Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Plantare pomi in curte

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Vanderdendrum

Vanderdendrum

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.09.2021
Buna ziua!
Decurgând am cumpărat un teren, 300 metri pătrați și doresc sa plantez niște pomișori!
Ma puteți ajuta cu niște idei? Ce fel de pomi ar fi indicați pentru o curte mică, amplasare, distanță între ei, perioada plantare, etc.
Orice informație este binevenita.
Multumesc anticipat!

#2
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
Eu zic sa pui (si) visini, sunt rezistenti, fac o multime de fructe din care, dupa ce te saturi de mincat, poti face turte, visinata etc. Caisii sunt, de asemenea, o solutie. Eu am in curte (1200+ mp) peste 80 de pomi: meri, pruni, gutui, visini, caisi, peri si smochini. Toate merele si prunele au avut viermi anul asta. Stropirea o fac o singura data, in primavara devreme, cu piatra vinata, am albine si nu ma hazardez sa stropesc cind sunt pomii infloriti. Mai am putin si culeg gutuile, din ce am vazut, majoritatea vor avea viermi, dar nu ma deranjeaza, tai ce e stricat si fac dulceata din ce e bun.

#3
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Cauta pomi siguri,soiuri de calitate,sa te poti bucura de o roada gustoasa,ajuta daca spuneai judetul pt recomandari

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

View PostVanderdendrum, on 26 septembrie 2021 - 09:47, said:

Buna ziua!
Decurgând am cumpărat un teren, 300 metri pătrați și doresc sa plantez niște pomișori!
Ma puteți ajuta cu niște idei? Ce fel de pomi ar fi indicați pentru o curte mică, amplasare, distanță între ei, perioada plantare, etc.
Orice informație este binevenita.
Multumesc anticipat!

In primul; rand este foarte importanta zona si solul unde se afla cei 300 mp.
Pentru informatii suplimentare vei lua legatura cu pepinierele,.Le gasaseti (nu pe toate) pe internet.

Asta ca sa stii exact ce se preteaza si ce nu pe terenul tau.Si sa nu ai surprize neplacute.

#5
Vanderdendrum

Vanderdendrum

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.09.2021
In primul rând va multumesc pentru sfaturi!
Terenul este in județul Ilfov.
M-ar interesa câteva păreri și despre pomii care nu sunt fructiferi, gen: platan, tei, mesteacăn, etc.

#6
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,554
  • Înscris: 01.02.2007
Plantezi ce mananci si apoi mananci ce plantezi!
Ca o recomandare, daca vrei piersic si / sau nectarin cauta ceva soiuri rezistente la basicare, altfel o sa ai de facut 5-6 tratamente pe an daca vrei vreun fruct si sa nu-ti moara pomii dupa 2 ani.

#7
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,949
  • Înscris: 17.01.2012
de jur împrejur, la gard, pui salcâmi - cam la 2 metri unul de celălalt
în interior pui un cireș, un vișin, doi meri, doi peri, un cais (piersicii și nectarinii sunt pacoste :( ) - la 3,5 metri distanță-ntre ei, iar cireșul să nu aibă decât la 4 metri un vecin
pe laturile aleii de acces pui tufe de trandafiri de soi (altoiți, din magazinele de bricolaj, nu făcuți la borcan ...)
dacă-ți mai rămâne loc arunci doi nuci și doi pawlovnia, dar ăștia să fie la distanțe de 5 metri față de vecini - că se fac giganți...

asta, dacă vrei să ai ceva de ciugulit și de admirat și de mirosit
dacă ai cazan de țuică, atunci pui 4 caiși, 6 meri și 6 pruni :P

#8
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 13.07.2006
Anul acesta am avut recolta foarte buna de la un smochin (teren la marginea Bucurestiului). Din experienta zonei, recomand visini, meri timpurii, gutui. Eventual si pruni si corcodusi. Restul trebuie stropite, ceea nu am mai facut de ani de zile.

#9
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 13.04.2006
Casii produc o data la 3 ani . Deci NU.

#10
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,949
  • Înscris: 17.01.2012
dacă „Casii” înseamnă caiși, atunci ești în eroare :(

am fo' 8 caiși cu vârste între 14 și 3 ani și TOȚI rodesc an de an...

ăăă... sigur îi îngrijești?? :o

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate