Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 

Autorizație înființare plantatie

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Drgionut

Drgionut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.03.2019
Salut, doresc sa plantez anul acesta 0.7 ha zmeur și pentru a fi în legalitate vreau să obțin și autorizația de înființare a plantației. Ce nu pot sa procur momentan și nici de la direcția agricolă nu am primit o direcție este Proiectul tehnic de înființare plantație. Am înțeles că pot obține de la un institut de cercetare pomicola. Am incercat sa contactez 3 cele mai apropiate de zona in care locuiesc și nu îmi răspund la telefon.
Mai pot obține acest proiect tehnic și de la alte instituții sau poate societăți private?

#2
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
http://www.bioconsult.ro/

#3
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003

View PostDrgionut, on 01 octombrie 2021 - 16:50, said:

Salut, doresc sa plantez anul acesta 0.7 ha zmeur și pentru a fi în legalitate vreau să obțin și autorizația de înființare a plantației. Ce nu pot sa procur momentan și nici de la direcția agricolă nu am primit o direcție este Proiectul tehnic de înființare plantație. Am înțeles că pot obține de la un institut de cercetare pomicola. Am incercat sa contactez 3 cele mai apropiate de zona in care locuiesc și nu îmi răspund la telefon.
Mai pot obține acest proiect tehnic și de la alte instituții sau poate societăți private?

Vezi la primarie sa-ti dea contact directia agricola si de acolo incepi.
Peste 0,5 ha trebuie proiect si autorizatie.

Art. 13
(1)Plantaţiile de pomi cu suprafaţă mai mare de 0,5 ha şi cele de arbuşti
fructiferi de peste 0,2 ha, situate în zone, bazine şi centre consacrate, se
înfiinţează în baza autorizaţiei de plantare eliberate de direcţiile pentru
agricultură şi dezvoltare rurală judeţene şi, respectiv, a municipiului Bucureşti.
(2)Pentru plantaţiile de pomi cu suprafaţa mai mare de 2 ha şi pentru plantaţiile
de arbuşti fructiferi cu suprafaţa mai mare de 0,5 ha autorizaţia de plantare se
eliberează în baza unui proiect de înfiinţare a plantaţiei pomicole elaborat de
persoane autorizate şi avizat de institutul de cercetare-dezvoltare pentru
pomicultură sau de staţiunea de cercetare-dezvoltare pomicolă din zonă.


#4
Drgionut

Drgionut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.03.2019

View PostBaXXXon, on 01 octombrie 2021 - 17:07, said:

Am discutat azi cu dânșii, alături de proiectul tehnic oferă ceva mai multe servicii la pachet și nu am fost interesat.

#5
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Wow, nu credeam că la noi trebuie aviz și autorizație să plantezi ceva ce nu e drog!

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
Daca stai dupa o asa lege aberata te mananca cainii.sincer m-ai uimit cu cererea ta.
Apuca-te de lucru si nu -ti mai pierde vremea inutil daca nu esti interesat de ceva bani europeni

#7
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,066
  • Înscris: 17.03.2005
Stai ca "aberația" e mai mișto decât pare... Aia trebuie sa și aprobe ce plantezi... Dacă e ceva ce nu figurează pe "lista" lor...

PS. Zone, bazine și centre consacrate....
O sintagma în lege care poate lega și dezlega multe...demna de un adevărat imbecil... Sau golan.

Ce e aia "consacrat"? Cine zice dacă e sau nu asa? Întrebi 100 de romani? Ce era consacrat acum 30 de ani mai e și azi la fel de consacrat?

Sunt de aceeași părere, ca daca nu ai nevoie de banii altora pt o asemenea plantație mica sa stai liniștit.... Sa vina putorile sa iti dea amenda și catu sa ceara impozit...
Oricum vei întra în legalitate cândva și cumva pt ca va trebui sa vinzi


#8
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostDigix, on 01 octombrie 2021 - 23:30, said:

Wow, nu credeam...

Eterna si fascinanta... :(

#9
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,066
  • Înscris: 17.03.2005
Pe de o parte e normal de asemenea lucruri pentru ca oamenii pot planta tot felul de aiureli, te poți trezi cu specii invazive, ilegale, cu magneți pt boli sau dăunători, cu surse de probleme diverse pt plantațiile existente sau cine știe ce minuni. Măcar o evidenta e necesara.


Problema este ca toate masurile astea în practica devin niște simple piedici/șicane...
Specialiștii lu peste prăjit ajung sa iți spună ei ce sa plantezi, ce sa nu plantezi, stiu ei ce merge, ce nu merge, etc. La tine merge doar ce vinde nu stiu ce organizație sau cine știe ce minune de genul asta, în rest nu merge...
Sunt destui care aveau nevoie de hârtii pt. Fonduri șamd... Si la ei nu mergea nimic, câțiva km mai încolo la șeful direcției în sat mergeau toate. Și bananele se făceau....
  Si cu alte detalii de proiecte la fel, specialiștii știu tot tot, csnd te duci însă la ditamai institutul național vezi ca au niște pedepse de loturi demonstrative vai morții lor și alea făcute de pomana de diverși... Ca celebri cireși făcuți de olandezi doar doar autoritățile noastre vor putea constata ca "merge" și vor înlesni astfel plantațiile și materialul săditor sau soiurile aduse de aia...

Asta 3 problema... În teorie normale e sa existe reglementari... Dar toate ar trebui sa fie în ajutorul ălora care vor sa facă, vor sa muncească, vor sa investească, nu un mijloc pt niște unii sa ia niște bani, o șpagă, sa bage o strâmbă șamd..

#10
sorin_tps

sorin_tps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 24.09.2010

View PostDigix, on 01 octombrie 2021 - 23:30, said:

Wow, nu credeam că la noi trebuie aviz și autorizație să plantezi ceva ce nu e drog!

Si ca sa bei o bere la terasa, trebuie sa ai autorizatie. Si sa iesi din casa. Gata cu libertatea.
...

Fa-ti doua plantatii de 0.35ha sa nu ai probleme cu autorizatiile.

Edited by sorin_tps, 03 October 2021 - 15:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate