Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Casa Balotesti in regim DIY

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
402 replies to this topic

#145
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.09.2007
Continuam cu zidaria si incepe sa prinda forma. Desi Ytong se lauda cu abateri <= 1mm, am avut in destule locuri de slefuit si sigur era mai mult de 1mm, desi randul precedent era perfect plan.

Attached Files


Edited by nightmare392, 23 May 2022 - 07:50.


#146
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postnightmare392, on 23 mai 2022 - 07:48, said:

Continuam cu zidaria si incepe sa prinda forma. Desi Ytong se lauda cu abateri <= 1mm, am avut in destule locuri de slefuit si sigur era mai mult de 1mm, desi randul precedent era perfect plan.


De ce nu ai legat prin zidire intercalata si acele ziduri interioare (de la bai, debatable, bucatarie)? Practic cele 2 ziduri  lucreaza separat acum,  chiar daca au pus sirmele acelea (de 6, probabil)

#147
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.09.2007
Era mai complicat de facut asta, pentru ca ne stateau in cale acele ziduri cand caram mortar si alte materiale (mai ales cel din spate, de la atelier, care delimiteaza practic atelierul, astfel incat in spatiul respectiv am fi putut intra doar prin golul de usa si mai sunt si 2 paleti de BCA acolo). Am zis sa le facem ultimele, ca sa avem cat mai mult spatiu deschis sa circulam. Acele platbande (nu sunt sarme, sunt platbande de genul asta https://www.dedeman....p=0&osa=1&upf=1) sunt bagate cum scrie in manualul de la Ytong, platbande metalice la 2 asize. Primul zid, care se vede in imagine este cel dintre grupul sanitar si camera tehnica si va avea in celalat capat un stalpisor de beton, ca sa stea inchegat cum trebuie, asa ca ma indoiesc sa existe vreo problema cu ancorajul de la peretele de inchidere.

Edited by nightmare392, 23 May 2022 - 13:33.


#148
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007

View Postnightmare392, on 23 mai 2022 - 07:48, said:

Continuam cu zidaria si incepe sa prinda forma. Desi Ytong se lauda cu abateri <= 1mm, am avut in destule locuri de slefuit si sigur era mai mult de 1mm, desi randul precedent era perfect plan.

FARMACIE  nu altceva. Ai avut rabdare! Felicitari!

#149
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.09.2007
La mortar in pat subtire nu prea ai de ales, pentru ca nu poti corecta nimic din el si ar sta caramida partial in aer in unele zone mai joase

#150
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.09.2007
Dupa ceva timp, inclusiv 2 weekenduri cu nunti in afara localitatii si 1 weekend cu ploaie, am finalizat cea mai mare parte din zidarie. Mai e un rand de pus la zidul dintre garaj si casa si zidul de la atelier, pe care nu stiu daca sa il facem acum, sau dupa ce turnam stalpii, pentru ca nu are nici un stalp. Intre timp am cofrat si am turnat la betoniera un stalpisor din capatul zidului care separa baia de camera tehnica. Am folosit tego si grinzi de 5x5 cm, tinand cont ca are doar 15x15 cm, nu l-am turnat cu pompa si nici vibratorul nu l-am putut baga in el din cauza dimensiunii mici a etrierilor. Chiar sper sa fi iesit ok, tinand cont ca nu l-am putut vibra, doar am batut cu ciocanul in cofraj. Se vede in una din poze ca am uitat sa pun 2 randuri de platbanda la unul din capetele zidului de la atelier, asa ca o sa folosim niste L-uri metalice pe pozitiile corespunzatoare.

Attached Files


Edited by nightmare392, 20 June 2022 - 13:39.


#151
mikyboy

mikyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 15.05.2008
incetul cu incetul prinde contur... cat despre acel stalp daca ai facut amestecul destul de fluid si conform retetei si ai batut in cofrag bine eu zic ca nu ar trebui sa fie probleme. O sa vezi cand in decofrezi dar sigur va iesi ok. lucrarea pana acum arata foarte bine si pana in toamna ajunge sa fie cu acoperis. am vazut acolo intr-o poza platbanda de la impamantare si mai multe capete de tub riflat rosu acoperit la capat. acolo banuiesc ca va veni tabloul general electric. ai masurat ce rezistenta are impamantarea? ai facut si impamantare naturala? vad multe tuburi acolo pentru ce ai pus atatea?

#152
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.09.2007
Intr-adevar acolo unde ies tuburile riflate si platbanda va veni tabloul electric. Impamantarea e naturala (am postat mai sus cand am facut-o). Am masurat-o si mi-a dat 1,41 Ohm. E platbanda bagata prin grinzile de echilibrare de jur imprejur (62 m) prinsa din metru in metru si 6 tarusi bagati in 6 din fundatiile izolate. Tuburile sunt bagate pentru mai multe: bransament electric, internet, iluminat exterior, pompa submersibila, programatoare si electrovalve pentru iluminat, automatizare poarta auto, interfon pentru poarta pietonala etc. In dreptul tabloului mai iese si cablul de la un senzor de temperatura, pe care l-am pus sub polistiren, din curiozitate, sa vad ce pierderi sunt prin fundatie.

Edited by nightmare392, 21 June 2022 - 10:07.


#153
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.09.2007
Electrovalve pentru irigat vroiam sa scriu mai sus, nu pentru iluminat, nu am fost atent si nu mai pot edita

#154
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Cu zidăria și fierul e mai simplu pentru că nu e mult de gândit . Sa te vedem la cofraje :)


#155
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.09.2007
Nu sunt chiar un capat de tara nici cofrajele. Trebuie sa ai doar putina logica si foarte multa atentie sa fie totul strans bine si sigilat.

#156
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.09.2007
Am turnat si stalpii. Evident ca era imposibil sa nu apara si cateva mici segregari (la una pare ca a zburat distantierul de acolo si nu a avut acoperire). Am luat Sika MonoTop 412 si o sa repar.

Attached Files



#157
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 22.12.2005

 nightmare392, on 21 iunie 2022 - 10:05, said:

Intr-adevar acolo unde ies tuburile riflate si platbanda va veni tabloul electric. Impamantarea e naturala (am postat mai sus cand am facut-o). Am masurat-o si mi-a dat 1,41 Ohm. E platbanda bagata prin grinzile de echilibrare de jur imprejur (62 m) prinsa din metru in metru si 6 tarusi bagati in 6 din fundatiile izolate. Tuburile sunt bagate pentru mai multe: bransament electric, internet, iluminat exterior, pompa submersibila, programatoare si electrovalve pentru iluminat, automatizare poarta auto, interfon pentru poarta pietonala etc. In dreptul tabloului mai iese si cablul de la un senzor de temperatura, pe care l-am pus sub polistiren, din curiozitate, sa vad ce pierderi sunt prin fundatie.

just  my 2 cents. viata e scurta . prea multa"automatizare"  (aka smart home)strica.

acoperis, incalzire(cum o faci, ce solutii?)
fotovoltaice?
cum esti cu bugetul ? ( pe mine m-a rupt infllatia si scumpirile)

#158
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.09.2007
Pentru mine nu exista varianta fara automatizari. Tocmai ca mi se pare viata prea scurta sa pierd timpul facand manual operatii pe care le poate face un sistem smart home.
Acoperisul va fi tip terasa, incalzirea prin pardoseala cu pompa de caldura. Vor fi si panouri fotovoltaice.
Bugetul? Nu exista, nu ne-am propus un buget si in contextul actual ar fi practic imposibil de facut, vedem pe parcurs cat costa (evident ca nu ne dau banii afara din casa si nu ne permitem sa dam oricat). Facem cat putem pe bani proprii (probabil pana terminam la rosu), apoi credit. Probabil la final o sa ajungem undeva la 200k.

Edited by nightmare392, 15 July 2022 - 22:01.


#159
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 26.11.2001
ceva update ?

#160
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.09.2007
Lucram la placa. Marti turnam. Din nou fier mult si degete amortite.

Attached Files



#161
mikyboy

mikyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 15.05.2008
prinde contur si arata bine. TEGO ai folosit? l-ai cumparat nou sau inchiriat? cat mai costa?
era bine daca inchiriai o masina de legat fierul si terminai repede si fara dureri de degete sau alte probleme

#162
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.09.2007
Am folosit tego de 20mm, care a costat 169 lei placa. Am cautat sa inchiriez un pistol electric de legat, dar nu prea am gasit. Era un singur anunt pe OLX de prin Timis, restul doar de vanzare si unul bun costa ceva mai mult decat mi-as dori.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate