta ei, dar se pare ca atunci cand are un interes sau poate sa intoarca o situatie in favoarea ei, nu mai tine cont de nimeni, dupa cum va dati seama, asta m-a zguduit bine de tot, practic ea era persoana cu care aveam cea mai apropiata relatie, oricat as incerca mintea mea nu concepe cum e in stare sa ma santajeze pe mine, si de ar fi doar santajul material, dar am ajuns sa cred ca i se pare si distractiv sa ma "chinuie" putin cand stie ca nu ripostez, altfel nu ar avea de ce sa faca tot felul de aluzii, sa o amestece pe cea mica, sa-mi pomeneasca in sens negativ fiul decedat, pe care de altfel in fata celorlalti il numeste "unchiul meu dragut pe care l-am iubit enorm", a ajuns sa ma scoata din minti fetita asta. Iar in fata celorlalti nu s-a schimbat nimic, este aceeasi fata dulce si zapacita dintotdeauna, pe care toata lumea o place. Chiar si cand suntem singure vine ma ia in brate, rade, glumeste "buni pupicei, ce bine arati azi, esti cea mai divina, in afara de mine bineinteles...", prostioare din astea, pana acum ma incanta cu prostioarele ei, acum insa vad ca dedesubt e un drac impielitat...Dar oarecum am si o scuza cu rasfatatul, in sensul ca pt fiica mea ea a fost partial ca si "inexistenta", pe taica-su biologic nu l-a cunoscut, cu mine a stat cel mai mult si de mine s-a atasat si eu am incercat sa mai compensez lipsa mamei, lipsa tatalui si poate asta a fost greseala mea ca am cazut in extrema cealalta. Pe de alta parte sub imaginea ei de fata mereu vesela si distractiva, suferea din cauza fiicei mele, de  nu stiu cate ori a trebuit sa ma lupt cu ideile astea ale ei cum ca maica-sa nu o vrea, nu o iubeste, maica-sa o iubeste dar nu prea a stiut sa o arate, si mereu imi zicea "buni sa nu afle nimeni ca am plans dupa mami, ca eu sunt o divina, eu nu plang" asa glumea ea, dar probabil ca toate astea m-au facut sa nu mai stiu cand sa spun stop. Dar totusi nu asta e esential, esential e ca a ajuns sa-mi faca mie asa ceva, in vecii vecilor nu pot sa concep, iti sta mintea in loc, daca si eu am participat fara sa vreau la dracusorul impielitat care este acum, cu atat mai greu imi este pe partea psihica si emotionala...


#34
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Repet, daca povestea e adevarata, eu am jumatate din varsta doamnei, dar din ce am vazut, la santaj solutia nu e satisfacerea pretentiilor pentru ca ele vor continua.
Situatii din astea nu am trait, dar am intalnit oameni care tot voiau ceva de la mine si mizau ca le ofer.
Cand am schimbat foaia si am trecut la enumeratul sfintilor din calendar, s-au oprit si cerintele.
Daca un om care vrea ceva de la altul simte ca "victima" e buna/fricoasa/slaba, va obtine.
Dar daca vede ca da peste unul mai nebun ca el, e posibil sa se mai gandeasca.

Raman la parerea ca nepoata trebuie cumva sa afle ca nu sunteti in codru.

#35
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postambr0zie, on 04 octombrie 2021 - 09:28, said:

V-am citit pe alt forum, doamna. Ati postat acum aproximativ 10 ani pe cand aveati inca legatura cu ginerele.
Nu stiu daca e intr-adevar o poveste de viata care imi aduce aminte de Dallas si Santa Barbara sau o incercare literara dar asta e irelevant.
Daca povestea e adevarata, parerea mea e ca iesire 100% OK din situatie nu exista.
Nici dvs nu aveti ce sa-i spuneti nepoatei incat sa se linisteasca, nici ea nu va avea o revelatie prin care sa inceteze a santaja pe bunica pe care o iubeste.

Eu nu pot decat banui ca, repet, daca totul e adevarat, pana la urma nepoata va continua santajul pana cand nu veti mai avea ce sa-i dati si apoi va vorbi din distractie.
In acest gen de santaj, final nu exista.

Daca as ajunge intr-o situatie de acest fel, a fi santajat de cineva, mai ales din familie, as face eu urmatorul pas. As inregistra nepoata cand vine si pretinde bani sau alte valori in schimbul tacerii. Pur si simplu o discutie "normala". Vrea 1000 de euro cu textele de dinainte. Ii spuneti ca n-aveti si sa termine cu prostiile. Daca spune ca va da in vileag ii cereti sa confirme ca intr-adevar va spune altor persoane din familie daca nu ii dati suma de ...

Santajul nu e o gluma in codul penal.
https://lege5.ro/gra...p=gqytsojug4zds

Numai frica de consecintele santajului ar putea sa o opreasca.
Eu cred ca doamna minte cu nepoțica orfana. Exact ptr a obține genul asta de sfaturi a adăugat "un copil nevinovat" în poveste.

#36
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Exclus nu-i. Tin minte ca in alte vremuri, cand mIRC-ul era la putere, stiam oameni care isi inventau cate o viata complet fictiva de la un moment dat aproape credeau si ei, cu lux de amanunte etc. E usor sa spui orice sub anonimat.
Eu merg de la prezumtia ca povestea e adevarata, iar daca nu-i, n-am pierdut nimic.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate