Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

VW Tiguan eHybrid (PHEV si HEV)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1109 replies to this topic

#235
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Da.

#236
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 12.02.2008
Statistica inmatriculari Tiguan PHEV in perioada martie-decembrie 2021, Romania. Am pus datele si pentru Octavia iV si Superb iV (ambele PHEV si cu acelasi sistem de propulsie) ca sa mai fie niste repere. Pentru ca este vorba despre inmatriculari, nu vanzari, ne ajuta sa estimam cadenta cu care sunt livrate masinile. De asemenea trebuie presupus un decalaj de ~1 luna intre livrare si inmatriculare. Ne lipseste o situatie a vanzarilor pentru a putea incerca o estimare a livrarii / interzierii la livrare.

Attached File  Inmatriculari Tiguan eHybrid 2021.png   351.75K   41 downloads
Sursa: DRPCIV

Edited by r_vlad, 07 January 2022 - 11:30.


#237
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005
Una din cele 12 Octavii din noiembrie e a mea ��. Dar am luat-o de pe stoc. Mașina a fost produsă în iunie, am luat-o în octombrie.  A durat mult cu Rabla PJ.

#238
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 12.02.2008
Da... am ales sa dau comanda ca sa pot pune tot ce vreau pe masina in loc sa iau una din stoc (doar una disponibila in tara). FFWD 6 luni mai tarziu sunt in situatia de a pierde Rabla si Rabla+ daca nu vine masina pana la inceputul lunii martie Posted Image . Baiat destept Posted Image

#239
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005
Eu am avut noroc că are aproape tot ce voiam, singurul lucru care lipsește fiind scaunele electrice față.

#240
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Da, Scaunul de la sofer electric cu 3 memorii este absolut bestial. Nu as mai cumpara masina fara asa ceva. Am programat cele doua chei ale masinii, una cu reglajele mele la scaun si oglinzi si una cu reglajele sotiei.

Functie de ce cheie folosesti ca sa deschizi masina, se activeaza setarile pentru userul respectiv. Doar oglinda centrala trebuie ajustata manual.

Scaunul pasager nu este electric.

Edited by murdar, 07 January 2022 - 12:44.


#241
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 12.02.2008
Ei bine tocmai optionalul acesta nu l-am luat. La Tiguan eHybrid scaunele electrice sunt cu tapiserie din piele si nu au ventilatie. Pentru mine asta e mare NU. Pe langa asta era destul de scump, parca ~2000 euro. Asa ca am ales scaunele optionale Ergoactive. La masina mea am scaune electrice, microfibre (Alcantara), cu memorie si cu reglaj pe toate directiile si as fi pus si pe asta daca puteam alege altfel de tapiserie. Dar da, Tiguanul va fi folosit in mare parte de sotie si pot sa anticipez ca o sa avem discutii interesante legate de pozitia scaunului si oglinzilor dupe ce o folosesc si euPosted Image .

Edited by r_vlad, 07 January 2022 - 13:02.


#242
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Vrei sa zici tapiserie Alcantara, care nu e piele este polyuretan si care nu are nevoie de ventilatie.

#243
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 12.02.2008
Vreau sa zic exact ce am scris. Alcantara e marca inregistrata. Materialul generic este de tip microfibre cu aranjare in spic si fire din poliester si poliuretan. Ce am eu pe masina nu e Alcantara pentru ca nu e cumparat de la detinatorii marcii inregistrate.
LE
Scaunele ergoActive de pe Tiguan, cele optionale dar fara reglaj electric, au sezutul si spatarul tot din microfibre. Doar pernele de sustinere laterala sunt din tesatura clasica. Scriu aici pentru ca din configurator ne prea poti sa iti dai seama.

Edited by r_vlad, 07 January 2022 - 13:21.


#244
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Deci e cum zic eu, nu e nevoie de ventilatie la alcantara sau simlar ;)

#245
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 12.02.2008
Nu cred ca inteleg ce vrei sa spui dar scaunele electrice de pe Tiguan eHybrid sunt cu piele si piele ecologica, "Vienna".

#246
Inyhrysto

Inyhrysto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 25.07.2021

View Postr_vlad, on 07 ianuarie 2022 - 11:25, said:

Statistica inmatriculari Tiguan PHEV in perioada martie-decembrie 2021, Romania. Am pus datele si pentru Octavia iV si Superb iV (ambele PHEV si cu acelasi sistem de propulsie) ca sa mai fie niste repere. Pentru ca este vorba despre inmatriculari, nu vanzari, ne ajuta sa estimam cadenta cu care sunt livrate masinile. De asemenea trebuie presupus un decalaj de ~1 luna intre livrare si inmatriculare. Ne lipseste o situatie a vanzarilor pentru a putea incerca o estimare a livrarii / interzierii la livrare.

Attachment Inmatriculari Tiguan eHybrid 2021.png
Sursa: DRPCIV
Sper ca anul asta nu vor reincepe livrarile cu luna martie, asa cum ai  in tabel :)

#247
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 12.02.2008
Nu e cazul. eHybrid a fost disponibil mai tarziu in Romania + inmatricularile au fost amanate pentru a prinde Rabla si Rabla +.
Am gasit un topic pe un forum din UK in care fac oamenii tracking la livrari. Situatia e similara cu ce se intampla la noi. Majoritatea dintre cei care au comandat masina in iunie au primit-o in decembrie. Asta imi da putina speranta ca pe finalul lunii ianuarie - inceput de februarie le primim si noi.

#248
aletag

aletag

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 02.12.2021

View PostInyhrysto, on 07 ianuarie 2022 - 16:51, said:

Sper ca anul asta nu vor reincepe livrarile cu luna martie, asa cum ai  in tabel Posted Image

La naiba...speram pe martie, dar vad ca aproape ajung in mai

#249
Inyhrysto

Inyhrysto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 25.07.2021

View Postr_vlad, on 07 ianuarie 2022 - 17:10, said:

Nu e cazul. eHybrid a fost disponibil mai tarziu in Romania + inmatricularile au fost amanate pentru a prinde Rabla si Rabla +.
Am gasit un topic pe un forum din UK in care fac oamenii tracking la livrari. Situatia e similara cu ce se intampla la noi. Majoritatea dintre cei care au comandat masina in iunie au primit-o in decembrie. Asta imi da putina speranta ca pe finalul lunii ianuarie - inceput de februarie le primim si noi.
Ar fi bine!
Totuși, dacă ar fi așa,  nu ar trebui sa știm ceva despre masina de pe acum?
Chiar, cei care ați primit masina, cu cât timp înainte de livrare ați primit prima informație concretă?

#250
Mihaitapantea

Mihaitapantea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.11.2016
Informație concretă a însemnat pentru mine serie de șasiu disponibilă in sistem. In cazul meu, seria de șasiu a apărut pe 4 Noiembrie iar mașina a ajuns la dealer pe 26 Noiembrie. Menționez că era plătită integral și nu a trebuit să stau după confirmări de plată și alte alea prin Curtici.

#251
vcs_silviu76

vcs_silviu76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 08.07.2021

View PostInyhrysto, on 08 ianuarie 2022 - 09:12, said:

Ar fi bine!
Totuși, dacă ar fi așa,  nu ar trebui sa știm ceva despre masina de pe acum?
Chiar, cei care ați primit masina, cu cât timp înainte de livrare ați primit prima informație concretă?
Din momentul în care am fost anuntati că e gata masina și am platit ,aproape 4 saptamani pana am primit masina.

#252
Inyhrysto

Inyhrysto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 25.07.2021
Deci mai devreme de sfârșitul lui februarie nu sunt șanse sa o primesc dacă pana azi nu știu nimic concret.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate