Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Placa de baza laptop DAUT3DMB8D0 Rev.D (HP)

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Gino32

Gino32

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.08.2021

Am un laptop HP Pavilion dv7-2175eg,Placa de baza DAUT3DMB8D0 Rev:D .
Daca stie cineva sa-mi spuna :
--cine este producatorul placii de baza DAUT3DMB8D0 Rev:D
Am nevoie sa actualizez driverele si Biosul placii.
Hewlett-Packard nu mai ofera asistenta pentru acest model de laptop ,iar eu nu am reusit sa gasesc pe net.
Multumesc pentru intelegere.



#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
producatorul este chiar hp. discutam de un laptop aici, iar absolut toate laptopurile, precum si sistemele desktop brand sunt facute conform specificatiilor acelui brand, in speta ta, hp. nu toti au fabrica in spatele biroului, insa ei au drepturile depline, idem si pt softurile aferente, care in mare parte sunt facute chiar de ei.

in cazul in care nu mai ai suport de la ei, nu mai ai ce face altceva. ori lasi prin windows update sa-si gaseasca singur ultimele drivere compatibile, ori daca reusesti manual la cele mai generice vreun update dupa id-ul fiecarui dispozitiv. in 99% din cazuri, driverele sunt modate fata de cele originale ale producatorului dispozitivului si astfel unul generic nu va functiona mereu cum trebuie, ori ii vor lipsi functionalitatile ce se aplica specific acelui hp al tau, tocmai ca nu stie primul ce a vrut hp sa faca cu acel driver pe laptopul lor.

insa discutam de un laptop de acum 12 ani, e de asteptat lipsa suportului. iar pt bios, nu stiu unde si de ce te mananca. clar un update nu mai face nimeni la un laptop atat de vechi, iar daca nu ai vreo problema, mai ales cu biosul, de ce musai vrei sa te scarpini cu maracinii?

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 30.08.2006
Ei produc placile de baza dar nu si chipseturile.
Chipsetul este PM45 de la Intel iar suportul software a incetat de vreo 10 ani.
Dell inca mai tine driverele astea pe site.
https://www.dell.com...?driverid=c158v

#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Producător este Quanta Computer clientul fiind HP.
Chiar dacă este depășit pt. Windows unele versiuni de Linux funcționează foarte bine pe el mai ales dacă are 4GB de memorie.
Versiune nouă de BIOS sigur nu mai există, HP a încetat suportul pt. acest model.

#5
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021

View PostGino32, on 29 septembrie 2021 - 22:47, said:

Am nevoie sa actualizez driverele si Biosul placii.


Sint curios: de ce vrei asta?
Eu cred, ca si altii mai sus, ca nu ai nevoie

#6
Gino32

Gino32

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.08.2021
De ce vreau asta?Pentru ca acest laptop este vechi dar functioneaza foarte bine si azi cu Windows 10 /32 biti iar cu Windows 10/64 putin mai lent .Biosul am actualizat ieri in 3 minute la o placa de baza Asus P8B75-M-LE.In Biosul UEFI cei de la Asus au avut o idee geniala si au in Toolul biosului este o aplicatie cu ajutorul careia poti actualiza biosul foarte usor si rapid.Download ultima vers. bios care se gaseste pe situl lor (Asus in cazul meu,Asus P8B75-M-LE.) unde gasesti si informatiile privind actualizarea biosului .
In sensul acesta am facut referire la biosul placii de baza hp sperind ca gasesc undeva versiunile bios la Placa de baza 516292-001 DAUT3DMB8D0 Rev:D,Bios Hewlett-Packard F.25, 10.07.2009.
Multumesc foarte mult pentru intelegere si raspunsurile dvs.

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
update-ul de bios nu se face doar pt ca este si el pe acolo. acela este problematic in sine, de la o placa fara nici o problema, te poti trezi cu alte belele ce nu le mai poti da de cap, mai ales la o placa asa de veche pt care nici o sansa sa mai vina vreun update care sa rezolve un eventual bug ce l-ai gasit. un bios busit si arunci placa la gunoi in 99% din cazuri. ca nu vei dezlipi tu cipul pt reprogramare, ori la service unde te costa valoarea pc-ului x2.

pe de alta parte, la acea asus, ai ultimul update la 2 ani de la lansare, in 2014. laptopul e din 2009, tot cu 2 ani suport. daca in cei 12 ani de utilizare nu ai avut nevoia sa faci update, cum de te mananca acum sa-i faci musai? asta nu prea inteleg, incapatanarea contra sfatului de a nu te baga fara sa stii ce urmari pot fi apoi.

la cum ai scris ca te minunezi la metoda de update la acea asus, imi permit sa concluzionez ca ori e primul update de bios ce-l faci, ori nu prea ai treaba cu hw in general si ai casunat taman pe bios ca pe orice alt soft banal fara sa stii implicatiile

#8
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021

View PostGino32, on 30 septembrie 2021 - 23:11, said:

De ce vreau asta?Pentru ca acest laptop este vechi dar functioneaza foarte bine si azi cu Windows 10 /32 biti iar cu Windows 10/64 putin mai lent .Biosul am actualizat ieri in 3 minute la o placa de baza Asus P8B75-M-LE.In Biosul UEFI cei de la Asus au avut o idee geniala si au in Toolul biosului este o aplicatie cu ajutorul careia poti actualiza biosul foarte usor si rapid.Download ultima vers. bios care se gaseste pe situl lor (Asus in cazul meu,Asus P8B75-M-LE.) unde gasesti si informatiile privind actualizarea biosului .
In sensul acesta am facut referire la biosul placii de baza hp sperind ca gasesc undeva versiunile bios la Placa de baza 516292-001 DAUT3DMB8D0 Rev:D,Bios Hewlett-Packard F.25, 10.07.2009.
Multumesc foarte mult pentru intelegere si raspunsurile dvs.

Hmmmm, toata chestia aia NU explica ABSOLUT DELOC de ce vrei sa faci update BIOS.
Dar DELOC!!!!
Da' stii cum? DELOC!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate