Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

OnePlus 9 PRO vs Samsung G S21

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
RzX_2008

RzX_2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 20.04.2008
Bătrânelul meu OnePlus 5T își va incheia activitatea anul acesta, după 3 ani, însă nu sunt convins cine il va inlocui: OnePlus 9 PRO sau Samsung Galaxy S21. Prețul nu contează în cazul de față pentru că am găsit SH un OP 9Pro la 3.000lei

Tind spre OP pentru că m-am obișnuit cu software-ul iar alert slider-ul este foarte folositor. Ce ma interesează cel mai mult sunt camerele. Din câte am citit, fotografiile sunt similare cu S21 dar în ambele tabere utilizatorii se plâng că update-urile au stricat camera. Încărcarea super rapida si hardware-ul sunt iarăși factori care mă duc către OP dar, totodată, văd că lumea se plânge de update-uri care mai mult aduc probleme.


Să astept totuși Pixel 6? Aștept orice comentariu constructiv.

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
E simplu. Urmezi reteta care ti-a placut. Daca 5T a fost ok pentru nevoile tale, atunci mergi in continuare pe acelasi brand, iar 9 Pro o sa fie un upgrade la toate capitolele.

#3
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Sa nu te astepti sa mai tina bateria cum tinea pe vremuri la OnePlus. Camera la Samsung e incomparabil mai buna, daca asta te intereseaza, in rest mie Androidul lui One Plus imi pare peste Samsung.

#4
RzX_2008

RzX_2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 20.04.2008

 TruculMagic, on 01 octombrie 2021 - 07:46, said:

E simplu. Urmezi reteta care ti-a placut. Daca 5T a fost ok pentru nevoile tale, atunci mergi in continuare pe acelasi brand, iar 9 Pro o sa fie un upgrade la toate capitolele.

In principiu da, doar că OP nu mai este ce era înainte, din păcate :/

#5
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017
Salutare,

Ai mai luat vreun telefon pana la urma? Daca da, pe ce varianta ai mers? Esti multumit de alegere?

Si eu sunt in cautarea unui telefon nou (tot un OP 5T am acum :D) si m-am gandit sa il inlocuiesc cu OnePlus 9 Pro 12GB|256GB sau Samsung S21+ 8GB|256GB. A inceput sa dea semne de oboseala.
OnePlus este la pretul de €800.00 (pe Amazon; ~4000 RON), iar Samsung la pretul de €930.00 (pe site-uri de la noi; ~4600 RON).

Ca idee stiu ca OnePlus nu mai este ce a fost si nu as da 1000 Euro pe el, dar tinand cont de pretul actual, pare sa fie o optiune buna, cred.
As fi preferat Samsung pentru stabilitate, iar directia lor de software pare o idee mai ok fata de ce se intampla la OnePlus + Oppo. Dar si pretul este mai mare si o idee peste bugetul in care as fi fost confortabil, adica 4000 RON.
Daca ar fi la acelasi pret totusi, as merge pe Samsung fara prea multe griji.

Ce parere aveti? Sau exista variante mai ok in bugetul de 4000 RON ?

#6
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
9 pro este 700 euro la ei pe site.

#7
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017

 silviu03, on 24 noiembrie 2021 - 10:30, said:

9 pro este 700 euro la ei pe site.

Varianta cu 12GB|256GB este 800. Pe site la ei nu este nici o varianta pe stock oricum.

#8
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Corect, n am vazut ca vrei varianta 12GB/256GB.

#9
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017
Salutare,

Se pare ca s-a mai ieftinit putin si S21+, l-am gasit la pretul de 4200.
In aceasta situatie in care pretul este cam acelasi, ce recomandati intre Samsung S21+ si OnePlus 9 Pro ? Dar vreun alt model?

Multumesc anticipat.

#10
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Datorită faptului că OnePlus 9 Pro are un soft mai slab optimizat și își pierde mai repede din valoarea la revânzare, mergi pe Galaxy S21+.

#11
Doggfather

Doggfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 26.09.2005
OP nu mai e ce a fost , multe bug-uri probleme la update-uri care vin foarte rar , iar camerele de pe seria 9 sunt un dezastru pentru un flagship

#12
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017
Multumesc frumos pentru sfaturi.
Foarte interesant, m-ati pus serios pe ganduri.
Tindeam o idee mai mult spre OP, deoarece parea mai ok la partea de hardware si are incluse accesoriile.

Partea de camera nu este super importanta pentru mine, dar am analizat cateva review-uri comparative intre cele 2 modele si par sa fie tot pe acolo, cateodata OP fiind chiar mai ok.
De asemenea, tinand cont ca il voi achizitiona pentru 3+ ani, nu stiu cat de mult conteaza nivelul de depreciere ... Ambele vor iesi, sau vor fi la limita de suport software.

#13
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
Nu chiar, Samsung oferă 4 ani de actualizări.
OP o să pălească în anii ce vor veni, desigur asta este doar părerea mea, timpul va spune...

#14
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017
Salutare,
Pana la urma am achizitionat Samsung S21 Plus. A fost la un pret mult mai ok si sunt foarte multumit de alegere.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate