Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Boala din cetatea sfântă a Lui Dumnezeu

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
90 replies to this topic

#19
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postpufarin, on 26 septembrie 2021 - 11:29, said:

Multi mai sar gardul in gradina softpediei, trist este ca se cred superiori.
Un sfat de la un crezut superior?

View Postpacopaco1967, on 26 septembrie 2021 - 11:38, said:


Daca iei mot-a-mot cuvintele ajungi la rezultatul obtinut de tine.
E vorba de tamaduirea neamurilor, si dupa cum stii, in imparatia lui Dumnezeu vor intra sfintii.
Acel citat biblic vorbeste de perioada imediat dupa isus si pana astazi. Tamaduire insemnand aderare la crestinism , la ideea ca prin Hristos isus ne gasim mantuirea. Iar mantuire insemnand transfomarea constintei, adica exact ce spune citatul prin "tamaduire", dintr-o constinta haina intr-una crestina in spiritul lui Hristos.
Dacă mai faci greșeli de logică, te bat și o să ai nevoie de tămăduire!

#20
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Nope, doar o constatare.

#21
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postpufarin, on 26 septembrie 2021 - 12:28, said:

Nope, doar o constatare.
Te referi la cei care cred ce scrie în Biblie?

#22
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 22.03.2007
"Tămăduirea neamurilor" nu se referă la vindecarea unor boli, pentru că o boala în sine nu afectează neamurile, ci omul, individul! Mi-e din ce în ce mai clar că Dumnezeu a distrus odată lumea cu apă, dar a mai dat o șansă prin Noe. A doua oară o va distruge prin foc (război nuclear?), și nu cred că va mai rămâne nimic pentru că nu suntem în stare să conviețuim pașnic pe Pământ.  

E vorba despre vindecarea de păcat, de necredința pe care mulți de pe aici o ridică la grad de virtute (aceia care cred că noi, creștinii suntem niște vite. Sau boi, că așa suntem tratați cei care îndrăznim să credem în Hristos!).

#23
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 10.09.2008

View Postbarbu78, on 26 septembrie 2021 - 10:28, said:

Apocalipsa
Capitolul 22
1."Și mi-a arătat, apoi, râul și apa vieții, limpede cum e cristalul și care izvorăște din tronul lui Dumnezeu și al Mielului,
2.Și în mijlocul pieței din cetate, de o parte și de alta a râului, crește pomul vieții, făcând rod de douăsprezece ori pe an, în fiecare lună dându-și rodul; și frunzele pomului sunt spre tămăduirea neamurilor."

După cum vedeți, și în Rai există boală...🤔🤣😂🤣

Neamurile sunt în afara cetății și intrarea pentru această vindecare depinde de convertirea lor, posibilă timp de 1000 de ani. Convertirea este simbolizată de spălarea hainelor în sângele Mielului.





#24
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 09.09.2010

View Postlogic1, on 26 septembrie 2021 - 13:17, said:

Neamurile sunt în afara cetății și intrarea pentru această vindecare depinde de convertirea lor, posibilă timp de 1000 de ani. Convertirea este simbolizată de spălarea hainelor în sângele Mielului.
1000 de ani de cand? De cand s-a inventat religia ortodoxa?

#25
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 05.03.2006

View Postnico99900, on 26 septembrie 2021 - 11:32, said:


Si care ii nevoia sadica a Dumnezeului tau, de a alimenta iadul cu suflete. Ca el oricum stia de la inceput ce o sa se intample, inca inainte ca "heruvimul" sa fi cazut.
Sau nu stie, si a trebuit sa creeze el insusi un "Heruvim" cazut
Daca ai fi citit cu atentie Sripturile ai fi constatat ca insusi Hristos spune intr-o consemnare a lui Matei, evanghelistul ca iadul nu a fost facut pentru oameni ci pentru diavolul si ingerii lui, pentru oamenii pacatosi exista mantuire, ingerii cazuti nu mai pot fi scapati. Deci oamenii ajung in iad ca o consecinta a propriilor decizii, de a respinge modelul, solutia mantuirii lui Dumnezeu.

#26
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Posttakis, on 26 septembrie 2021 - 13:05, said:

"Tămăduirea neamurilor" nu se referă la vindecarea unor boli, pentru că o boala în sine nu afectează neamurile, ci omul, individul! Mi-e din ce în ce mai clar că Dumnezeu a distrus odată lumea cu apă, dar a mai dat o șansă prin Noe. A doua oară o va distruge prin foc (război nuclear?), și nu cred că va mai rămâne nimic pentru că nu suntem în stare să conviețuim pașnic pe Pământ.  

E vorba despre vindecarea de păcat, de necredința pe care mulți de pe aici o ridică la grad de virtute (aceia care cred că noi, creștinii suntem niște vite. Sau boi, că așa suntem tratați cei care îndrăznim să credem în Hristos!).
Aia sunt aleșii! Ce să vindeci?

View Postlogic1, on 26 septembrie 2021 - 13:17, said:



Neamurile sunt în afara cetății și intrarea pentru această vindecare depinde de convertirea lor, posibilă timp de 1000 de ani. Convertirea este simbolizată de spălarea hainelor în sângele Mielului.
Ai citat?
Dumnezeu este rasist?!

View Postpaul_bh, on 26 septembrie 2021 - 13:50, said:


Daca ai fi citit cu atentie Sripturile ai fi constatat ca insusi Hristos spune intr-o consemnare a lui Matei, evanghelistul ca iadul nu a fost facut pentru oameni ci pentru diavolul si ingerii lui, pentru oamenii pacatosi exista mantuire, ingerii cazuti nu mai pot fi scapati. Deci oamenii ajung in iad ca o consecinta a propriilor decizii, de a respinge modelul, solutia mantuirii lui Dumnezeu.
Ai citat?

#27
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 09.09.2010

View Postpaul_bh, on 26 septembrie 2021 - 13:50, said:

Daca ai fi citit cu atentie Sripturile ai fi constatat ca insusi Hristos spune intr-o consemnare a lui Matei, evanghelistul ca iadul nu a fost facut pentru oameni ci pentru diavolul si ingerii lui, pentru oamenii pacatosi exista mantuire, ingerii cazuti nu mai pot fi scapati. Deci oamenii ajung in iad ca o consecinta a propriilor decizii, de a respinge modelul, solutia mantuirii lui Dumnezeu.
Tu nu ai citit atent si nici inteles macar ce am scris eu in 3 propozitii, si vrei sa ma faci sa cred ca ai citit o carte de 1000 de pagini si ai si inteles-o.
Deci daca te simti capabil, te rog, reciteste ce am scris, si respunde-mi la ce am scris, nu in afara subiectului.
Multumesc.

#28
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Pentru toți cunoscătorii habarniști de tip martori sau neoprotestatari: CITATUL ESTE DIN ULTIMUL CAPITOL AL APOCALIPSEI!

#29
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 05.03.2006
Am citit atent si consider ca ti-am raspuns, dar tu nu accepti acest raspuns. Dumnezu a pregatit tot planul de mantuire al omenirii (nu al altor fiinte spirituale care s-ar fi putut transforma in agenti ai raului) undeva in vesnicia trecuta ("Stiind ca nu cu lucruri stricacioase, cu argint sau cu aur, ati fost rascumparati din viata voastra desarta, lasata de la parinti, ci cu scumpul sange al lui Hristos, ca al unui miel nevinovat si neprihanit, Care a fost cunoscut mai dinainte de intemeierea lumii, dar Care S-a aratat, in anii cei mai de pe urma, pentru voi" 1Petru 1:18-20), pana nu exista creatia, si acesta nu a fost planul B daca creatia nu va functiona bine, ci in atotintelepciunea Sa a stiut tot cursul istoriei si iadul ca depozitar al intregului rau al universului nu era pregatt pentru om ("Atunci va zice si celor de-a stanga: Duceti-va de la Mine, blestematilor, in focul cel vesnic, care este gatit diavolului si ingerilor lui." Matei 25:41 ca ma intreba cineva daca am citat).

#30
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Stimabile, eu am citat cum va fi după învierea finală și coborârea cetății sfinte, după noul pământ și cer, după deschiderea cărții Mielului, după judecata finală!
Dacă ai gândi logic, ai pricepe că nu ai cum să-mi vorbești despre evenimente anterioare! Citește ultimele trei capitole ale Apocalipsei!

După ce se vorbește că totul va fi perfect, curatat, verificat, se dă pleosc cu tamaduirea... Ce să mai tămăduiești dacă ai vindecat?
Este o boală nouă?
O fi greșeală de traducere?
🤔✝️🤭😇😇😇

Edited by barbu78, 26 September 2021 - 17:02.


#31
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 10.09.2008

View Postnico99900, on 26 septembrie 2021 - 13:24, said:

1000 de ani de cand? De cand s-a inventat religia ortodoxa?

1000 de ani de la venirea împărăției lui Dumnezeu. 1000 este un număr simbolic, reprezentând un interval foarte mare de timp, necesar aducerii la viață și integrării întregii omeniri într-o singură mare familie cu înrudire de sânge.

View Postbarbu78, on 26 septembrie 2021 - 15:51, said:

Ai citat?


Dumnezeu este rasist?!

Apoc. 20:8, 9

Neamurile care sunt în cele patru colţuri ale pământului (...) au înconjurat tabăra sfinţilor şi cetatea preaiubită.


Întâi pregătește Biserica, apoi prin aceasta va ”vindeca” omenirea, adică o va aduce la o stare de dreptate și viață veșnică.

Apoc 20:6

Fericiţi şi sfinţi sunt cei ce au parte de întâia înviere! Asupra lor a doua moarte n-are nicio putere; ci vor fi preoţi ai lui Dumnezeu şi ai lui Hristos şi vor împărăţi cu El o mie de ani.

.

Edited by logic1, 26 September 2021 - 17:25.


#32
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 09.09.2010

View Postpaul_bh, on 26 septembrie 2021 - 16:29, said:

Am citit atent si consider ca ti-am raspuns, dar tu nu accepti acest raspuns. Dumnezu a pregatit tot planul de mantuire al omenirii (nu al altor fiinte spirituale care s-ar fi putut transforma in agenti ai raului) undeva in vesnicia trecuta ("Stiind ca nu cu lucruri stricacioase, cu argint sau cu aur, ati fost rascumparati din viata voastra desarta, lasata de la parinti, ci cu scumpul sange al lui Hristos, ca al unui miel nevinovat si neprihanit, Care a fost cunoscut mai dinainte de intemeierea lumii, dar Care S-a aratat, in anii cei mai de pe urma, pentru voi" 1Petru 1:18-20), pana nu exista creatia, si acesta nu a fost planul B daca creatia nu va functiona bine, ci in atotintelepciunea Sa a stiut tot cursul istoriei si iadul ca depozitar al intregului rau al universului nu era pregatt pentru om ("Atunci va zice si celor de-a stanga: Duceti-va de la Mine, blestematilor, in focul cel vesnic, care este gatit diavolului si ingerilor lui." Matei 25:41 ca ma intreba cineva daca am citat).
Pai tocmai ca pare ca un plan B. Si partea proasta e ca i-au trebuit cateva mii de ani ca sa-si dea seama cum sa o dreaga.

#33
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postlogic1, on 26 septembrie 2021 - 17:24, said:

Apoc. 20:8, 9

Neamurile care sunt în cele patru colțuri ale pământului (...) au înconjurat tabăra sfinților și cetatea preaiubită.


Întâi pregătește Biserica, apoi prin aceasta va ”vindeca” omenirea, adică o va aduce la o stare de dreptate și viață veșnică.

Apoc 20:6

Fericiți și sfinți sunt cei ce au parte de întâia înviere! Asupra lor a doua moarte n-are nicio putere; ci vor fi preoți ai lui Dumnezeu și ai lui Hristos și vor împărăți cu El o mie de ani.

.
Este valabil și pentru tine:

View Postbarbu78, on 26 septembrie 2021 - 16:59, said:

Stimabile, eu am citat cum va fi după învierea finală și coborârea cetății sfinte, după noul pământ și cer, după deschiderea cărții Mielului, după judecata finală!
Dacă ai gândi logic, ai pricepe că nu ai cum să-mi vorbești despre evenimente anterioare! Citește ultimele trei capitole ale Apocalipsei!

După ce se vorbește că totul va fi perfect, curatat, verificat, se dă pleosc cu tamaduirea... Ce să mai tămăduiești dacă ai vindecat?
Este o boală nouă?
O fi greșeală de traducere?
🤔✝️🤭😇😇😇

View Postlogic1, on 26 septembrie 2021 - 13:17, said:

Neamurile sunt în afara cetății și intrarea pentru această vindecare depinde de convertirea lor, posibilă timp de 1000 de ani. Convertirea este simbolizată de spălarea hainelor în sângele Mielului.
Neamurile sunt oameni de categoria a doua?
Dumnezeu este corect?

#34
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 10.09.2008
Capitolele 21 și 22 sunt reluări (din alte perspective) a celor 1000 de ani din capitolul 20.

Elevii sunt oameni din categoria a doua față de profesori? Sau cei ajutați față de cei ce ajută?
Biserica va ajuta omenirea, așa cum a fost ajutată ea însăși.

#35
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Aiurea!
Capitolul 22 nu este reluare, este continuare a ce scrie până acolo și sfârșit de Biblie.
Apocalipsa este o reluare a unor idei din VT.

Noi, neamurile nu suntem urmașii lui Adam și ai Evei, asta scrie în Biblie, Isus zice că suntem mai jos decât evreii, Apocalipsa zice același lucru, Psalmii zic la fel.

Voi nu vreți să vedeți ce scrie în Biblie?

Edited by barbu78, 26 September 2021 - 22:21.


#36
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 10.09.2008
În capitolul 20 neamurile atacă cetatea la sfârșitul acelor 1000 de ani de domnie a lui Cristos cu Biserica. Dar ca să știm ce cetate atacă, capitol 21 detaliază că cetatea este Biserica și că coboară din cer pe pământ. Deci cap. 21 este paralel cronologic cu 20.


Israelul și neamurile în Apocalipsa nu se înțeleg literal, deci nu este nicio discriminare. Biserica este noul Israel sau Ierusalim și este compusă din oameni de orice etnie. - Apoc. 5:9, 10.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate