Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

VW Tiguan eHybrid (PHEV si HEV)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1110 replies to this topic

#559
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 12.02.2008
Cum ti s-a parut Tarraco fata de Tiguan ? Inainte sa dau comanda oscilam intre astea doua. Ma interesa in primul rand confortul, izolarea fonica, rafinamentul suspensiei.

#560
vcs_silviu76

vcs_silviu76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 08.07.2021

View Postr_vlad, on 23 mai 2022 - 10:41, said:

Cum ti s-a parut Tarraco fata de Tiguan ? Inainte sa dau comanda oscilam intre astea doua. Ma interesa in primul rand confortul, izolarea fonica, rafinamentul suspensiei.
Nu am circulat foarte mult dar ce am pot spune cu un usor subiectivism:
+spatiul este mai mare Taracco este facut pe aceiasi platforma cu Tiguan Allspace din ceea ce am inteles,
-fiind motorizare diesel se aude mai pronuntat sunetul motorului ,finisajele  mi-au parut  inferioare (”plasticurile” sunt parca mai slabe), este mai lent la plecarea de pe loc, sistemul audio reda mai slab , masina cu care am mers avea aproape 30000km ,am circulat pe mod de condus sport si suspensia  mi s-a parut  rigida.

#561
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 12.02.2008
Abia acum m-am uitat in setul de reparatie pana. Lipseste carligul de tractare insurubabil. Voi il aveti ?

#562
danaero

danaero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 30.09.2021

View Postr_vlad, on 24 mai 2022 - 12:59, said:

Abia acum m-am uitat in setul de reparatie pana. Lipseste carligul de tractare insurubabil. Voi il aveti ?
Da,este.
Si eu initial am crezut ca lipseste,dar l-am gasit,balanganea pe sub bancheta spate si nu stiam ce se aude. Posted Image

#563
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 12.02.2008
Acolo era si la mine. Posted Image Mersi !

Legat de Travel Assist si Predictive ACC. Am apucat sa testez doar in oras asa ca nu sunt 100% sigur dar par sa functioneze ambele. Adica activez Travel Assist din butonul de pe volan si pare sa faca ceea ce trebuie. Tine mijlocul benzii si vireaza singura. De asemenea recunoaste semnele de circulatie si configuratia curbelor din fata si adapteaza viteza in functie de asta. O sa ies pe un drum national si o sa testez. Nu primesc niciun fel de mesaj de avertizare ca ceva nu ar fi activ sau functional.

#564
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,364
  • Înscris: 28.10.2018
In momentul asta sunt in UK si spre disperarea mea ACC merge ca un cur cand circuli pe invers. ACC nu suporta sa devanseze masini prin dreapta. Cand se apropie de vreo masina care circula pe banda din stanga incetineste la viteza masinii respective. Trebuie sa bagi piciorul in acceleratie sa devensezi. Evident asta e exrtrem de enervant pe o autostrada aglomerata. Macar daca aveam optinea de cruise control clasic ON/OFF, fara adaptivitate.

Edited by abac, 25 May 2022 - 12:27.


#565
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 12.02.2008
Ai schimbat la setarile pentru lumini partea drumului pe care circuli ?

#566
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,364
  • Înscris: 28.10.2018
Cum?

#567
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 12.02.2008
Setari >> Lumini
Attached File  20220525_154500.jpg   541.67K   44 downloads

Alternativ sau aditional poate gasesti si alta setare. Ceva cu "mod calatorie".

#568
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,364
  • Înscris: 28.10.2018
Nu am asa ceva la Seat.

Oricum, mi se pare de porc pentru o masina in anul 2022, ultimul racnet al tehnologiei, plina de aplicatii, gps-uri, cartele sim, etc, sa nu stie ca e in Anglia si ca circula pe partea stanga. Dezamagitor.

Edited by abac, 25 May 2022 - 14:53.


#569
danaero

danaero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 30.09.2021

View Postr_vlad, on 25 mai 2022 - 08:25, said:

Acolo era si la mine. Posted Image Mersi !

Legat de Travel Assist si Predictive ACC. Am apucat sa testez doar in oras asa ca nu sunt 100% sigur dar par sa functioneze ambele. Adica activez Travel Assist din butonul de pe volan si pare sa faca ceea ce trebuie. Tine mijlocul benzii si vireaza singura. De asemenea recunoaste semnele de circulatie si configuratia curbelor din fata si adapteaza viteza in functie de asta. O sa ies pe un drum national si o sa testez. Nu primesc niciun fel de mesaj de avertizare ca ceva nu ar fi activ sau functional.
Eu cand activez Travel Assist ma atentioneaza ca asistarea predictiva este indisponibila in Romania.
Celelalte functii (mentine mijlocul benzii,virarea si recunoasterea semnelor de circulatie) functioneaza bine.

Daca la tine functioneaza asistarea predictiva ACC, inseamna ca la a mea ar trebui facut un update.

#570
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 16.05.2012

View Postabac, on 25 mai 2022 - 14:52, said:

Nu am asa ceva la Seat...
Ce legatura are masina ta cu topicul Tiguan eHybrid? E ca si cum m-as duce pe forumul Renault sa ma plang de o problema cu Dacia.

#571
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,364
  • Înscris: 28.10.2018
Pentru ca masinile sunt absolut identice sub table si sub sigla. Despre Dacia si Renault nu poti afirma acelasi lucru.

Edited by abac, 25 May 2022 - 21:41.


#572
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 16.05.2012
Se pare ca la soft nu prea: "Nu am asa ceva la Seat."

#573
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,364
  • Înscris: 28.10.2018
Pai da. Posibil sa mai fie. Asta e fix primul lucru pe care il descopar ca nu e la fel. De fapt este o castrare, nu e o diferenta.

In rest tren de rulare, motor, transmisie, baterii, viteza de incarcare, 100% identice, 100% VW.

Edited by abac, 26 May 2022 - 20:24.


#574
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 12.02.2008
Primul drum mai lung, Sibiu-Bucuresti via Valea Prahovei. Am plecat de acasa cu bateria la 100% si am traversat Sibiul in mod EV, ~9 km. Am mai tranzitat Fagarasul in mod EV (~3 km) iar in rest am folosit modul hibrid. Desi am introdus in sistemul de navigatie al masinii punctul de destinatie bateria a ajuns la minimum pe cand am intrat in Codlea, dupa ~135 km. Am condus in ritm cu traficul iar pe alocuri am depasit mai in forta, cu kick-down sau in modul GTE. De la Comarnic pana pe centura Ploiesti a fost destul de liber asa ca mare parte din segment am facut-o cu 100-130 km/h. De acolo am luat-o spre Buftea.
Attached File  Screenshot_20220526-235344_We Connect.jpg   170.7K   31 downloads

#575
Inyhrysto

Inyhrysto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 25.07.2021

View Postr_vlad, on 27 mai 2022 - 06:55, said:

Primul drum mai lung, Sibiu-Bucuresti via Valea Prahovei. Am plecat de acasa cu bateria la 100% si am traversat Sibiul in mod EV, ~9 km. Am mai tranzitat Fagarasul in mod EV (~3 km) iar in rest am folosit modul hibrid. Desi am introdus in sistemul de navigatie al masinii punctul de destinatie bateria a ajuns la minimum pe cand am intrat in Codlea, dupa ~135 km. Am condus in ritm cu traficul iar pe alocuri am depasit mai in forta, cu kick-down sau in modul GTE. De la Comarnic pana pe centura Ploiesti a fost destul de liber asa ca mare parte din segment am facut-o cu 100-130 km/h. De acolo am luat-o spre Buftea.
Attachment Screenshot_20220526-235344_We Connect.jpg
Nu e rău deloc!

#576
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 12.02.2008
Intoarcere, Bucuresti-Sibiu. Pe autostrada am rulat cu 130 km/h. Am plecat din Bucuresti cu bateria la ~70 % si am folosit doar modul hibrid.
Attached File  Screenshot_20220528-230309_We Connect.jpg   159.41K   17 downloads

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate