Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Sfat achizitie camera video

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1501 replies to this topic

#55
Flavinho

Flavinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 08.09.2005
La pretul asta cea mai buna alegere dupa mine e sony hc 19

#56
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Alege sony, panasonic. Cele compacte, care se incadreaza in bugetul tau, oricum nu poti avea pretentia sa aibe calitatea unei camere semiprofesionale cu 3 cdd-uri.

Am vazut un canon la o cunostinta, lcd-ul se dezmembrase si nu se mai putea inchide. Asta se intimpla in germania, acolo canonul e cel mai ieftin mini-dv.

Eu am digital8 si cind am cumparat-o, 2001, casetele hi8/8 erau mai ieftine decit miniDV. acum casetele miniDV sint la jumatate de pret fata de hi8. Oricum sa iti cumperi miniDV, sa NU cumperi digital8.

Criterii care pot sa conteze.

-sa aibe macar iesire digitala (firewire denumita si i-link). unele au si intrare digitala, cele care nu au, o au dar este dezactivata, chestie de taxe vamale europene. Daca cu un cablu fire-wire poti sa capturezi inregistrarile si sa faci dvd-uri. Si dvd-recordurile au intrare firewire pt camera digitala.
-eventual card de memorie, caz in care poate face poze (sub orice critica) dar se pot face unele efecte digitale (o sa te joci cu ele de citeva ori si apoi nu le vei mai folosi)
-zoomul digital nu trebuie sa te impresioneze, degeaba scrie 800x pe camera ca o sa vezi mozaic la asemenea marire. Conteaza zoomul optic, un zoom 20x sau 25x asigura si un wide larg, si un tele puternic.

Nu ai zis din ce oras esti. Din ce magazin ai dori sa o cumperi.

Alta discutie pe aceasta tema:

http://forum.softped...showtopic=65530

#57
lehel 68

lehel 68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.10.2005
sunt din sf.gheorghe dar prefer sa cumpar in brasov am vazut ceva in noua oferta metro acolo apare 1minidv si   o camera video digitala dar din pacate nu stiu exact modelul totusi multumesc de informati

#58
calinux

calinux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 19.09.2002
Am de ceva ani un Canon Hi8 si ma gindesc sa trec la miniDV pentru urmatorii ~5 ani pina HD va fi accesibil pe intreg lantul captura / procesare / stocare / vizualizare.

   Mi-e greu sa ma decid insa ce sa iau:
- un entry level la 400+ EUR gen Sony HCxx sau Canon MVxxx cu CCD 800k
- ceva din gama de mijloc - megapixel - la 600+ EUR gen Canon MVX330 sau Panas NVGS75 care desi are 3CCD e cotat mai slab ca MVX-urile

   Cita vreme rezolutia pe video e limitata la 0.4 Mpx iar pozele ies poate putin mai bune ca de pe un telefon cu cam. vga sau megapixel, are vreun sens goana dupa rezolutii mari la ccd?
   Ajuta megapixelul la filmarile wide-screen cum lauda marketingul 'true wide'? Din cite stiu rezolutia orizontala e tot 720 puncte pe wide la DVD, dar pot aceste camere inregistra cu 700+ rezolutie in modul wide fata de 500 cit e'standardul' miniDV normal 4/3?
   Fiabilitatea, ergonomia si sensibilitatea la lumina slaba mi se par argumentele cele mai demne pentru alegere, asta daca nu veniti cu vreo idee care momentan i-mi scapa....
   Dati-mi va rog niste argumente sa ma hotarasc, eventual recomandari punctuale de modele.

#59
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Pe scurt, cel mai scump miniDV pe care ti-l poti permite.
Info aici :)

#60
Zbanghi

Zbanghi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.10.2005

View PostNight Elf, on Oct 27 2005, 21:08, said:

Sau, daca te tine buzunarul ia-ti un GS 400 care este decent atat pe video cat si pe foto 4megapixeli parca. Numai ca e vreo 1000 si ceva de euro :)

Problema este "renumeratie mica coane Fanica" 1000eur :death:

#61
poolonik

poolonik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 09.09.2004
Salut,am rasfoit topicurile in sectiunea video si in general lumea intreaba pe care sa o aleg ? camera "1" sau camera "2" dar eu chiar nu am nici un model in vizor de aceea apelez la bunavointa celor  care se pricep.
Cu alte cuvinte vreau sa imi cumpar o camera video pentru a filma concedii,amintiri...ceva gen home dar totusi imi place ca aceste imagini sa fie de calitate,sa pot filma acceptabil si la o lumina mai slaba.
Ca pret sa se incadreze intre 15-20 mil.
Va multumesc anticipat si astept cateva opinii .

#62
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Ca sa citez pe cineva - "cel mai scump SONY pe care ti-l poti permite".  :)  Nici Panasonic-ul nu sta rau. Arunca o privire aici poate gasesti ceva sa-ti placa.

Edited by nexland, 09 March 2006 - 19:17.


#63
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
La banii aia cele mai ieftine si bune camere care filmeaza cat de cat bine la lumina mai slaba sunt jvc-urile.Modelele grd 240,270 si 290 sunt cele mai bune modele din clasa "low end" ca raport performanta-pret.Foarte bun ar fi si un grd33(model 2004) o are un prieten si m-a impresionat la ce poate face la lumina slaba avand in vedere ca era printre cele mai ieftine de pe piata.
Si panasonicurile sun ok,un gs75 ar fi iar o alegere buna.Sau starngi 2400 si iei un gs180.Merita diferenta pt widescreen,parerea mea.
Sony te-as sfatui sa iei doar daca ai avea bani de un hc94 sau hc96 (le are emag.ro la 27-28mil).Modelele sony inferioare acestora doua   sunt slabute si parerea mea e ca nu sunt superioare modelelor jvc si panasonic din aceeasi clasa de pret ba chiar dimpotriva.
Nu trebuie sa uitam de canon.Un mvx40 ar fi excelent...stabilizare optica,senzor mare...
digitalxx.ro are preturi bune dar  emag.ro are o gama mult mai variata.Dupa www.emag.ro m-am orientat ca pret in cele scrise mai sus.

Edited by andjar, 09 March 2006 - 20:44.


#64
Catalin2308

Catalin2308

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 06.03.2006
Eu am un Panasonic NV-GS17E e bunicica , chiar mai buna decat ma asteptam la calitate, si daca tot este vorba de camere care e treaba cu camerele care scriu direct pe mini dvd ? merita sa-ti iei asa ceva ? am inteles ca la mici deteriorai ale minidvd-ului se strica toata filmare e adevarat? :)

#65
morpheus78

morpheus78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 10.06.2005
as vrea sa-mi cumpar o camera video digitala cu raport pret/calitate cat mai bun.
o voi folosi in vacante , la nunta lui frate-miu .....
nu vreau sa cheltui mai mult de 1500ron.
ma puteti sfatui ce sa aleg?
multumesc!

#66
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Sony DCR HC 14E. pe asta am dat eu anul trecut 15 mil la Germanos la o oferta speciala. Aveau saptamanal oferte speciale la cate o marca de produse si am prins-o de la 20 mil la 15 mil. Tinand cont ca piata acestor camere este in scadere de pret cred ca acum costa cam 15 mil. Nu stiu insa daca mai gasesti. Din seria HC 20 sau mai sus nu-ti recomand ca am auzit ca nu ar fi asa grozave si ar avea diferite probleme. Dar HC 14E sau HC 15 sunt f bune. Eu sunt f multumit de ea. La banii astia cred ca am facut cea mai buna alegere.

#67
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
cred ca asta ar fi cea mai buna alegere in 15mil acum.
Am auzit lucruri foarte bune despre mv-urile de anul asta(mv900,930,950,960...).Nu aveam o parere prea buna despre seriile mv din anii trecuti de la canon(performanta precara  la lumina slaba) dar cei de la camcorderinfo spun ca modelele astea de 2006 se descurca mai mult decat onorabil.Ce e cel mai de apreciat la ele e ca ofera un  mod wide-screen superior si definitie foarte buna pt pretul lor.

Edited by andjar, 01 April 2006 - 22:31.


#68
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
La banii astia, as achizitiona modelul acesta.

#69
morpheus78

morpheus78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 10.06.2005
Camera video Sony DCR-HC24, MiniDV
Panasonic NV-GS35
cam astea ar fi optiunile mele de pana acum. Sony nu are lampa din pacate.
cat de importanta este prezenta lampei la o asemenea camera?
sony si panasonic au un renume f bun in acest domeniu. ce parere aveti despre canon si jvc?
multumesc!

#70
CAlex

CAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 06.08.2005
Daca o iei doar pt. nunta, mai bine plateste pe cineva sa vina sa filmeze cu ochi antrenat si cu aparat performant.

#71
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
buna, intreb si eu: ofertele de la magazine gen med. galxy, altx, sunt bune de ceva. am vazut camera sony, nu stiu ce specificatii avea, la 10 mil.
or fi bune de ceva? mie imi trebuie sa filmeze bine, nu am pretentii (vreau sa pot pastra niste amintiri, atit, insa sa nu dau banii degeaba). mersi

#72
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Pai spune-ne unde exact ai vazut-o si da-ne si specificatiile. daca eu iti spun ca am vazut tv la 100 lei fara sa-ti dau nici un detaliu ai putea sa-ti imaginezi orice.
Eu cred ca la pretul asta este o camera Hi8. Adica analogica. Sfatul meu este sa mai astepti si sa mai strangi niste bani sa-ti iei una digitala. N-ar fi o mare problema faptul ca e Hi8 (eu am si una Hi8) pt ca daca tragi pe caseta Hi8 si nu Standard 8 chiar trage exceptional si mare diferenta nu este fata de cele digitale din gama low price. Dar e mai problematic cu transferul. Iti trebuie placa de captura analogica buna, calculator performant sa nu pierzi frame-uri la captura etc. Si s-a si demodat tare analogicul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate