Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Documente Concediu Medical COVID

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Salutari!

S-a lipit guvidul de mine, am sunat la DSP,  a venit ambulanta la 4:30 dimineata, facut test si comfirmat pozitiv!
Totul bine si frumos, carantina 14 zile.

Am anuntat medicul de familie, dar acum vine dilema.
Ce acte imi trebuie pentru CM? Medicul de familie imi zice ca imi trebuie o hartie pe care sa scrie perioada carantinarii( azi e ultima zi). Eu de la DSP am primit pe mail doar un document in care imi scrie ca am fost testat PCR si sunt pozitiv. Atat si nimic mai mult. Am sunat la ei acum vreo 5 zile sa le cer un document in care sa scrie cate zile  sunt in carantina, mi-au dat niste numere de inregistrare si atat. De atunci liniste totala. Sa nu mai zic ca la intrebarea " cand se face testul de iesire din carantina?", raspunsul a fost " nu se face, iesiti dupa 14 zile automat".

Asa ca momentan sunt in ceata totala legat de eliberarea concediului medical. Am gasit pe site la dsp niste declaratii pe propria raspundere, dar mai tare m-au ametit in loc sa ma lamureasca.

A mai trecut cineva recent prin aceeasi situatie si ma poate lamuri cu ce am nevoie sa imi iau nenorocitul de concediu medical?

#2
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
pentru CM trebuie iesire din spital
de obicei....

#3
oxig3n

oxig3n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 07.09.2016
Nu stiu care mai sunt procedurile acum, insa anul trecut un reprezantant DSP lua legatura cu medicul de familie si ii comunica la telefon sau pe mail perioada carantinarii. Pe baza asta medicul de familie iti elibera certificatul de concediu medical care trebuia dus la angajatorul tau.

#4
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,224
  • Înscris: 27.10.2007
in primul rand iti dorim sanatate.
cand te-au sunat DSP, probabil te-a intrebat ce medic de familie ai, DSP  trebuie sa  trimita pe mail la medicul de familie decizia de carantinare.
probabil DSP n-a trimis nimic, de aceea medicul tau de familie insista sa primeasca hartia.
insista si tu cu telefoanele la DSP.

Edited by strongsss, 02 October 2021 - 15:10.


#5
oxig3n

oxig3n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 07.09.2016
De atunci s-au mai schimbat de cateva ori procedurile.

 adnana2121, on 02 octombrie 2021 - 15:09, said:

pentru CM trebuie iesire din spital
de obicei....
Nu e cazul aici.

 Serafim606, on 02 octombrie 2021 - 14:53, said:

Sa nu mai zic ca la intrebarea " cand se face testul de iesire din carantina?", raspunsul a fost " nu se face, iesiti dupa 14 zile automat".
Test de iesire se face doar la spital. Daca esti acasa, in izolare, se considera ca esti vindecat dupa cele 14 zile.

Edited by oxig3n, 02 October 2021 - 15:14.


#6
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

 strongsss, on 02 octombrie 2021 - 15:10, said:

in primul rand iti dorim sanatate.
cand te-au sunat DSP, probabil te-a intrebat ce medic de familie ai, DSP  trebuie sa  trimita pe mail la medicul de familie decizia de carantinare.
probabil DSP n-a trimis nimic, de aceea medicul tau de familie insista sa primeasca hartia.
insista si tu cu telefoanele la DSP.

Nu a sunat-o nimeni. I-am zis eu ziua de incepere a carantinarii.

 oxig3n, on 02 octombrie 2021 - 15:13, said:



Test de iesire se face doar la spital. Daca esti acasa, in izolare, se considera ca esti vindecat dupa cele 14 zile.

Amuzant ca firma nu primeste la munca fara test negativ :lol:. Mi-l deconteaza ei, dar ca si chestie. Cum sa nu se inmulteasca cazurile cand se merge pe 14 zile si punct?

Anul trecut am avut colegi care au iesit negativi dupa 28, respectiv 40 de zile de carantina.....

#7
Cojocel

Cojocel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 18.03.2009
@Serafim606: iti trebuie ceva de genul asta. Nu mai stiu daca si la ora actuala este folosit acelasi model. Eu am trecut prin covid in noiembrie/decembrie. A trebuit sa sun la DSP pentru a primi hartia, pe care oricum am primit-o la cateva zile dupa iesirea din autoizolare. Pe asta i-am prezentat-o medicului de familie pentru CM. Deci insista telefonic.
Multa sanatate!

Attached File  IMG_20201211_113117.jpg   214.54K   67 downloads

Edited by Cojocel, 02 October 2021 - 15:35.


#8
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,416
  • Înscris: 10.08.2005

 Serafim606, on 02 octombrie 2021 - 14:53, said:

Salutari!
[...]
A mai trecut cineva recent prin aceeasi situatie si ma poate lamuri cu ce am nevoie sa imi iau nenorocitul de concediu medical?
Salut,
DSP-ul trebuie sa trimita o "decizie de carantinare/izolare".

Edited by MarianG, 02 October 2021 - 15:36.


#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ai un raport medical emis de Dsp. Sigur a primit o copie și medicul tău de familie. Eu mai am o săptămâna de stat (după concediu, am făcut cu soția test PCR și am iesit amândoi pozitivi). După cele 14 zile de carantina mergi la medicul de familie cu cardul de sănătate și vei primi concediul medical.

PS: covid nu se Adaugă la zilele de medical, practic, dacă te mai îmbolnăvești de ceva, nu vor figura la numărătoare.

#10
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

 MarianG, on 02 octombrie 2021 - 15:35, said:

Salut,
DSP-ul trebuie sa trimita o "decizie de carantinare/izolare".

Pai asta am vorbit cu ei luni si mi-au dat nr de inregistrare. Dar dupa n-au mai dat nici-un semn. Sun luni la medicul de familie sa verific daca a primit ceva.
E asa o lipsa de comunicare la institutiile astea de te apuca scarba.

#11
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014

 Pololica, on 02 octombrie 2021 - 15:37, said:

PS: covid nu se Adaugă la zilele de medical, practic, dacă te mai îmbolnăvești de ceva, nu vor figura la numărătoare.
Normal , asa e corect.
Nu stiu cum e in Romania, cine iti plateste carantina, statul sau angajatorul?
Ar trebui, ca dupa 10 zile sa iti faca test din nou, si daca esti negativ ai iesit.
Si eu am cunostinte care abia dupa 3-4 saptamani au iesit negativ.

Edited by wb626ek, 02 October 2021 - 16:03.


#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Covid e singura excepție (este medical, dar nu se calculează la bolile avute).

Legat de plata: din moment ce acorda 75%, ar trebui sa respecte ciclul de plata pentru o boala standard: 5 zile firma, restul Ministerul. Evident, salariatul primește banii din firma, și firma ii recuperează de la Stat prin compensare.

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,988
  • Înscris: 07.11.2006
Nu iti trebuie nici un document.
DSP va trimite automat medicului de familie concediul medical.Se plateste in cuantum de 100%.Eventual sa-i suni pe cei de la DSP sa nu uite,ca-s cam indolenti.Motivul invocat:multitudinea de cazuri.
Medicul de familie iti va da concediul medical parafat,semnat,bla-bla-bla si-l vei depune la locul de munca.

ps.
Testat pe propria piele,perioada 02-16.09.2021.



 MarianG, on 02 octombrie 2021 - 15:35, said:

Salut,
DSP-ul trebuie sa trimita o "decizie de carantinare/izolare".

Cui?

Edited by adisz, 02 October 2021 - 18:40.


#14
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,416
  • Înscris: 10.08.2005

 adisz, on 02 octombrie 2021 - 18:39, said:

Cui?
Eu cand i-am sunat sa le amintesc mi-au trimis si mie.

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,988
  • Înscris: 07.11.2006

 MarianG, on 02 octombrie 2021 - 19:43, said:

Eu cand i-am sunat sa le amintesc mi-au trimis si mie.

Am mai scris de acest lucru pe alt topic.
Pe mine nu m-a contactat nimeni de la DSP in cele 14 zile.Cireasa de pe tort,eu nici macar nu figurez in baza de date a lor.Am fost curios doar,nu ca m-ar interesa prea mult acest aspect.Cele 180 de zile trec mai repede decat ai zice COVID.
M-am lamurit si cu ei.Cum am mai amintit,o repet:importante sunt numerele si statisticile,nu persoanele in sine.M-am convins de asta mai demult,dar acum am avut si confirmarea banuielilor.Pe pielea mea.

#16
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Si eu sunt in aceiasi situatie cu initiatorul, m-au sunat insa  de la dsp, au intrebat de medicul de familie (sa il confirm ca il stiau), nu mai tb nicio hartie, mailul de la "corona forms" ajunge si la medicul de fam care da medicalul pe baza lui.

#17
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014
Eu m-am testat pe 30.09, iesind pozitiv. Nu m-a sunat nimeni, n-am primit niciun email, desi la farmacia unde m-am testat mi s-a spus ca voi fi contactat in 24h si voi primi email. Sper sa ma contacteze careva pana ies din izolare, ca sa capat actele pentru concediu medical.

#18
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Si pentru certificatul digital!
180 de zile ești ca și "vaccinat" 😄

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate