Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

VW Tiguan eHybrid (PHEV si HEV)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1109 replies to this topic

#307
danaero

danaero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 30.09.2021

View Postraven75, on 09 februarie 2022 - 21:56, said:


La mocangeala asa e...insa e liber la alea cu plata...acolo nesimtitii nu suporta sa scoata bani din buzunar.
Asa gandeam si eu acum 3 ani cand am luat plug-in: "De ce PHEV si nu Electrica? Nu imi place sa traiesc senzatia de range anxiety. Mai am de facut drumuri prin tara si vreau sa le fac relaxat." https://forum.softpe...oniq-phev-2018/

La nici un an insa nu am mai rabdat si am schimbat cea de-a doua masina din familie cu una electrica iar drumurile prin tara au devenit full electrice - 55k de km in mai putin de 2 ani. Aproape caut motive sa o scot la plimbare...cuplul instant lipsit de orice lag da dependenta.




Nu contează dacă e statie cu sau fără plată, dacă ți-ai încărcat mașina  e de bun simț să eliberezi stația. Cei cu mașini full electrice vor avea de suferit.
Oricum,din punctul meu de vedere mașinile Phev sunt pt cei care au posibilitatea să încarce acasă sau la serviciu.
Nu se merită să stai (să pierzi timpul) 2-3 ore la stație publică  pt o autonomie de 40-50 km.
Eu eram doar curios cum funcționează si  câți km de autonomie electrică  poți adăuga în 30-40 minute cat timp faci cumpărături.

#308
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 12.02.2008
Ai cablul tip 2 oferit ca optional de catre VW sau ti-ai cumparat altul ?

#309
danaero

danaero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 30.09.2021
Nu am cablu tip 2.
Încarc doar acasă(in timpul nopții) cu încărcătorul cu care se livrează mașina.

#310
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 12.02.2008
OK, ma gandeam la statiile Kaufland facute impreuna cu Renovatio. Alea nu au cablu tip 2 ci doar priza tip 2 si am presupus ca ai folosit cablul tau. Probabil ca ai fost la un Kaufland cu statii proprii iar alea au cablul tip 2 integrat.

#311
danaero

danaero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 30.09.2021
Da,e o stație cu cablu tip 2 integrat.
Nici măcar nu e in drumul meu,am vrut doar să încerc și eu o dată.

Mai aveam autonomie 17 km,incarcasem cu o seară în urmă.

#312
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 12.02.2008
Am vorbit cu dealerul. Valabilitatea notei de inscriere pentru programul Rabla se extinde la 300 zile si pentru tichetele din Rabla 2021. In cazul meu ar fi expirat la inceputul lunii martie, cand ar fi trecut cele 240 zile. Asta nu mai este o problema. Ghidul oficial pentru Rabla si Rabla + a fost actualizat si in el apar cele 300 de zile dar nu imi era clar daca se aplica si pentru tichetele din 2021. A vrut o confirmare si de la dealer.
In ceea ce priveste livrarea masinii in sistemul dealerului este estimat finalul lunii martie, la 9 luni de la comanda.

#313
danutdinamo

danutdinamo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.06.2014

View Postr_vlad, on 10 februarie 2022 - 11:55, said:

Am vorbit cu dealerul. Valabilitatea notei de inscriere pentru programul Rabla se extinde la 300 zile si pentru tichetele din Rabla 2021. In cazul meu ar fi expirat la inceputul lunii martie, cand ar fi trecut cele 240 zile. Asta nu mai este o problema. Ghidul oficial pentru Rabla si Rabla + a fost actualizat si in el apar cele 300 de zile dar nu imi era clar daca se aplica si pentru tichetele din 2021. A vrut o confirmare si de la dealer.
In ceea ce priveste livrarea masinii in sistemul dealerului este estimat finalul lunii martie, la 9 luni de la comanda.

Unde putem gasi aceasta informatie? Mie tocmai ce mi-a expirat dosarul pe 6 februarie si trebuie sa iau alte tichete. Masina ar trebui sa ajunga in 2-3 saptamani.
Ce dealer v-a dat aceasta informatie cum ca s-ar prelungi si cele din 2021?
Multumesc!

Edited by danutdinamo, 10 February 2022 - 13:22.


#314
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postdanutdinamo, on 10 februarie 2022 - 13:20, said:

Unde putem gasi aceasta informatie? Mie tocmai ce mi-a expirat dosarul pe 6 februarie si trebuie sa iau alte tichete. Masina ar trebui sa ajunga in 2-3 saptamani.
Ce dealer v-a dat aceasta informatie cum ca s-ar prelungi si cele din 2021?
Multumesc!
Valabilitatea notei de înscriere în cadrul Programului Rabla Plus a fost extinsă la 300 de zile de la data emiterii, timp în care beneficiarii vor derula toate procedurile specifice de achiziție a autovehiculului nou.

Attached Files


Edited by cata, 10 February 2022 - 13:44.


#315
danutdinamo

danutdinamo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.06.2014

View Postcata, on 10 februarie 2022 - 13:43, said:


Valabilitatea notei de înscriere în cadrul Programului Rabla Plus a fost extinsă la 300 de zile de la data emiterii, timp în care beneficiarii vor derula toate procedurile specifice de achiziție a autovehiculului nou.

Pai pentru cei care se inscriu in Rabla 2022 valabilitatea este de 300 zile.
Nu zice nicaieri de tichetele din Rabla 2021.

#316
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postdanutdinamo, on 10 februarie 2022 - 13:55, said:

Pai pentru cei care se inscriu in Rabla 2022 valabilitatea este de 300 zile.
Nu zice nicaieri de tichetele din Rabla 2021.
Corect, dar dealerul poate a gasit o portita. Aici nu spune ca nu poti sa-l folosesti pentru anul 2021, deci poate merge

(6) Nota de înscriere este valabilă 300 de zile de la data emiterii, cu excepţia anului 2024, când valabilitatea acesteia nu poate depăşi data de 25 noiembrie. În cazul în care solicitantul intenţionează să predea spre casare două autovehicule uzate, informaţiile ambelor autovehicule trebuie incluse în nota de înscriere la momentul emiterii acesteia.

Edited by cata, 10 February 2022 - 14:45.


#317
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 12.02.2008
Noul ghid de finantare, publicat la inceputul lunii acesteia are urmatorul titlu: "Ghidului de finanţare a Programului privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în transporturi, prin promovarea vehiculelor de transport rutier nepoluante şi eficiente din punct de vedere energetic, 2020-2024".
A intrat in vigoare la data de 03.02.2022.
Link

#318
vcs_silviu76

vcs_silviu76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 08.07.2021
Ieri am făcut un traseu Târgu Mureș-Roman-Iasi și retur.Am plecat cu bateria plina ,am mers hibrid cca 80km pana  s-a " descarcat".
Modul de condus a fost  unul mai "sportiv ".


#319
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 12.02.2008
Ai bagat destinatia in sistemul de navigatie al masinii ca sa stie unde vrei sa ajungi ? Din putinele informatii disponibile pe subiectul acesta am inteles ca facand asta va folosi energia electrica in asa fel incat sa ai rezerva de energie oricand pe durata calatoriei.

#320
vcs_silviu76

vcs_silviu76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 08.07.2021

View Postr_vlad, on 11 februarie 2022 - 13:45, said:

Ai bagat destinatia in sistemul de navigatie al masinii ca sa stie unde vrei sa ajungi ? Din putinele informatii disponibile pe subiectul acesta am inteles ca facand asta va folosi energia electrica in asa fel incat sa ai rezerva de energie oricand pe durata calatoriei.
Nu am băgat în sistemul de navigație...scuze qm reușit sa atașez de pe tel imaginea cu informațiile legate de consum.. deci va scriu...distanta parcursa 694 km,0.5 kWH / 100km,7,6l/ 100km,viteza medie 61km/h

#321
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 16.05.2012

View Postr_vlad, on 11 februarie 2022 - 13:45, said:

Ai bagat destinatia in sistemul de navigatie al masinii ca sa stie unde vrei sa ajungi ? Din putinele informatii disponibile pe subiectul acesta am inteles ca facand asta va folosi energia electrica in asa fel incat sa ai rezerva de energie oricand pe durata calatoriei.
Rezerva de energie electrica ai tot timpul chiar si cand autonomia electrica e zero doar ca atunci se comporta ca orice masina hibrida (se joaca in bufferul ramas de 1.5kwh)

#322
danaero

danaero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 30.09.2021
Dacă planifici pe navigatia mașinii traseul si punctul de destinație, mașina va optimiza cat mai bine modul de functionare(electric sau hybrid) astfel încât la destinație vei avea surpriza sa vezi ca mai ai chiar 1-5 km autonomie electrică.

#323
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 12.02.2008
Rezerva mai mare de 1.5, 1.7, 2... kWh. In fine, am vrut sa fiu succint. Ideea era alta. VW a implementat o functionalitate care se foloseste de traseul din navigatie pentru a optimiza consumul de energie electrica din baterie astfel incat sa fie folosita cat mai eficient in functie de distanta, elevatie, curbe etc. Ca exemplu ai de făcut un traseu de 100 km si ai incarcat bateria la 100%. Introducand destinatia in navigatie masina va stii sa nu foloseasca toti cei 10 kWh utili in primii 80 km pentru ca in ultimii 20 km ai un traseu virajat, cu multe franari si accelerari sau intri intr-un oras unde poti folosi mai eficient energia stocata. Asta in modul de functionare hibrid.


#324
danaero

danaero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 30.09.2021
Uite un exemplu (Bacau-Iasi) cu planificarea destinației  pe navigatia mașinii  cu bateria încărcată și mers în mod hybrid de la plecare. Am avut chiar un rest de 10 km autonomie electrică la destinație.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate