Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

City Insurance - procedura faliment, despagubiri, etc.

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
1. Procedura faliment:
PASUL 1
ASF a dispus deja retragerea autorizației de funcționare și constatarea stării de insolvență a societății, urmând să promoveze, în instanță, cererea de deschidere a procedurii de faliment
Contestația societății împotriva cererii poate fi introdusă în cel mult 5 zile de la data primirii notificării cu privire la înregistrarea unei astfel de solicitări. Contestația se judecă cu celeritate și cu precădere. Împotriva hotărârii judecătorului-sindic se poate exercita numai apel.

PASUL 2 - Observatie: daca city face contestatie, se asteapta rezultatul.
La primul termen de judecată, judecătorul-sindic va analiza cererea introductivă și înscrisurile depuse și, în situația în care societatea de asigurare debitoare nu a contestat existența stării de insolvență, potrivit alin. (2), va pronunța o hotărâre de deschidere a procedurii falimentului.

PASUL 3
Lichidatorul judiciar, este desemnat
Hotărârile judecătorului-sindic sunt executorii și pot fi atacate numai cu apel. Apelul se judecă de către Curtea de apel, cu celeritate și cu precădere.

PASUL 4
La data rămânerii definitive a hotărârii de deschidere a procedurii de faliment, polițele de asigurare încheiate de societatea de asigurare încetează de drept, în termen de 90 de zile
Lichidatorul judiciar notifică demersul privind denunțarea polițelor de asigurare, precum și posibilitatea creditorilor de asigurări de a recupera de la Fondul de garantare primele datorate de asigurător pentru perioada în care riscul nu a fost acoperit. Notificarea se comunică în mod individual fiecărui creditor de asigurări, se publică în Buletinul Procedurilor de Insolvență, în două ziare de circulație națională, precum și pe site-ul societății de asigurare-reasigurare în faliment.


2. Ce pot face clienții City în caz de daună:
În caz de daună, clienții se pot adresa Fondului de Garantare a Asiguraților, deschizând un dosar de daună prin oricare din următoarele canale:
Prin poștă la adresa FGA: Strada Vasile Lascăr nr.31, CP: 020492, sector 2, București.
Prin e-mail la adresa: [email protected] (deschidere dosar daună) / [email protected] (cereri plată).
Online, pe site-ul FGA: https://www.fgaroman...rului-de-dauna/
Tot prin aceste canale, asigurații pot trimite cererile de plată a despăgubirii, precum și cererile de plată pentru restituirea primei de asigurare, în cazul în care se optează pentru încheierea unei polițe la o altă societate de asigurare.
Vă aducem în atenție că la data de 22.09.2021 a fost aprobată o ordonanță de urgență privind acordarea despăgubirilor de către Fondul de Garantare al Asiguraților la 60 de zile de la publicarea în Monitorul Oficial a retragerii licenței de funcționare a asigurătorului, și nu după 90 de zile de la hotărârea definitivă de intrare în faliment, așa cum prevedea legea anterior.
Având în vedere că retragerea licenței City Insurance a fost publicată în MO din 27.09.2021, clienții vor putea încasa despăgubiri începând cu data de 26.11.2021.

3. Cum pot clienții să renunțe la polița de asigurare la City:
Conform site-ului FGA, pașii de făcut pentru denunțarea polițelor sunt următorii:
Completați Cererea de denunțare a contractelor de asigurare. Documentul este disponibil pe site-ul SAR City Insurance SA, respectiv: www.site.banat.pt.spam
Transmiteți cererea de denunțare la SAR City Insurance SA, pe adresa de E-mail dedicată: [email protected].
Transmiteți la FGA o Cerere de plată- Anexa 9-Cerere de plată privind acordarea restituirii de primă (disponibilă pe www.fgaromania.ro),pe adresa de E-mail: [email protected], însoțită de următoarele documente:
– Împuternicire / Procură, dacă este cazul;
– Copie act identitate
– Copie poliță de asigurare;
– Copie dovada plății primelor de asigurare, în cazul plății primelor în rate
– Dovada denunțării contractului de asigurare înregistrată / transmisă la asigurător;
Pentru mai multe detalii, comunicate la zi, precum și cereri și formulare online, vă rugăm să consultați site-ul FGA: https://www.fgaromania.ro.

Transilvania Broker

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Dupa viitoarea intrare in faliment, detinatorii de asigurari C.I. sunt obligati sa-si faca unele noi la alte societati sau pot circula cu ele bine-mersi pana expira (spre bucuria celor pe care-i vor eventual lovi)?

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
La data rămânerii definitive a hotărârii de deschidere a procedurii de faliment, poliţele de asigurare încheiate de societatea de asigurare încetează de drept, în termen de 90 de zile

Daca au ceva asiguratorii, au o armata de avocati. Io nu as crede ca city nu va lupta pana la final, plus viteza stiuta a justitiei romane... Si in cazul astra, si carpatica, politele au ajuns la final. Putin probabil ca acum nu va fi la fel.
Oricum ar fi, se va sti cand e definitiva procedura de faliment, asa ca vei sti ca mai ai 90 de zile de asigurare.

Edited by slai, 28 September 2021 - 18:01.


#4
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Ce fac celelalte firme care au emis polite cu decontare directa in cazul in care un asigurat solicita reparatia, lovit fiind de un asigurat de la City Insurance?

#5
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018
Ce sa faca? Respecta contractul.
Baga mana-n contul bancar, plateste ce e de platit.
Inregistreaza sumele in contabilitate in contul corect si asteapta bilantul sa vada daca au profit sau pierdere in anul fiscal 2021
Daca ninge la data de 1 noiembrie, firma de dezapezire se face ca ploua?

Edited by tioopedi, 28 September 2021 - 18:09.


#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
Cat timp polita City este valabila, si decontarea directa contra acelei polite este valabila. Oricum, mai intreb si io maine de curiozitate mai departe.

Un grafic publicat de ASF:
Attached File  6151ce8e8742b474266099.jpg   412.74K   48 downloads

Si un ghid publicat de ASF:
https://asfromania.r...51773283670.pdf

#7
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003

 dicdobre, on 28 septembrie 2021 - 18:04, said:

Ce fac celelalte firme care au emis polite cu decontare directa in cazul in care un asigurat solicita reparatia, lovit fiind de un asigurat de la City Insurance?

De ce crezi ca au bubuit preturile rca? Gaura nu se acopera singura  ci Maria-Sa Clientul preia tot ba chiar si in plus ca doar nu aduc sefii bani de acasa. E abject ce fac restul firmelor acum dar noroc  cu asefe si consiliu concurentei care vegheaza. Cu ingrijorare. Merita inca o marire la salar', corect?

Edited by cristian_sen, 28 September 2021 - 18:58.


#8
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Au bubuit grav rau.
De cand ma stiu fac RCA pe 6 luni.
In Iunie am platit 170 lei la CI
Acum o sa fac alta sa nu ma blesteme potentialul accidentat. Ca na se poate intampla.
Am faccut o simulare si pe 6 luni imi iese asa:

Attached Files


Edited by xymzar, 28 September 2021 - 21:04.


#9
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
Pana când este valabila polița existenta de la City Insurance cu adevărat ?

ca daca ma uit pe siteul https://www.aida.info.ro/polite-rca observ ca polița mea RCA este încă valabila pana in IULIE desi este clar ca dincolo de 9 MAI 2022 nu mai este valabilă !

Intrebare: pot păstra polița existenta pana in da de 9 Mai astfel incat sa imi fac noua polița începând cu data de 10 Mai 2022 ?

#10
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
odata ce sa depus cererea de restituire a banilor o tipa va da un reply cu o data de expirare a politei.
si dupa acea data intradevar expira !

deci...daca va ganditi ca totusi sa mergeti cu masina dincolo de data de tipa aia ....simply don't ! PUNCT ! Posted Image

#11
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Cum pot recupera banii pe polita respectiva incepand cu data de la care nu a mai fost valida?
Mi-am facut alta dar nu am intreprins nimic pentru a recupera banii respectivi, mai am valabilitate la ea pana in septembrie.

#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
FGA: Cerere restituire primă City Insurance

Mai jos veți găsi câteva informații primite din partea Fondului de Garantare a Asiguraților, cu privire la cererile de restituire de primă ce pot fi depuse de asigurați către aceștia începând de astăzi 12.05.2022:
"Având în vedere că pe 11.05.2022 au încetat de drept toate polițele CITY, cu excepția celor de garanții, apreciem utile câteva informații privind procedura FGA de restituire a primelor de asigurare aferente perioadei din contract rămasă neacoperită.
În cazul contractelor de asigurare care au fost în vigoare până la data de 11 mai 2022, termenul limită de depunere a cererilor de restituire de primă pentru perioada rămasă neacoperită de asigurător, se împlinește în data de 11 august 2022.
Pentru depunerea cererii de restituire la FGA nu mai este necesară denunțarea poliței la CITY, aceasta încetand de drept.
În cadrul cererii de restituire, la subrica suma solicitată, creditorul va menționa „suma calculata de FGA” sau „suma aferentă perioadei neacoperite”.
Cei care intenționează să solicite restituirea fracțiunii de primă rămase neconsumată pot transmite cererile de restituire primă folosind una dintre variantele:
• Online: https://www.fgaroman...e-prima-anexa-9
• Prin email, la adresa: [email protected]
• Prin Poștă, la adresa: Str.Vasile Lascăr 31, București 020492, Romania
• Orice alte mijloace care asigură transmiterea textului.”

Edited by slai, 16 May 2022 - 12:12.


#13
xxl_cm

xxl_cm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 29.06.2007
eu am asigurare la city valabila pana pe la jumatatea lunii iunie. asigurarea de la city a fost valabila pana la 10 mai, incetand de pe 11 mai.
pot sa imi recuperez banii pe asigurare ptr perioada 11 mai - jumatatea lunii iunie?

#14
laurchim

laurchim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.08.2011
Stiti cumva daca exista avocati care se pricep la speta intarzierilor de solutionare a cererilor de plata depuse de pagubiti (in cazul unor avarii generate de asiguratii City) de catre FGA Romania?
Am depus in iunie cerere de plata pe site-ul FGA, abia in august au inregistrat-o, iar de-atunci tot primesc rezultatul "Cerere in asteptare"... Pe recenziile Google la FGA Romania tot exista unul care da copy-paste ca au ajuns abia la cererile de plata depuse in luna februarie 2022...
Chestia e ca reparatorul incepe sa ma tot intrebe cand primeste banii pentru lucrarea facuta in iunie. Vreo 9000 de euro... Oare trebuie sa ma imprumut la vreo banca???

#15
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
Mai vrei sa cheltui și cu avocatul?
Nu ai ce face, decât sa aștepți.
Merge greu, dar în ultima perioada par a merge tot mai repede, probabil pentru ca erau tot mai putini asigurați city, din cauza ca au tot expirat asigurari de la data falimentului pana în februarie.

#16
laurchim

laurchim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.08.2011

View Postslai, on 22 noiembrie 2022 - 15:07, said:

Mai vrei sa cheltui și cu avocatul?
Nu ai ce face, decât sa aștepți.
Merge greu, dar în ultima perioada par a merge tot mai repede, probabil pentru ca erau tot mai putini asigurați city, din cauza ca au tot expirat asigurari de la data falimentului pana în februarie.
Sigur ca nu as vrea sa cheltuiesc cu avocatul, dar sunt prins intre ciocan si nicovala:
- pe de o parte Reparatorul, care a mi-a facut reparatia (49.000 lei) imi bate obrazul ca are 6 luni de cand a facturat. (Deci el a cheltuit cu piesele de schimb si manopera, ca sa pot eu sa merg cu masina, caci altfel trebuia sa stau cu masina in parcarea service-ului din martie, de cand m-a busit asiguratul City)
- pe de alta parte FGA, care nu-mi da nici macar un termen de plata maximal... Dar sigur nu va fi anul acesta.

Nu e ok nici pentru Reparator care mi-a zis: frate-frate, da' branza-i pe bani... Cu banii dati in iunie, nu mai ia aceleasi piese acum! Si-l inteleg.
Nu imi ramane decat sa ma imprumut de la Banca, dar cine plateste dobanda? Nu e OK s-o plateasca FGA / Statul, ca ei intarzie plata?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate