Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Documente Concediu Medical COVID

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
DSP informeaza MF. MF elibereaza CM cu cod 13 (parca). Se plateste 100%, dar fara sporuri si nu primesti tichete de masa.

#20
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Am vorbit azi cu medicul de familie. Nu a primit nimic, DSP nu a luat legatura cu ea. Sunat iar la DSP, acum mi-au dat o adresa de mail. Cica sa scriu acolo ca vreau decizia de carantinare. Am trimis mail dimineata. Pana acum nimic.

Deja ma enerveaza si incep sa inteleg de ce lumea nu se declara bolnava.......

De apreciat ca in schimb am obtinut certificat verde in 5 minute :lol:.

 iZet, on 02 octombrie 2021 - 21:29, said:

Eu m-am testat pe 30.09, iesind pozitiv. Nu m-a sunat nimeni, n-am primit niciun email, desi la farmacia unde m-am testat mi s-a spus ca voi fi contactat in 24h si voi primi email. Sper sa ma contacteze careva pana ies din izolare, ca sa capat actele pentru concediu medical.

Suna tu daca nu te-au cautat. Macar sa fii sigur de o treaba.

Edited by Serafim606, 04 October 2021 - 15:26.


#21
oxig3n

oxig3n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 07.09.2016

 Serafim606, on 02 octombrie 2021 - 15:28, said:

....
Amuzant ca firma nu primeste la munca fara test negativ Posted Image. Mi-l deconteaza ei, dar ca si chestie. Cum sa nu se inmulteasca cazurile cand se merge pe 14 zile si punct?

Anul trecut am avut colegi care au iesit negativi dupa 28, respectiv 40 de zile de carantina.....
Sunt din cale afara de stricti.  Chiar daca virusul poate fi detectat si dupa 40 de zile, persoana este contagioasa maxim 14. In anumite tari din vest carantinarea era de 7-10 zile. Asta cam e perioada maxima de la primele simptome in care poti transmite virusul.

#22
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 06.11.2014
@Serafim606: M-au sunat azi de la DSP si-au zis ca voi primi pe email decizia de carantinare, insa n-am primit-o nici pana acum. In schimb am primit email cu rezultat laborator pentru pacient. Cu medicul de familie inca n-am vorbit, ca oricum trebuie sa stau in casa pana pe 14.10 si mai e timp.

Edited by iZet, 04 October 2021 - 15:47.


#23
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Pe mine ma seaca pe creier neseriozitatea asta a autoritatilor. Nu inteleg de ce nu au facut un sistem electronic cum e cel pentru certificatul verde. Bag CNP, da-mi hartia. Nu sa stau sa fac pe centrala telefonica cu DSP-ul toata ziua.

#24
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Am primit încă un mail de la corona forms. Cel mai probabil în urma mail-ului dat de mine azi către DSP. Au trimis același document pe care îl am și care îmi este inutil la CM. Mai exact raportul medical.

Edited by Serafim606, 04 October 2021 - 18:19.


#25
Mosu007

Mosu007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 31.07.2021

 Serafim606, on 04 octombrie 2021 - 15:50, said:

Pe mine ma seaca pe creier neseriozitatea asta a autoritatilor. Nu inteleg de ce nu au facut un sistem electronic cum e cel pentru certificatul verde. Bag CNP, da-mi hartia. Nu sa stau sa fac pe centrala telefonica cu DSP-ul toata ziua.
Fiindca sistemul ala care iti livreaza certificatul verde nu e facut de DSP sau Min Sanatatii care face la sistemul unic inca de cand i l-a vandut Gita in 2009.

#26
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 27.10.2007
daca ai mail de la corona forms, esti pe drumul cel bun.. pana trece pandemia iti vine si certificatul.

pentru ca ...Romania. se vede ca n-ai prea avut treaba cu inconstienta autoritatilor.
N-au avut sistemul in 2020, dar in 2021, sa nu fie in stare sa genereye si sa gestioneye in tabel in care se incarca 2 pdf-uri,  este de conceput. dar...

 Serafim606, on 04 octombrie 2021 - 15:50, said:

Pe mine ma seaca pe creier neseriozitatea asta a autoritatilor. Nu inteleg de ce nu au facut un sistem electronic cum e cel pentru certificatul verde. Bag CNP, da-mi hartia. Nu sa stau sa fac pe centrala telefonica cu DSP-ul toata ziua.

Edited by strongsss, 04 October 2021 - 18:34.


#27
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Din fericire pentru mine am evitat pe cât am putut sistemul românesc. Până la situația actuală. Oricum, daca nu rezolv cu documentul, îmi cam bag ceva in medicalul dsp-ului și îl trec la câștig de experiență.


#28
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 06.11.2014
Voi ati facut teste rapide sau PCR? Ca medicul de familie m-a zis abia acum, dupa o saptamana de stat in casa, ca e posibil sa nu-mi dea concediu medical deoarece testul rapid (chiar si realizat intr-un centru acreditat) n-ar fi luat in seama de DSP.

#29
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 06.11.2014
LE: Atat timp cat e facut intr-un centru acreditat de DSP si s-a generat raport medical prin CoronaForms, e ok si testul rapid. De la DSP mi-au zis ca pe baza raportului medical se va oferi concediul medical.

#30
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014

 iZet, on 06 octombrie 2021 - 10:04, said:

Voi ati facut teste rapide sau PCR? Ca medicul de familie m-a zis abia acum, dupa o saptamana de stat in casa, ca e posibil sa nu-mi dea concediu medical deoarece testul rapid (chiar si realizat intr-un centru acreditat) n-ar fi luat in seama de DSP.

Primul facut a fost la OK Medical. Test rapid pentru certificat covid. Ala de iti baga batul in nas. Dupa ce mi-a trantint pozitiv la testul rapid, am cerut la dsp sa trimita o ambulanta si sa imi faca un PCR.


Am rezolvat cu medicalul pana la urma. Tuta nu era informata legat de medical. In cazul covidatilor, concediu se da in baza raportului de pe corona form primit in urma testarii.
Decizia de carantinare se cere doar pentru contactii directi. Cei care stau in izolare doar pentru ca sunt contacti, nu si covidati.
Caz inchis :D!

#31
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Mi-am luat medicalul de la doctorul de familie si n-am avut nevoie de nimic altceva decat de cardul de sanatate. Perioada de medical este data de data testului plus 14 zile.

#32
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 Serafim606, on 04 octombrie 2021 - 15:28, said:

Am vorbit azi cu medicul de familie. Nu a primit nimic, DSP nu a luat legatura cu ea. Sunat iar la DSP, acum mi-au dat o adresa de mail. Cica sa scriu acolo ca vreau decizia de carantinare. Am trimis mail dimineata.

Care este adresa de mail?

#33
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
[email protected]

#34
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 06.11.2014

 Serafim606, on 06 octombrie 2021 - 21:46, said:

Primul facut a fost la OK Medical. Test rapid pentru certificat covid. Ala de iti baga batul in nas. Dupa ce mi-a trantint pozitiv la testul rapid, am cerut la dsp sa trimita o ambulanta si sa imi faca un PCR.


Am rezolvat cu medicalul pana la urma. Tuta nu era informata legat de medical. In cazul covidatilor, concediu se da in baza raportului de pe corona form primit in urma testarii.
Decizia de carantinare se cere doar pentru contactii directi. Cei care stau in izolare doar pentru ca sunt contacti, nu si covidati.
Caz inchis Posted Image!

Luat si eu concediu medical pe baza raportului medical, chiar daca testul facut a fost unul rapid si nu PCR. Doctorita mea a fost informata (sau poate s-a informat intretimp, caci o anuntasem de raspunsul din partea DSP ca si testul rapid e ok, atat timp ca e facut intr-un centru acreditat si primesti raport medical de la DSP/Coronaforms).

Edited by iZet, 24 October 2021 - 15:11.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate