Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Durere de spate ciudata

  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
DrLexic

DrLexic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 01.08.2010
Salutare!

Urmeaza sa merg din nou la doctor dar acum pentru un RMN. Intai sa iau trimiterea. Acum 5-6 ani am facut numai fizioterapie care mi s-a parut a fi pierdere de timp... 5 zile a cate vreo 40min.
Motivul: ma doare spatele de mor dupa ce merg mult incet sau stau pe loc, cum a fost in vacanta. Daca merg repede, alerg, ridic greutati de 20-30kg cu o mana, nu ma doare. La sala lucrez si muschii lombari tot asa, cu vreo 60kg, nu ma doare spatele. Trapez la fel. Nici a doua zi nu ma doare nimic, nu e chestie de muschi cald pe moment.

Eu am o scolioza de cativa ani. Stiu ca aia nu se vindeca, ci doar se incetineste inrautatirea ei, in cel mai bun caz.
Sunt IT-ist. Stau pe scaun mult si bine. Nici in cazul asta nu ma doare spatele.

Pana ajung sa fac RMN, poate sa isi dea cineva avizat cu parerea despre problema mea?

Am 29 de ani. Fac sala de 8 ani. Cu greutati mari lucrez mai de la inceput. Ma gandesc la faptul ca daca ar fi fost contraindicat de tot, acum as fi suferit de dureri de spate tot timpul.

Multumesc pentru eventualele pareri!


#2
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007
Ai burta?
Tot IT-ist si eu si pentru durerile de spate pe mine ma ajuta mult tractiunile.. Zilnic tractiuni plus mers pe jos cam 1h.
Si evident atentie la greutatea corporala..

Du-te si la un neurolog cu RMN-ul..

#3
DrLexic

DrLexic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 01.08.2010
Nu, am patratele. Am 1.85 si 80kg.

Sincer, nu vad cum te-ar ajuta tractiunile. Mai degraba mersul pe jos. Incearca sa lucrezi si lombarii. Indreptari cu gantere sau bara.

Edited by DrLexic, 01 October 2021 - 07:01.


#4
JAWS

JAWS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 22.03.2005
Probabil hernie de disc.

#5
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003

View PostDrLexic, on 01 octombrie 2021 - 04:58, said:

Pana ajung sa fac RMN, poate sa isi dea cineva avizat cu parerea despre problema mea?

Am 29 de ani. Fac sala de 8 ani. Cu greutati mari lucrez mai de la inceput. Ma gandesc la faptul ca daca ar fi fost contraindicat de tot, acum as fi suferit de dureri de spate tot timpul.
Multumesc pentru eventualele pareri!

Ai nevoie de un medic de medicină sportivă care să te urmărească pentru o perioadă mai lungă de timp. El este persoana avizată.
Trebuie să accepţi că te poate trimite şi la alte specialităţi pentru a ameliora sau rezolva problemele tale.

#6
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010

View PostDrLexic, on 01 octombrie 2021 - 07:00, said:

Sincer, nu vad cum te-ar ajuta tractiunile.
Prin intinderea coloanei, care ar duce la o detensionare a unor eventuale vertebre tasate.

#7
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007
Altfel lucreaza muschii spatelui si abdomenul cand faci tractiuni (cu palmele orientate spre înainte, priza pronatie) decat cand faci grupe izolate la aparate.

[ https://www.machomen.ro/wp-content/uploads/images/pull-up.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Argv, 01 October 2021 - 09:03.


#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View PostDrLexic, on 01 octombrie 2021 - 04:58, said:

poate sa isi dea cineva avizat cu parerea despre problema mea?
Medicul de familie, sa-ti faca un consult clinic, sa-ti prescrie medicatie?
E important sa vada daca exista vreo contractura musculara, daca exista vreun deficit motor sau senzorial (si unde, pe ce dermatom) sa-ti verifice reflexele osteotendinoase etc etc

#9
DrLexic

DrLexic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 01.08.2010
Da, fac si tractiuni cu ambele tipuri de prize, pronatie si supinatie. Am evitat sa mai fac ramat sau genuflexiuni pentru a menaja spatele.

O sa ma programez azi la regina maria la medic generalist. Ii cer sa ma trimita unde trebuie.

M-am gandit ca gasesc vreun frate de suferinta care se manifesta in fix aceleasi conditii 😁 E frustrant ca ma doare spatele de la simple plimbari si nu din cauza efortului.

Dupa o plimbare lunga in care apar dureri, daca ma asez, durerile dispar dupa jumatate de minut.

Mai e o varianta. Eu merg mai "batos" de cand fratele meu, avand bune intentii, ma cataloga ca fiind "cocosat". De atunci m-am ambitionat, asta de vreo 10 ani, si mi-e sa nu merg cu muschii lombari prea incordati, inutil, iar asta sa cauzeze de fapt durere musculara. Asta n-ar fi o problema dar tot trebuie sa fiu sigur.

Va multumesc pentru pareri!

Edited by DrLexic, 01 October 2021 - 10:48.


#10
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Vezi aici (si celelate clipuri video ale tipului):

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zGDUWBWv1Dc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate