Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Honda E

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Prima masina cu loc de pus mileul pe bord.

#20
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 ro_explorer, on 29 septembrie 2021 - 22:28, said:


Pentru ca tu, ca sofer, acolo te uiti cand vrei sa verifici "oglinda din dreapta" ...
Acelasi sistem este si la E-Tron, versiunea cu camere in loc de oglinzi. Ecranele sunt puse acolo unde te-ai uita in mod normal.

Cu binele te obisnuiesi imediat. Au ratat ocazia sa aduca un mare plus dpdv al ergonomiei si mai ales sigurantei.
Dupa cum am scris, daca e in campul vizual, vrei, nu vrei tot prinzi ceva. Vezi un guguloi colorat care se misca pe ecran si stii ca ai o masina langa tine fara sa iei ochii de la drum.


 Serafim606, on 29 septembrie 2021 - 22:30, said:

Prima masina cu loc de pus mileul pe bord.
Esti tu prea tanar...

Asta in cel mai fericit caz.

Edited by underb, 29 September 2021 - 22:33.


#21
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Ma refeream la ceva contemporan.

#22
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pai daca e contemporan, mai pune cineva milieu pe ceva? :)

#23
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 underb, on 29 septembrie 2021 - 22:28, said:

Masinile de oras costa 10-15k euro.
Cine spune? Tu? Eu?

Masina de oras costa atat cat vrea producatorul sa coste ...

 underb, on 29 septembrie 2021 - 22:32, said:

Cu binele te obisnuiesi imediat. Au ratat ocazia sa aduca un mare plus dpdv al ergonomiei si mai ales sigurantei.
Nu consider asta ... eu, dimpotriva, cred ca a avea ecranele in campul vizual e ne-ergonomic si distrage atentia. Ca sofer al unei masini electrice, ca "driver's car", ai nevoie sa vezi soseaua si sa tii sub control viteza, atat. Ce e in plus e distractie. Vrei sa faci o miscare spre stanga? te uiti in stanga ... respectiv in oglinda din stanga , similar pentru dreapta. Parerea mea.

O chestie faina au implementat la Ioniq si la EV6 ... cand pui semnal stanga/dreapta iti afiseaza pe cluster camera din stanga/dreapta ... aia da, aia o consider ergonomic. Iti da informatie extra in campul vizual atunci cand ai nevoie de ea, nu mereu ca sa te oboseasca.

Oricum, din punctul meu de vedere ar trebui bagate cat mai multe automatizari ca soferul sa devina cat mai mult pasager in propria masina .. e cel mai ergonomic posibil.

#24
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008
Masina arata intr-un mare fel pe dinauntru, insa dezamageste notabil d.p.d.v. al bateriei / regimului de incarcare. Asa cum am mai zis si cu alte ocazii, nipponejii se cam trag pe cour cand vine vorba de masini complet electrice. Nissan sunt cam singurii care misca ceva chiar competitiv, si asta in principal datorita insistentei din trecut a lui Ghosn de a electrifica o parte a ofertei.

Edited by End-L-user, 30 September 2021 - 05:38.


#25
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 bullterrorist, on 29 septembrie 2021 - 21:51, said:

Numai eu am gasit pe net ca are autonomie 220 km?

In carte totul e roz. In viata reala..nu prea. Asa si masina ta, trebuie sa faca o medie de 4.5 motorina. Tie, cand faci plinul iti iese 7.
Honda aia, iarna cand o sa dai drumul la caldura..nu cred ca trece de 80 km.

Edited by mariovrs, 30 September 2021 - 06:15.


#26
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008

 bullterrorist, on 29 septembrie 2021 - 21:51, said:

Numai eu am gasit pe net ca are autonomie 220 km?
In testul celor de la Carwow, de acum un an, ziceau ca (in Marea Britanie, cel putin), Honda e are autonomia declarata de producator de 125 mile. 125 x 1.61 = ~201 km.

#27
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 ro_explorer, on 29 septembrie 2021 - 22:48, said:


Cine spune? Tu? Eu?

Masina de oras costa atat cat vrea producatorul sa coste ...


Eu, evident.
O poti face si tu daca vrei, ca nu ai gresi.

Producatorul si-ar dori sa coste cat mai mult.

Ideea e ca daca la o masina sport sau una cu care sa traversezi continente plafonul in care o dai in diminishing returns e foarte sus, la una de oras il atingi rapid. Poti sa ii cresti pretul cu diverse caracteriatici sau optiuni dar te vor limita altele si nu prea merita.

In plus, ramane valabil si ce ziceam despre valoarea unei masini de oras care oricum o dai tot scazuta ramane. Oricum ar arata, tot un fel de trotineta/bicicleta cu cabina cu care te fatai de colo pana dincolo e.

Si stii si tu asta din moment ce mi-ai lasat impresia ca esti adeptul platii pentru simplul serviciu de mobilitate si a unei taxe de oportunitate (pt ca indisponibilizezi mijlocul chiar si cand nu-l folosesti si doar sta in parcare la dispozitia ta), nu adeptul platii mijlocul care asigura mobilitatea.
Adica platesti utilitatea nu posesia.

Edited by underb, 30 September 2021 - 08:14.


#28
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Uite ca eu am alte limite. Pentru mine o mașină de oraș trebuie sa fie pe laax 30-35k și una de long-haul pana în 70-80k...

#29
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 Serafim606, on 29 septembrie 2021 - 22:30, said:

Prima masina cu loc de pus mileul pe bord.
Încape și un pește de sticlă mai îngust! :D
Am văzut-o live, arată weird rău!
N-o avantaja nici faptul că era lângă Fiat 500e, care chiar arată spectaculos.

#30
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 ro_explorer, on 30 septembrie 2021 - 09:10, said:

Uite ca eu am alte limite. Pentru mine o mașină de oraș trebuie sa fie pe laax 30-35k și una de long-haul pana în 70-80k...

De cat timp? :)

Si ce iti aduce in plus diferenta de pret de 2-3x mai mare la o masina de oras?
La una de drum lung sau sport sau alceva de genul asta stiu ce aduce in plus diferenta de pret in contextul scopului ei.
La o trotineta cu cabina (indiferent ca are 3 sau 5 metri, 800kg sau 2 tone, 40 sau 200cp) chiar nu stiu. Ca tot pe post de trotineta cu cabina o folosesti.
Dupa cum spuneam, parca sustineai plata mobilitatii, nu mijlocului. Ce folosesti nu ce detii.

Exclud evident categoria care ia o masina ca sa aiba ce scoate la plimbare pe bulevard.

Edited by underb, 30 September 2021 - 09:34.


#31
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008

 garett, on 30 septembrie 2021 - 09:12, said:

Încape și un pește de sticlă mai îngust! Posted Image
Posted Image

 garett, on 30 septembrie 2021 - 09:12, said:

Am văzut-o live, arată weird rău!
N-o avantaja nici faptul că era lângă Fiat 500e, care chiar arată spectaculos.
Exteriorul Hondei e este o reeditare a mini-masinutelor japoneze din anii '70 (vezi Honda Z600), iar interiorul este o interpretare moderna a stilului masinilor-concept de la finele anilor '80, cu ecrane/indicatoare digitale peste tot.
Fiat 500e este mai conservator, se incadreaza in linia (recenta) americano-germana, cu multe butoane (din pacate lucioase) integrate in formele rotunjite ale elementelor de bord.

Edited by End-L-user, 30 September 2021 - 09:23.


#32
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
.

Edited by underb, 30 September 2021 - 09:25.


#33
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Am avut pe mână 5 zile un 500c, clasic, super simpatică mașinuța, deși în general nu-s fan piticanii. Honda aia în schimb nu mi-a stârnit nimic.

#34
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 underb, on 30 septembrie 2021 - 09:20, said:

De cat timp? Posted Image
Si ce iti aduce in plus diferenta de pret de 2-3x mai mare la o masina de oras?
Nu are nici o importanta nici de cat timp si nici ce aduce in plus. Ideea era ca nu este un pret batut in cuie pe care il stabilesti tu sau eu. Tu sau eu vom stabili preturile atunci cand vom construi noi masinile ... pana atunci suntem consumatori si consumam asa cum vrem si mai ales asa cum putem.

#35
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Sper ca nu asa cum putem. Ca nu o sa putem tot timpul la fel.
Din pacate efectele deciziilor luate de-a lungul vietii vin cu intarziere. Uneori de cativa ani alteori de cateva decenii.
Mai bine iti dai o palma acum preventiv si cu rost decat pumni in cap fara rost mai tarziu.

Dpmdv lucrurile "perisabile" trebuie sa inghita cat mai putine resurse. Ca tot ce nu folosesti din ele se pierde pe banii tai iar lucrurile pe viata trebuie luate cat mai devreme pt a te folosi si de ce nu bucura cat mai mult timp de ele. Iar cand "perisabilele" si alea pe viata concureaza pe niste resurse limitate nu e greu de tras o concluzie.

Daca o folosesti ca pe o trotineta cu cabina as zice ca e bine ca pt aia sa si platesti. In limita ofertei evident.

Ca sa inchei, masina asta e misto dar nu are niciun sens la banii aia indiferenta de posibilitatile financiare pe care le ai.

Edited by underb, 30 September 2021 - 09:58.


#36
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
M-am uitat de curiozitate la leasing privat pentru Honda-e, Mini electric si Fiat 500 - undeva pe la 300-350 euro pe luna la toate 3. Deci, alege-ti trotineta care iti place, ca tot pe acolo costa.

Edited by ro_explorer, 30 September 2021 - 10:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate