Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Schizofrenie paranoida

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Incognito2021

Incognito2021

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.09.2021
Bună ziua, sufăr de schizofrenie paranoida de 2 ani. Boala s-a declanșat în urma unei depresii post natale netratate. Momentan iau tratament injectabil Abilify de 300 mg (mi.a redus dr psihiatru doza) de 2 luni. Înainte am luat 2 ani abilify injectabil 400 mg. As vrea în următorii 2 ani sa mai fac un copil. Care sunt riscurile? Momentan ma simt bine și nu am avut niciodata halucinații, nu am auzit voci sau alte simptome care sunt tipice acestei boli.
Va multumesc

#2
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 01.12.2017
Pai, tu scrii diagnosticele pe rand?

 Incognito2021, on 02 octombrie 2021 - 16:10, said:

Bună ziua, sufăr de schizofrenie paranoida de 2 ani. As vrea în următorii 2 ani sa mai fac un copil. Care sunt riscurile?
Riscurile sunt mari.....intelegi?

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007
Consumul de Abilify în perioada sarcinii poate avea  repercursiuni asupră bebelușului, după naștere. Există riscuri de a dezvolta sindrom extrapiramidal și/ sau sindrom de sevraj.
În plus substanța activa din Abilify (aripiprazolul) ajunge și in laptele matern.

Editez putin, am omis sa spun ca recomandarile astea sunt din clasa C1 (deci folosirea medicamentului respectiv nu e in mod expres contraindicata).
Ce inseamna C1:

Quote

Informatiile despre folosirea medicamentului in timpul sarcinii sunt reduse, nu au fost facute studii controlate sau rezultatele sunt contradictorii.

Edited by Karhu, 08 October 2021 - 08:45.
informatii suplimentare


#4
Incognito2021

Incognito2021

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.09.2021
Mulțumesc pentru răspunsuri. În momentul în care voi decide ca mai vreau sa am un copil, o sa întrerup tratamentul. Am vb cu medicul psihiatru și mi-a spus ca o sa fie posibil, peste vreo 2 ani.

#5
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 04.03.2020
Din punct de vedere al riscului genetic, nu prea e recomandat sa faci copii daca ai schizofrenie.
Exista un risc de mostenire de 10%.
"Genetic factors
A predisposition to schizophrenia can run in families. In the general population, only one percent of people develop it over their lifetime, but if one parent has schizophrenia, the children have a 10 percent chance of developing the condition - and a 90 percent chance of not developing it."
https://www1.health....w-whatschiz-cau

#6
Devanu

Devanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 22.08.2007
Exista antipsihotice care sunt okay in timpul sarcinii. Vorbeste cu medicul tau psihiatru, e o idee mult mai buna sa treci pe unul din ele inainte de sarcina decat sa intrerupi tratamentul.

#7
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 13.04.2006
Scuze dar de ce faceti copii desi este aproape sigur ca vor fi probleme ?

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 Incognito2021, on 02 octombrie 2021 - 17:31, said:

Mulțumesc pentru răspunsuri. În momentul în care voi decide ca mai vreau sa am un copil, o sa întrerup tratamentul. Am vb cu medicul psihiatru și mi-a spus ca o sa fie posibil, peste vreo 2 ani.
Doar cu avizul si sub supravegherea medicului curant, nu din proprie initiativa.
Exista studii serioase care evidentiaza ca beneficiile respectivului tratament la pacientele cu schizofrenie sau tulburare bipolar depasesc potentialele riscuri.


Reamintesc tuturor ca discutiile de pe subforumul medical nu se substituie recomandarilor si deciziilor medicului curant.

#9
Incognito2021

Incognito2021

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.09.2021
Revin cu un mic update: de când am postat aici, medicul curant mi.a scăzut doza de tratament la 0.5 ml de injecție Abilify (aripiprazol). Din iunie o sa îmi scoată injecția, deci o sa renunț la tratament (oricum doar injecția o iau o data pe luna). Stau un an sa vad dacă pot fără tratament și abia apoi o sa mai fac un copil.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate