Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Cea mai bine vândută mașină din Europa: Dacia Sandero

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#55
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,235
  • Înscris: 24.06.2006

View Postwaterman, on 03 octombrie 2021 - 08:08, said:

Nu va zic decât ca mașina mea din 2008 are 5 stele EuroNCAP.
majoritatea muritorilor de rand nu se uita la stele cand cumpara o masina, ci la bani, daca costa cat mai putin si este cat mai noua este ok si daca se mai potriveste sa si fie pe gustul cumparatorului, atunci este de vis

#56
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Am avut și mașini vechi am avut și noi
Și am ajuns la concluzia mea personală (neaplicabile universal și nu neaparat corecta pentru alții ) ca in România, pentru un om normal cu venituri normale , nu e cea mai buna idee întotdeauna

Pentru ca dai mult pe ea, se devalorizează repede
Drumuri proaste combustibil prost
Uleiuri contrafăcute
Mecanici prosti mulți
Reprezentante nașpa cu comportament de rahat

Ajungi la un cost / km mare, reviziile in perioada garanției au un preț nesimțit, si cum sunt eu stresat sa nu se zgârie sa nu ploua cu piatra, sa nu etc, mai faci și cu capu

Invariabil ți-o va atinge un orbete in parcare, vor sari pietre, o vei găsi zgâriată, etc

A, dacă ești un fel de Țiriac și ai garaj și acasă și la birou, da frate, ia Huracan

Altfel, o mașina cinstita, luată cu istoric, verificată, cu cost de întreținere mic, e cea mai ok PENTRU MINE

Nu îmi place nimic din gama Dacia, au mai făcut și manelismul de a copia farurile de Lamborghini Urus, mi se pare Per total o mașina ieftină

Am urcat in ultimul Logan și e plastic ieftin, tableta aia din bord e ca nuca in perete.
Nașpa

Am avut in cap acum 2 ani când am luat mașina sa iau un Sandero Stepway sau un Duster și frate-meu m-a întors

Am un Lancer X din 2008, singur proprietar, reviziile făcute de frate-meu de la 0 km ( :) ) benzina 143 de cai distribuție pe lanț
Am luat-o cu 5200 și am mai făcut eu câte ceva pe la ea sa îmi placa mie mai mult: folie cu protecție Uv legală, folie protecție faruri și Triple, un Detailing așa ca sa fie bine, un kit de tuning optic, ceva muzica, niște jante frumoase și bune.

Repet, opțiune personală.

Costul de întreținere ca și cel de achiziție mic, replica aria cu “5 ani stai fără griji” e valabilă și la mine

Plăcute de frane, Ulei, consumable, pai  eu nu dau pe ele in 5 ani cât da unu cu Sandero in 2 la reprezentanta

Și dacă Doamne ferește da unu in mine, am șanse mai mari sa scap - a se vedea accidentul cu Duster vs Tir de la Sibiu

Nu zic ca nu inteleg logica și decizia unora de a lua nou, numai ca e o chestie de perspectiva gusturi și calcule.

Și nu mai lăudați așa Sandero ca e cam cheală, ai impresia ca ești in conserva tapetata cu plastic, faptul ca se vinde mult e pentru ca e ieftină, nu buna

#57
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,235
  • Înscris: 24.06.2006

View Postwaterman, on 03 octombrie 2021 - 11:46, said:

Și am ajuns la concluzia mea personală (neaplicabile universal și nu neaparat corecta pentru alții ) ca in România, pentru un om normal cu venituri normale , nu e cea mai buna idee întotdeauna
asta asa-i, acuma eu ma uit la pretul din UK, la 7000 si ceva o masina noua nu-i rau deloc, chiar si cu devalorizarea-i bine, comparat cu marci mai de dai doamne

#58
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postwaterman, on 03 octombrie 2021 - 11:46, said:

Nu îmi place nimic din gama Dacia, au mai făcut și manelismul de a copia farurile de Lamborghini Urus, mi se pare Per total o mașina ieftină



Chiar ma gandeam ca sunt singurul caruia i se pare chicios - de la kitsch - (per ansamblu) botul noilor Dacii. Mi se pare taranesc, mai lipseste un peste de sticla si un mileu.

In opozitie, mi se pare foarte, foarte misto botul tuturor modelelor de la Skoda. Mult mai elegant, din mai putine linii, si fara plastic d-ala sidefat care zici ca "infloreste" intr-un fel din masina spre exterior.

La Logan, stopurile mi se par prea mici fata de curu' masinii, in ansamblu (toata suprafata spatelui).

Edited by cattavencu, 03 October 2021 - 12:30.


#59
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,557
  • Înscris: 08.03.2017
Intradevar Logan a fost o optiune auto , nou, cand venea la 6-7000Eu
Clar la 12-14000Eu te uiti la altceva .
Poate mai sunt ca mine pe care efectiv nu-i intereseaza tableta in bord , alte adaosuri nesemnificative, nici macar vitezometrul nu ma intereseaza , un turometru adevarat sa am si gata dar sa fie sigura, motor potent , tabla buna , faruri nu ma leg pentru ca loganul le-a nimerit , vezi bine cu ele , cele cu led nu stiu ca nu am condus noaptea .
Intre design futurist si masina simpla aleg simpla dar ok, acum daca ar fi sa iau ceva ...un I30, Skoda , Elantra ceva pe aici m-as invarti , as cauta sh in primul rand de la cunoscuti

Edited by ldpe, 03 October 2021 - 12:41.


#60
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019

View Postldpe, on 03 octombrie 2021 - 12:39, said:

Intradevar Logan a fost o optiune auto , nou, cand venea la 6-7000Eu
Clar la 12-14000Eu te uiti la altceva .

In ce an era un Logan full option 6-7000 euro? Cat era salariul mediu atunci? Recunosc, nici pe mine nu ma bucura cresterea pretului, dar sa le spunem pe toate. Btw, parintii mei au dat in 2001 6.000 de dolari pe o Supernova, si 10.000 pe un apartament de 2 camere. Asadar pretul, daca nu precizezi si anul, nu inseamna nimic.

Edited by __Dan__, 03 October 2021 - 13:00.


#61
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,557
  • Înscris: 08.03.2017
"In ce an era un Logan full option 6-7000 euro?"
In 2006-2007 la 40 lei/Eu costa 7800 un Ambition
Salariile nu erau cu mult mai mici ca acum ca au fost 2 caderi masive care in timp le-a cam inghetat pentru multi, euro da, s-a dus in sus in treaba lui
Deobicei ma uit la masini pana in 15000Eu si ce pot gasi cel mai ok in acesti bani - nu cumpar, dar imi place sa le compar , cu masina personala fac in 10 ani cat face un taximetrist cu spatele intr-un an Posted Image, in schimb de condus sunt satul ...mai am cativa ani si gata , merg cu nepotii la gradinita si la scoala.

Edited by ldpe, 03 October 2021 - 12:52.


#62
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
@waterman Crezi ca Lancer-ul tău din 2008 avea șanse mai mari dacă era în locul Dusterului de la Sibiu?
Și eu conduc în Mitsubishi tot din 2008, puțin mai mare ca Lancer-ul, și totuși nu m-aș hazarda sa susțin asa ceva.
Vorbim de diferența de greutate imensa între cele doua vehicule, plus viteza, plus punctul de impact, plus multe lucruri pe care probabil nici nu le înțeleg. ( plec se la ideea ca vorbești de accidentul cu dusterul lovit din lateral de camion)

#63
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Am văzut destule accidente cu lancer in grupul nostru de pasionați și oamenii au plecat pe picioarele lor.
După părerea mea accidentul ăla de la Sibiu nu era mortal dacă in loc de Duster era un Outlander sau un ASX ca tot ai zis.

Și ca tot a zis cattavencu, am urcat in Skoda 2017 și in Logan 2021
Skoda e limuzina, loganu e trist rău de tot.

Se vede ca e făcut ieftin, și eu personal mai bine conduc o mașina mai veche dar mai închegată și mai confortabila

#64
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postwaterman, on 03 octombrie 2021 - 11:46, said:

Am avut și mașini vechi am avut și noi
Și am ajuns la concluzia mea personală (neaplicabile universal și nu neaparat corecta pentru alții ) ca in România, pentru un om normal cu venituri normale , nu e cea mai buna idee întotdeauna

Nu e buna ideea de a lua masina noua , o dacie , cu asta sunt deacord Posted Image , insa daca-ti permiti alceva nou care la capitolul siguranta are maxim , clar merita .
Si eu am si noi ( luate de nou ) si sh , sh pt tavaleala pe drumuri desfundate , pe camp etc , ca in concedii / drum lung , autostrada etc n-as avea curaj sa merg cu o troaca de asta chiar daca am bagat bani in piese noi si e aproape boboc .

#65
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Eu chiar sunt mândru ca o masina fabricata în România (Dacia pentru unii) e bine vânduta în UE; ce vreti, sa vindem doar pepeni de Debuleni? Si cehii se bucura de vînzarile de Skoda

Edited by Victor5, 03 October 2021 - 14:53.


#66
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
E doar montata aici. Nu poți considera fabricație. Plus ca mai sunt și alea produse in Maroc.
In fine, sa le fie de bine

#67
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostVictor5, on 03 octombrie 2021 - 14:52, said:

Eu chiar sunt mândru ca o masina fabricata în România (Dacia pentru unii) e bine vânduta în UE; ce vreti, sa vindem doar pepeni de Debuleni? Si cehii se bucura de vînzarile de Skoda
Să știi că cei de la Ford Craiova se simt marginalizați de spusele tale.
Vreo doi, sau două, sau doi cu două nu vor mai putea să doarmă normal la noapte.
Vor dormi anormal!
Posted Image

#68
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,694
  • Înscris: 29.10.2017

View Postwaterman, on 03 octombrie 2021 - 13:36, said:

După părerea mea accidentul ăla de la Sibiu nu era mortal dacă in loc de Duster era un Outlander sau un ASX ca tot ai zis.

pare ca ar fi murit in orice masina
https://i.ytimg.com/...xresdefault.jpg

#69
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Cu asta  nu:

Attached Files



#70
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018
Daca vrei sa fii 100% sigur ca nu mori in trafic, mergi cu trenulPosted Image Restul sunt abureli spuse de cei care n-au argumente

#71
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011

View Postwaterman, on 03 octombrie 2021 - 15:06, said:

E doar montata aici. Nu poți considera fabricație. Plus ca mai sunt și alea produse in Maroc.
In fine, sa le fie de bine
Si avioanele Boeing sunt montate la Seatle, Washington; componentele vin de peste tot (chiar si motoarele); BMW are motoare facute în Austria; etc

View Postericmario, on 03 octombrie 2021 - 15:09, said:

Să știi că cei de la Ford Craiova se simt marginalizați de spusele tale.
Vreo doi, sau două, sau doi cu două nu vor mai putea să doarmă normal la noapte.
Vor dormi anormal!
Posted Image
Vor fi motivati! Abea astept ca Ford Puma sa  fie cea mai bine vânduta masina din Europa!

#72
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostVictor5, on 03 octombrie 2021 - 16:30, said:

BMW are motoare facute în Austria; etc

Vor fi motivati! Abea astept ca Ford Puma sa  fie cea mai bine vânduta masina din Europa!
Serios? Unde mai exact?

Abia, nu abea.
Faptul că Ford Puma, sau EcoSport vor ajunge cele mai bine vândute trotinete din Europa nu ne va ajuta cu nimic, așa-i?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate