Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

lentile sferice si cilindrice se aduna dioptria?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Salutare.
Am ochelari de vedere cu reteta de +1.25 sferic si +1.00 cilindric.
Daca e sa compar cu altii care au doar sferic +1.25 eu ar trebui sa le adun pe cele doua valori ale mele adica ochiul meu e stricat ca unul de 2.25 care e doar sferic?
Sau iau valoarea maxima din cele doua?
Ma gandesc ca daca iau valoarea maxima +1.25 e relativ ok dar daca le adun pe cele doua valori si iau +2.25 e destul de mult cred.

Edited by Kroghy, 29 September 2021 - 18:43.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
E destul de mult ce ?

#3
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Sunt doua afectiuni distincte: hipermetropie si astigmatism. Asa cum nu poti aduna mere cu cirese, tot asa nu poti aduna cele doua marimi.

#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
pe o axa se aduna, pe alta nu.

#5
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Ok, sa reformulez.
Din cate stiu eu, majoritatea persoanelor au numai sferic, fara cilindic, sau gresesc?
Eu cu +1.25 sferic si +1 cilindric, fata de o persoana care are numai sferic cam la ce nivel sunt? Le adun pe cele doua valori sau iau doar valoarea maxima?

Edited by Kroghy, 29 September 2021 - 19:13.


#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,735
  • Înscris: 30.08.2006
Foloseste  aplicatia de pe Opticaapp.com pentru transpuneri astigmatism-hipermetropie.

#7
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016
Nivel pentru ce? Ai si astigmatism, deci inca un defect.

#8
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Nivel de defect si cat de ingrijorat sa fiu. Daca e doar 1.25 nu sunt foarte ingrijorat dar daca trebuie sa le adun atunci mi se pare mult. Sau pun problema gresit si sunt doua afectiuni diferite?
Ideea e ca am facut control nou si dupa 10 ani de la ultimul control, acum avand 41 de ani, mi-au crescut toate valorile cu +0.25. E rau sau e acceptabil?

Edited by Kroghy, 29 September 2021 - 19:21.


#9
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016
Sunt afectiuni diferite. Pe scurt, +1.25 sferic inseamna ca nu mai vezi la fel de clar la apropiere ca un om cu vedere normala, iar +1.00 cilindric inseamna ca imaginile sunt usor blurate la orice distanta. Daca dai un search pe Google (si la imagini), poti sa iti faci o idee despre fiecare afectiune.

Quote

Ideea e ca am facut control nou si dupa 10 ani de la ultimul control, acum avand 41 de ani, mi-au crescut toate valorile cu +0.25. E rau sau e acceptabil?
Avand in vedere ca ai 41 de ani, e acceptabil. Dioptriile incep sa creasca pe la varsta asta.

Edited by red46, 29 September 2021 - 19:31.


#10
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Hipermetropia este defectul de vedere prin care imaginea se formeaza in spatele retinei. Pentru corectie se foloseste o lentila sferica convexa, care aduce imaginea fix pe retina. Aici ai componenta sferica.
Astigmatismul e defectul cristalinului prin care imaginea este deformata. Pentru corectie, prin sfera de mai devreme se introduce un cilindru inclinat astfel incat imaginea sa redevina normala. Aici ai componenta cilindrica.
Asta e teorie, in practica nu ai cum sa vezi combinatia respectiva. Cert este ca lentilele sferico-cilindrice sunt mult mai scumpe decat cele sferice.
Parerea mea este ca nu merita sa schimbi lentilele pentru o diferenta mai mica de 0.5 dioptrii.

#11
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Ai 2 afectiun i fiecare cu valoarea ei.Nu le poti aduna , ca nu se aduna, cum ti s-a spus, mere cu cirese.
Poti sa aduni , 1afectiune + 1 afectiune= 2afectiuni distincte.
Cu valorile pe care le expui, esti ...parfum.
Foloseste ochelarii prescrisi, chiar si cu lentila heliomata, putin mai scumpi, dar merita, odihnitori.

#12
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Nu mai am reteta veche (am aruncat-o pentru ca era veche si m-am gandit ca oricum nu mai are valoare) dar la consultatie mi-a spus ca a marit toate valorile cu 0.25 fata de ochelarii pe care ii aveam si chiar simt o imbunatatire clara a vederii.

Ca o completare, valorile sunt la un singur ochi care spune mama ca e din nastere mai cu probleme, la celalalt ochi am mai putin +0.5 sferic si +0.75 cilindric deci mai putin decat la ochiul cu probleme. Acum cativa zeci de ani mi s-a spus ca ochiul bun compensa problema ochiului mai rau apoi mi-a dat numai sferic cu valoare mica si acum vad ca am si cilindric.

Edited by Kroghy, 29 September 2021 - 19:40.


#13
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 Fane, on 29 septembrie 2021 - 19:02, said:

pe o axa se aduna, pe alta nu.
Ti s-a raspuns aici...sa-ti confirm si eu? Da, asa e...dar pana cand nu vei intelege ce efect are o lentila cilindrica, nu vei putea intelege.
Pe scurt: pe directia axei (vezi pe reteta la cate grade e), e doar dioptria sferica. Pe directia perpendiculara axei, se aduna.
Altfel spus: lentila ta e ca o felie de minge de rugby. Daca era doar sferica era ca dintr-o minge de volei.

Edited by danpet, 29 September 2021 - 20:13.


#14
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

 Kroghy, on 29 septembrie 2021 - 19:37, said:

Ca o completare, valorile sunt la un singur ochi care spune mama ca e din nastere mai cu probleme, la celalalt ochi am mai putin +0.5 sferic si +0.75 cilindric deci mai putin decat la ochiul cu probleme. Acum cativa zeci de ani mi s-a spus ca ochiul bun compensa problema ochiului mai rau apoi mi-a dat numai sferic cu valoare mica si acum vad ca am si cilindric.
Pune lentilele cu care te simti confortabil.
De revenit vederea nu isi va mai reveni.
Pe la 60 de ani problema se va numi presbitism.

Si eu am la fel. Bunicamea (pe ea se pare ca o mostenesc) pe la 85 de ani nu mai vedea deloc cu ochiul ala.
Cred ca asta ar trebui sa fie cea mai mica problema de sanatate fata de ce vedem in jurul nostru.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate