Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Urmăreați pe vremuri posturi tv în limbi străine, deși nu înțelegeați limbile respective?

* * - - - 10 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Urmăreați pe vremuri posturi tv în limbi străine, deși nu înțelegeați limbile respective?
Ca și copil/tânăr adolescent mă uitam la posturi Germane și Italiene, deși nu înțelegeam ce zic acolo. Cred că mulți copii se uitau la desene animate așa. La vremea aia nici Lb. Engleză nu o stăpăneam prea bine.   :rolleyes:

#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,469
  • Înscris: 17.04.2006
Da. Asa am invatat engleza.

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
De la televizor am învățat engleză.
Ed, Edd & Eddy, Dexter’s Lab, Cow and Chicken... Courage The cowardly Dog, Two stupid dogs...

După care ma uitam la RTL, Prosieben, Sat1 am ciupit ceva germana
Arte - era in franceza
Mai era un canal turcesc, nu mai tin minte numele, am retinut expresia “bu aksham”

Toate le aveam pe satelit

Și înainte de satelit desenele mișto erau pe sarbi, celebrele Crtani Film, Bugs Bunny era Dușko Dugușko

Edited by waterman, 25 September 2021 - 23:48.


#4
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Ne traducea Margareta Nistor.

#5
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,667
  • Înscris: 03.01.2007
Da, noaptea dupa 2 la Prosieben.

Edited by FeDaYin, 26 September 2021 - 00:21.


#6
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,281
  • Înscris: 08.11.2016
Da, pe antena satelit.

#7
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
Sau bulgarii, unde aveai ce vedea fata de anemica TVR
Italia Uno, Sat1, Pro7, RTL, M6. La un moment dat nu stiu ce a facut RCsRDS ca temporar se prindea Dubai TV, un post albanez si inca unul la fel de exotic.

#8
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,469
  • Înscris: 17.04.2006
Eu am prins Analog in Timisoara. Pe cand a venit RDSul deja eram englezoiPosted Image

#9
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 04.03.2020
Urmaream desene animate pe posturi sarbesti.
Atunci aveam o antena amarata care le prindea.
Acum am peste 100 de posturi (romanesti si straine) si ma uit pe doar 2-3 canale romanesti.

#10
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,514
  • Înscris: 18.10.2011

 djl, on 25 septembrie 2021 - 23:31, said:

Urmăreaţi pe vremuri posturi tv în limbi străine, deşi nu înţelegeaţi limbile respective?
Ca şi copil/tânăr adolescent mă uitam la posturi Germane şi Italiene, deşi nu înţelegeam ce zic acolo. Cred că mulţi copii se uitau la desene animate aşa. La vremea aia nici Lb. Engleză nu o stăpăneam prea bine.   Posted Image
Da' cum nu?

Nu pagadi :D Ce, aveam de ales? Eu nu mai tin minte expresia din filme, dar am reauzit-o... Si stea se prindeau greu, cu purici...

#11
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Da clar.
Am crescut cu posturile sârbești, pentru că TVR-ul avea emisie 2 ore/zi.
Doamne... fiecare zi era la fel, imnul de stat, telejurnalul unde vedeam recorduri doborâte non-stop deși alimentarele erau mereu goale, niște mulțumiri conducătorului suprem și aia era!
Bine, aveam duminica dimineața un pic de emisie pentru copii, desenele animate cu Mihaela, albinuțele alea cu ochii cât 3/4 din corp și binențeles porcăriile alea rusești.

Ah că uitam, serialele Toate pânzele sus! și Racheta Albă, despre care nu-mi amintesc să fi zburat vreodată!

#12
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008
Am crescut, cu astea, @ericmario..! ( fara posturile sarbesti, ca eram mai departe de granita)

Edited by arisel, 26 September 2021 - 04:09.


#13
silviuseal

silviuseal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 13.12.2013
Cănd eram copil nu recepționam posturi din afara tării , dar în 1972 ne-am mutat mai la sud și recepționam bulgarii , înțelegeam cam 30% la început, către final ne decurcam binișor cu limba bulgară (se vindeau dicționarele român-bulgar ca pâinea caldă). Am prins perioada când TVR-ul avea program excelent și nu era limitat la 2 ore . Memoria m-a cam părăsit, dar îmi aduc aminte de serialele UFO, Planeta giganților, Misiune imposibilă, Tarzan omul maimuță.

#14
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Da, fox kids si cartoon network, acolo erau in engleza, ma mai uitam si pe Rai 1.

#15
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Se vede ca sunt batran .... eu am copilarit cu televiziunea bulgara, aveau 3 postuti, 2 bulgaresti si unul rusesc ... deoarece nu prea practicau subtitrarea ajunsesem sa inteleg replicile in bulgara. La ambasada (sau consulat) afisau programul saptamanl ... imi faceam drum special ca sa l notez.

#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
mai tineti minte acele scheme de antene a caror dimensiune si aranjare a elementelor trbuia respectata la mm?

#17
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 25.04.2007
Bulgari unu cu o antena Yagi de 3 m pe canal 11 si Bulgari doi cu una mica pe la 400 MHz. Pana am dat de o schema de antena Swan prin Tehnium, ceva special cu castig foarte mare cu care prindeam doua saptamani pe luna un program sarbesc (cred ca doi) tocmai din Bucuresti. De la bulgari am invatat pana in 20 de cuvinte, de la sarbi nu prea deoarece ei traduceau cu subtitrare filmele asa ca lasau sonorul original. La sarbi mi-au placut si reclamele unde aveau actorii intonatie frumoasa, nu ca ai nostri dinainte si dupa puciul din 1989.

edit: Chiar pe asta am facut-o: https://www.tehnium-...-1219237344.jpg era (zice unul) in numarul 2/1988. Mi-am ales din tabel canalul pe care aflasem ca e postul sarbesc, am rugat pe cineva sa-mi faca pe freza piesele izolatoare dintr-un plastic de calitate iar ca elementi am folosit electrozi de sudura din inox, de 3,12 mm. A fost ceva bataie de cap cu cositorirea legaturilor dar a mers pana la urma. Dupa ce mi-am construit doua televizoare color dupa schemele originale si cu componente cumparate de la un "smecher" din Electronica, un Cromatic mare si un Telecolor mediu, imi intra color chiar si sarbii dar doar o saptamana din patru. Cred ca transmisia era influentata de pozitia Lunii fata de Pamant.

Edited by Cousteau, 26 September 2021 - 07:41.


#18
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Chiar si acum mai vezi antene de bulgari pe unele blocuri din Bucuresti, se recunosc dupa lungimea si numarul mare de elementi, pentru receptia posturilor nationale mergea si un dipol, nu era necesara o antena complexa.
Eu am invatat bulgara fonetic de la tv, mai greu a fost cu cititul textelor pentru ca foloseau alfabetul chirilic si nu intelegeam semnele alea.Habar nu aveam de gramatica dar am ajuns sa inteleg 95% din ce auzeam, poate sa imi scape ceva termeni academici sa nu ii fi auzit sau inteles.
Totusi au trecut 30 ani de atunci si daca nu am mai ascultat si folosit limba asta, nu mai recunosc decat o parte din cuvinte, i-am auzit pe niste bulgari in concediu in Grecia si intelegeam cam 70% din ce vorbeau intre ei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate