Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

România oprește radioul digital DAB

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
275 replies to this topic

#181
STEFAN20152019

STEFAN20152019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.09.2021

View PostFane, on 19 aprilie 2022 - 16:59, said:

ok. caut mai bine in meniul radioului, multumesc de sfaturi.
Mai adaug ca daca gasesti un post care seteaza radioul sa afiseze  corect data si ora un alt factor care face dificil setarea este si calitatea semnalului. De exemplu un canal radio cu semnal foarte bun ca de exemplu Radio Romania, Europa FM, Kiss FM, Digi FM ar dura cateva secunde pana radioul isi seteaza data si ora dar posturi radio cu semnal medium poate dura si un minut sau doua ca sa afiseze corect, la canalele cu semnal slab nici o sansa, poti sa lasi si o ora si tot nu seteaza in acest caz ori muti radioul intr-o zona cu semnal bun, ori ai norocul sa ai un canal radio cu semnal foarte bun care furnizeaza data si ora sau o conectezi antena de exterior daca radioul tau are mufa pentru antena cum este cazul meu.

#182
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,297
  • Înscris: 07.02.2003

View PostSTEFAN20152019, on 19 aprilie 2022 - 10:33, said:

si mai reglez GMT +1 ca sa afiseze corect ora.
E corect asa pentru ca DCF77 nu da ora GMT ci ora Germaniei... care e -1 fata de noi, deasemenea au ora de vara. Deci punand +1 e ora noastra corecta.

View Posttrid_ovi, on 19 aprilie 2022 - 07:17, said:

Eu in Bucuresti in interior nu prind si atunci folosesc un emulator, DCF77 emulator ii zice. Il instalezi pe mobil, ii dai drumul si-l pui langa antena ceasului. Poate daca il fortezi asa isi ia ora mai bine. Dar treaba asta nu are legatura cu DAB, nu se sincronizeaza de acolo.
Si mai bine, scoti semnalul audio si-l pui intr-o bobina pe o ferita :)

#183
STEFAN20152019

STEFAN20152019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.09.2021

View Postandreic, on 19 aprilie 2022 - 22:57, said:

E corect asa pentru ca DCF77 nu da ora GMT ci ora Germaniei... care e -1 fata de noi, deasemenea au ora de vara. Deci punand +1 e ora noastra corecta.
Eu am cumparat un termometru digital din Lidl cu senzor pentru exterior inclus. Termometrul este setat pe automat dar se poate dezactiva si sa il reglezi manual, Eu l-am lasat pe automat, doar trebuie sa setezi GMT +1 inloc de 0, la ora de vara si de iarna nu este problema se regleaza automat. Cand este ora de vara apare DST langa ora si minut cand este ora de iarna dispare DST. Referitor la GMT la radioul meu daca il setez manual atunci GMT trebuie setat  +2 altfel da ora Angliei, care este  -2 fata de Romania, la fel si la receptoarele terestre si de satelit. Eu de obicei las sa isi caute ora automat si daca este nevoie atunci modific GMT si ora de vara/iarna, dar in general afiseaza corect ora si nu trebuie sa faci nimic.

#184
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002
am sapat meniul, am citit manualul cu atentie, nu are un loc unde sa-i pun acel +1 sau fusul orar. mai ramane sa incerc sa-l setez pe europa fm sa vad daca-si ia ora corect. in manual nu scrie nici macar de unde-si ia acea ora, de pe DCF77, de pe DAB sau FM. cred ca am sa-l duc inapoi, am sa le explic ca functia principala pt care l-am cumparat nu functioneaza ok. din cate stiu cei de la lidl au politica ca accepta retururi. daca nu intorc foaia si o fac pe prostul, le zic ca-i defect, ca automat (in manual scrie ca tu doar il bagi in priza si el face tot pt tine) isi ia ora aiurea, iar daca o setez manual in caz de intrerupere a curentului o pierde, chestie deloc fancy cand l-ai pus sa te trezeasca dimineata. nu prea mi se pare acceptabil la un ceas de 120ron.

#185
STEFAN20152019

STEFAN20152019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.09.2021

View PostFane, on 20 aprilie 2022 - 08:51, said:

am sapat meniul, am citit manualul cu atentie, nu are un loc unde sa-i pun acel +1 sau fusul orar. mai ramane sa incerc sa-l setez pe europa fm sa vad daca-si ia ora corect. in manual nu scrie nici macar de unde-si ia acea ora, de pe DCF77, de pe DAB sau FM. cred ca am sa-l duc inapoi, am sa le explic ca functia principala pt care l-am cumparat nu functioneaza ok. din cate stiu cei de la lidl au politica ca accepta retururi. daca nu intorc foaia si o fac pe prostul, le zic ca-i defect, ca automat (in manual scrie ca tu doar il bagi in priza si el face tot pt tine) isi ia ora aiurea, iar daca o setez manual in caz de intrerupere a curentului o pierde, chestie deloc fancy cand l-ai pus sa te trezeasca dimineata. nu prea mi se pare acceptabil la un ceas de 120ron.
Trebuie sa intri in meniu si sa cauti Time & Date daca meniul este in limba engleza si sa verifici daca est pe manual, sau pe DAB+ Se mai intampla sa ai semnal slab in casa si nu poate sa isi ora si data daca este setat pe FM. Daca este setat pe DAB atunci clar ca nu iti ia ora si data ca nu emite in Romania posturi radio DAB. Daca este pe manual atunci ori reglezi tu ori setezi pe FM. Dexemplu la radioul meu HAMA DIT1000MBT este setat sa isi ia ora de pe retea (Wi-Fi sau cablu Ethernet) dar pot sa schimb pe Manual, FM sau DAB, eu l-am lasat pe retea Ethernet. La al doilea radio Albrecht DR 52 BA era setat pe DAB si cum nu am in zona canale radio digitale l-am pus pe FM si isi ia de pe Radio Transilvania. Nu prea cred ca radioul tau are DCF77 si in general aparatele care au DCF77 se regleaza automat intre orele 04:00 si 05:00 cum este termometrul meu digital dar poti sa faci din meniul sa il setezi de exemplu ora 03:59 si cand se face ora 04:00 astepti 2-3 minute si intra ora automat doar reglezi GMT.

Edited by STEFAN20152019, 20 April 2022 - 09:53.


#186
Acapulko

Acapulko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 06.02.2022

View Postandreic, on 25 martie 2022 - 08:23, said:

Daca e testat si merge ce vrei sa spun mai mult... 100w la 30-40° unghi de radiatie (par) de la 50m acopera gramada.

Da.......doua-trei cartiere pe acolo. Nici vorba sa iesi din Bucuresti la sol daca ai antena in centru.

#187
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Din centru pana la soseaua de centura sunt 12 km in line dreapta. Daca punem la 50 m antena emisie si 2 m pe a receptorului, rezulta o distanta maxima teoretica de 34 km.

#188
Acapulko

Acapulko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 06.02.2022
Am zis la sol, adica la nivelul antenei de masina de ex, deci ~ 1 m.
Care antena mai nou e pe geam, nici macar nu mai este clasica pe acoperis, deci vine din start cu cativa db in minus.....
Daca mai pui si obstacolele din capitala, iti spune baiatul ca nici nu ajungi la capat de Bucuresti cu un S4/S6 la 100 Werp.

Si daca mai pui la socoteala ca in centru ai minus 25 m fata de A1, ramai cu + 25 m fata de sol.....
La centura Carrefour A1 intra cu S2/S3 maxim. Le fumam in 1993-1994 pe astea.

#189
Nelu14

Nelu14

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.04.2017

View PostFane, on 18 aprilie 2022 - 19:52, said:

corect! tocmai ce am luat zilele trecute din lidl un ceas cu radio FM si dab+ si daca-l las sa-si automatizeze ora singur n-am ideie cu ce se sincronizeaza dar o ia cu o ora in urma (stau prin nord-estul tarii). daca-l setez pe manual si nu-l las sa se actualizeze singur in caz de luare a curentului revine la 00:00...
Am aceeași problemă. În Bârlad diferența este de -3 ore și 52 minute.Posted Image
În urmă cu două zile același ceas cu radio afișa în București o diferență de -2 ore.
Acum, în București ceasul cu radio arată ora exactă. Cred că între timp stația de emisie a setat corect ora.

#190
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,297
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAcapulko, on 20 mai 2022 - 17:17, said:

Am zis la sol, adica la nivelul antenei de masina de ex, deci ~ 1 m.
Merge stai linistit, am fost eu cu Tecsunul Posted Image Si in pasaje merge, testat cu masina inainte sa-l restrictioneze pentru reparatii.

Edited by andreic, 05 July 2022 - 22:18.


#191
Acapulko

Acapulko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 06.02.2022
Incerci sa ne spui ca fizica din 2022 este altfel fata de cea din 1990?
Lasa-ne.............
Voi YO-erii din 2022 credeti ca lumea face DX-uri cu automobilele din dotare si au antene cu 10 db castig pe masini.
Gata, subiect inchis, m-am lamurit de generatiile astea venite din spate.

#192
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,297
  • Înscris: 07.02.2003
Pai fizica spune ca merge in plus iti zic realitati constatate practic si cu antene scurte cum se poarta acuma cu castig negativ Posted Image Parca era inchis subiectul.

View PostNelu14, on 23 mai 2022 - 21:36, said:

Acum, în București ceasul cu radio arată ora exactă. Cred că între timp stația de emisie a setat corect ora.
Sa fie de la statie, e aceeasi receptionata ?

Edited by andreic, 24 July 2022 - 21:08.


#193
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007
Problema e astfel în România cu aceste tehnologii dinozaurice : dacă faci un sondaj cu cine mai ascultă MW/LW, vei observa că 1 din 100. Când propui oprirea MA, vor sări toți, că de ce îl oprim. Deși ce e acum pe MW și LW este și pe FM și pe net. La calitate mult superioară. E adevărat că MW și LW au acoperire foarte bună, dar părerea mea este că ar trebui făcute mai multe emițătoare MF, eventual DAB decât menținerea în funcțiune a acestor dinozauri. Cel LW de la Bod ar fi suficient. Asta pentru urgențe. Acoperă chiar foarte bine România. Restul de MW chiar nu se mai justifică. Germania a înlocuit MW și LW cu dab. Și încă cu succes. La noi nu a fost niciun fel de promovare a dab. Nici aparate cu  dab nu se prea găseau, nici conținut interesant, nici nimic. Oricum până la dispariția FM mai e destul, în plus, la noi, până la  dispariția MA mai este. Polonia are doar un post LW cu acoperire națională (și extra, că seara se prinde rezonabil de bine pe 225 kHz) și Ungaria pe MW (540 kHz). Acoperă toată țara lor, deci sunt perfecte în caz de urgență. Restul le-au cam închis. Numai noi mai stăm cu dinozaurii ăștia, în condițiile în care multe aparate moderne ce includ radio nici nu mai au MA (cu unele excepții). Oprirea emisiilor MA a început treptat după finalizarea războiului rece, doar posturile publice folosind acest spectru.

Părerea mea este că :
- Ar trebui sistată emisia în MW, lăsat doar postul LW de la bod și eventual cel de la Tâncăbești cu o putere de 800 kw. Ambele pot asigura suficientă acoperire în caz de nevoie, în rest insistat pe FM/DAB în toate zonele. Calitatea MA este foarte slabă (fidelitate maxim 4000 Hz audio), interferențe la greu, în plus, având în vedere noile tehnologii, MA e ca și mort. Dar cum am spus: nimeni nu îl mai ascultă, decât eventual de nostalgie (probabil mai fac vreo galenă ca să se distreze), dar toți vor protesta dacă se închide. Aceste emițătoare consumă efectiv degeaba. Epoca radioului Milcov a apus.

Și încă ceva : din ăia 1 din 100, acei 1 % mai dau ocazional pe mw sau lw doar să vadă dacă mai e acolo. Nu că ar depăși o oră de ascultat, e chiar imposibil de ascultat ceva pe MA astăzi.

#194
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 22.04.2010
In Ardeal in zona de munte si deal dab-ul nu face fata reliefului.
Abia tragi de FM sa mai ciripeasca ceva.
Frectile astea digitale nu sint facute cu bataie lunga.De la mpeg2 cu 64 au tot coborit raza de acoperire constant.
Cit despre instalarea de noi emitatoare cu o acoperire rezonabila acolo nici nu poate fi vorba.
Banii vorbesc.
Mai intii trebuie vopsite cele vechi.
Intre Comarnic si Ploiesti luam dab-ul din Bucale,doar cu mama Swann.
Si e varianta aia superlong.
Eu ascult pe UM bbc-urile si piratii greci toamna mai mult de o ora seara.
Imi place si continutul programelor si cum se comporta trenul de unde gonind de la englezi pina aici.
Ca o concluzie,continutul programului primeaza la mine si nu calitatea lui.
Mai bine pe a/n decit jovretele astea pe color.
Parerea mea.

#195
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
@mouse3 crezi ca in Alpi nu este acoperire DAB? Am semnal f bun inclusiv in tunelurile alea kilometrice. Tehnologia functioneaza, implementarea e problema.

#196
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 22.04.2010
Alpii sint in alta galaxie.
Legile fizicii functioneaza altfel acolo.


#197
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

View PostTudor Popescu, on 14 august 2022 - 17:59, said:

Cel LW de la Bod ar fi suficient. Asta pentru urgențe. Acoperă chiar foarte bine România.
Ai ascultat pe unde lungi in oras? Nu auzi nimic. Asa in camp fara perturbatii e alta poveste.
Urgenta nu o asigura nici acestea pentru ca si ele pot disparea din pesisaj ca oricare altul.

View Postmouse3, on 14 august 2022 - 19:19, said:

Banii vorbesc.
Pai da, investitiile se duc spre internet.

Edited by neagu_laurentiu, 15 August 2022 - 20:59.


#198
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
pe unde m-am plimbat prin vest, ptr urgente erau mentionate frecvente din FM

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate