Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Bretania

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006
Intre Perros-Guirec și Ploumanc'h se află " Le sentier des douanier" (Poteca vameșilor), o cărare pitorească, sitată pe Coasta de Granit roz ("Côte de Granit Rose").  Am parcat în Ploumanc'h (gratis)  și am mers, pana aproape de Perros-Guirec, apoi ne-am întors, cale de circa 4km în total. Peisajul este special, cu roci imense, de un cafeniu-roz ce depinde de momentul zilei, cu un far fotogenic, cu mici oratorii, cu vegetație de lande, pe fundalul unui Atlantic zbuciumat. Recomandabil amatorilor de plimbări în natură și geologie aplicată. Pozele sunt făcute cu telefonul, deloc calitative.

Attached Files


Edited by nickro, 18 July 2022 - 18:03.


#38
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Caldura mare, mon cher, azi în Bretagne; faine poze, faine amintiri Posted Image

#39
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006
Tregastel

Plajele Coz-Pors și Tregastel sunt foarte apropiate, fiind unite de o poteca de cca 500m. Tregastel are mai mult nisip, de culoare mai alba. Granitul "roz"  al stancilor ofera acestor locuri un aer exotic, aparte.

Attached Files


Edited by nickro, 19 July 2022 - 12:08.


#40
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Cateva poze

Cancale, Mont st Michel si St Malo

Attached Files


Edited by giuliani, 21 July 2022 - 23:15.


#41
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Roata aceea din port nu era cand am fost eu; au construit-o recent;
iar ultima fotografie pare sa fie din Dinard.

#42
NHT

NHT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 08.08.2006
Cateva sfaturi banale pentru cei vor sa ajunga acolo. Noi am mers in viteza fara plan initial, fara cazare luata pentru ca nu stiam exact cand putem ajunge. Nu va sfatuiesc sa faceti asa.
In primul rand sa va luati cazare in avans, vara cel putin. Aveam in plan sa dorm vreo 3 nopti sau mai mult in Normandia/Bretania si sa ma plimb in zona. Nu am gasit cazare ieftina (100-130-150 E) pe noapte nicaieri cu 24 de ore in avans, asa cum iau de obicei. Ce am gasit erau peste 300 Euro pe noapte. Asta pe booking, e instrumentul folosit de mine cel mai des.
E multa lume in August, mult mai multa decat ma asteptam. Poate ca e primul an dupa pandemie. Am citit ieri in presa ca noi am ajuns in varful sezonului... lucky us.
Apoi verificati vremea. Noi am venit dispre Bayeux si ne-a plouat rau de tot incepand cu Mont-Saint-Michel. Daca vreti vizite la memorialele soldatilor, aveti grija la timing, se inchid la 18, iar iesirea din parcari la ora aia se face prin cozi de genul Magheru vineri seara.
Din cauza ploii, ne-am uitat doar dupa calvados, umbrele, rain-coats si plastice de pus peste haine si laptop - deh concediu hybrid... Ne-a plouat cum te ploua pe crestele muntilor. Horror!
La MSM luati-va cazare sa prindeti si fluxul/refluxul. Din parcari aveti bus gratis (sort of - pt ca parcarea e cam scumpa) pana la abatie.
Saint-Malo - extrem de aglomerat intre ziduri. Acolo ne-a plouat cel mai rau.
Bancnotele de 200 Euro sunt pain in the ass. Mai cu seama in orasele mici se sperie de ele si nu ai unde sa le schimbi, nici la banca.
Benzinariile au inceput sa aiba pompe automate unde bagi cardul de credit si platesti. Chitanta ti-o trimit ei pe un link care vine pe sms, DAR NU si pe numerele din romanica. Daca decontati, aveti grija.
Si putin off-topic - daca vii dinspre NL/B merita sa vezi catedralele din Amiens si Rouen cel putin. Sunt superbe.
Valea Loarei - am bifat Amboise (nu mi-a placut), Blois (merge) si Chambord (frumos). Drumul pana la Chambord e plin "sate" unde e mult mai curat ca oriunde la noi.
O sa pun si niste poze de teasing. Dupa mine Franta din nord e mult mai frumoasa decat Franta pe care o vezi pe la Nisa/Cannes/Marsilia. Vorbind de oameni si locuri. Poate merge zburat si inchiriat un van, sa pleci de aici cu el e nebunie curata daca nu ai 3 luni concediu. Chiar daca nu e doar Bretania ci Normandia si altele sper sa nu fie o pb postarea. Ms.

#43
NHT

NHT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 08.08.2006
Niste lucruri extra:
- M-au impresionat steagurile americane din proprietatile franceze de la Omaha Beach. Se simte respectul si azi.
- Papa bun, frantuzesc, la Amiens in portulet, pe malul raului sau in Lille, in centrul pietonal. E probabil sa tina si de restaurant.  
- Daca aveti masina diesel mare atentie ca sunt zone pe langa marile orase unde softul te atentioneaza cu privire la zona traversata. Poate e cu taxa, eu am benzinara, nu am aprofundat.
- Engleza nu e punctul lor forte. Un "Bonjour, parlez-vous Anglais?" totusi face minuni Posted Image

Attached Files


Edited by NHT, 02 September 2022 - 09:28.


#44
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Exista si topic cu Normandia, unde de fapt ai fost (Caen, Omaha beach, ...). Regiune care a schimbat pe vremuri istoria Angliei si limba engleza pentru totdeauna (Guillaume le Conquérant)

#45
NHT

NHT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 08.08.2006
True, a fost 90% Normandia si 10% Bretania (St-Malo). Acolo ar fi trebuit sa zabovim cateva zile pe coasta, dar preturile si vremea ne-au alungat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate