Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Recomandare laptop

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,260
  • Înscris: 05.10.2005
Laptopul meu vechi este cam obosit așa că mă uitam după ceva nou dar rămân neplăcut surprins când văd că multe laptopuri nu mai au placă de rețea si port Ethernet RJ45, totodată nu mai ai acces rapid la porturi de upgrade gen RAM si SDD sau HDD, sa ajungi la ele trebuie sa dai jos complet capacul spate lucru care probabil îți anulează garanția!
La laptopurile ce le-am avut până acum aveai separat acces la porturile de upgrade!

Știți cumva ceva laptopuri de brand bun care să aibă port Ethernet, procesor Intel I7, 8-16gb RAM, SSD 500gb o placa video decentă dar nu pentru gaming, eventual posibilitate să mai adaugi un SSD/HDD pe Sata? Nu prea ma interesează mărime ecran sau portabilitate că am să-l folosesc doar sau mai mult acasă!

Mersi!

#2
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
HP seria Zbook au tot ce vrei.

#3
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 01.10.2004
Evita HP ieftine... Din proprie experienta.
Altfel, cauta dupa caracteristici, sa aiba 2 porturi pentru HDD SATA, sau inca unul M.2

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Zi-ne un buget să intrăm pe emag să căutăm un laptop cu specificațiile ălea.
Să ne zici și culoare să n-avem discuții după aia.

#5
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 claudiu1, on 01 octombrie 2021 - 11:08, said:

Evita HP ieftine... Din proprie experienta.

Evita orice ieftin. Deja cand bugetul de laptop e cat pretul unui ipad, evident cumperi instantaneu ipadul.

#6
AztecWarrior

AztecWarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 17.02.2020
De vreme ce nu ai buget si preferinte la marime cumpara Alienware, Razer sau Dell XPS.

#7
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Dell XPS nu are port de retea si nici acces direct la hard si ram. Demontezi capacul din spate prins in 10 suruburi.

#8
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Vezi sa iti mearga si windows 11!

#9
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,888
  • Înscris: 24.12.2010
la unele modele poti da capacul jos fara sa pierzi garantia
nu se mai fac de ceva vreme lapuri cu access la ram/stocare, baterie detasabila pentru o mai eficienta utilizare a spatiului. la fel cum nici bateria de la telefon nu mai e detasabila din acelasi motiv
daca vrei sa iei un laptop si ti-e frica de garantie, cumpara din start ce configuratie te multumeste iar dupa 2-3 ani cand doresti un upgrade, poti da capacul jos fara sa te mai intereseze de garantie. oricum e super usor sa faci upgrade la memorie/ssd.. orice stangaci ar rezolva-o cu brio.

#10
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
La orice laptop (*) poti da jos capacul fara sa pierzi garantia.

(*)care permite asta -> vezi Microsoft Surface care nu pot fi demontate de user

Edited by Groot, 01 October 2021 - 12:03.


#11
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,755
  • Înscris: 23.05.2013
Capacul nu are sigiliu, se dau jos o groaza de suruburi si il scoti cu grija sa nu rupi clemele. Schimbi cu grija RAM/SSD, daca nu sunt lipite pe placa de baza si aia e, e ok.

Nu stiu ce faci mai exact, dar s-ar putea sa merite mai mult ca performanta un CPU AMD.

Cat despre port RJ45, iar depinde, unele nu au, dar in functie de laptop/dimensiuni, pot avea putine porturi oricum. Dar asta o poti rezolva cu un HUB care poate avea LAN, HDMI, SD-card, USB, etc.

#12
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,260
  • Înscris: 05.10.2005

 waterman, on 01 octombrie 2021 - 11:13, said:

Zi-ne un buget să intrăm pe emag să căutăm un laptop cu specificațiile ălea.
Să ne zici și culoare să n-avem discuții după aia.

Transparent vreau! Am căutat două zile si pe emag si pe site la altex, eu unul de abia am găsit cu port Ethernet (nu ma complic cu adaptor extern) si care aveau port nu era pe specificațiile mele sau ajungeau la un pret aberant! Nu mie lene să caut dar fiindcă nu am găsit ce căutăm am zis că poate mă ajută cineva care e in tema cu noutățile!

Edited by Srachi, 01 October 2021 - 14:53.


#13
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,755
  • Înscris: 23.05.2013
In functie de buget, preferinte, alte specificatii:

1. https://www.pcgarage...original-black/
2. https://www.pcgarage...no-os-stingray/
3. https://www.pcgarage...-os-onyx-black/
4. https://www.pcgarage...-10-home-black/
etc.

Acum mai concret in functie de buget, ce lucrezi pe el, daca vrei sa poti face upgrade la SSD sau adauga inca unul, de ecran (refresh, color gamut, etc), poate gasesti altele.
Sunt destule cum vrei tu, insa Intel-urile astea consuma mult, au mai putine core-uri si nu au aceiasi performanta ca AMD in general, mai ales in aplicatiile optimizate multi-core.

#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Srachi, on 01 octombrie 2021 - 14:46, said:

Transparent vreau! Am căutat două zile si pe emag si pe site la altex, eu unul de abia am găsit cu port Ethernet (nu ma complic cu adaptor extern) si care aveau port nu era pe specificațiile mele sau ajungeau la un pret aberant! Nu mie lene să caut dar fiindcă nu am găsit ce căutăm am zis că poate mă ajută cineva care e in tema cu noutățile!

Și tot n-ai zis buget în puii mei

#15
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Omul cred ca cauta laptop periculos in 500 de euro si cand a vazut cat costa Zbook a cazut de pe scaun si inca nu si-a revenit din soc.

Edited by Groot, 01 October 2021 - 15:48.


#16
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,260
  • Înscris: 05.10.2005
Stai liniștit @Groot, am dat acolo in primul post specificațiile după care ma uit, t-i se pare ceva periculos in ce am enumerat? Un I7, SSD 512, 8-16gb RAM ii un laptop periculos, ce zici? Am si spus ca nu ma interesează să aibă placă video serioasă sau periculoasă!! Nu caut nimic la 500 euro dar nici peste 1000 euro nu dau! Alții mai trebuie sa ne gândim si la cum împărțim banii si pe ce-i cheltuim, dacă iti permiti laptopuri peste 2000 de euro ma bucur, de șocat nu ma sochez pe un preț, din partea mea sa coste si 15 mii de euro!

@d4m4g3 mulțumesc de link-uri!

Edited by Srachi, 01 October 2021 - 16:35.


#17
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ai seria Asus TUF, e plin Emag de ele, alegi după suflet

Eu unul as avea grija cu PCGarage,  au reputația ca fac nazuri la garantie

#18
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 25.08.2020
In principiu, majoritatea laptopurilor ASUS ROG iti permit upgrade al memoriei RAM/ssd, chiar si seria ASUS TUF, iar eu personal iti recomand sa mergi pe un ROG, spre exemplu ROG STRIX G15 fiind un laptop performant ce il gasesti in mai multe specificati in functie de bunul plac si de buget care te va tine fara probleme peste ani!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate