Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Cost proiect casa

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

 viotl, on 06 octombrie 2021 - 20:00, said:


Da, e tare.
Am avut oferte 9k-24k PE PROIECT pt rosu, pt 330mp AD. Am ales una de 13.5k/mp, care s-a dovedit o alegere inspirata.

am crezut ca nu vad bine 330? Doar atit poti ? Cu mintea de acuma, ce ai schimba ca abordare, suprafata, arhitectura?
Eu am o cunostinta cu vreo 245, ce si.a pus la vinzare "primaria" si vrea sa faca ceva mic (nu mai mic ci mult mai mic)

#38
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Imi spun si eu parerea, ca om care a facut deja o casa in 2008-2009 cu costuri de proiectare foarte mari la acel moment (undeva la 5-5.5k EUR) si care acum fac o alta casa cu priectare de 11 EUR/mp (Arhitectura DTAC, Structura DTAC+PT, Instalatii DTAC, 4 randari 3D).
Nu da bani garla, ca nu merita decat daca ai arhitectura minune de la super arhitect cu renume si vrei tu sa te lauzi cu asta.
Dar fii cu bagare de seama pentru ca arhitectii astia de multe ori zici ca nu au pic de logica in capsorul ala sau iti dau solutii de netrecuti in viata lor pe santier.
Ai nevoie de detalii doar la structura, in rest sunt bani aruncati. Mai bine alegi cu grija constructorul si plusezi putin acolo.

#39
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Nu cred ca ai nevoie de detalii doar la structura.Daca nu te pricepi, daca nu ai mai construit, daca nu ai o oarecare experienta la finisaje, ai toate sansele sa gresesti detaliile respective.Asa ca....e bine sa alegi sfatuitorii!

#40
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Nici eu nu stiam mai nimic in 2007, iar apoi citeam din normativele de structura, eram aici zi de zi informandu-ma, intreband, etc. Deci te adaptezi, te pregatesti. Asta daca vrei sa lasi hazardului cat mai putine sanse.
Altfel, da..daca ai bani, decartezi. Doar ca nici acest faot nu e sinonim cu calitatea si succesul.

#41
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 mihand75, on 02 octombrie 2021 - 14:09, said:

Cea mai haioasă parte era mai sus cu "inginer structurist tânăr și competent, vlogger".

Chiar mă întreb cum s-a ajuns la concluzia că e "competent"? Că cele 4 căsuțe de 200 mp proiectate de el nu au căzut în cei 3 ani de când lucrează în domeniu?

Citind printre rânduri, presupun că este vorba despre Marius Șoflete (structuristul de la Casa Buhnici, promotor al CLT-ului), care în mod cert este competent și, mai important, chiar încearcă să miște lucrurile în direcția corectă, educând publicul asupra noilor tehnici și tehnologii din construcții, cu accent pe casele pasive...

Canalul lui de Youtube chiar are impact în rândul oamenilor fără experiență în ale construcțiilor, dar care încearcă să afle soluțiile corecte.


Quote

Cred că trebuie să-mi cresc tarifele dacă chiar există fraieri dispuși să dea 1000 de euro "taxă de cunoaștere"

Adriana probabil că are mai mulți clienți decât timp disponibil și, ca atare, folosește acest filtru pentru a se concentra pe un anume tip de beneficiar, mai puțin problematic și mai potent financiar. Vorbim totuși despre o afacere, nu putem să-i condamnăm pe acești oameni pentru că încearcă să-și maximizeze profitul, încercând simultan să-și asigure și ceva timp liber prin faptul că nu trebuie să lucreze proiecte multe și mărunte.

Pentru omul de rând, cu un buget redus, evident că o astfel de abordare nu are cum să fie fezabilă...

Un astfel de beneficiar ar fi mult mai bine servit de către cei care oferă proiecte-tip de case, putând studia fără costuri suplimentare mai multe variante înainte să alegă una dintre ele pentru personalizare.

Dar, din păcate, nici oferta de proiecte-tip nu este prea grozavă în România, majoritatea fiind de o calitate îndoielnică și copiate, ca să nu zic șterpelite, după cele străine, în special poloneze (unde există o piață foarte bine dezvoltată pentru așa ceva).

#42
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Ei uite ca eu in pretul platit (atat in 2007 cat si acum) am casa proiectata de la 0 (atat arhitectural cat si compartimentare, etc), nu proiect luat si modificat. Deci nu e mereu cazul ca daca dai mai putin, ai parte de ceva modificat putin si adaptat (nu ca ar fi neaparat ceva rau in asta).

#43
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 CristiALF, on 07 octombrie 2021 - 09:26, said:

Ei uite ca eu in pretul platit (atat in 2007 cat si acum) am casa proiectata de la 0 (atat arhitectural cat si compartimentare, etc), nu proiect luat si modificat.

Quote

acum fac o alta casa cu priectare de 11 EUR/mp (Arhitectura DTAC, Structura DTAC+PT, Instalatii DTAC, 4 randari 3D).

Ai obținut un preț foarte bun, dar presupun că ai știut deja ce vrei din start și arhitectul nu a trebuit să-ți prezinte zeci de variante până să te hotărăști... aici este de fapt cheia problemei. Timpul arhitectului costă și cu cât îl sâcâi mai puțin, cu atât proiectul este mai ieftin :)

Aici ar trebui să fie avantajoase proiectele-tip, presupunând că este urmărită de către proiectant și punerea lor în operă pe șantier, fiind îmbunătățit mereu proiectul în baza acestor observații... ceea ce nu cred că face cineva în România, deocamdată.

#44
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Evident: i-am dat tema de proiectare cu tot ce doresc si cum doresc. Ba mai mult, cand compartimentarea nu mi-a placut, i-am zis eu cum sa faca :)

#45
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Ești clientul ideal :)

#46
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006

 viotl, on 06 octombrie 2021 - 20:00, said:

Nu stiu cum sa iti explic...
Din ce vorbesti bugetul apare ca fiind si sub control si nelimitat.
Am vazut recent o emisiune despre noul model de Rolls Royce, CEO a declarat ca daca intrebi cat costa inseamna ca nu ti-l permiti - nu esti potrential client.
Ai avenit aici sa intrebi. Sunt extrem de putini cei care isi permit 1k/mp si care vin sa intrebe aici.
Daca vrei discutii, sfaturi, da o bere si aliniaza-te.
Daca vrei sa te dai mare, succes.


Nu mi-am stabilit un buget fix, de aceea întreb, sa știu cum sa ma pregătesc financiar. 1k/mp finisat e o suma care mi-a fost data de arhitect, crede-mă ca ma bucur dacă reușesc cu 500 e/mp  (slabe șanse, dar ma rog). Nu sunt dispus sa bag într-o casa sume infinite. Momentan m-am interesat doar de proiect, dacă din start arunc cu bani nu vreau sa știu cât va fi prețul la gata. Din câte am înțeles, prețul pe care l-am primit eu e media pieței în Cluj-Napoca (de unde e și arhitectul).

#47
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
In Cluj unde sunt cele mai mari preturi /mp construit in noile ansambluri - poate si arhitectii s-au adaptat si au zis sa fie campioni nationali si la proiectare Posted Image

#48
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006

 CristiALF, on 08 octombrie 2021 - 10:58, said:

In Cluj unde sunt cele mai mari preturi /mp construit in noile ansambluri - poate si arhitectii s-au adaptat si au zis sa fie campioni nationali si la proiectare Posted Image

Practic, casa va fi construita în Zalau. Dar arhitectul e din Cluj-Napoca, pe plan local nu este nimic remarcabil.

Edited by horatziu, 08 October 2021 - 19:23.


#49
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013

 horatziu, on 08 octombrie 2021 - 08:53, said:

Nu mi-am stabilit un buget fix, de aceea întreb, sa știu cum sa ma pregătesc financiar. 1k/mp finisat e o suma care mi-a fost data de arhitect, crede-mă ca ma bucur dacă reușesc cu 500 e/mp  (slabe șanse, dar ma rog). Nu sunt dispus sa bag într-o casa sume infinite. Momentan m-am interesat doar de proiect, dacă din start arunc cu bani nu vreau sa știu cât va fi prețul la gata. Din câte am înțeles, prețul pe care l-am primit eu e media pieței în Cluj-Napoca (de unde e și arhitectul).
Deeeci...
Suntem multi care scriem pe aici. Sunt putini cei care sunt de 1k/mp, dar, ma rog...
1000 inseamna 300 000.
500 inseamna 150 000.
E ceva diferenta.
Nu e treaba mea si nu ma priveste, ideea e ca daca bugetul are ceva de spus in ecuatia asta sugererez sa te pregatesti bine si sa fii atent. Foarte atent. 150000 inseamna un apartament bun in Bucuresti cand va creste fiica ta si Clujul nu va fi mai interesant sau va realiza ca asta e, ceasurile se intorc la Bucuresti, aici intra si o masina buna si taxa pe 4-5 ani de facultate.
Nu stiu de ce, am impresia ca abordarea e cel putin inocenta....
Ma tem ca nu prea poti primi sfaturi mai la obiect daca daca nu descrii un nivel de asteptari la pret.
1k nu-i totuna cu 0,5k.
========================
Pentru unii 8000 e muuuult, pentru altii e restul la masaj....

Edited by viotl, 10 October 2021 - 14:09.


#50
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013

 Ca Castelul Bran, on 06 octombrie 2021 - 21:06, said:

am crezut ca nu vad bine 330?
Ma, kkstele, ca cand tu obosisesi data trecuta eu abia incepeam sa scriu pe aci. Daca te sfortezi un pic poate iti amintesti. MirelaLucia? Posted Image Atunci am inceput.
Da, nu vezi bine. Realitatea.
100 pe nivel, p+m, 40 o terasuca si o prispa, restul demisol la impuse unde nu am vrut sa fac nimic de locuit, demisol datorita diferentei de nivel.
Alta intrebare? Posted Image

 Ca Castelul Bran, on 06 octombrie 2021 - 21:06, said:

Doar atit poti ?
Is mai sarak.......

 Ca Castelul Bran, on 06 octombrie 2021 - 21:06, said:

Cu mintea de acuma, ce ai schimba ca 1.abordare, 2.suprafata, 3.arhitectura?
1. as incepe mai devreme cu 15 ani. si as invata mai multe despre constructii, as mai pune un geam la bucatarie spre livada, as mari geamul spre vie, as mai pune un geam la living de 3x3, as pune bca in loc de caramida, as face terassa muuult mai mare si mai bine pozitionata
2. nic. poate as mari cu 15 mp
3. nic.

Edited by viotl, 10 October 2021 - 21:32.


#51
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 27.09.2016

View Posthoratziu, on 08 octombrie 2021 - 08:53, said:



Nu mi-am stabilit un buget fix, de aceea întreb, sa știu cum sa ma pregătesc financiar. 1k/mp finisat e o suma care mi-a fost data de arhitect, crede-mă ca ma bucur dacă reușesc cu 500 e/mp  (slabe șanse, dar ma rog). Nu sunt dispus sa bag într-o casa sume infinite. Momentan m-am interesat doar de proiect, dacă din start arunc cu bani nu vreau sa știu cât va fi prețul la gata. Din câte am înțeles, prețul pe care l-am primit eu e media pieței în Cluj-Napoca (de unde e și arhitectul).

500 e/mp e un "Logan" și ăla fără multe opțiuni. 1000 e/mp e un "Audi A4".

Dacă nu vrei cine știe ce SF-uri, structura e vreo 200-250 euro/mp.

Restul sunt termoizolație, geamuri, instalații, finisaje. Ăstea nu au limită superioară de preț. Și la mașini, găsești și la 15 k, și la 40k și la 400k

Tu știi dacă vrei să plătești pentru un Logan sau pentru un Audi. Sau poate vrei un Lamborghini.

În funcție de buget vezi ce "optiuni" vrei. Un proiect bun îți poate economisi mulți bani la final. Dar depinde și de sumă. Dacă economisești 5% din 100.000 nu e la fel cu a economisi 10% din 250.000.

#52
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postmihand75, on 11 octombrie 2021 - 07:34, said:

Dacă nu vrei cine știe ce SF-uri, structura e vreo 200-250 euro/mp.

Mă întreb oare, în aceste condiții, dacă nu ar fi mai avantajoasă folosirea pereților prefabricați din beton pentru construirea caselor. Avem un exemplu interesant aici.

Au fost utilizați cu succes la realizarea blocurilor comuniste, unde încă rezistă de peste 50 ani (chiar și unor explozii cauzate de acumularea de gaz).

Cu tehnologia actuală (materiale performante + proiectare avansată) sunt convins că soluția ar putea fi mult îmbunătățită, dar chiar și varianta constructivă a anilor '70 tot ar fi mai mult decât suficientă pentru niște case P+1.

Avantajele ar fi: inerția termică masivă (benefică pentru casele pasive), rapiditatea realizării (structura se finalizează în câteva zile de lucru efectiv), integrarea directă a unor instalații sau trasee de instalații, planeitatea pereților (care nu mai necesită tencuire, ci doar gletuire), izolarea fonică, lipsa grinzilor vizibile (ceea ce permite și o mai ușoară integrare a sistemului de ventilație direct în tavanul fals)...

#53
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Treaba asta intr-adevar are avantaje, dar si dezavantaje....
Peretii prefabricati din beton se foloseau la blocuri, pentru ca erau usor de uzinat si de montat.Dar la case, unde nu e repetabilitate, ci trebuie facute alte cofraje pentru prefabricate?Intreb pentru costuri....

#54
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postraducut123, on 11 octombrie 2021 - 19:03, said:

Treaba asta intr-adevar are avantaje, dar si dezavantaje....
Peretii prefabricati din beton se foloseau la blocuri, pentru ca erau usor de uzinat si de montat.

Pentru case ar fi și mai ușor de montat, având în vedere înălțimea redusă (P sau P+1, în general)... iar uzinarea ar trebui să fie chiar mai rapidă și mai eficientă cu utilajele moderne.

Quote

Dar la case, unde nu e repetabilitate, ci trebuie facute alte cofraje pentru prefabricate?Intreb pentru costuri....

Poate exista repetabilitate și la case, de exemplu atunci când construiești un cartier cu 100 de case (utilizând 5 modele diferite de case, fiecare fiind și în oglindă, personalizându-le prin culori și decorațiuni ca să nu fie monotonie).

Da, poate că sistemul nu ar fi practic pentru case absolut unicat, dar pentru cele de serie funcționează perfect.

Crezi că nu ar exista cerere dacă prețul ar fi unul corect, având în vedere de câtă muncă suplimentară te scutește o astfel de casă prefabricată?

Eu cred că în 5-10 ani vom vedea astfel de kit-uri de case prin parcările Dedeman și Hornbach sau cel puțin demo-uri în baza cărora să-ți alegi și să-ți comanzi varianta dorită :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate