Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Raceala sau Covid?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
E foarte importanta încărcătura virala, înainte de a avea simptome cu o zi am fost la iarba verde cu 5 persoane, toate vaccinate. Nimeni nu are simptome covid acum pentru că nu am stat suficient de aproape și un timp minim pentru a-i infecta.
Repet, toți vaccinați.

#38
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007

View PostMembruAnonim, on 10 octombrie 2021 - 09:26, said:

Pai nu-i ok asa, odata ce m-am vaccinat eu vreau sa am siguranta ca nu mai transmit virusul, ca aceste vaccinuri STOPEAZA pandemia. Si vaccinata fiind, tot trebuie sa port masca ca reprezint un pericol pentru ceilalti. Eficienta unui vaccin nu consta in a nu mai face forma grava de boala, ci a STOPA propagarea virusului.

un vaccin nu stopează un virus .... exact aici greșești, un vaccin COVID are rolul de a controla cat de cat rata de infectare.
practic ofera tuturor sansa sa faca o forma mai usoara a bolii.

Pandemia se va opri când NU vor mai fi atâtea cereri de paturi la ATI (aka. anestezie si terapie intensiva) si rata deceselor va fi mica numai si numai atunci,

Faptul ca cei mai mulți de pe paturile de spital (ATI) NU sunt vaccinați ar trebui sa dea de gândit tuturor ce refuza vaccinarea si NU au trecut prin boala dar nici nu suferă de vreo boala sau afectiune ce ar interfera cu aceste vaccinuri.

Edited by Mihai_3, 10 October 2021 - 10:54.


#39
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
"Se face că într-o țară odată, a avut loc o mare epidemie cu o boală nouă, necunoscută. După un timp cine a vrut s-a vaccinat și a scapat, numa' Ion posta zilnic pe Facebook că el are încredere în Dumnezeu că-l va scăpa pentru că are credință mare.
Infectările tot creșteau, lumea se vaccina numai Ion nu. După un timp Ion se îmbolnăvește și moare
...se trezește față în față cu Dumnezeu:
- Păi bine Doamne, eu am avut toată nădejdea la tine că mă vei salva. De ce ai îngăduit să se intâmple asta ?
La care Dumnezeu ii răspunde:
-Păi bine măi Ioane dar vaccinul cine crezi că ți l-a trimis ???"

Morala e simplă: Dumnezeu lucrează prin oameni"

Edited by Remicade, 10 October 2021 - 10:54.


#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMihai_3, on 10 octombrie 2021 - 10:52, said:

un vaccin nu stopează un virus ....
Ia uite ca variola a fost eradicata la nivel global cu ajutorul programelor de vaccinare in masa. Polio, aproape eradicata. Noul covidel e mai smecheras el asa Posted Image)
Am persoane la munca nevaccinate care nu au luat virusul. Si probabil nici nu il vor lua. In schimb, am un panicat din asta de si-ar face si 300 de doze pe an daca ar putea. A facut boala anul trecut prin noiembrie, anul asta s-a reinfectat in aprilie - mai (vaccinat in februarie parca). Acum a facut a 3 a doza si facem misto de el ca sa vezi ca se reinfecteaza a 3 a oara Posted Image))
Eu cel putin pana la anul, in 30.06 cand imi expira certificatul, nu mai vreau sa aud de alta doza. M-am vaccinat ca sa calatoresc in primul rand cand am vazut ca e nasoala cu carantinele & shit, deci n-ar fi nicio graba.

#41
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Ești într-o eroare, virusul variolei nu sufera mutații așa rapide ca cele gripale sau coronavirusuri.
E bine că postezi aici să-ți explicăm pentru că tu daca nu lucrezi in domeniu evident că nu le poți cunoaște.

#42
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View PostRemicade, on 10 octombrie 2021 - 07:05, said:

Luni simptome de nas înfundat, făcut test ieșit negativ.
Miercuri repetat test și ieșit pozitiv.
Joi pierdut gust și miros.
Vaccinat ianuarie.
Nu se testeaza imediat ce ai primele simptome.

View PostMembruAnonim, on 10 octombrie 2021 - 09:26, said:

Pai nu-i ok asa,
Ba da, e oki.

#43
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Fiind farmacist și având testele sub nas nu am rezistat, miercuri m-a sunat sora mea să-mi spună să mă mai testez o dată. Pozitiv, doua linii frumoase. Joi la Sante idem.

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostRemicade, on 10 octombrie 2021 - 12:04, said:

Ești într-o eroare, virusul variolei nu sufera mutații așa rapide ca cele gripale sau coronavirusuri.
E bine că postezi aici să-ți explicăm pentru că tu daca nu lucrezi in domeniu evident că nu le poți cunoaște.
Si ce facem, pompam cate o doza la fiecare X luni? Si tot CONTAGIOS ramai? :))) Mai nou au bagat schema cu 3 doze + doza booster dupa 6 luni. Viitorul este incert, doar timpul ne va spune daca vor reusi sa imbunatateasca vaccinurile mRNA care sa acopere cat mai multe variante sau chiar vaccinurile intranazale care momentan sunt in clinical trials.

#45
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Pai de ce se face in fiecare an vaccin antigripal nou ?
Cine e de vină că am ajuns aici și nu a fiert liliacul ?
Mai sunt extrem de multe virusuri care așteaptă să ne zică vreo două.

Eu mi-aș face probleme de calitatea aerului și a alimentelor in primul rand.

#46
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostRemicade, on 10 octombrie 2021 - 12:30, said:

Pai de ce se face in fiecare an vaccin antigripal nou ?
Pentru ca nu exista la momentul actual un vaccin antigripal la fel de eficace ca celelalte vaccinuri. Si vaccinurile alea antigripale-s o mizerie, cu cine am discutat ca le-a facut, mai rau le-a fost. Bunica-mea a facut ca o forma de gripa oribila dupa antigripal si a zis ca ei nu ii mai trebuie vreun vaccin vreodata.

That’s why teams of scientists are working on what’s called a universal flu vaccine. The hope is to develop a formulation that will recognize something a little deeper than just the “face” of the flu virus — something that doesn’t change from one virus to another, and that doesn’t mutate over time.
That could lead to a flu vaccine that people would just have to get once or twice over a lifetime — one that would protect against new mutant strains of virus as well as the “drifted” strains that pop up during the flu season.

Poate vor reusi sa creeze unul universal pentru familia Coronaviridae, da' nu cred ca mai apucam noi sa fim partasi Posted Image

“Our findings look bright for the future because they suggest we can design more universal pan coronavirus vaccines to proactively guard against viruses we know are at risk for emerging in humans,” said post doctoral researcher David Martinez, who led the study. “With this strategy, perhaps we can prevent a SARS-CoV-3.”

#47
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Se poate cu o condiție, virusul să rămână la stadiul in care este fara mutații.
La fel cu HIV, și ăla "mutează" in draci.

#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ceea ce nu cred ca se va intampla. Deci va deveni un vaccin bianual.

Edited by MembruAnonim, 10 October 2021 - 15:19.


#49
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Și unde e problema? Îl facem de 2 ori pe an la o adică deși eu preconizez că va fi în aceeași doză cu antigripal sau separat dar o singura doza pe an.

#50
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMembruAnonim, on 10 octombrie 2021 - 12:56, said:

Pentru ca nu exista la momentul actual un vaccin antigripal la fel de eficace ca celelalte vaccinuri. Si vaccinurile alea antigripale-s o mizerie, cu cine am discutat ca le-a facut, mai rau le-a fost. Bunica-mea a facut ca o forma de gripa oribila dupa antigripal si a zis ca ei nu ii mai trebuie vreun vaccin vreodata.
Abureli... daca cu vaccin a facut o forma mai severa iti dai seama ca fara vaccin nu ai cum sa faci una mai usoara ci cel putin la fel de severa.

Edited by andreic, 10 October 2021 - 22:08.


#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postandreic, on 10 octombrie 2021 - 22:08, said:

Abureli... daca cu vaccin a facut o forma mai severa iti dai seama ca fara vaccin nu ai cum sa faci una mai usoara ci cel putin la fel de severa.
Iar scrii aiureli. A mai facut gripe si n-a facut niciodata o forma atat de nasoala ca dupa antigripal. De asta nici pe ea, nici pe bunicul, nu reusesc sa ii conving sa se vaccineze cu astea noi.

#52
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostMembruAnonim, on 11 octombrie 2021 - 06:07, said:

Iar scrii aiureli. A mai facut gripe si n-a facut niciodata o forma atat de nasoala ca dupa antigripal. De asta nici pe ea, nici pe bunicul, nu reusesc sa ii conving sa se vaccineze cu astea noi.

Pentru ca probabil in anul ala virusul gripal suferise o mutatie super nasoala pt organismul ei. Posibil ca fara vaccin sa fi fost un caz mult mai grav.
Bunicul meu a murit de gripa de exemplu, asa ca...

#53
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMembruAnonim, on 11 octombrie 2021 - 06:07, said:

Iar scrii aiureli. A mai facut gripe si n-a facut niciodata o forma atat de nasoala ca dupa antigripal.
Tu faci asta, eu nu am spus decat ce zice ratiunea. Pregatirea sistemului imunitar prin vaccinare nu inseamna forme mai grave. De unde stii ca a facut gripa usoara mai demult... lumea face raceli si li se pare ca e gripa si ca a scapat usor iar cand o face pe bune e jale mare.
In plus cu cat inaintezi in varsta unele chestii se agraveaza, e ceva normal.

Edited by andreic, 11 October 2021 - 09:03.


#54
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Exista teste care pot diferenția un virus gripal (alea dau gripa) de un coronavirus (dau răceli). Nu mai suntem în Evul Mediu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate