Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cat costa un mc de gaz?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#55
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011
Guys, as avea si o intrebare, ca nu prea am analizat preturile astea noi. La un contract incheiat pe gaz la propriu apartament la engie in aprilie 2020, am pretul 0,13113 lei/kWh. La un alt apartament, la care am facut contractul acum 2 luni, am pretul 0,38713 lei/kWh. Asa ca tariful e triplu, e normal asa ceva? Cumva am ales eu vreo ofert naspa, ca totusi mi se prea mare diferenta.

#56
g1102

g1102

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 17.07.2018

 alexsama, on 19 noiembrie 2021 - 11:54, said:

Guys, as avea si o intrebare, ca nu prea am analizat preturile astea noi. La un contract incheiat pe gaz la propriu apartament la engie in aprilie 2020, am pretul 0,13113 lei/kWh. La un alt apartament, la care am facut contractul acum 2 luni, am pretul 0,38713 lei/kWh. Asa ca tariful e triplu, e normal asa ceva? Cumva am ales eu vreo ofert naspa, ca totusi mi se prea mare diferenta.

Da, e triplu. Piața volatilă și liberalizare made în România.
Apropo prețul e plafonat la 0,370 cu toate taxele incluse (inclusiv TVA), unde componenta, strict, a gazului este plafonata la 0,250.

Edited by g1102, 19 November 2021 - 11:58.


#57
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 alexsama, on 19 noiembrie 2021 - 11:54, said:

Guys, as avea si o intrebare, ca nu prea am analizat preturile astea noi. La un contract incheiat pe gaz la propriu apartament la engie in aprilie 2020, am pretul 0,13113 lei/kWh. La un alt apartament, la care am facut contractul acum 2 luni, am pretul 0,38713 lei/kWh. Asa ca tariful e triplu, e normal asa ceva? Cumva am ales eu vreo ofert naspa, ca totusi mi se prea mare diferenta.
la 0.38 inca ai pret bun, o sa sara de 1leu

#58
floaredenumauita

floaredenumauita

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.10.2018
Nu exista o piata libera la gaz. Sunt 2 prodacatori romani care la randul lor NU detin resursele pe care le extrag si platesc o redeventa iar transportatorii au monopol geografic. In consecinta vorbim de un cartel in sensul limpede al cuvantului mediat/moderat in aparenta de catre politicienii votati de populatie.
Liberalizarea despre vare vi se vorbeste este praf in ochi. Nu poti avea liberalizare cu 2 producatori si transporator monopolist la poarta. Este o gluma.
Ei va vor vinde gogosi, hotarari de guvern, directive europene, decizii ANRE, legi, blah blah.

#59
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,454
  • Înscris: 12.07.2010

 alexsama, on 19 noiembrie 2021 - 11:54, said:

Guys, as avea si o intrebare, ca nu prea am analizat preturile astea noi. La un contract incheiat pe gaz la propriu apartament la engie in aprilie 2020, am pretul 0,13113 lei/kWh. La un alt apartament, la care am facut contractul acum 2 luni, am pretul 0,38713 lei/kWh. Asa ca tariful e triplu, e normal asa ceva? Cumva am ales eu vreo ofert naspa, ca totusi mi se prea mare diferenta.
Nu-i mai interesează contractele, au plătit "daune" și prețurile la ei tot cresc, daca nu ne convine ne debranșăm (acum am la ei 2,6 lei (aprox.)/mc dar probabil e un pret al momentului.

#60
Numitorul_comun

Numitorul_comun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 21.09.2021
Pe 30 noiembrie urmeaza sa primesc urmatoarea factura ce acopera consumul lunii noiembrie.
Am intrebat furnizorul daca voi primi acele compensatii de la statcla urmatoarea factura de pe 30 noiembrie, deoarece ministrul energiei spune ca acea compensare vor aparea in facturile din decembrie.

Raspunsul furnizorului:

La TV se vorbeste frumos, guvernanti promit multe si fac putin. Inca asteptam procedurile de lucru ca sa putem modifica sistemul informational in consecinta. Sunt multe intrebari si din partea noastra si din partea clientilor, insa nicmeni nu zice nimic.



E un haos total.

#61
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
compensatiile alea se impoziteaza?

#62
12-50pm

12-50pm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 26.04.2021
Chiar daca nu e vorba de gaz, revin cu niste informatii despre "afacerile" romanesti propuse de baietii destepti.

Am platit o suma considerabila pe baza unor facturi emise pe baza unor estimari,  pentru ca locatia nu mai fusese locuita cativa ani.  Am platit  asa la plesneala 1000 de lei, ca apoi, la o provira mai atenta peste o factura din casuta postala,  am constatat ca era o diferenta de peste 5000kW in avans intre estimare si ce afisa contorul.
Dupa niste nervi mancati cu robotul telefonic la enel, am reusit sa iau legatura cu o fiinta umana careia sa-i explic cum sta situatia in realitate, si sa inceteze cu preavizele de deconectare si amenintarile cu recuperatorii.
Telecitirea indexului prin telefon nu era posibila deoarece cifra de pe contor era in afara graficului de consum, si nu se lua in considerare.
Dupa instructiuni de la cucoana, am trimis poze cu contorul ca sa se rezolve situatia. Insa povestea nu se termina aici. Foarte insistent, duduia ma incuraja sa semnez la distanta un contract "concurential", super oferta, pret fix timp de un an de zile la tariful de numai 0,703 lei/kWh. Pret NET,  fara accize, tva, taxa de ceritficate, distributie, introducere, extragere din retea.  Cu toate cele sigur sarea de 1leu/kWh.
Bai, era cat pe ce sa bag botu'. Asa de insistent dorea aia sa imi faca un bine! Vorba aia cu facerea de bine.
Ma uit pe acasa pe factura , sa vad ce tarif am , cu vechile contracte, alea de fraieri , neconcurentiale.
Am dupa vechiul contract, 0,244 lei/kWh + acareturi.

Factura dupa contract neavantajos
[ https://i.postimg.cc/GpFpMd15/Screenshot-20211127-223746-Drive.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si minunatul contract propus de dansii:


[ https://i.postimg.cc/yd67vRjD/Screenshot-20211127-223155-Drive.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Observati casuta "uitata goala" unde trebuia trecut tariful actual, unde se putea vedea lesnea cat de banditi sunt.



#63
12-50pm

12-50pm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 26.04.2021
Astazi am studiat putin factura de gaz.
Pret per kWh 0.22277 lei, adica 222.77 lei MWh.
Cu toate taxele si accizele pretul ar fi daca impart consumul in mc la total factura, cam 2,81 lei/mc de gaz. S-a scumpit mult.

[ https://i.postimg.cc/44pYS9SL/Screenshot-20211203-213336-Drive.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Dar, dupa ce am intrat pe situl ANRE, sa consult comparatorul de oferte, absolut nimic nu era mai  ieftin.
Inclusiv ofertele eon, la care sunt oricum abonat, toate sunt mai scumpe, cu preturi incepand de la 300 de lei MWh. Iar firmele baietilor destepti, au oferte la preturi duble si chiar triple.  Toti vand minciuni frumos ambalate !

Singurii castigatori in situatia actuala sunt cei care n-au miscat un deget si nu au muscat momeala ticaloasa cu piata liberalizata si au ramas cu vechile contracte. Toti cei care au facut contracte noi, acuma au preturi marite cu cel putin 30%.

Nu am putut edita. Am vrut sa zic ca de impartit suma totala de plata la nr de mc de gaz consumati.

#64
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
ia vezi cand iti expira contractul.

#65
Numitorul_comun

Numitorul_comun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 21.09.2021

 12-50pm, on 03 decembrie 2021 - 21:44, said:



Singurii castigatori in situatia actuala sunt cei care n-au miscat un deget si nu au muscat momeala ticaloasa cu piata liberalizata si au ramas cu vechile contracte. Toti cei care au facut contracte noi, acuma au preturi marite cu cel putin 30%.

Nu am putut edita. Am vrut sa zic ca de impartit suma totala de plata la nr de mc de gaz consumati.

Nu e adevarat.
Am schimbat deja 2 furnizori.
La Restart Energy am avut pana in urma cu 2 luni tarif de 0.11 lei/kw in timp ce la Engie era 0.16 lei/kw.
De 2 luni sunt la energy gas provider unde am semnat pe tarif de 0.18 lei/KW si nu pot modifica pretul la contracteke noi 1 an.

#66
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Eu platesc 1,44 lei mc gaz Posted Image

#67
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
cu toate taxele?

#68
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 22.03.2007
La Engie e cam 2.4 lei metrul cub. Față de anul trecut, e cu 50% mai mult. Aș pune pariu că nu mai scade niciun ban în viitor, dar mi-e teamă că îl câștig. Dea Domnul să nu apară sincope în alimentarea cu gaz, că am bellyt-o!

#69
Numitorul_comun

Numitorul_comun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 21.09.2021
Gazul e deja pe scadere de cateva saptamani pe bursele internationale. Ar trebui sa scada si preturile furnizorilor romani, caci acestia achizitioneaza deja gaz mai ieftin.

#70
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
pot face contract acum pe 2.4lei/mc?

#71
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
Va rog sa nu mai calculati pretul in mc, fiindca din 2008 se calculeaza pretul per kwh! Care depinde de puterea calorica superioara! La un pret egal al metrului cub de gaz, poti avea in doua judete diferite facturi diferite, cu diferente de cativa lei buni intre ele, datorita faptului ca intr-un judet PCS-ul mediu a fost mai mare decat in alt judet! Deci n-ar enicio relevanta calcularea pretului per metru cub, cata vreme metrul cub se inmulteste cu acest PCS, care e diferit de la judet la judet, calculat de distribuitorul zonal! E ca si cum am compara doua mere luate de la aceeasi taraba, la acelasi pret, dar unul e mai vestejit ca celalalt -ma ajuta la ceva ca am dat acelasi pret ca cel care a luat mar sanatos si frumos?

#72
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
pcs-ul ala e undeva in jur de 10-11
asa ca lasa vrajeala poti calcula generic cu un 10 si pa

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate