Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Casa Balotesti in regim DIY

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
402 replies to this topic

#127
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.09.2007
Inteleg ce zici. Sa o folosesc ca pe o freza de banc pentru lemn. Nu am foarte multi de facut, pentru ca multe geamuri ajung pana la grinda, dar tot sunt cativa (cam 20 buc).

Edited by nightmare392, 04 May 2022 - 10:42.


#128
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

Vizualizare mesajnightmare392, pe 04 mai 2022 - 10:41, a scris:

Inteleg ce zici. Sa o folosesc ca pe o freza de banc pentru lemn. Nu am foarte multi de facut, pentru ca multe geamuri ajung pana la grinda, dar tot sunt cativa (cam 20 buc).
Da, exact.....asezat/fixata la unghi convenabil (prob 45), sa poatavelimina materialul...
Sau: iti faci in support micutz pt bormasina , si te plimbi deasupra BCA.ului. practic BCA.ul sta fix si bormasina mobila, unghiul decatac fix. Scutesti munca realizarii bancului, lucrezi cu 2 scandurele intre care fixezi bormasina (cu soricei/tire_up plastic)

#129
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.09.2007
Dupa un weekend de pauza, am continuat la zidarie. Merge de 5 ori mai repede la randurile in pat subtire, dar tot e migalos. Intra un sac la un palet, exact ca in fisa de la Ytong. Am armat la 2 asize toti spaletii mici si sub golurile de fereastra si am zidit in strepi peste tot.

Attached Files



#130
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 26.11.2001
Imi place ce vad, felicitari Posted Image

#131
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.09.2007
Multumesc! Nu merge atat de repede pe cat as vrea (am facut in jur de 2-3 paleti pe zi), dar sunt si obsedat sa iasa peretele perfect drept si e si multa migala la taiat BCA si la taiat fierul pentru armat spaletii de la usi si golurile de ferestre si mai e si prima data cand fac asta.

Edited by nightmare392, 16 May 2022 - 14:14.


#132
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 26.11.2001
Sa ai in calcul ca golurile pt ferestre sa fie mai mari. Mai exact sa iei in calcul golul finisat necesar pt montaj tamplarie pvc. Prin tencuire/eventual placare golurilor cu polistiren se mai pierde din spatiul respectiv.
La fel, sugerez sa calculezi de n! ori numarul de blocuri BCA pe care le zidesti pe inaltime. In multe cazuri sapa ocupa mai mult decat in proiect, cei cu rigipsul coboara mai mult pt ca tavanul nu e drept, etc. Cu alte cuvinte in final inaltimea utila a camerelor e prea mica, ai senzatia ca "pica tavanul pe tine".

succes, o sa iasa foarte bine !

#133
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.09.2007
Multumesc. O sa tin cont de toate. Cei cu rigipsul vor fi: eu si sotia mea, deci nu vom cobora mai mult decat trebuie. La sapa e alta poveste, probabil vom chema o echipa sa toarne, pentru ca nu avem pompa pentru sapa si nici nu avem planuri sa dam o avere pe una. Inaltimea din placa in placa va fi de 3,1 m si cea libera de 2,75, deci ar trebui sa nu para ca pica tavanul pe noi, teoretic.

#134
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postnightmare392, on 15 mai 2022 - 21:11, said:

Dupa un weekend de pauza, am continuat la zidarie. Merge de 5 ori mai repede la randurile in pat subtire, dar tot e migalos. Intra un sac la un palet, exact ca in fisa de la Ytong. Am armat la 2 asize toti spaletii mici si sub golurile de fereastra si am zidit in strepi peste tot.

Daca imi amintesc bine, la zidaria in cadre, nu este nevoie de spaleti  (nu stiu daca te ajuta la viteza de executie) dar aspectul acesta to.l poate confirma proiectantul :). Mai era un aspect: in fct de modul proiectare, nici acele ancorari la 2 rinduri nu sunt necesare (nu stiu ce se prevede in plus in cazul fara), poate reusesti sa scapi de ele.

#135
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.09.2007
Acei spaleti sunt acolo doar pentru a dimensiona golul corect, sa nu fie din stalp in stalp, nu am stalpisori, daca la asta te referi. Acele armari le-am facut doar unde am dimensiuni mici (30 - 80 cm), nu sunt peste tot. Sotia e proiectantul si a zis ca nu e nevoie de acele ancorari la 2 randuri, dar ar fi bine sa le facem unde sunt ziduri de dimensiuni foarte mici. A zis ca e suficient sa zidim in strepi in rest. Mai sunt armarile sub golul de fereastra (la randul anterior celui de la baza ferestrei), pe care le indica si producatorul, ca sa evitam fisurile la 45 grade la colturi.

Edited by nightmare392, 16 May 2022 - 17:21.


#136
mikyboy

mikyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 15.05.2008
din ce inteleg casa pana acum ai construit-o in regim privat doar tu cu sotia pana acum? felicitari pentru munca depusa si pentru ce se vede in poze (vorba aia o poza face cat 1000 de cuvinte). Urmaresc cu interes ca si eu vreau sa construiesc o casa (suntem la stadiul de acte) si incerc sa invat cat mai multe din ce fac altii si sa evit ce altii spun ca au intalnit ca probleme...

#137
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.09.2007
Da, ai inteles corect, cea mai mare parte din munca a fost facuta de noi 2. Ne-au mai ajutat ocazional persoane din familie (cumnatul, socrul, nasul etc), in special cand a fost volum mare de munca in timp scurt (la umplutura in fundatie de exemplu), dar cea mai mare parte din munca e facuta de noi. La ce iti recomand sa fii atent de la inceput e pozitionarea corecta a stalpilor fata de axe (noi am pus unul cativa cm mai in interior din neatentie si a fost ceva mai greu de corectat dupa), mare atentie la cofraje (am avut un colt la fundatie unde a umflat putin, pentru ca a fost pamantul umed si calcat cu bobcatul cand am bagat piatra si s-a deplasat o proptea), mai trebuie atentie mare la cotele fundatiei si in special la placa, altfel te trezesti cu ea in valuri (aici nu am avut probleme, are doar mici diferente, dar mi se pare imposibil sa torni betonul perfect, la mm, la o placa de 200m2).

#138
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.09.2007
Intre timp a venit si ISC-ul in control Posted Image

Attached Files


Edited by nightmare392, 17 May 2022 - 08:09.


#139
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 22.12.2005
cum fu ? a venit el de capul lui sau "chemat"? in ce a constat controlul?

#140
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.09.2007
Vezi in poza cum a venit Posted Image Posted Image

#141
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postnightmare392, on 16 mai 2022 - 17:19, said:

Acei spaleti sunt acolo doar pentru a dimensiona golul corect, sa nu fie din stalp in stalp, nu am stalpisori, daca la asta te referi. Acele armari le-am facut doar unde am dimensiuni mici (30 - 80 cm), nu sunt peste tot. Sotia e proiectantul si a zis ca nu e nevoie de acele ancorari la 2 randuri, dar ar fi bine sa le facem unde sunt ziduri de dimensiuni foarte mici. A zis ca e suficient sa zidim in strepi in rest. Mai sunt armarile sub golul de fereastra (la randul anterior celui de la baza ferestrei), pe care le indica si producatorul, ca sa evitam fisurile la 45 grade la colturi.


Ma gindeam la ceva si am scris altceva 😤. Dar se pare ca am primit raspunsul, printer randuri: zidirea in strepi in cazul constructiei in cadre, daca este absolut necesara (si in ce conditii se poate elimina).

Iti trebuie soareci sa hranesti inspectorul.

#142
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.09.2007
Daca turnam stalpii inainte si faceam zidaria ulterior atunci evident nu mai faceam strepi (nici nu mai aveam cum) si puteam sa facem zidaria impanata cu mortar in cadru + ancorare cu fier, sau cu rost din material elastic pe margini si sus (polistiren, vata, spuma) + ancorare cu fier.

Aparent se descurca singur cu soarecii "inspectorul". Anul trecut prindea cu zecile.

Edited by nightmare392, 17 May 2022 - 10:17.


#143
mikyboy

mikyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 15.05.2008

View Postnightmare392, on 17 mai 2022 - 08:06, said:

Intre timp a venit si ISC-ul in control Posted Image

minutios rau controlul Posted Image verifica bine armatura sa nu fi uitat ceva ;)
de apreciat munca depusa si faptul ca faceti totul singuri. sunt sigur ca va iesi mai bine decat cu o armata de Dorei asa cum sunt multi in ziua de azi...

#144
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Deacum urmează munca mai grea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate