Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Exista in Romania, centre de reciclare de electronice de unde cineva ar putea face rost de componente vechi?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
underground2009

underground2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 23.05.2008
Salut, As vrea sa ma apuc sa ma joc cu componente vechi de PC si ma gandeam daca ar fi posibil sa iau cateva la gramada de la centre de colectare deseuri electronice. Ma gandesc ca sunt companii care apeleaza la astfel de servicii pentru a scapa de stocul de echipamente electronice.

Edited by underground2009, 01 October 2021 - 01:51.


#2
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Din ce localitate, zona a tarii esti?

Vorbeste cu ei :
https://www.bene.ro/

#3
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
In Bucuresti, in afara de talcioc, nu stiu alt loc. Mai gasesti pe la colt de strada diverse persoane cu vechituri, sunt si electronice dar banuiesc ca sunt culese din gunoi.
Oficial, nu cred ca exista in afara de talcioc.
Am donat in urma cu o luna 2 cutii mari cu diverse, erau si kituri pc functionale. Eu nu mai aveam rabdare sa le repar sau erau uzate moral.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ce anume ai nevoie? Și ce cantități ?
Definește “jocul”
Ca nu prea ai ce face cu componente vechi ce sunt deja aruncate.
Indiferent ca sunt placi de baza, harduri, surse, etc

#5
RomanianAngel

RomanianAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,313
  • Înscris: 03.01.2009
In Cluj-Napoca la Remat deschid in fiecare joi dimineata pentru public, iei orice iti pofteste inima din ce gasesti acolo si il platesti la kg. Am gasit un PC cu Pentium Pro complet si functional, a fost vreo 15 lei.

#6
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
In talciocul din Buzau mai gasesti componente, se deschide in fiecare duminica dimineata, dar e hit or miss. Nu stii pana ajungi acasa, le conectezi si vezi ca merge / nu merge. Am avut de ambele experiente, ideea e sa nu dai prea mult sa nu plangi dupa bani.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
In general la centrele de reciclare placile cu componente sunt TOCATE marunt - nu sta nimeni sa recupereze componente de pe ele...

#8
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,430
  • Înscris: 28.09.2008
"As vrea sa ma apuc sa ma joc cu componente vechi de PC"

Cine stie o fi vrand sa vada cat aur poate sa sa scoata din componente si daca merita sa aduca in tara cateva tiruri.




Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate