Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Experienta profesionala scurta

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Velocityxs

Velocityxs

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.06.2020
Salut comunitate,

Ma aflu in urmatoarea situatie si nu stiu daca am procedat corect sau nu.
In urma cu aproximativ o luna jumatate am avut un job de la care am hotarat sa plec dupa o perioada extrem de scurta de timp aprox 2 saptamani(multinationala). Deoarece o astfel de experienta nu lasa o impresie buna(naste intrebari) si reprezinta o pata in CV am hotarat sa nu o mentionez. Zis si facut.Intre timp am obtinut un nou job foarte bun si sa fiu sincer imi este frica sa nu fiu descoperit(compania recruteaza oameni chiar si team leaderi pe pozitii pe care s-ar potrivi cei de la jobul de 10 zile).La hr intentionez sa prezint documentele de lichidare de la un fost loc de munca de la care am plecat cu aproximativ 5 luni in urma.Deci oricum aveam o gaura in cv de 5 luni.
Considerati ca am procedat corect in situatia data?
Multumesc

#2
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Nu ai procedat corect.
Daca ai fost angajat cu acte in regula si ti s-au dat acte de lichidare dupa cele 2 saptamani - trebuie sa le prezinti pe acelea. Pentru ca oricum apare in Revisal - nu stiu daca angajatorii au acces la toate datele, dar pot vedea unde ai lucrat.

Nu vad o problema in faptul ca ai plecat dupa 2 saptamani. Ce daca naste intrebari? Orice intrebare are un raspuns.
Probabil ca oricum erai in perioada de proba, perioada in care poti renunta daca nu ti se potriveste.

Daca esti calificat pentru noul job si crezi ca asta e pentru tine, eu zic sa fii corect fata de ei. Mai multe intrebari vor aparea daca descopera ca nu ai mentionat adevarul.

#3
Velocityxs

Velocityxs

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.06.2020
Merci de raspuns.Nu stiu cum as putea acum sa o dau la intors cu ei si in legatura cu calificarea, iti pot spune ca nu sunt greu de inlocuit

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
In cazul in care vei fi descoperit (cine stie cum) baga si tu o romanească d'aia;
- N-am stiut ca trebuie sa anunt si 2 saptamani de munca. Am crezut ca nu conteaza la experienta. Va rog sa ma scuzati

Pe viitor nu uita - sinceritatea nu-i considerată boală!

#5
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,570
  • Înscris: 22.07.2004
In perioada de proba atat angajatorul cat si angajatul au dreptul de a intrerupe contractul fara alte explicatii. Nu se sta in preaviz in perioada de proba.

#6
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Eu stiu caz de om care s-a prezentat la interviu, a fost admis, a facut protectia muncii si, cand a ajuns la locul de lucru, a zis ca-si baga... demisia si a plecat :D

#7
Velocityxs

Velocityxs

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.06.2020
Da si eu tot la ceva de genul m-am gandit.In legatura cu sinceritatea,uneori sinceritatea la interviuri este interpretata in defavoarea candidatului.In cazul meu isi puteau crea falsa impresie ca nu sunt capabil sa pastrez un job sau ca am probleme de integrare spre ex.

#8
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 17.11.2011
În mod normal n-ar trebui să aibă vreo importanță. Gândește-te că sunt candidați care aleg să menționeze doar anumite experiențe, care sunt relevante și conform cerințelor de la următorul loc de muncă pentru care aplică. Fără să-și încarce CV-ul cu lucruri inutile, care plictisesc HR-istul.
Niciun angajator serios nu se uită după cât ai stat la un loc de muncă, decât dacă eventual ai făcut exact aceeași treabă pe care vrei s-o desfășori în continuare. Dacă ai ales să pleci mai devreme, asta spune ceva mai degrabă despre firma respectivă, decât despre tine, fiindcă nimeni nu-i atât de tâmpit să plece după o perioadă scurtă de la angajare, de la prea mult bine. Oamenii pot pleca din diverse motive - pur și simplu au nevoie de o pauză, au probleme personale, încearcă să-și deschidă o afacere pe cont propriu etc. E strict problema ta și nimeni n-are dreptul să te judece în funcție de ce pui sau nu pui într-un CV. Mai mult, contează să fii sincer cu ce anume te-ai ocupat propriu-zis la un job anterior, asta reflectă anumite competențe și abilități. Nu e ok să exagerezi nimic pentru a părea mai important decât ai fost.

Edited by glassofwine, 27 September 2021 - 17:17.


#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
mai bine spui ca nu ti-a placut acolo decat sa minti si sa afle ulterior.

#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Lasa nu-ti mai face probleme aiurea
Se vede ca esti incepator
Cand ajungi vuploi batran (ca mine) le dai cu flit de nu se vad alora de la HR

Iti mai dau o idee - bag-o p'aia cu "structura organizationala nu era conform asteptarilor dar, la dvs., am descoperit exact ce mi-am dorit bla ... bla ... bla "

#11
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Velocityxs, on 27 septembrie 2021 - 15:23, said:

Considerati ca am procedat corect in situatia data?

Eu da, consider că ai procedat corect. Tu, personal, nu te-ai fi putut ales cu nimic din experiența respectivă.

Când depuneam și eu CV-uri, nu menționam ani întregi de muncă, dacă nu consideram că e relevant. Nu interesează pe nimeni că ai fost strungar doi ani, dacă tu candidezi pe post de programator.

Dacă te întreabă, spune-le că nu ai considerat relevante acele două săptămâni și de-asta nu le-ai adăugat în CV.

Edited by SmurfK, 27 September 2021 - 17:59.


#12
Velocityxs

Velocityxs

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.06.2020
Nu mi as fi facut astfel de probleme daca experienta asta de 10 zile as fi avut-o cu un an in urma sa zicem si daca jobul asta nu ar avea o miza atat de mare ptr mine(aspect constientizat ulteriorduoa ofertare).Sa fiu mai specific cand am fost recomandat nu am stiut prea multe despre post cum ar fi salarizare sau usile care ti se pot deschide dupa o anumita perioada de timp si am zis ca e mai bine sa evit intrebarile indiscrete la care ar fi trebuit sa raspund cu niste critici la adresa fostului angajator.

#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Angajatorii nu au acces la Revisal, nu pot vedea unde ai mai lucrat, cu ce temei ți-a fost încheiat contractul de muncă etc. Nu îți fă probleme din cauza asta.

#14
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Ca angajator ma intereseaza ca pe unde ai trecut sa nu fi creat probleme, nu ma intereseaza ca n-ai mentionat doua saptamani de activitate!

Cel mai important in cariera e renumele pe care ti-l faci. Angajatorii, multi se cunosc intre ei si daca nu ai lasat "usa deschisa" pe unde ai fost ajungi sa nu te mai poti angaja unde vrei.

#15
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Nu trebuie să îți faci griji, dar ar fi trebuit să menționezi. De fiecare dată poți găsi cel puțin 5 motive diferite și adevărate pentru care ai făcut sau nu ai făcut ceva. Îl alegi pe cel mai potrivit și îl spui. Nu merită să minți sau să omiți ceva documentat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate