Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Ford S-max 1.8 tdci

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
N-am sa inteleg de ce ne place sa ne furam singuri caciula. Sincer acum. Sa pui etichete false pe niste cauciucuri care nu corespund conditiilor vremii mi se pare.... nici nu stiu cum sa-i spun.

#38
gothic33

gothic33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 20.06.2008
Eu sigur nu fac d-astea, întrebarea era alta dar au sărit ei cu un sfat cel puțin prostesc

Mă bate gândul să-mi schimb bordul cu unul convers+ dar nu știu sigur daca e totul compatibil și nu rămân fără unele funcții cum am văzut pe un alt forum

#39
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Iti spun eu ca nu merita. Am eu Convers+ la una si normal (cu ecranul ala mic) la cealalta. Sincer, la inceput mi-a placut conversul....dar dupa aia nu m-a dat pe spate.
Si iti spun si de ce:
1. Conversul pe drum de noapte te poate deranja, cel putin pe mine ma deranjeaza lumina cand conduc, chiar si luminile din bord.
2. Conversul nu are iluminare la ceasuri daca nu comuti luminile pe lumini de faza lunga. Adica daca ai comutatorul de lumini pe "0"  si treci printr-o zona mai intunecata, nu vezi nimic, doar ecranul LCD, restul e bezna. La ceasurile standard, ai iluminare permanenta, chiar si cand comutatorul este pe "0".
3. Conversul nu iti da info suplimentare fata de cel normal. Singurul lucru e ca iti arata temperatura exterioara permanent si separat de celelalte informatii.

4. Daca tot vrei ceva infotaiment, ia-ti ceva cu android. Vei face un upgrade mult mai seminificativ decat ai schimba cu Convers.

Edited by tehnics, 20 October 2021 - 08:05.


#40
gothic33

gothic33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 20.06.2008
Merci de info, cam ce cu android, sa se și potrivească bine in bord, am văzut că sunt destul de scumpe.

Edited by gothic33, 20 October 2021 - 11:53.


#41
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Ceva de genul asta: https://www.ebay.com...zQAAOSwv8Nf9zg0

Vad ca modelele aparute in ultimii ani au scos butoanele fizice pentru PLAY/FWD/REV. Al meu arata asa

#42
gothic33

gothic33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 20.06.2008
Da l-am văzut însă am o problema, la s-max poziționarea unui asemenea device nu este ideala și trebuie mereu să-ți iei privirea de la drum și să te uiți în jos puțin, la modelele noi incepe navigatia unde se termină bordul și poți urmări lejer și drumul, o sa mă mai gândesc

#43
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Pai oricum pe Convers nu ai ce sa urmaresti...
Da, pozitionarea nu e cea mai buna pentru ca din fabrica nu a fost conceput ca sa fie un multimedia.
Dar din experienta iti spun ca isi face treaba. Eu il am de vreo 3-4 ani si e ok.
Plus ca merg si butoanele de pe volan ca sa controlezi unitatea, asa ca nu e problema.

#44
gothic33

gothic33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 20.06.2008

 tehnics, on 21 octombrie 2021 - 12:09, said:

Pai oricum pe Convers nu ai ce sa urmaresti...
Da, pozitionarea nu e cea mai buna pentru ca din fabrica nu a fost conceput ca sa fie un multimedia.
Dar din experienta iti spun ca isi face treaba. Eu il am de vreo 3-4 ani si e ok.
Plus ca merg si butoanele de pe volan ca sa controlezi unitatea, asa ca nu e problema.
mi-am pus convers+ si nu-i adevarat ca nu vezi nimic pe ceasuri daca esti cu comutatorul pe 0 , au iluminare chiar ok ceasurile iar tipul care mi-a facut upgrade-ul mi-a sugerat sa-mi schimb si blocul de lumini, varianta noua dupa facelift are o optiune in plus fata de ce aveam eu adica reglarea intensitatii luminilor de bord si totul functioneaza perfect. O sa ma gandesc si la o navigatie asemanatoare cu ce mi-ai aratat tu pentru ca e singura solutie. Merci

#45
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 tehnics, on 20 octombrie 2021 - 13:38, said:

Ceva de genul asta: https://www.ebay.com...zQAAOSwv8Nf9zg0
Vad ca modelele aparute in ultimii ani au scos butoanele fizice pentru PLAY/FWD/REV. Al meu arata asa
Dupa forma cred ca ai avut Travelpilot FX? Cum s-au potrivit mufele?

#46
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

 gothic33, on 30 octombrie 2021 - 10:33, said:

mi-am pus convers+ si nu-i adevarat ca nu vezi nimic pe ceasuri daca esti cu comutatorul pe 0 , au iluminare chiar ok ceasurile iar tipul care mi-a facut upgrade-ul mi-a sugerat sa-mi schimb si blocul de lumini, varianta noua dupa facelift are o optiune in plus fata de ce aveam eu adica reglarea intensitatii luminilor de bord si totul functioneaza perfect. O sa ma gandesc si la o navigatie asemanatoare cu ce mi-ai aratat tu pentru ca e singura solutie. Merci
poate pe noul sasiul iluminarea vine automat ca asa era la vechiul cluster dar original, convers-ul nu are iluminare. iti fac o filmare sa vezi daca nu ma crezi.

#47
gothic33

gothic33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 20.06.2008
Te cred, acum probabil și-au dat seama și au schimbat lucrurile. Oricum cu convers+ parca e mai plăcut și parca e asa un aer nou chiar daca nu face mare lucrul e impactul vizual, acum mă bate gândul să trec și la tuning stage 1 să câștig vreo 30 cai pentru că motorul asta chiar e puturos și mai mult se întinde la drum

#48
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Da, convers doar iti da un nou look, dar in definitiv nu face mare lucru, sincer.
Si pentur mine a fost un factor WOW la inceput. Dupa juma de an, nici nu imi mai pasa.
Deja dupa ce s-a stricat motorul a doua oara ajunsesem la concluzia ca preferam sa am leduri in bord dar sa mearga motorul... :D

#49
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014
Eu vreau sa-mi iau un S-Max (buget 10-12mii euro) si cautand pareri online am dat peste postarea ta :))
Cum se comporta masina?

#50
gothic33

gothic33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 20.06.2008

 GML, on 21 ianuarie 2022 - 16:21, said:

Eu vreau sa-mi iau un S-Max (buget 10-12mii euro) si cautand pareri online am dat peste postarea ta :))
Cum se comporta masina?
pai eu ți-aș spune dar nu cred că are relevanță pentru că tu ai alt buget și cu siguranță o să-ți iei s max 2, eu sunt mulțumit de mașină și de când o am eu am schimbat doar consumabile dar alții am auzit că au și probleme dar la 12k îți iei mașină buna 2016-2017 care teoretic ar trebui sa meargă perfect daca a fost întreținută, important este și cine ți-o verifica la cumpărare

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate