Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Accesare fonduri europene pt dotare școală rurala

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
arkadium

arkadium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 04.09.2009

Aș dori să aflu care sunt pașii de urmat (cât mai în detaliu) în vederea dotării unei școli din mediul rural (aprox. 300 de elevi), cu table interactive, laptopuri, calculatoare și altele asemenea, din fonduri europene?

Care ar fi "rețeta succesului" într-un astfel de plan, având în vedere că școala nu dispune de banii necesari pentru a putea angaja un manager de proiect și nimeni dintre colegii mei profesori nu are experienta în domeniul proiectelor europene.

Mulțumesc!

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Găsiți un manager de proiect al cărui salariu va fi plătit prin proiect.
In felul acesta veți fi siguri ca își da silința sa facă totul cât mai bine.

Principial vorbind, întocmiți proiectul apoi îl depuneți. După care așteptați rezultatul.

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
cauti alte comune care au accesat si intrebi direct acolo.acum imi vine in minte ciugud alba.dai telefon la primarie si sigur iti da detalii primaru.

View Postwaterman, on 26 septembrie 2021 - 06:44, said:

Găsiți un manager de proiect al cărui salariu va fi plătit
cam greu..pste toti pe care am dat si se inghesuiau ei spuneau ca-mi garanteaza ca proiectul este eligibil.adica imi dau o carte frumoasa  pe care o platesc eu dupa care la ,,mila,, sau mai bine MITA CUIVA

Edited by EMPP, 26 September 2021 - 07:07.


#4
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postwaterman, on 26 septembrie 2021 - 06:44, said:

Găsiți un manager de proiect al cărui salariu va fi plătit prin proiect.
In felul acesta veți fi siguri ca își da silința sa facă totul cât mai bine.

Principial vorbind, întocmiți proiectul apoi îl depuneți. După care așteptați rezultatul.

Se cer banii înainte (cam 3000€),  urmând să fie compensat prin finanțare.    Problemă.

View Postarkadium, on 26 septembrie 2021 - 06:14, said:

Aș dori să aflu care sunt pașii de urmat (cât mai în detaliu) în vederea dotării unei școli din mediul rural (aprox. 300 de elevi), cu table interactive, laptopuri, calculatoare și altele asemenea, din fonduri europene?

Care ar fi "rețeta succesului" într-un astfel de plan, având în vedere că școala nu dispune de banii necesari pentru a putea angaja un manager de proiect și nimeni dintre colegii mei profesori nu are experienta în domeniul proiectelor europene.

Mulțumesc!

Luați legătura cu cei de la fonduri europene din primărie, sau de la consiliul județean.   Ei au birouri specializate de consiliere pentru accesarea fondurilor.

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Își pot scrie ei singuri proiectul și nu e nevoie de bani înainte.
Dar e greu, e de munca...

#6
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010
Asta depinde cred ca de fiecare primar in parte. La mine in sat exista inclusiv apa calda, la baie, exista sala de sport cu toate dotarile, clasa este individuala, adica copii isi lasa lucrurile care nu le trebuie acasa, in clasa. Exista autobuz scolar. Scoala are incalzire centrala. Teren de sport, asa cum trebuie ca trebuie sa fie unul. Nu stiu de unde au avut banii necesari. Dar totul este asa cum este normal sa fie.Cred

#7
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005

View Postwaterman, on 26 septembrie 2021 - 10:42, said:

Își pot scrie ei singuri proiectul și nu e nevoie de bani înainte.
Dar e greu, e de munca...

E de preferat sa apelezi la un consultant, cel putin pentru primul proiect depus.

Transparenta e aproape zero. Suportul din partea institutiilor este iarasi zero. Nu au ei chef sa raspunda intrebarilor puse de cei care aplica.

Si e pacat sa pierzi un proiect pentru chestii de birocratie.

Arkadium, primul pas pe care trebuie sa il faci e sa contactezi un consultant. Discuta cu el sa vezi ce proiecte europene sunt in desfasurare. Vezi daca e scoala eligibila. Informatiile astea ti le da fara niciun cost. Daca gasiti un proiect pe care sa aplikcati, negociaza cu el, ii propui o suma mai mare daca se aproba finantarea. Poate ai noroc.
Posibil sa nu fie ce vrei tu, dar sa fie altele bune pentru scoala.
de exemplu acum e un proiect in dezbatere pentru eficienta energetica a cladirilor adminsitrative.
Poti schimba geamuri, poti izola cladirea, poti trece tot iluminatul pe LET, montezi panouri fotovoltaice pe cladire, etc.

#8
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postnico99900, on 26 septembrie 2021 - 11:22, said:

La mine in sat exista inclusiv...

In ce judet?

OP, exista un proiect de digitalizare, inclusiv a educatiei. Am dat de ei pe net, incearca sa-i contactezi -  https://code4.ro/ro/putem

#9
arkadium

arkadium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 04.09.2009
Mulțam tuturor!

#10
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Arkadium, am lucrat multi ani in domeniu si iti spun cu mana pe inima ca daca te bazezi pe "expertii" din primariile rurale sau din consilii judetene veti fi marcati pe viata de rezultat. Proiectul va fi aprobat, ca rareori se resping proiectele institutiilor, dar va trebui reparat capital totul peste 2-3 ani sau direct la cos dupa evaluarea finala. In general institutiile publice primesc mult mai lejer finantare decat privatul, asa ca mare greutate nu o sa fie.
Daca nu esti directorul scolii, iti recomand inainte de toate sa-l consulti pe el si pe primar daca sunt indicate fondurile europene, in special partea de monitorizare si evaluare financiara finala, adica daca sunt de acord sa fie totul puricat dupa implementare. Iti recomand asta fiindca ruralul nu fuge de fonduri europene ca nu le-ar primi, ci ca nu se pot fura sau comenta.
Asa ca mult mai simplu e prin noul PNDL. Ii propui primarului, el propune la CJ si se aproba, dar ... calitatea nu va fi cea mai buna. In schimb primiti de ce aveti nevoie.

Daca vreti si puteti, incropiti o idee de proiect (cea mai grea parte in cazul vostru e sa stabiliti detaliile tehnice ale bunurilor pe care vreti sa le cumparati ca sa fie in concordanta cu nevoile de la clasa si ale elevilor) si consultati-va cu cei de la ADR (Agentia de Dezvoltare Regionala). Nefiind prea mare bataie pe fonduri europene pe educatie in zona de rural aveti sanse chiar si cu un semidraft. In principiu, pe partea de fonduri pentru institutii se merge pe premiza 95% transpiratie si 5% inspiratie.
Atentie, managerul de proiect nu e acelasi lucru cu consultantul. Consultantul face proiectul si se asigura de aplicare, pana la faza de implementare, dupa care intra in scena managerul care asigura implementarea si diseminarea. La voi fiind vorba de bunuri tehnice (calculatoare, table, tablete), nu prea vad importanta managerului de proiect, ci doar sa va asigurati ca aspectul achizitiilor respecta legislatia si contractul de finantare.

Si ca un sfat: proiectele, in special pe zona de institutii in rural, in general sunt la fel de originale ca majoritatea doctoratelor politicienilor. Nu e o noutate!

View Postgear, on 26 septembrie 2021 - 11:24, said:

Daca gasiti un proiect pe care sa aplikcati, negociaza cu el, ii propui o suma mai mare daca se aproba finantarea.

Ce spui tu se numeste linie de finantare. Proiect este cel cu care aplici pentru o finantare.

Edited by Thuraya_123, 04 October 2021 - 02:42.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate