Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Durere dupa cap

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
BillyFambili

BillyFambili

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.10.2021
Cu o saptamana in urma am facut la presa de picioare 12 repetari chinuite, iar la ultime 2 a inceput sa a inceput sa ma doara capul, cand m-am oprit aveam o durere pulsiva dupa cap destul de insuportabila care nu prea ma lasa sa imi termin antrenamentul . Am facut pauza 2 zile, iar in ziua de push cand am facut bench press cu ceva mai multe greutati a inceput din nou.

Merg la sala de 4 luni si nu am mai patit pana acum asa ceva, nu stiu de la ce e . Daca ati patit si voi, cum ati rezolvat ?

Nu consum cafeina, am o alimentatie cat de cat sanatoasa si dorm minim 8 ore pe zi.

#2
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Io cred ca tu vrei sa faci ca romanii,sa instaurezi capitalismul in 30 de ani cand altii au avut nevoie de 200.N-ai spus cate kile erau pe bara si ce date corporale ai.greutate inaltime.

#3
chitsro

chitsro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 26.10.2011
Ia verifica tu tensiunea? Cum stai? Apa bei 1-2 l pe zi?

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Da boss, am avut si eu
Cauta pe net:
exertion headache
Mi am facut RMN, totul ok, dar ma rupea, am facut pauza cred vreo 3 luni, dupa care am reluat treptat, cu mare atentie pe: incalzire, greutate progresiva, respiratie, hidratare.

F. important: NU FI BULANGIU SI SCRIE AICI CUM TE-AI DESCURCAT, care e mersul.

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007
Tension headache cod ICD-10 G44.2
Se tratează cu antiinflamatoare și relaxante musculare, la nevoie cu fizioterapie.

#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Nu am stiut de tratament dar cand am reluat am observat ca pot controla declansarea durerii din intensitate si respiratie.
Faza cu tratamentul e ca durerea se declanseaza doar la efort, cum stopezi efortul se opreste si durerea, care poate fi doboratoare. In acest sens, care e rolul tratamentului, se ia x zile desi nu te doare, dupa care e garantata revenirea la antrenament fara durere?

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007
Păi ai contractură musculară pe părțile superioare ale trapezilor și pe inserțiile lor pe occiput, uneori și pe rotatorii scapulei.
E normal sa te doară când ii forțezi, uneori și când faci mișcări ample de flexiune/ rotire a gâtului.
Dacă elimini contractura musculară, scapi și de durere.
Ajută și fizioterapia, benzile kineziologice, acupunctura etc
Am relativ frecvent astfel de pacienți, in special persoane care lucreaza la calculator fără respectarea ergonomiei posturale.

#8
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Mai Karhu,zi in cuvinte commune. Ca daca  clientii nu citesc anatomie si grupuri de muschi, ii bagi in stend by.   Insertii occiput/rotatorii scapula!!!!!   Eu trag de fiare sa fac bucepsu bashtan,ce e alea scapule.  Si mai halesc cutia de proto in 4 zile chiar daca zice bulangii ca tre sa ma tina 30 de zile.   Acum fara glume,daca ma ,,ocup,, de nevasta intens cu ,,frana pusa mental,sa fericim consoarta,, dupa ceva Posted Image multe minute ma ia o durere de cap de numa numa.  10 minute si trece.

#9
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Altul care vrea sa fie ca ceilalti, frate, fa cu greutati moderate, cu cat te tine instalatia, nu face peste cat poti duce, ca 4 luni de sala nu e mult, iti zice unu care are vreo 8 ani.

#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

View PostKarhu, on 03 octombrie 2021 - 07:49, said:

Păi ai contractură musculară pe părțile superioare ale trapezilor și pe inserțiile lor pe occiput, uneori și pe rotatorii scapulei.
E normal sa te doară când ii forțezi, uneori și când faci mișcări ample de flexiune/ rotire a gâtului.
Dacă elimini contractura musculară, scapi și de durere.
Ajută și fizioterapia, benzile kineziologice, acupunctura etc
Am relativ frecvent astfel de pacienți, in special persoane care lucreaza la calculator fără respectarea ergonomiei posturale.

Nu te contrazic, dar mi se pare, cel putin in cazul meu, ca nu vorbim de acelasi lucru?
Simptomele mele se declansau strict la antrenament faza intensa, atat de dur ca trebuia sa ma opresc. Pe net cel mai bine le-am gasit descrise ca exertion headache.

Initiator, vezi sa nu ai probleme cu nasul, respieatia, ceva obturat, gen deviatie de sept. Incearca ceva picaturi de nas doar ca test, de ex Nostamine la antrenament. Atentie sa nu folosesti des sa nu dea dependenta.
La efort aerobic apare durerea?

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postoverseas, on 03 octombrie 2021 - 12:29, said:

Nu te contrazic, dar mi se pare, cel putin in cazul meu, ca nu vorbim de acelasi lucru?
Posibil, da.
Cel mai bine ar fi să meargă la medic, eventual la kinetofizioterapeut.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate