Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Laptop alimentare 5V

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Puteți să-mi recomandați un laptop care să poată fi alimentat de la 5v? Am găsit Lenovo IdeaPad 100s-11..., am auzit că ar mai fi HP Chromebook 11, mai știți și alte modele?

#2
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
Nu ai cum, e prea putin....5V iti da iesire pe USB....nu poti sustine toate componentele cu 5V

#3
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
Asus Zenbook, varianta intel 11th cam toate pot fi alimentate pe 5V. Am eu un Asus Zenbook 13 UX325EA, care poate fi alimentat cu orice tensiune intre 5V si 20V (5V, 9V, 12V, 20V).
Daca il conectez la un incarcator de 5V, 2A laptopul nici nu se incarca nici nu ii scade bateria....

 pupama, on 28 septembrie 2021 - 11:10, said:

Nu ai cum, e prea putin....5V iti da iesire pe USB....nu poti sustine toate componentele cu 5V

Nu susti cu 5V, aia 5V se transforma in cat are nevoie laptopul. Sunt destule laptopuri pe piata care se pot incarca pe 5V. Sunt laptopurile care se incarca prin USB-C, dar atentie mare, doar anumite laptopuri accepta tensiuni sub 20V pe Type-C.

#4
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Am spus că am găsit deja Lenovo IdeaPad, input 5V-4A cu mufă de 3,5, merge și la amperaj mai mic dar doar încărcare nu și funcționare. La HP Chromebook 11 am înțeles că merge alimentat direct pe USB-C dar n-am văzut concret.
Lenovo l-am avut dar nu-mi prea place firma asta plus că are Windows 10 preinstalat și nu poți pune altceva și nici nu poți face upgrade la componente.
E utilă o sculă care poate funcționa pe 5V că o poți conecta la priza de brichetă.

Mă voi uita după Asus Zenbook.

M-am uitat, am văzut și prețurile :)

#5
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
gepres

Asta il am eu si ti-am poate fi alimentat prin USB-C cu orice tensiune cuprinsa intre 5 si 20V
https://www.emag.ro/...t/pd/D9VFDTMBM/

extras din prezentarea laptopului:

"Suportul pentru functia de Incarcare USB-C® Rapida ii permite modelului ZenBook 13 sa fie folosit impreuna cu incarcatoarele standard USB-C din gama 5-20V. Te poti bucura de incarcare intr-un timp foarte scurt cu orice incarcator cu certificare PD (Power Delivery- Suport Alimentare), inclusiv adaptorul de 65 watti pentru incarcare rapida livrat impreuna cu ZenBook 13, sau iti poti alimenta dispozitivul folosind solutiile de alimentare oferite de diverse linii aeriene, incarcatoare portabile sau chiar acumulatoare portabile!"

#6
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Mulțumesc, am văzut, arată frumos. Caut totuși ceva mai ieftin. Am găsit un HP Chromebook 11A dar aștept pe cineva care cunoaște modelul. Magazinele online nu prea spun ce tensiune scoate alimentatorul fiecărui model.
Să văd și amănunte despre sistemul Chrome OS că n-am prea avut tangențe cu el.

HP Smart 45 W USB Type-C AC adapter

#7
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007

 gepres, on 28 septembrie 2021 - 12:16, said:

Mulțumesc, am văzut, arată frumos. Caut totuși ceva mai ieftin. Am găsit un HP Chromebook 11A dar aștept pe cineva care cunoaște modelul. Magazinele online nu prea spun ce tensiune scoate alimentatorul fiecărui model.
Să văd și amănunte despre sistemul Chrome OS că n-am prea avut tangențe cu el.

HP Smart 45 W USB Type-C AC adapter

Zi buget, ca altfel nu poti fi ajutat sa gasesti modelul care ti se potriveste tie...
Cel mai ieftin care l-am gasit eu ce are EasyCharge e pe la 3500 RON.

#8
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Bugetul e infim avînd în vedere că nu va fi folosit decît pentru browsing, youtube...
Cam 400 lei
IdeaPad e sh între 200 și 300, deci ca buget e de preferat cu limitările la 2GB RAM integrat, eMMC de 32 GB și W10 preinstalat și greu de înlocuit, HP Chromebook 11A sare la 500 dar are 4gb RAM. tot eMMC de 32 dar ChromeOS despre care nu știu nimic. HP-ul are autonomie ceva mai mare, IdeaPad e ceva mai slim.
Nu sînt prea încîntat de fiabilitatea Lenovo în general.

Doar despre IdeaPad știu sigur că merge la priza de brichetă.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,567
  • Înscris: 15.06.2004
Asus Transformer T101HA - la second hand in banii aia...
Dar sa nu te astepti sa se miste bine. Un tab deschis in browser merge. Mai multe poti avea lag-uri.

Quote

Nu sînt prea încîntat de fiabilitatea Lenovo în general.
Daca nu-ti permiti decat produse ieftine e normal.
Seria Think e cea mai fiabila si robusta de la Lenovo - e fostul IBM. Dar costa.

Si legat de fiabilitate - astea cu eMMC - mai ales de 32 nu prea tin. Au nr fix de scrieri pe ele.

#10
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Am găsit, HP-ul are mufă de alimentare USB-C dar la 15V, deci pică opțiunea, păcat!

E vorba, în primul rînd, de scopul în care va fi folosit, multimedia la sfîrșit de săptămînă la o cabană neracordată la rețea. Pentru așa ceva n-aș lua avioane. Thinkpad-urile merg pe 20V, nu am alimentare suficientă.

Ar mai rămîne opțiunea unei tablete de 10"

Sau mă întorc la IdeaPad 100s-11

#11
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Ia o tableta cu tastatura, e mai util si mai portabil.
https://www.powerlap...let-2-10.1.html
https://mediagalaxy....d/TABYT-X750FBK

Ideapad-ul ala e o mizerie sinistra, Windows se va misca infect si il vei arunca intr-un sertar si gata.

Edited by danX, 28 September 2021 - 14:06.


#12
Bitterblue

Bitterblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 25.02.2020
Priza de brichetă nu-ți dă tensiunea bateriei/alternatorului? Adică măcar 12 volți?

#13
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
elitebook hp bang&olufsen

#14
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005

 Bitterblue, on 28 septembrie 2021 - 15:47, said:

Priza de brichetă nu-ți dă tensiunea bateriei/alternatorului? Adică măcar 12 volți?
Ba da, dar există o gamă largă de încărcătoare auto cu ieșire USB și amperaj pînă la 3-3,5 amperi plus un cablu USB--mufe de tot felul. Soluție verificată deja cu un Ideapad 100s. Alternativele presupun încărcătoare mai scumpe decît laptopul.
Ideapad merge rezonabil pentru redare filme, browsing. Probat, poate nu sînt eu prea pretențios dar mi-a fost deajuns.

Da, o soluție elegantă ar fi o tabletă, dacă mai are și 4G s-a rezolvat și conectarea.

#15
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Eu am dat 40-50 lei pe un incarcator de laptop la mufa de bricheta, nu vad ce e asa scump. Problema e doar mufa de bricheta auto, de prferat omufa separata. bricheta lasa scrum, oxizi, la amperajul ala se topeste din cauza contactului prost.

#16
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Acum am găsit și eu
Încărcător auto universal 120W = 74 lei (redus de la 535!!!!)
are 8 conectori dar toți sînt tip jack, niciunul dreptunghiular dar e totuși o ofertă faină.
Probabil o văzusem înainte de reducere Posted Image de mă speriasem așa de prețuri

E o mufă separată de la sistemul fotovoltaic, nu voi folosi mufa de la mașină.

Edited by gepres, 28 September 2021 - 19:58.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate